GÖZLERİM DOLDU OKUYUNCA...

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde Codex tarafından oluşturulan GÖZLERİM DOLDU OKUYUNCA... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 37,875 kez görüntülenmiş, 119 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı GÖZLERİM DOLDU OKUYUNCA...
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan gularej
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
        Okulun ilk gününde 5 nci sinifin önünde dururken, ögretmen    çocuklara  bir    yalan söyledi. Çogu ögretmen gibi, ögrencilerine bakti ve hepsini    ayni    derecede sevdigini söyledi. Ancak, bu imkansiz idi, çünkü ön    sirada,    oturdugu yerde bir yana kaykilmis, ismi Teddy Stoddard olanküçük    bir oglan    vardi. Bayan Thompson bir yil önce Teddy’yi izlemisti ve diger    çocuklarla    iyi oynamadigini, elbiselerinin kirli oldugunu ve sürekli olarak    kirli    dolastigini gözlemisti. Ilave olarak, Teddy tatsiz olabiliyordu. Bu    öyle    bir noktaya geldi ki, bayan Thompson onun kagitlarini büyük kirmizi    bir    kalemle isaretlemekten, kalin çarpilar (X) yapmaktanve kagidinin    üstüne    büyük ”F” (en düsük derece) koymaktan zevk alir oldu.Bayan Thompson’un okulunda, her çocugun  geçmis kayitlarini    incelemesi    gerekiyordu ve Teddy’nin kayitlarini en sona birakti. Ancak, onun    hayatini    gözden geçirdiginde, bir sürpriz ile karsilasti.
      Teddy’nin birinci    sinif    ögretmeni söyle yazmisti, ”Teddy gülmeye hazirparlak bir çocuk.Ödevlerini    derli toplu ve temiz yapiyor ve çok terbiyeli... Onun etrafta    olmasi çok    eglenceli. Ikinci sinif ögretmeni söyle yazmisti, ”Teddy mükemmel    bir    örgenci, sinif arkadaslari tarafindan çok seviliyor, ama annesinin    ölümcül    bir hastaligi oldugu için sikinti içinde ve evdeki yasami mücadele    içinde    geçiyor.” Üçüncü sinif ögretmeni söyle yazmisti, ”Teddy’nin annesinin ölümü    onun için    çok zor oldu.  Teddy elinden gelenin en iyisini yapmaya çalisiyor,    ama    babasi ona ilgi göstermiyor ve eger bazi adimlar atilmazsa evdeki    yasami    yakinda onu etkileyecek.” Teddy’nin dördüncü sinif ögretmeni söyle yazmisti, ”Teddy içine    kapanik ve    okulda derslere çok fazla ilgi göstermiyor. Çok fazla arkadasi yok    ve bazen    sinifta uyuyor.” Simdiye kadar, Bayan Thompson problemi kavradi ve kendinden utandi.Ögrencileri ona güzel kurdelelerle ve parlak kagitlarla sarilmis    Noel    hediyeleri getirdiginde bile çok kötü hissetti, Teddy’nin ki hariç.    Teddy’nin hediyesi bir marketten aldigi kalin, kahverengi ambalaj    kagidi    ile beceriksizce sarilmisti, Bayan Thompson  onu diger hediyelerin    ortasinda    açmaktan aci duydu. Bayan Thompson paketten taslarindan bazilari    düsmüs    yapma elmas tasli bir bilezik ve çeyregi dolu olan bir parfüm    sisesi    çikarinca çocuklardan bazilari gülmeye basladi...Ama o bilezigin ne    kadar    güzel oldugunu haykirdiginda çocuklarin gülmesini engelledi,    bilezigi takti    ve parfümü bileklerine sürdü. Teddy Stoddard o gün okuldan sonra    ögretmenine sunu söylemek için kaldi, ”Bayan Thompson, bugün ayni    annem    gibi kokuyordunuz”. Çocuklar gittikten sonra, bayan Thompson enaz    bir saat    agladi.               
          O günden sonra, okuma, yazma ve aritmetik ögretmeyi birakti. Bunun    yerine,    çocuklari egitmeye basladi. Bayan  Thompson Teddy’e özel dikkat    gösterdi.Onunla çalisirken, zihni canlanmaya basliyor görünüyordu. Onu daha    fazla    tesvik ettikçe, daha hizlikarsilik veriyordu. Yilin sonuna kadar,    Teddy    siniftaki en zeki çocuklardan biri oldu ve tüm çocuklari ayni    derecede  sevdigi yalanina ragmen, Teddy onun gözdelerinden biri idi.                Bir sene sonra, Bayan Thompson kapisinin altinda Teddy’den bir not    buldu,    ona hala tüm yasaminda sahip oldugu en iyi ögretmen oldugunu    söylüyordu.               
        Alti yil sonra Teddy’den bir not daha aldi. Liseyi bitirdigini,    sinifinda    üçüncü oldugunu ve onun hala hayatindaki en iyi ögretmen oldugunu    yazmisti.    Bundan dört yil  sonra, bazi zamanlar zor geçmesine ragmen okulda    kaldigini,    sebatla çalismaya devam ettigini ve yakinda kolejden en yüksek    derece ile    mezun olacagini yazan baska bir mektup aldi. Yine Bayan Thompson’un    tüm    yasamindaki en iyi ve ne favori ögretmen oldugunu yazmisti.Sonra dört yil daha geçti ve baska bir mektup geldi.Bu kez fakülte diplomasini aldiktan sonra, biraz daha ilerlemeye    karar    verdigini açikliyordu. Mektup onun hala karsilastigi en iyi ve en    favori    ögretmen oldugunu açikliyordu. Ama simdi ismi biraz daha    uzundu...Mektup    söyle imzalanmisti, Theodore F. Stoddard, MD. (tip doktoru). Öykü    burada    bitmiyor. Görüyorsunuz, ortaya çikan baska bir mektup var.  Teddy    bir kizla    tanistigini ve onunla evlenecegini söylüyordu. Babasinin birkaç    hafta önce    vefat ettigini açikliyordu ve evlenme töreninde Bayan Thompson’un    damadin    annesine ayrilan yere oturup oturamayacagini soruyordu. Süphesiz Bayan Thompson bunu kabul etti. Ve tahmin edin ne oldu ?    Taslari    düsmüs olan o bilezigi takti. Dahasi, Teddy’nin annesinin süründügü    parfümden sürdü Birbirlerini kucakladilar ve Dr. Stoddard, Bayan Thompson’un    kulagina söyle    fisildadi, ”Bana inandiginiz için tesekkür ederim Bayan Thompson.    Bana    önemli oldugumu hissettirdiginiz ve bir fark yaratabilecegimi    gösterdiginiz    için çok tesekkür  ederim” Bayan Thompson, gözlerinde yaslarla fisildadi, söyle dedi, ”Teddy,    yanlis    seylere sahiptin. Bir fark yaratabilecegimi bana ögreten sensin.    Seninle    tanisincaya dek, nasil ögretecegimi bilmiyordum”.
            (Bilmeyenler için, Teddy Stoddard, Des Moines’teki Stoddard Kanser    Binasi    olan Iowa Methodist’te doktordur.)  Bugün birinin yüregini isitin ... Bugün birinin    hayatinda bir    fark yaratmaya çalisin, sadece ”onu yapin”

