İYİ NİYETLİ OLMAK SİZCE NE DERECEYE KADAR DOĞRU

• Konbuyu başlatan onurlu
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde onurlu tarafından oluşturulan İYİ NİYETLİ OLMAK SİZCE NE DERECEYE KADAR DOĞRU başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 27,365 kez görüntülenmiş, 124 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı İYİ NİYETLİ OLMAK SİZCE NE DERECEYE KADAR DOĞRU
Konbuyu başlatan onurlu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan kzdnz
C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
karşılık beklersen zaten iyilik olmaz ki kurnazlık olur becillik olur maraz da doğar acıda çekersin..
iyilik daha yapılmadan unutulmalıdır...  ;)

E

erdal_ergen

Kullanıcı
16 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
İyi niyetli olmak herzaman çok önemlidir Sonucu ne olursa olsun fakat bununla birlikte adına saflık veya enayilik denilmesine şiddetle karşı olanlardanım.Her zaman iyi niyet diyorum ama gözlerimizi dört açarak* ::) 8)

R

ravza

Kullanıcı
8 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
mersin
crnkcclr sana katılıyorum.İyilik yaptığında unutacaksın karşılığını beklersen o iyilik olmazki karşılıklı çıkar ilişkisi olur.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
ölüdeniz' Alıntı:
Real_Factor' Alıntı:
İyilikten maraz doğar demişler ama neden acaba.....bencede iyiylik yap denize at
Yaptığın iyilikten karşılık beklemezsen maraz doğmaz :)
Bu konuda Emre Kongar'dan bir derleme yapmanın zamanı geldi bence.
Bu mesaj bana bu konuyu hatırlattı.

longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Adalet nedir?Ağaca su vermek.
Zülum nedir?Dikene su vermek.
İyi niyeti de bu anlamda düşünmek lazım.
Yani seni sokacak yılanı büyütmeyeceksin.
Unutmamalıyız ki hayatta bazen insanlara hayır demek de gerekir.
Tabi bunun için onlara borçlu olmamamız lazım

longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
iyi niyet önemli bir değerdir.Ve yanlızca bunu hakedecek insanlara gösterilmelidir.
Bunu haketmeyenler içinse:
Hayır deyın Hayır'lı olsun.
;D ;D ;D

K

kanaysel

Kullanıcı
26 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
ankara
slm arkadaşım. Allah  bizi iyi  düşünen insanlarla karşılaştırsın. bende her zaman iyi niyetli olmaya çalıştım. ama hep üzülen ben oldum. iyi niyetim kullanıldı. kaybeden ben  oldum

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
kanaysel' Alıntı:
slm arkadaşım. Allah  bizi iyi  düşünen insanlarla karşılaştırsın. bende her zaman iyi niyetli olmaya çalıştım. ama hep üzülen ben oldum. iyi niyetim kullanıldı. kaybeden ben  oldum
Bu konuda yalnız değilsin.Dönem dönem hepimizin başına benzer bir durum gelmiştir. Yani iyi niyetin kullanılması  :)

G

GİZLİ ÖZNE

Kullanıcı
13 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
İSTANBUL
34yagmurfm.blogcu.com
İnsanları sevmek,onlara iyi niyetle yaklaşmak sanki suçmuş gibi çevrede birçok kişiden uyarı almışızdır.
-Aman ne yapıyorsun sanane,bırak başkası yapsın
İçinde öyle bir nefret öyle bir vurdumduymazlık var ki bu cümle ona çok basitmiş gibi geliyor ve sarfediyor.
Ben her ne pahasına olursa olsun elimden geldiğince niyetimi olumlu tutmaya çalışıyorum.Şimdi mükafatını almasamda elbette başka bir yerde bunun meyvelerini toplarım diye düşünüyorum.

F

farkin

Kullanıcı
26 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
diyarbakır
İyi niyet günümüzde en çok istismar edilen bir gerçektir...Tabiki uyanık olacağız,istismar edilmeyeceğiz....İyi niyet göstermeyi bırksanız dahi,İYİ NİYETİNİZİ TAŞIMAYI KAYBETMEMEYİ VE HAKKEDEN KİŞİYE GÖSTERİN BENCE.....

