Günün Haberleri & Aktüalite

• Konbuyu başlatan nil_92
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde nil_92 tarafından oluşturulan Günün Haberleri & Aktüalite başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 120,218 kez görüntülenmiş, 494 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Günün Haberleri & Aktüalite
Konbuyu başlatan nil_92
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan nil_92
N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
24 ekim 2010

Bu ülkede ölümden kaçış yok
Amerika kıtasının en yoksul ülkesi Haiti'yi vuran şiddetli depremden 10 ay sonra ortaya çıkan ve giderek yayılan kolera salgınında ölü sayısı 220'ye çıktı.

Yetkililer, ülkenin kuzeyindeki birçok bölgede ortaya çıkan kolera vakalarının başkent Port-au-Prince'e de ulaştığını, 5 vaka tespit edildiğini belirterek, hastalığın burada da yayılmaması için gerekli önlemleri aldıklarını kaydettiler.

Önceki açıklamalarında ölü sayısını 208 olarak açıklayan yetkililer, 194'ü kuzeydeki Artibonite bölgesinde olmak üzere diğer koleradan ölüm vakalarının kuzey ve orta kesimlerdeki 14 bölgede görüldüğünü bildirmişlerdi. Yaklaşık 3 bin kişinin de hastanelerde tedavi altında olduğu belirtilmişti.

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünün İspanya birimi de koşulların çok kötü olduğu ülkede, enfeksiyona yakalananları hastalıktan kurtarmak için Saint Marc kentinde bir sahra hastanesi kurdu.

Karayipler bölgesinde yüz yıldır ilk kez kolera bu denli büyük oranda ölümlere yol açıyor.

Birleşmiş Milletler (BM), ülkede şu an 300 bin doz antibiyotik bulunduğunu ve 100 bin kişiye temiz ulaştırılmasını kapsayan hijyen çalışmalarının yürütüldüğünü belirtti.

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
nil_92' Alıntı:
Arif Damar toprağa verildi

"Ağlamayı bilmiyor Vietnam
Şiir ne ki
Gözyaşı
Çocuklar doğmadan öldürülüyor
Git Vietnam'da ana ol.."

Diyordu devrimci şair Arif Damar..
Irak'ta Filistin 'de dahası var ülkemde ..
Göz yaşına boğulmak gibidir ana olmak..
Unutmacağız saygıyla

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Allah rahmet eylesin.saygıyla anıyoruz ve anacağız.
Açık pencereden sesleniyor,
ağacın yapraklarına söyletiyor:
"Beni unut!"

Oturduğu evin balkonundan,
bulutlara haber salmış olacak,
ne dedikleri işitilmiyor ama, anlıyorum:
"Beni unut!"

Damların üstünden geliyor bu ses,
tramvaylar, otobüsler getiriyor,
denizden motorlar getiriyor.

Bazen dalıyorum, insan hali,
bir karanlık içinde gözleri
ıslak, siyah konuşuyor:
"Beni unut!"

O gece yan yana yürüyorduk,
hiçbir şey konuşmuyorduk,
fakat sesi, durmadan kulağımda çınlıyordu:
"Beni unut!"

Bu trene de ne oluyor bilmem
yolunda doğru dürüst yürüse olmaz,
Yenikapı'dan her geçişinde
avazı çıktığı kadar bağırıyor:
"Beni unut!.." "Beni unut!.."

Anladım, herkes ondan yana
rıhtımdaki vapur, kilise çanları,
radyoda şarkı, sokak satıcıları,
caddeler, bulvarlar onu tutuyor.
Olmayacak bir zamanda sesleniyor:
"Beni unut!.."

Beni unut demiş ama biz unutmayalım !

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
28 Ekim 2010 Perşembe

Yeniden faaliyete geçti

Endonezya'nın Cava adasında hafta başında patlayan, ülkenin en aktif yanardağı Merapi'nin bugün yeniden faaliyete geçtiği bildirildi

Yetkililer, yanardağın bugünkü patlamasında ölen ya da yaralanan olup olmadığına dair bilgi olmadığını söylediler. Yanardağın daha önceki patlamasında 33 kişi hayatını kaybetmişti.

