Sigara İçmeyin!

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Sigara İçmeyin! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 52,190 kez görüntülenmiş, 211 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Sigara İçmeyin!
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Safari
O

ozcarmelo

Kullanıcı
12 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Izmir
merak ettiğim bi konu var sigaranın sağlıga ne kadar zararlı oldugunu bilmeyenimiz yoktur ama  içilir inatla ve zevkle benim merak ettiğim konu paketlerin üzerinde açık açık büyük harflrle yazmasına ragmen acaba sigarayı bu kadar cazip kılan nedir??

Forumumuzda sigara kullanann arkadaslarımızın oldugunu düşünerek bir kampanya baslatmak istiyorum ilgilenen arkadaslarımızın onların sigaradan uzak durmasını saglayacak yazı, fotograf bilimsel test ne varsa paylasılmasını talep ediyorum ..En azından bir arkadasımızı bile kurtarsak bu illetten sanırım büyük bir iş yapmış oluruz.

Saygılarımla;

Sigara Sağlıga Zararlıdır.. 

onur

Y

YEŞİLAY

Kullanıcı
6 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Gerçekten bende anlamıyorum insan sağlığına zaralı bir maddeyi göz göre göre nasıl kullanır..?
Unutmayalım arkadaşlar sigara intihar etmenin uzun dönemli yoludur...
Canına kastı olan var mı?

S

SUNFLOWERS

Onur böyle bir şey daha önce sanırım paylaşılmıştı.
Özgür açmıştı konuyu :)

O

ozcarmelo

Kullanıcı
12 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Izmir
pardon bn yeni üye oldugum için bilmiodum sun onur demene gerek yok özcan dieblirsin :)

A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
yasak olan şeyler insanlara dahada cazip geliyor
çünkü insan için yasaklara karşı gelmek büyük bir güç gösterisi

ben sigara içmeyen biri olarak
içenlere sigarayı bırakmasını tavsiye ediyorum
çünkü sadece kendinize değil bizlere zarar veriyorsunuz
çok mu sert oldu :) :)

O

ozcarmelo

Kullanıcı
12 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Izmir
yok kardeşim haklısın inan hayat onlarsız daha güsel olucak böle bi dünyada sigarayı hala bir büyümüşlük evresi olarak görmek çok körelmiş ve basit bir düşünce en azından baslangıçtaki nokta bu sonra bagımlılık olur veya olmaz ama bence balık baştan kokmamalı..

A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
benim anlamadığım ne zevki var bunun yani
ya ne bileyim bir yemek yerseniz tadı güzeldir falan filan
ama sigaranın ne tadı var anlamadım
resmen zehir
:)

O

ozcarmelo

Kullanıcı
12 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Izmir
bnde anlamıs deiğilim kardeşim insanlar acıkcası kendine zarar vermeyi gerçekten seviyor ve bndandan ciddi zewk duyuyorlar acıkca bir terapist sigara bagımlıları için şart gerekirse televizyon programlarında nadide sultanın gögüsleri yerine sigaranın etkisinden bahsetsinler gerçekten ülkenin durumu içler acısı...ama bu sadece bizim ülkemizdeki bir sıkıntı değil fakat suan iççin biz kendimizden sorumluyuz çünkü Türk neslinin geleceginde sigaraya baslama yasası 6-7'ye düşerse kimse şaşırmasın bu bizlerin ayıbıdır..

A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
ben bunu türk geçnliği diye bir kalıba sokmak istemiyorum
çünkü günüzmüzde maalesef bizim türklüğümüzle övünecek bir dururmumuz yok
bizde globalleşen dünyaya uyduk ister istemez
bence okullarda daha eğitimin ilk yıllarında sigaraya karşı sıkı bir eğitim verilirse
bence tamamen olmasada çözüme bir katkısı olur diye düşünüyorum

O

ozcarmelo

Kullanıcı
12 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Izmir
egitim sistemini hiç acmayalım istersen bn üniverste 3 sınıftayım inanırmısın hocalar derse gelsinde iki kelam etsin bize biseyler katsın die adamları arayıp yalvarıyoruz ama ne mümkün

R

roze

Herkes sigaraya bir kereden bişey olmazla başlar. Sonra hiç farkına bile varmadan tiryakisi olurlar. Sigarayı sinirlendikleri, mutsuz oldukları zaman bir sığınak olarak kullanırlar. Zararlarını uzun vadede gösterdiği için de birçok kimse o son gelene kadar bırakamıyor.  Sonra da pişman oluyorlar belki de ama o zamanda çoook geç kalmış oluyorlar, MALESEF :(

O

ozcarmelo

Kullanıcı
12 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Izmir
evet cok haklısın rose konuya destek verdiğin için gerçekten mutlu oldum bunu yaygınlastıralım herkes buraya bişeyler yazsın cünkü burdan bir kişiyi bile kurtarsak ne mutlu bize degilmi...

