Ne kadar kitap okuyorsunuuz?

• Konbuyu başlatan korsan
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde En Son Okuduğum Kitap kategorisinde korsan tarafından oluşturulan Ne kadar kitap okuyorsunuuz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 31,653 kez görüntülenmiş, 105 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı En Son Okuduğum Kitap
Konu Başlığı Ne kadar kitap okuyorsunuuz?
Konbuyu başlatan korsan
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ekolıst

Ne kadar kitap okuyorsunuuz?

• Ayda 5'in üstünde

Kullanılan: 14 18.7%
  • Ayda 1-5 arası

Kullanılan: 41 54.7%
  • Birkaç ayda 1

Kullanılan: 11 14.7%
  • Yılda 1 veya 2 tane

Kullanılan: 6 8.0%
  • Hic okumam/okuyamiyorum

Kullanılan: 3 4.0%

• Kullanılan toplam oy
    75
K

Kristal

Kitap almak bir alışkanlık haline geldiğinden  lüks tüketimi kısıp kitap almaya çalıştığım zamanlar oldu,oluyor...Öncelik meselesi olarak görüyorum.

E

egeli_muh

bence kitap okumak çok güzel bir alışkanlık. insan sadece bilgi dağarcığındaki düşünceler ve fikirler kadar davranış sergileyebiliyor. kelime hazineniz ne kadar geniş ise o kadar parlak düşünebiliyormuşsunuz.uzmanlar söylüyor bunları.en az kelime hazinesi olanlarda ne yazıkki biz türkler imişiz. çünkü çok az kitap okuyoruz.konusurken "ııı", "şey" gibi kelimleri fazla kullanma nedenimizde kelime kapasitesi bakımından yetersizliğimiz, az kitap okuyuşumuz...

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
egeli_muh' Alıntı:
bence kitap okumak çok güzel bir alışkanlık. insan sadece bilgi dağarcığındaki düşünceler ve fikirler kadar davranış sergileyebiliyor. kelime hazineniz ne kadar geniş ise o kadar parlak düşünebiliyormuşsunuz.uzmanlar söylüyor bunları.en az kelime hazinesi olanlarda ne yazıkki biz türkler imişiz. çünkü çok az kitap okuyoruz.konusurken "ııı", "şey" gibi kelimleri fazla kullanma nedenimizde kelime kapasitesi bakımından yetersizliğimiz, az kitap okuyuşumuz...
Ağaç yaş iklen eğilir sözü ne kadarda etkili bir söz..Tvde özellikle üst makamalrda olsun bir çok kişinin 70 milyon insana seslenişini duyarken konuşmalarında "ıı yada aa yada ee" kelimelerini telavuz ettiğini gördükçe türkiyemiz kimlere emanet,iki kelimeyi birleştirip konuşmakdan aciz o akdar insan gördükçe utanıyorum...
Kendi memleketimdeki valiyide burdan sözüm...19 mayıs kutlamaları için halka sesleniş konuşmasında kendini nasıl gülünç duruma düşürdüğünü düşündükce,yazık diyorum başka bir şey demiyorum....

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
O zaman neymiş?
Kitaplara yatırılan para lüks tüketim olarak görülmemeliymiş!:)

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bu konuyu görünce aklıma geldi. Benim kitap okumada şöyle bir tekniğim var.
Kitabın başını okuyorum. Yazarın düşünce biçimini çözüp neler yazmış olabileceğini düşünüyorum. Birkaç ay sonra da kitabı okuyorum. Çok faydasını gördüm. Tavsiye ederim.

sarıkız_0076

sarıkız_0076

Kullanıcı
12 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ben hergün yatmadan önce mutlaka 50 sayfa kitap okuyorum sanada tavsiye ederim.Haklı olabilirsiniz ama korsanın her türlüsüne ben hayır derim.