Endonezya Volkanoloji Ajansından yapılan açıklamada, Merapi'nin bugün yerel saatle akşama doğru yeniden faaliyete geçtiği, sıcak kül bulutları püskürttüğü belirtildi.

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
28 Ekim 2010 Perşembe

Sigarayı bırakana cep telefonu veya altın!

Burada sigara içen kalmayacak...

Konya'nın merkez Selçuklu ilçesine bağlı Tepekent Belediyesi, ''Sigarasız Beldem'' isimli proje kapsamında sigarayı bırakanları kameralı cep telefonu veya çeyrek altın ile ödüllendirecek.

Tepekent Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Karsavuran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bir Hayalim Var Derneği'nin yürüttüğü ''Sigarasız Beldem'' projesine destek verdiklerini söyledi.

Sigaradan çok rahatsız olduğu halde daha önce bir türlü bırakamadığını anlatan Karsavuran, ''Özellikle toplantılara gittiğimizde kendimi ikinci sınıf vatandaş gibi hissettim. Toplantılarda verilen ilk arada dışarı çıkıp sigara içerdim'' dedi.

Karsavuran, sigaranın bir çok zararını bildiği halde yıllarca sigarayı bırakamadığını ancak derneğin yürüttüğü projeden etkilenerek önceki gün sigarayı bırakmaya karar verdiğini bildirdi.

Projeye belediye olarak da destek verdiklerini vurgulayan Karsavuran, belde sakinlerinin de bu sigaradan kurtulması için mücadele vereceğini dile getirerek, ''Projeyle tüm beldeye sigarayı bıraktırmayı hedefliyoruz. Beldemizde kampanyaya katılan ilk kişi benim ancak son kişi ben olmayacağım'' dedi.

Projeye farklı bir boyut katmak istediklerini anlatan Karsavuran, şunları kaydetti:

''Belediye olarak belde sakinlerimizin teşvik edilmesi amacıyla sigarayı bırakanları ödüllendireceğiz. Beldede sigarayı bırakan herkesi yaklaşık 150 lira olan kameralı bir cep telefonu yada çeyrek altın ile ödüllendireceğiz. Bütün masrafları sponsorlar aracılığıyla karşılayacağız. Sigarayı bırakan her vatandaşın belde ekonomimize ciddi katkısı olacak. Kampanyamızla hem beldemizin ekonomisini canlandırmak hem de belde sakinlerinin sağlıklı olmasını hedefliyoruz.''

Karsavuran, sigarayı bırakanların 6 ay sonra yapılacak testlerin ardından ödüllerine kavuşacağını söyledi

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
29 Ekim 2010 Cuma

Hortumunu timsaha kaptırdı?

Yavru filin yardımına diğer filler yetişti.

Güney Afrika’daki Kruger Doğal Parkı’nda yaşayan yavru fil, annesi ve kardeşlerinin yanından ayrılarak su içmeye giderken hortumunu timsaha kaptırdı.

Yavru filin yardımına yetişen diğer filler çıkardıkları seslerle timsahı kaçırmayı başardı.

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
30 ekim 2010 cumartesi

Tıkla İstanbul'daki aile hekimini öğren

Kasım'da başlayacak uygulama için vatandaşların aile hekimleri belirlendi. İstanbul pazartesi gününden itibaren "Aile Hekimliği" uygulamasına geçiyor. 1 Kasım'da başlayacak uygulama için vatandaşların aile hekimleri belirlendi. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nün internet sitesinden herkes aile hekimini öğrenebilecek

Vatandaşlar, hizmet almak istediği herhangi bir hekime başvurabilir. Herhangi bir yerden belge veya dilekçe almasına gerek olmadığı gibi bu işlemler de tamamen ücretsiz.
Başka bir şehirde yaşayan ama İstanbul'da eğitim gören öğrenciler ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar da bulundukları bölgelerde ‘aile hekimliği’ uygulamasından faydalanabilecekler.