SEVGİYLE KALIN...

J

janeerr

Kullanıcı
23 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
ankara
inanılmaz derecede etkilendim çok güzel

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Yazı başlığı ”Gözlerim Doldu” ama ben ağlayarak okudum ve gerçekten çok önemli ipuçları çıkardım Teddy’nin öyküsünden.

Dale Carneige sık söz eder,”İnsanlara önemli oldukları hissettirmenin” ne denli harika bir yaklaşım olduğunu.

Teşekkürler, çok hoş bir paylaşımdı.

K

kewser01

Kullanıcı
21 Kas 2006
En iyi cevaplar
0
0
Tokat
Paylasan arkadasa tşkler,gercekden etkileyiciydi

E

eyvahh

Kullanıcı
18 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
gaziantep
BU PAYLAŞIMDAN İNANILMAZ KEYF ALDIM CODEX ’E ÖZELLİKLE TEŞEKKÜR EDİYORUM

M

mehmetd

Kullanıcı
23 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
güzel bir hikayeydi, teşekkür ederim.
başarı dileklerimle.

E

etki84

Kullanıcı
10 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
uşak
HERÇEKTEN HARİKAYDI.BAYILDIMM...TEŞKKÜRLER...PAYLAŞIMIN İÇİN....

N

nehir

Kullanıcı
18 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
çokkk güzeldi ....  :D hepimizin hayatında bize değer veren ve değer verebileceğimiz kişilerin  olması dileğiyle

C

ceyda

Kullanıcı
11 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
çok güzeldi keşke hala böyle iyi niyetini kaybetmeyen insanlar olsa, çocuğun hayatı beni çok etkiledi, teşekür ederiz paylaştığın için

E

emine38

Kullanıcı
5 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
çok etkilendim.çok güzeldi teşekkürler

I

iki_kelime

Kullanıcı
26 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
Çok güzel bi yazı çok teşekkürler

A

aleynaa

Kullanıcı
29 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
kocaeli
          gerçekten güzel bison.hak eden hakkı almış bence.ama tabi böyle olaylar sayılı kişilere rastlıyor.gerçekten tam olarak anlanmak çok isterdim. gerçekten çooooooooooook isterdim demiycem;çünkü ne kadar istediğimi anlayamazsız.belki de benim için hayırlısı böyledir......