TV dizilerindeki tiplemeler üzerine...

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim Ne Söylemiş? kategorisinde Codex tarafından oluşturulan TV dizilerindeki tiplemeler üzerine... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 23,107 kez görüntülenmiş, 62 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim Ne Söylemiş?
Konu Başlığı TV dizilerindeki tiplemeler üzerine...
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Zynep
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Televizyon dizileri, modern insanın vazgeçemediği tiryakilikler arasında en baş sıralara oturdu.

Zaten televizyon denilen kutu evlere girdi gireli, insanlar sürekli başkaların top oynaması, konuşması, sevişmesini, yemek yemesini, kavga etmesini seyredip duruyor.

Günümüzün insanı, her gün en az beş altı saatini başkaları seyrederek geçiriyor.

İlginç bir durum.

Dünyanın birçok ülkesindeki televizyon dizilerinde iki tür kahraman var.

Bir o ülkeye ait olan, ana dillerini konuşanlar bir de Amerikalı karakterler.

Türkiye’deki bazı diziler Türk karakterlerin maceraları işlerken, başka diziler Amerikalıların maceraları aktarıyor.

Hindistan’da Hintli ve Amerikalılar var.

Japonya’da Japonlar ve Amerikalılar.

Meksika’da Meksikalılar ve Amerikalılar.

Rusya’da Ruslar ve Amerikalılar.

Yani TV dizilerinde Amerika değişmez olgu, ötekiler ise ülkeden ülkeye değişiyor.

Ülkeler arasında kültür ilişkisi yok.

Sadece her ülkenin tek tek Amerika’yla olan ilişkisi var.

Şu sırada dünyanın her köşesinde 24, Arkadaşlar, Seks ve Şehir, Prison Break, Umutsuz Ev Kadınları gibi onlarca Amerikan dizisi baş köşeyi işgal ediyor.

Sakın, bu dizilerin etkisini küçümsemeyin.

Kuşaklar bunlarla yetişiyor ve belki de okuldan daha çok dizilerden etkileniyorlar.

Yıllar önce Türkiye’de ”Zengin ve Yoksul” adlı Amerikan dizisi çok tutmuştu.

Genç kuşaklar belki hatırlamaz ama o dizide iki kardeş vardı. Birisi Senatör Jordache, öteki küçük kardeş Tom.

Dizinin bir bölümünde Tom öldü ve Türk halkı onun ardından gözyaşı dökmeye başladı.

Tom’un ruhuna Fatih’te kırk mevlidi bile okundu.

Şaka sanmayın; gerçekten okundu.

O günlerde Amerikan Kongresi’nde Türkiye’yle ilgili çok önemli bir karar oylanacaktı. Galiba silah ambargosuyla ilgili bir karardı.

Bir gün büyük bir gazetemizi aldım ve birinci sayfada, dizide Senatör rolünü oynayan aktör Peter Straus’un fotoğrafı gördüm.

Haber ciddi ciddi Senatör Jordache’ın Türkiye lehinde oy kullanacağı duyuruyordu.

Buna da inanmayanlarız olabilir ama hepsi gerçekten oldu.

Bir ara Komiser Colombo dizisi çok yaygındı.

Bu dizinin dublajında Colombo’yu seslendiren aktörümüz İstanbul’dan Ankara’ya gelirken bir hata yapmış ve trafik polislerince durdurulmuş.

Polisler makbuzu çıkarmışlar, ceza yazıyorlarmış.

Aktör hemen Komiser Colombo’da kullandığı sesle, onu taklit ederek konuşmuş ve neler olduğunu sormuş.

Bunun üzerine polisler hemen selam durup ”Affedersiniz komiserim, tanıyamadık” demiş.

Burası garip bir ülke.

Sanal dünyayla gerçeklik birbirine karışmış durumda.

Binlerce yıldır hurafelerle, rivayetlerle rüya tabirleriyle, cin hortlak hikâyeleriyle, elemterefiş büyüleriyle oyalanmış bir toplumun yeni eğlence dünyası eskisini pek aratmıyor doğrusu.

Yazar : Zülfü Livaneli

G

Gamzelim

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
www.kalbim.gen.tr
Yayin akislarina bir göz atin :) Dizi izlememek eldemi?