Eğer sitede aile hekiminiz belirtilmemişse, listedeki hekimlerden birini seçerek kayıt olabilirsiniz.

http://bbskbs.istanbulsaglik.gov.tr/ahkim/

P

prenses35

Kullanıcı
23 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
36
İzmir
nil_92' Alıntı:
Kasım'da başlayacak uygulama için vatandaşların aile hekimleri belirlendi. İstanbul pazartesi gününden itibaren "Aile Hekimliği" uygulamasına geçiyor.
İzmir'de bu uygulamaya çoktan başlandı ancak sağlık ocaklarındaki bazı doktorların aile hekimi olmalarına rağmen hastalara karşı ilgi eksikliği fazlaca görülmektedir,dikkatli bi incaleme zaten yapılmıyor..inş sonumuz hayırlı olur..

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
inş hayırlısı olur vala:) umarım faydalı bir uygulama olur

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
04 Kasım 2010 Perşembe

Zorunlu eğitimde 1 - 4 - 4 - 4 dönemi

18. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu'nda, zorunlu eğitim uygulamasının 1 4 4 4 şeklinde 13 yıla çıkarılması önergesi oy çokluğuyla kabul edildi.

“Eğitimde 2023 Vizyonu”nun tartışıldığı 18. Milli Eğitim Şurası'nda çeşitli konuların ele alındığı komisyonların kararlarının görüşülmesine Genel Kurul toplantısında bugün de devam edildi. 

Genel kurula Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu başkanlık etti. Toplantıda, “İlköğretim ve Ortaöğretimin Güçlendirilmesi Ortaöğretime Erişimin Sağlanması” komisyonunda alınan kararlar görüşüldü.

Komisyon kararı olarak Genel Kurul'a gelen ve tartışılan maddelerden biri olan “Gelişim özellikleri bakımından farklı düzeylerdeki öğrencilerin bir arada bulunmasının ortaya çıkardığı pedagojik sorunların ortadan kaldırılması için ilköğretim okullarında sekiz yıllık zorunlu eğitimin öğrencilerin yaş ve gelişim özellikleri dikkate alınarak kademelendirilmesi, fiziksel mekanların bu kademelere göre öğrencilerin ayrı alanlarda eğitim görmelerini sağlayacak biçimde bölümlendirilmesi, okulların öğrenme alanları olmanın yanında, bir kültür merkezi ve yaşam alanları olarak düzenlenmesi” önerisi Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'nun teklif ettiği önergeyle değiştirildi.

1 4 4 4 FORMULÜ

Kurulda söz alan Gündoğan, ikinci maddenin “Eğitim süreleri 1 yıl okulöncesi eğitim, 4 yıl temel eğitim, 4 yıl yönlendirme ve ortaöğretime hazırlık eğitimi, 4 yıl ortaöğretim olmak üzere zorunlu eğitimin 13 yıl olacak” şekilde düzenlenmesini önerdi. Bu önerge, kurulda oylanarak kabul edildi.

Önerinin kabul edilmesine tepki gösteren Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, bu konunun önemli olduğunu belirterek, böyle bir konuda bilimsel bir çalışma olmadan değişiklik yapılmasının önerilmesinin doğru olmadığını savundu. Adıbelli'nin oya sunulan, bu önergenin yeniden tartışılması yönündeki önerisi kabul edilmedi.

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Ortak:)
Sen nerelerdesin bakim..?
Haber bölümünde reyting düşüyor bak.. Ajansımız iflasın eşiğinde olmuyor ama ..

Bu arada 13 yıllık zorunlu eğitim vatana millete hayırlı olsun:)

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
ortak ben burdayımda sen nerdesin o güzel yorumlarından eksik bıraktın bizi valla:)
hem reytingte iyidir ya ;)

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Ortak:)
Ahh bu hastahaneler varya helede bir yolun düşmeye dursun.. İnsanı perişan ediyor..
Ama tehlike yine teğet geçti şimdi iyim ve zaman buldukça sizlerle olmaya çalışacağım..
Moralim bozulmasın diye  henüz gazete haberlerini okumadım..  
Cesaretimi toplamaya çalışıyorum:)
Bakalım ülke de ekonomi ne durumda..?
Eğitim şurası kararlarından ne gibi sonuçlar çıkmış..? vs.

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
hımm geçmiş olsun ortak :) neyseki atlatmışsın iyisin allaha şükür
seni burda tekrar görmek çok güzel :)
cesaretini de topla bir an önce dön haberlere

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
07 Kasım 2010 Pazar

Metrobüs kullananlara önemli uyarı!