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Düşünülünce çoğu insan " iyilikten maraz doğar" der oysa iyilik yapmak,iyi davranmak başka bir şeydir.Her şeyin karşılığı olmaz sonuçta

G

güneş

Kullanıcı
25 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
hatay
ozlem71' Alıntı:
iyilerin kazanacağına inanmıyorum öyle olsaydı kesinlikle şu an bu sitede olmazdım kendimi geliştir me çabalarına girmezdim çünkü bende çok yıprandım baktım hep ben üzülüyorum hayır diyemediğimden insanları kıramadığımdan bencil ve kendini düşünen birini yarattım ne yazıkki saf damgası almak hırsız katil damgası gibi kötü bir şey bu devirde yıpranmammak için artık çevreye ve insanlara karşı nasıl duyarsız olabilirim diye kendimi eğitiyorum çünkü biliyorum ki kimse benim gibi değil beklentilerini bitir özlem işine ailene eğil sadece onları düşün dedim yeter iyi niyet sadece aileye olur dedim yaşasın vurdumduymazlık

G

güneş

Kullanıcı
25 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
hatay
mrb lar bu bu site ile ilgili pek bilgi sahibi değilim bana yardımcı olabilecek kimse varmı

E

eesraa

Kullanıcı
21 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
sakarya
iyi niyet derken.her konuda iyi düsünmek gerektıgını bılıyorum bu ınsanlar ıcın ön yargılarımızdada gecerlı olmalı fakat sonrasını düsünmeden iyilik yapma telasında deilim,nedense her zaman iyilik yapıp sevgi gösterdıgimiz insanlardan darbe görüyoruz ıste bu sebebten hayatımda derin korkular olustu ama ne diyim hepsinin canı sagolsun :'(

longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Hikmeti ehli olmayana vermeyin hikmete zulmetmiş olursunuz;ehli olandan da esirgemeyin ehli olana zulmedersiniz.
                                                                                (Fih-i Mafih'den alıntı)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
longcoming' Alıntı:
Hikmeti ehli olmayana vermeyin hikmete zulmetmiş olursunuz;ehli olandan da esirgemeyin ehli olana zulmedersiniz.
                                                                                (Fih-i Mafih'den alıntı)

Açılımı nedir?

Anlamadım desem  :-\

longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Yani iyiliği haketmeyene yapmayın,iyiliğe zulmedersiniz(yazık olur);hakedenden de esirgemeyin hakedene zulmedersiniz(yazık olur)
Umarım yardımcı olabilmişimdir

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Teşekkür ederim. :)

Ama şu mantığı bazen anlayamıyorum; illah her yaptığımız iyiliğin anlaşılmasını beklemek yani bazen öyle kişilikler vardır ki hakketten cahil anlamazlar. Aslında bilinçli olarak anlamamzlık yapmazlar ve bizler de hak edene , anlayana yapacaksın abi iyiliği deriz.
Oysa iyilik yapmak, iyi olmak başka bir şey. İnsanın doğasında olan , kendinde olan sonradan öğrense bile yapmacık yapmamaktır. :)

longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
İyiliğin cehaletten dolayı anlaşılmamasını anlarım,hatta hoş karşılarım.Fakat benim ehli olmamaktan kastettiğim,cehaletten çok kötü niyet.
Etrafta birçok insan var.Okumuşu cahili.Fakat insanları insan yapan okumuş ya da cahil olmaları değildir.
Sadece değerlerdir.
İnsanları da sadece değerlerine göre değerlendirebiliriz.
Bu yüzden ben dikene su vermek yerine ağaca su vermeyi tercih edenlerdenim.
Herkese her olaya karşı da iyi niyetli yaklaşılmasına da karşıyım.
Böyle birşeyin yapılabilmesi için hayatın kişisel gelişim kitaplarındaki gibi toz pembe olması gerekirdi.