Günün Haberleri & Aktüalite

• Konbuyu başlatan nil_92
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde nil_92 tarafından oluşturulan Günün Haberleri & Aktüalite başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 119,372 kez görüntülenmiş, 494 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Günün Haberleri & Aktüalite
Konbuyu başlatan nil_92
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan nil_92
N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
bulmaya çalışıyorum anca bu kadar valla
hem benim  reytingle pek işim yok  ;D
bulursan sende yolla canım :)
destekliyorum seni canı yürekten ;)

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Olmaz ortak : )
habercilik senin işin  ben sadece yorum yazacağım..
Bu gün öyle bir haber vardıki kendi siteme dahi atmaya cesaret edemedim ..
Salman Rüştü gibi hakkımda ölüm fermanı çıksın isteme hane:)

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
peki crt :)
merak ettim doğrusu şu haberi ???
yok istermiyim hiç sonra ne yaparım ben ortaksız ;)

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
04 Eylül 2010 Cumartesi

2 yaşındaki "tiryaki" sigarayı bıraktı

Endonezya'da 2 yaşındaki sigara tiryakisi erkek çocuk, bu kötü alışkanlığını bıraktı.

Mayıs ayında Aldi Rızal adlı 2 yaşındaki çocuğun sigara içerken çekilen görüntüleri internette yayınlanmış ve uluslararası tepkiye yol açmıştı.

Günde iki paket sigara içen ve ailesi her engel olmak istediğinde öfke nöbetleri geçirdiğini söylenen Aldi Rızal, bir psikolog yardımıyla sigaradan vazgeçti.

Rehabilitasyon çabaları çerçevesinde Rızal'ı kendi evine taşıyan psikolog Seto Mulyadi, çocuğun, sigara istemeyi ve içmeyi bıraktığını söyledi.

Mulyadi, Rızal'ın, memleketi olan Güney Sumatra bölgesindeki balıkçı köyünde hemen hemen herkesin sigara içmesi yüzünden bu kötü alışkanlığı edindiğini ve çocuğun çevresi değiştiğinde, oyun ve çizim gibi çok çeşitli faaliyetlerle tanıştığı için artık sigara içme dürtüsünün uyanmadığını kaydetti.

Akrabaları, Rızal'a ilk sigarayı 18 aylıkken babasının verdiğini belirtiyor.

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
neyse ki bırakmış artık

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
04 Eylül 2010 Cumartesi
Türkiye'nin en yaşanılır kentleri   

Türkiye'nin en yaşanılır kentleri belli oldu. Listede en büyük atağı 3'üncülüğe çıkan Isparta yaptı.

Aylık iş ve ekonomi dergisi CNBC-e Business, Türkiye'nin en yaşanabilir kentleri araştırmasının üçüncüsünü açıkladı.

Buna göre geçen yıl Türkiye'nin en yaşanılır kenti, genel sıralama itibariyle yine Ankara olurken, ikinci sırayı ise 2008'de olduğu gibi Eskişehir kaptırmadı. Daha önce 7. sırada bulunan Isparta ise 3. sıraya yükseldi.

Altı ana kategoride ve 37 alt parametreye göre hazırlanan bu yılki çalışmanın sonuçları, derginin Ekim sayısında yer aldı.

Türkiye'nin en Yaşanılır kentleri araştırmasında genel sıralamada birinci olan Ankara, 6 ana kategori içerisinde bulunan eğitimde ilk, ekonomide ikinci sırada yer alırken, sağlıkda 9'uncu, sanatda 11'inci, güvenlikde (zemin güvenliği ve suç istatistikleri itibariyle) 25'inci ve kent hayatında ise 71'inci.
Başkent refah göstergesi sayılan pek çok alanda da iddialı. Alt sektörlerden, yetişkin başına düşen otomobil sayısı ve yetişkin nüfus içindeki üniversite mezunu oranında Ankara yine ilk sırayı alırken, kişi başına düşen konut sayısında ve kişi başına düşen banka mevzuatında ise ikinci, ilköğretimdeki öğretmen yeterliliğinde ise ancak 68'inci sırada.

ESKİŞEHİR YİNE 2. SIRADA

“Türkiye'nin En Yaşanılır Kentleri” genel sıralamasında ikinci olan Eskişehir ise 6 ana sektör içerisindeki eğitim, sağlık ve sanat'da 4'üncü, ekonomide 9'uncu, güvenlikde 18'inci ve kent hayatında ise 24'üncü sırada yer aldı.

Türkiye'nin üniversite ve sanat kenti durumunda da olan Eskişehir, alt sektörlerde yer alan tiyatro seyircisinin ve sinema koltuk kapasitesinin nüfusa oranında da ilk sırada, üniversite mezunu oranında ikinci, okur yazar oranında ise üçüncü oldu. Ayrıca kişi başına düşen doktor ve hastane yatağı sayısında ve
kişi başına düşen mevduat miktarında beşinci olan Eskişehir'in anaokullarında
ise öğretmen sıkıntısı mevcut.

3. SIRADAKİ ISPARTA'NIN DURUMU

2008 yılındaki aynı araştırmada, genel sıralamada 7'inci sırada bulunan Isparta, geçen yıla ait sıralamada 3'üncü sıraya yerleşti. Gül diyarı Isparta'nın en büyük refah göstergesi sağlık alanındaki kıskandıran performansı. Ana sektör olarak sağlıkda birinci sırada yer alan Isparta, alt sektörlerde yer alan kişi başına düşen doktor ve hastane yatağı sayısında ikinci sıraya yerleşti. Yine Isparta, ana sektörlerden eğitimde 3'üncü, sanat da 9'uncu, ekonomide 20'inci, kent hayatında 23'üncü ve güvenlikde de 68'inci sırada yer aldı.