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
bazen ayda birkaç tane kitabı bitiriyorum çok nadirde olsa okumaktan tamamen uzaklaştığım zamanlarda oluyor..
ama mutlkaka bir baş ucu kitabım vardır her gece yatmadan önce okurum az bile olsa..
fakat ayda 5 kitap neredeyse okuyorum ben .. :)

B

Bilgesu

Kullanıcı
4 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ben kitap okumayı çok severim.Yani bi kitabı elime aldım mı en fazla iki günde bitiririm.(tabii sürükleyici ise)Mesela bu ay 3 kitap bitirdim biri küçük kadınlar:391sf., charlie'nin çikolata fabrikası:192sf. ve dev şeftali:154sf adlı kitapları okudum.Ama böyle ballandıra ballandıra anlattığıma bakmayın laf olsun die sölemedim.(anket olsun die ;D)şaka bi yana böyle kitab okudum die havalara girilmez sen kitap okumayı ya sevdiğin için ya da bir şeyler öğrenmek istediğin için okursun...       ::)             YANİ BENCE BÖYLE       ::)             ...

L

liyenda

Kullanıcı
15 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
bu sene ünv sınavına hazırlandığım için çok okuyamadım.
Hazirandan beri sürüklediğim kitabı akşam bitirdim.
Akşam 8de başladığım bi romanı da 3te..

M

mavidünya

Kullanıcı
11 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
kitap okumak dünyanın en dinlendirici olayı bence. harika bişi. önceleri çok sık kitap bitirirdim. ama şu 6 ay içinde hala bir kitabı bitiremedim. :-[ ama su durumda bana normal geliyor. çünkü gündüz işyeri ve akşamda ev işleri olunca yorgunluktan nasıl uyudugumun bile farkına varamıyorum bazen. ama kitap hayattır bence. bu arada belirteyimki kitaplarımı kimseyle paylaşamıyorum. sanki onlar benim çocuklarım gibi. sadece okumaları için bile kimseye veremiyorum. onların hep gözümün önünde durması beni mutlu ediyor. onların o kokusu bana huzur veriyor.  ;) :)

M

Mrs.Jadem

Kullanıcı
7 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Kitap okumak enb üyük hobim bir aralar çok boşlamıştım ama şimdi kaldığım  yerden devam ediyorum ve edeceğim..Ne sıklıkta okuyorum sorusuna ise bir kitabı biritirip 1/2 gün beyin dinlemesi için zman ayırıyor ve sonra yeni bir kitaba başlıyorum...Kitap okumamda ki sebep ise kendimi ait olduğum yerden başka dünyalara götürmek eserlerin içinde kendimi bulup yeni keşifler yapmak...

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
En son bi ortaokuldayken okumuşluğum vardır. O da zaten ödev olarak vermişlerdi. Geçtiğimiz günlerde umut sarıkayanın bir kitabını aldım. Canım sıkılıyodu, güzelmiş bir günde bitti o da. Ama artık okumaya sadece kitap olarak bakmamak lazım bence. Yani internette de tonlarca bilgi,döküman,hikaye, e-kitap vs var. Sanırım bir paragrafta yapılabilecek en fazla devrik cümle rekorunu da kırdım an itibariyle.

S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
Birçok konuda olduğu gibi kitap okuma konusunda da ciddi bazı yanlış uygulamalarımız var. Kitap okumayı seven ve gerçekten bu konuda gayretli olan azınlığın çok verimli ve amaca uygun yöntemler izlediğini söylemek oldukça zor. Zaten az olan okur sayısı verimsiz bir okuma metodu izleyenleri de çıkarınca iyice azalmaktadır.

Kitapların bilgi hazinesi olduğunu düşünür ve kitap okumadaki asıl amacın bilgi edinmek olduğunu kabul edersek, okuma ile ilgili yanlış uygulamalarımızı daha iyi görebiliriz. Hayatında yüzlerce kitap okumuş, ama hepsi de roman kitabı olan, bir kişinin bilgi dolu, aydın bir özellik kazanmış olmasını beklemek çok da mümkün değildir.

“Kitapsız yaşayamam” , “kitaplar benim her şeyimdir” diyen insanların niçin her sözü bilgi ve hikmet dolu değildir diye düşündüğünüzde siz de aynı sonuca ulaşacaksınız. Yani hayatında hiçi fikir, tarih, ya da bilim vs. kitabı okumamış bir kişinin her daim elimde bir kitap bulunuyor olması pek bir şey ifade ediyor olmasa gerek.