Metrobüslerde nakit geçişler 15 Kasım itibariyle kaldırılıyor. Metrobüse binmek isteyenler Akbil, İstanbul Kart veya sınırlı kullanımlı elektronik kart kullanacak.

Metrobüslere geçtiğimiz günlerde yapılan zammın ardından önemli bir karar daha alındı. Buna göre artık metrobüslere nakit para ile binmek tarihe karışıyor.

Tüm metrobüs duraklarında yer alan duyuruya göre 15 Kasım'dan itibaren Metrobüsü kullanmak isteyenlerin Akbil, İstanbul Kart veya sınırlı kullanımlı elektronik karta sahip olması gerekiyor.

Metrobüse son yapılan zammın ardından nakit geçiş ücreti 1.95 liraya çıkarılmıştı.

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Metrobüsler ulaşım rahatlığı sağladı İstanbul' da trafiğinin rahatlamaında oldukça yararlı oldu ama ahh şu zamlar olmasa..
Bu günde taksilere %de 14'lük zam gelmişya neyse alıştık artık:)

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Japon Bakan yaptığı gafın ardından istifa etti
Bir toplantıda şaka yollu yaptığı yorumların ardından Japon milletvekilleri tarafından "işine hafife almakla" suçlanan Japonya Adalet Bakanı Minoru Yanagida istifa etti.

AA

Ankara- Japonya Adalet Bakanı Minoru Yanagida 14 Kasım tarihinde, özel bir toplantıda, mecliste milletvekillerinin sorularını yanıtlarken sadece iki cevaba ihtiyacı olduğunu belirtmiş ve bunlardan birinin "Belirli konularda yorum yapmam" ve diğerinin de "Konuyla, yasalar ve kanıtlar temelinde ilgileniyoruz" olduğu yönünde bir yorumda bulundu.

Bu sözler, özellikle muhalefetteki milletvekillerinin tepkisine yol açmış ve muhalefet, Yanagida'nın işine hafife aldığı için istifa etmesi gerektiğini savunmuştu.

Muhalefet, Japonya Adalet Bakanı Yanagida'nın sözlerinin milletvekillerine hakaret olduğunu ve bakan hakkında gensoru önergesi hazırladığını bildirmişti.

Yanagida'nın yaptığı gafla gelen istifası, siyasi anketlerde desteği düşen Japonya Başbakanı Naoto Kan'a muhalifleri güçlendirdi. Ancak Yanagida'nın istifasının, Kan'ın parlamentodaki gücünü tehdit etmediği belirtiliyor.

Minoru Yanagida, istifasını duyurduğu basın toplantısında, "Şaka yollu ve sonuçlarını düşünmeden yaptığım bu yorumlar benim hatam ve çok derinden özür dilemeliyim" dedi. Hafta sonunda istifa etmeyeceğini söylemesine karşın Yanagida, bugün erken saatlerde Japonya Başbakanı Kan ile görüştüğünü ve Kan'ın, Yanagida ile ilgili tartışmaların, küçük işletmeleri ve yerel ekonomileri destekleyen ekonomik paketin parlamentodan geçmesini geciktireceğine ilişkin endişesini dile getirmesinin ardından istifa kararı aldığını bildirdi.

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Öyle alıştıkki gaflar bize vız gelir ama  yine de darısı başımıza diyelim:)

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul

Fakirin 'susamlı kebabı' simide astronomik zam..
İstanbul'da 100 gram simidin fiyatı 1 TL'ye yükseldi..

İstanbul Un-İş Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Sami Özdemir, İstanbul genelinde 100 gram simit fiyatının, 75 kuruştan 1 TL'ye çıkarıldığını söyledi.

Özdemir, 30 aydır simide zam yapılmadığını ifade ederek..
Üyelerinin talepleri üzerine bu ay Odalar Birliği'ne başvurduklarını, taleplerinin 2 Aralık 2010'de alınan kararla onaylandığını belirtti..
Özdemir, yeni simit fiyatının uygulanmaya konulduğunu söyledi.
(AA)