Bilgisayar'da aklınıza takılanları buradan sorabilirsiniz.

• Konbuyu başlatan Safari
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyası kategorisinde Safari tarafından oluşturulan Bilgisayar'da aklınıza takılanları buradan sorabilirsiniz. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 269,459 kez görüntülenmiş, 714 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyası
Konu Başlığı Bilgisayar'da aklınıza takılanları buradan sorabilirsiniz.
Konbuyu başlatan Safari
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan nazarelif
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
barisya' Alıntı:
yanılıyorsun :) bu tamamen ekran çözünürlüğünle alakalı birşey. istersen testini kendinde yapabilirsin. ekran çözünürlüğün nedir bilmiyorum ama ilk olarak ekran çözünürlüğünü 1024 x 768 e getirip bu şekilde ekran görüntüsünü alarak paint ile jpeg olarak kaydet, daha sonra ekran çözünürlüğünü 800 x 600 e getirip tekrar ekran görüntüsünü al ve tekrar paintte jpeg olarak kaydet. son olarak her iki dosyanında boyutlarını bir kontrol et bakalım arada fark görebilecek misin :)
Peki bunu deneyecegim,Şu an kullandıgım ekran çözünürlügü 1024x 728 piksel..
Farkı buraya ekleyecegim ama ne zaman yarın olabilir... :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Resimleri kaydettim ama,imageden eski ayarı hangisi onada getirmem gerekir ama ben unuttum  :-X
Şu anki benim degiştirdigim 640x480.. Benim istedigim degiştirmeden önce sitenin kendi vermiş oldugu deger  :-\ Bunu degiştirmeden resimleri dedigin gibi eklememin bir anlamı kalmaz ki  :-X

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bir sorum olacak bu resimdegi diger degerlerin anlamı nedir? nerde nasıl kullanmak gerekir?

B

barisya

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
16
Su Perisi' Alıntı:
Bir sorum olacak bu resimdegi diger degerlerin anlamı nedir? nerde nasıl kullanmak gerekir?

aslında piksellerine baktığımızda kolaylıkla anlaşılıyor, piksel boyutu büyüdükçe resim hem ebat olarak hem de boyut olarak büyüyecektir (görüntü kaliteside artacaktır tabi).

100x75 (avatar) bildiğimiz avatar boyutları, avatar olarak kullanmak istediğin bir resim olursa bu değeri seçerek küçültebilirsin.

150x112 (thumbnail) küçük resim (önizleme)

320x240 (email ve web siteleri için ideal boyut)

640x480 (forumlar için ideal boyut)

15, 17, 19, 21 inch monitor yazanlar monitorun çözünürlüğüyle alakalı, senin monitorun 17" olsa ve sende bu çözünürlüğe göre resmi yüklesen 19" monitoru olan kişide resim yine görünecektir ama sendeki gibi tam ekran değilde biraz daha küçük görünecektir.

optimize without resizing ise resmin boyutlarında bir değişiklik yapmadan en uygun hale getiriyormuş (bunu nasıl yapıyorm bende merak ettim deneyip görmek lazım:) )

mabed528

mabed528

Kullanıcı
3 Nis 2009
En iyi cevaplar
0
16
Ankara
USB belleği PCye taktığım zaman "Bilgisayarım" a çok geç giriyorum girdiğimde ise bazen  USB sürücüsü gözükmüyor  gözüktüğünde sürücü ismi  harf ile yani "G" ile simgelenmiş oluyor ama benim USB belleğin bir ismi var diğer PC lere taktığımda kendi ismi gözüküyor, ve içine girdiğimde boş gözüküyor içine PCden birşey kopyalamak istediğimde ise hedef bulunamadı gibi bir hata veriyor barissa senin dediğin gibi bilgisayarıma gelip sağ tıkladım yönet dedim disk yön.dedim sadece c ve d sür. gözüktü çıkarılabilir diskte de gözükmedi

B

barisya

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
16
Başka bilgisayarda görüyor, kendi bilgisayarında göremiyorsan usb girişinde sorun olabilir. Başka bir usb girişine takmayı denedin mi? ek olarak saatin orada donanımı güvenle kaldıra tıkladığında sürücü harfi olarak birşey görünüyor mu? şunu merak ettim, donanımı güvenle kaldırda flash bellek görünüyor, disk yönetiminde görünmüyor doğru mu?