Önce yapılması gereken bir kitap okuma programı belirlemek. Kitapları türlerine göre ayırıp (roman, tarih, bilim, kişisel gelişim vs) değişik türlerden belirli oranlarda bir karma yapıp öyle okumak gerekir. Aslında hangi alana ilgi duyuyorsak o alanla ilgili okumamız gereken kitapları belirleyip onlar için bir okuma planı yapmalıyız. Uzun bir sürece yayılan bu okuma programımızı araya serpiştirilen romanlarla, denemelerle daha renkli bir hale getirip zevkli bir okuma elde edebiliriz.

Şöyle düşünelim gıda almak ve yaşamak için yemek yeriz. Ama bazı şeyler vardır ki onları gıda almak ve yaşamak için değil zevk için tüketiriz. gazoz bisküvi vs. gibi. Eğer sadece gazoz ve bisküvi gibi gıdalarla beslenmeye kalkarsak bu bizde sağlık problemlerinin de oluşmasına neden olur. 

Onun gibi de bütün okuma programı aşk meşk konularını içeren romanlardan, şiirlerden, denemelerden ibaret olan bir kişi toplumda aktif bir yer edinmiş güçlü kişilik sahibi birisi olmak yerine pasif, bunalım içinde olan bir fert olarak karşımıza çıkabilir.

Kısacası her konu da olduğu gibi kitap okuma konusunda da belirli prensiplerimiz olmazsa belki faydasından çok zararını göreceğiz. NE KADAR KİTAP OKUDUĞUMUZ DEĞİL, NASIL KİTAP OKUDUĞUMUZDUR ÖNEMLİ OLAN.

seninleherşeyevarım1

seninleherşeyevarım1

Kullanıcı
14 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Aynı anda birden fazla kitap okuduğum zamanlar oluyor.ya da aylarca elime almadığım oluyor.Ölçüsü tamamen günlük hayatımızın bize getirisi.bazen stres,sıkıntı bazen pozitif hissiyat.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Gülşah' Alıntı:
Sessizlik 25 yazdığınız bu yorum size mi ait?
Arkadaşımız bu yorumunu daha önce bağımsız bir konu olarak açmıştı ve bizlerde görüşlerimizi dile getirmiştik, ancak kendisi "doğru okuma" kuralını biraz ihlal ederek, bizim görüşlerimize itibar etmemiş, yanıtlamamış, konuyu bir kerede bu sayfada yayınlamayı uygun görmüş sanırım?

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Zynep' Alıntı:
Gülşah' Alıntı:
Arkadaşımız bu yorumunu daha önce bağımsız bir konu olarak açmıştı ve bizlerde görüşlerimizi dile getirmiştik, ancak kendisi "doğru okuma" kuralını biraz ihlal ederek, bizim görüşlerimize itibar etmemiş, yanıtlamamış, konuyu bir kerede bu sayfada yayınlamayı uygun görmüş sanırım?
Evet Zeynep,diğer bölümde de okudum ve aynı cümle hiç bir değişiklik yapılmadan yazılmış. :)
Bu yüzden merak ettim ; alıntı mı yoksa kendi yazdığı bir düşünce yorumumu?
Arkadaşımız bu yorumunu daha önce bağımsız bir konu olarak açmıştı ve bizlerde görüşlerimizi dile getirmiştik, ancak kendisi "doğru okuma" kuralını biraz ihlal ederek, bizim görüşlerimize itibar etmemiş, yanıtlamamış, konuyu bir kerede bu sayfada yayınlamayı uygun görmüş sanırım? :)

S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
Gülşah' Alıntı:
evet yorum bana ait. sanırım, yazıyı yazdığım gün, bu konuyu da görünce baktım yorum olarak buraya da uyuyor. ben de hemen buraya da ekledim. herhalde. şimdi ben de hatırlamıyorum olayın nasıl olduğunu. :dusun

.......

ne kadar kitap okuyorsunuz? (33 kişi cevaplamış)

ayda 5 ve üzeri  : % 18,2 (6 kişi)

ayda 1-5 arası   : % 51,5 (17 kişi)

birkaç ayda bir   : % 15,2 (5 kişi)

yılda 1-2           : % 12,1 (4 kişi)

hiç                   : % 3  (1 kişi)

o 6 arkadaşı tebrik ediyorum  :alkis :alkis :alkis