Alt sektörlerden yetişkin nüfus içindeki üniversite mezunu oranında ise beşinci sırada kendine yer bulan Isparta'nın, tiyatro ile arası ise hiç yok. Isparta tiyatro seyircisi oranında Şırnak'tan bir adım yukarıda, 80'inci.

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Zaten belliydi buraların yaşanası tadı kalmadı ..
İstanbul'da durum iyica vahim ..!
Bu sıralamada merak ettim bizim Çorum ne durumda acaba?  ::)

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
valla öle hele istanbul yaşancak yer değil ama yaşıyoruz işte:)
Çorum  ???

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Ortak: )
Yoksa Sen de mi İstanbul'da yaşıyorsun neresindesin desem?
Neden şaşırdın bakim ?Çorum memleketimdir..

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
efendim crt :)
evet bende istanbulda yaşıyorum...
çorum ne durumda acaba dedin ya bilmem anlamında o(yanlış olmuş )

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Nil : )
İstanbul'da neredesin..? Birde komşu çıkıyormuyuz..
Artık ortak bir haber ajansı kurarız:)

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
:) bilmem olur mu olur valla
sen nerdensin?

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
[05 Eylül 2010 Pazar /b]

Daha iyi hafızaya sahip olmak için

Sakinleşmek, stresten uzak durmak, egzersiz yapmak, yeşil yapraklı ve parlak renkli sebze ve meyve yemek, şarkı ezberlemek hafızayı güçlendiriyor. 

İnternet sitesi Yahoo, Sarah Jio'nun değişik uzmanlardan derlediği ''Daha iyi hafızaya sahip olmanın 10 kuralı'' başlıklı araştırmasının sonuçlarını yayınladı.

Beyin kaslarını harekete geçirerek, daha güçlü hafızaya sahip olabilmenin mümkün olduğunu ortaya koyan araştırmanın sonuçları şöyle:

- Bir şeyi öğrenmek için el hareketleri kullanmak beynin anımsama yapmasında kolaylık sağlıyor.

- Televizyon izlemek, kitap okumak ve müzik dinlemek gibi aktivitelerle beyni meşgul etmeden kesintisiz en azından 6 saat uyuma hafızayı onarıyor.

- Sakinleşmek ve stresten uzak durmak beyne ciddi anlamda yardımcı oluyor.

- Egzersiz, tüm vücuda özellikle beyindeki hafıza bölümlerine ulaşarak kan akımını hızlandırıyor.

- Brüksel lahanası, brokoli, kabak, yapraklı yeşillikler, kiraz, kırmızı elma, patlıcan ve üzüm gibi parlak renkteki sebze ve meyve yemek hafızayı kuvvetlendiriyor.

- Okumak ve okunan kitabı tartışmak hafızayı güçlendiriyor. Beyindeki düşünmeden sorumlu bölgeyi güçlendirmek için okunan şeyin tercüme edilmesi de etkili oluyor.

- Koku, hatırlamaya yardımcı oluyor. En kuvvetli ve ekonomik koku ise biberiye. Konsantrasyon ve dikkat sorunu çeken kişilere biberiye içerikli parfüm öneriliyor.

- Tek bir şeyle ilgilenmek. Örneğin, kitap okurken televizyonun açık olmaması, yemek yaparken telefonla konuşmamak gibi...

- Şarkı ezberlemek.

- Sürekli yeni şeyler öğrenmek.

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
nil_92' Alıntı:
Daha iyi hafızaya sahip olmak için

Sakinleşmek, stresten uzak durmak, egzersiz yapmak, yeşil yapraklı ve parlak renkli sebze ve meyve yemek, şarkı ezberlemek hafızayı güçlendiriyor.  
(ben de dahi) Pek çoğumuzun balık hafızasına sahip olduğumuzu ..
İçinde bulunduğumuz gaflet ve delaletten kurtulmak adına hafızayı güçlendirmek gerektiğini düşünüyor..
Bitki çayları içerek sakinleşiyor  türkü-nota ezberlemekle meşkul oluyorum.. :)
Nil: )Bence  çok güzel süper bir haberdi..
Teşekkürler ortak..

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
beğenmene sevindim ortak :) rica ederim

bende öyle valla bulmaca filanda çözüyorum :)

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
olsun cnm tanıtım önemli :)
geliştiriyosundur merak etme ;)

P

prenses35

Kullanıcı
23 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
36
İzmir
nil_92' Alıntı:
- Okumak ve okunan kitabı tartışmak hafızayı güçlendiriyor. Beyindeki düşünmeden sorumlu bölgeyi güçlendirmek için okunan şeyin tercüme edilmesi de etkili oluyor.

- Şarkı ezberlemek.

- Sürekli yeni şeyler öğrenmek.
yeni şeyler öğrenmek çok zevkli ve yararlı.
ancak fazla şarkı ezberlemek acaba zararlı oluyor mudur ???
ben bir kez bile dinlediğim müziği istemesem bile aklıma yerleşiyor şarkıları bu kadar fazla ezberlerken diğer önemli şeyleri ezberlememe,öğrenmeme engel olur mu acaba.

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
evet canm yeni şeyler öğrenmek zevkli :)
zararlı olur  mu dersen eğer diğer önemli şeyleri ezberlemende engel olyuorsa yani beynini çok fazla meşgul ediyorsa o kötü işte