mabed528

mabed528

Kullanıcı
3 Nis 2009
En iyi cevaplar
0
16
Ankara
Başka bir usb girişinde de "bilgisayarım" da görünmüyor. Donanımı güvenle kaldır bölümünde "g" simgesi ile gözüküyor "bilgisayarım" da bazen görünüyor onda da "g" ile

B

barisya

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
16
herhangi bir klasöre girip adres çubuğuna G:\ yazıp flash diskin içine girmeyi dener misin

mabed528

mabed528

Kullanıcı
3 Nis 2009
En iyi cevaplar
0
16
Ankara
USB'yi PC'ye taktım "donanımı kaldır" bölümüne baktım gözüküyor. Bir klasöre girdim dediğini yaptım hemen USB'nin içi açıldı D'den bir dosya koplayamak istedim "doğru yol ve dosya adı belirtin dedi.?

B

barisya

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
16
flash bellekte önemli bir veri yoksa FAT32 olarak format atabilir misin? bir yerde bir yanlış var gibi görünüyor.

mabed528

mabed528

Kullanıcı
3 Nis 2009
En iyi cevaplar
0
16
Ankara
Bundan önce FAT32 idi, nette USB lerin NTFS olması sonucu daha çok alandan yararlanabileceğini duymuştum onun için NTFS ye çevirmiştim? Şu an veri var eve gidince deneyebilirim.

B

barisya

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
16
flash belleklerde dosya yapısını ntfs kullanmanın hiçbir espirisi yok. flash belleğin kaç gb bilmiyorum ama zaten sınırlı kapasiteye sahip bir diskin dosya sistemini ntfs yapmak doğru değil. fat32 flash belleklerde daha güvenlidir.

mabed528

mabed528

Kullanıcı
3 Nis 2009
En iyi cevaplar
0
16
Ankara
Pardon şu an FAT32 imiş, herhalde tam tersini yapmıştım evdeki PCye taktım hemen gördü diski yönete girdim orada da gözüküyor. İşyerinde kendi PC mde görebilmeliyim işyerinden bir sürü film indiriyorum ağa atıp oradan diğer PCye at sonra oradan USBye atmak zahmetli oluyor. : )

B

barisya

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
16
hep konuştuk ama ben her defasında unuttum sormayı :) işletim sistemin ve flash belleğin kapasitesi nedir? flash bellek bozuk olsa donanımı güvenle kaldır kısmında da görünmemesi gerekiyor orasıda windows tarafından sağlanıyor çünkü.

mabed528

mabed528

Kullanıcı
3 Nis 2009
En iyi cevaplar
0
16
Ankara
XP SP2 ve 4 GB'lık Kingston.
Bir de şunu söyleyim işyerimdeki PC'ye başka USB bellekleri de denedim onlarda da aynı hatayı verdi, açmadı. Kayıt defteriyle alakalı olabilir mi?

B

barisya

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
16
evde format atarak fat32 ye çevirdin mi belleği? bikez biçimlendirsen düzelecek gibi görünüyor. flash belleğin benide gerdi :)

mabed528

mabed528

Kullanıcı
3 Nis 2009
En iyi cevaplar
0
16
Ankara
: ) İlgilendiğin için teşekkür ederim, evdeyim, şimdi çeviriyorum ama oldu mu olmadı mı diye yarın işyerinde denemeliyim.

mabed528

mabed528

Kullanıcı
3 Nis 2009
En iyi cevaplar
0
16
Ankara
Olmuyor olmuyor. Donanım tecrübesi olan arkadaşların yardımını bekliyorum.

mabed528

mabed528

Kullanıcı
3 Nis 2009
En iyi cevaplar
0
16
Ankara
barisya' Alıntı:
mabed528' Alıntı:
Olmuyor olmuyor. Donanım tecrübesi olan arkadaşların yardımını bekliyorum.
peki ben aradan çekileyim
barisya Hallolmadığı için senden tekrar yardım isteyecektim ama yapım gereği çekindim biraz uğraştırdım seni o yüzden rahatsız etmek istemedim ama herhalde anlatım şeklim biraz değişikti neyse boşuna "kişisel gelişim "sitesine üye olmadım.:)
Tamam o zaman benim PC düzelinceye kadar yakanı bırakmayacağım, yardımlarını bekliyorum???: )