O

ozcarmelo

Kullanıcı
12 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Izmir
Sigaranın, vücudun çeşitli organlarında yaptığı tahribat ve kanserin yanında cilt sağlığı ve güzelliğinize de zararları vardır. İşte sigaranın zararları:

Ağız kokusu yapar, diş ve diş eti hastalıklarına yol açar.
Dudak, yanak ve gırtlak kanserine neden olur. Hatta sigarayı yakmadan dudağında taşıyan yada tütün çiğneyenlerde de ağız için kanserleri görülür.
Dilde, tat alma duyusunda bozulmalar olur.
Beyin hücrelerinin ölümüne yol açar. Öğrenme bozuklukları, hafıza zayıflığı ve erken bunama görülür.
Göz merceğinin saydamlığının azalmasına yani katarakta sebep olur.
Cildin yapısının bozulmasına neden olur. Leke ve kırışıklık oluşur. Selülitlere sebep olur.
Burunda koku alma duyusu azalır.
Sinüzit, farenjit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıklarına yol açar.
Damar sertliğini hızlandırır. Beyin ve kalpte damar tıkanıklığına neden olur. Kalp krizi ve tansiyon yükselmesi görülür.
Erkeklerde iktidarsızlığın başlıca sebeplerindendir. Ayrıca mesane kanserinin önemli nedenlerindendir.
Akciğerlerde çeşitli hasarlara, astım ve kronik bronşit gibi hastalıklara neden olur. Bronşlarda ve akciğerlerde birçok çeşit kanserin oluşmasına neden olur.
Gastrit, ülser ve reflü hastalığına sebep olur. Mide ve yemek borusu kanserine yol açar.
Gebelikte tüketilen sigara düşük doğumlara ve bebekte gelişme geriliğine neden olur.
Erken menopoz ve rahim kanserinin sebebidir.
Parmaklarda sararmaya ve tırnaklarda zayıflamaya yol açar.
Kemik erimesine neden olur.
Burger hastalığına sebep olur. Bu haslatık, el ve ayaklardan başlayarak tıkanıklığa yol açar ve uzuvların kesilmesi gerekir.
Vücutta yorgunluk, uykusuzluk hali, stres, gerilim, performansta düşme ve reflekslerde azalma görülür.
Pankreas kanseri riski artar.
Hastalık, yara ve ameliyat tedavileri uzun sürer.
Kullanılan ilaçları etkisizleştirebilir.
Bütçenize yük olur, çevre kirliliğine yol açar, yangınların en önemli sebeplerindendir.
Çocuklarınız kanseri önleyen genlerden yoksun hayata gelir.
Hamilelerde %10-15 eksik kiloda doğuma ve bebek zeka eksikliğiyle doğar.
Çevrenizdekileri de bu zararları verirsiniz. Çocuğunuzun sigaraya başlama oranı daha fazladır.

O

ozcarmelo

Kullanıcı
12 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Izmir
cok güsel bir vakıf var bunun için onun için size adresi yazıyorum sigara kullana arkadaslarım bu siteye girip cigerlerinin son halini görebilirler.

http://www.ssv.org.tr

R

roze

Rica ederim. Evet keşke kurtalarabilsek ama.. Bu imkansız gibi bişey. en başta kişinin istemesi lazım. İçenlerde zararlarını bizden çook biliyor ve yaşıyorlardır. Çevremdeki içenlere içme dedğim zaman içmeden duramıyorum, çok sinirli oluyorum diyolar. Bence başlayanların çoğunluğu bırakamaz, önemli olan daha başlamayanları kurtarabilmek...

O

ozcarmelo

Kullanıcı
12 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Izmir
evet ama umutsuzlukla yola cıkmak basarı olamıcam demekdir denemkte fayda var dimi....

R

roze

Tabiki de bırakmayı başarabilenlere ne mutlu. Ama bıraktırmak kadar, hiç başlanmamasını sağlamak da önemlidir değil mi?

B

buLut

Kullanıcı
29 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
gôz∂є' Alıntı:
içmeyin şu zıkkımı  :mad:
bunu söylemek içmeyen biri için oyuncak araba kullanmak kadar kolay olsa gerek  :p
( bu akşam yaptığım benzetmelerin saçmalığı yanında bir güzelliği var sanki  :p  :) )
gözde hanım siz kullanmıyorsunuz sanıırm  :) ama bir de kullananlara sormak lazım.mesela bana sorun
evet içmemek istedim
hatta 2 gündür içmiyorum.içmeyeceğimde diyorum
her defasında yakıp söndürüyorum ama ama ama..
olmadı.
başaramadım
bırakma çabalarım sonuçsuz kaldı hep
bırakamadım
bırakamıyorum
...
..
.
bırakmıyor
(ilkokulda fiillerin şahsa göre çekimlerine döndü bu olay  :p )

R

roze

Bence bırakmak istiyorsan, yanınızda taşımıyacaksınız. İçenlerin yanına gitmeyeceksiniz. Yakıp yakıp söndürürseniz sizin ki de bir can yani tabi dayanamazsınız. Geri başlarsınız ;)