Baska bir bölümdede belirtmistim... Bende önceden haftanin her günü dizi izliyordum... Bu aliskanligimdan cok sükür vazgectim :)

Simdi ya hic televizyon izlemiyorum, onun yerine buralarda geziniyorum, yada kitap felan okuyorum.

Televizyonu actigimdada farkli programlar bulmaya calisiyorum... Dürüst olayim, bir tek carsamba günler oynayan biri cok cok önemli 2 dizim var :) Bi onlardan vazgecemedim...

Ama aile dizisi oldugu icin ’ögretici’ yani cok bence...

---
Gazete’de okumustum... Hirsiz-Polis’te polis rolünde olan Cinar’i (Timucin Esen) trafik polisi durdurmus (gercek hayatta) VE ’tamamdir komserim, devam edebilirsiniz’ demis...

;)

O

OZAN

Kullanıcı
24 May 2007
En iyi cevaplar
0
0
TÜRKİYE
Holivut ’un tarihinde , sürekli akıl çelme ve reklamasyon taktiği vardır. Dizilerde aynı mesaj kaygısı taşır. Amerikan hayat biçimi 80 lerde Türkiyenin yaşama biçimini elimine ettiğinden beri film ve diziler PROPOGANDA unsurunu ister istemez de olsa film ve dizilerin içine yerleştirdiler. Sinem salonunda izlediğiniz film negatiflerinin içine yerleştirilmiş gizli kola reklamlarından tutun da silah reklemlerına kadar amerikada herşey pazarlanabilir. Yaşam biçimleri de öyle güçlü pazarlanıyor ki , Codex’in belirttiği gibi

Ülkeler arasında kültür ilişkisi yok.

Sadece her ülkenin tek tek Amerika’yla olan ilişkisi var.

O

OZAN

Kullanıcı
24 May 2007
En iyi cevaplar
0
0
TÜRKİYE
düzeltme yapıyorum : Codex’in yazısın alıntı olduğunu atladım . alıntı yazısında belirttiği üzere demek doğru olacak..

M

my_different

Kullanıcı
31 May 2007
En iyi cevaplar
0
0
ankara
Daha 3 yıl önce ”Tırtlar Vadisi” dizisinin ölen bir karakterine ölüm ilanı yayınlayıp,dizide kendisini öldüren karakteri sokakta tartaklayan bir milletimiz var bizim.Yani olay sadece hollywood da değil.Bütün bu açlık,sömürü,işsizlik ortamından,sadece 2 saatliğine soyutluyo kendini benim insanım.

G

Gamzelim

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
www.kalbim.gen.tr
Daha 3 yıl önce ”Tırtlar Vadisi” dizisinin ölen bir karakterine ölüm ilanı yayınlayıp,dizide kendisini öldüren karakteri sokakta tartaklayan bir milletimiz var bizim.
Eheueheueh... Daha neler :)

M

my_different

Kullanıcı
31 May 2007
En iyi cevaplar
0
0
ankara
Bu olay gerçek,inanın bana.Bizim insanımız böyle,duygusallık,sahiplenme,kendini bir yerlere ait hissetme,hayalperestlik; hamurumuzda var bizim...

O

OZAN

Kullanıcı
24 May 2007
En iyi cevaplar
0
0
TÜRKİYE
Erol Taş’ı sokata döven de biziz , Ahu Tuğbaya kaçırılıp tuzağa düğşen kadın gözüyle bakan da..

M

my_different

Kullanıcı
31 May 2007
En iyi cevaplar
0
0
ankara
İşte geçmişten günümüze bu böyle, dün erol taştı,bugün başkabirisi yarın kimbilir kim???

O

OZAN

Kullanıcı
24 May 2007
En iyi cevaplar
0
0
TÜRKİYE
Erol Taş kendisine tokat atanlara , siz bana ekmek veriyorsunuz vurun diye bağıracak kadar insandı ...

M

my_different

Kullanıcı
31 May 2007
En iyi cevaplar
0
0
ankara
Değerlerimize sahip çıkmakta pek iyi olduğumuzu söyleyemem,pekçok unutulmuş bir köşeye atılmış sanatçılarımız var.Kirası ödeyemeyen,açlıkla cebelleşen.Herşeyin gerçek hayatta da televizyondaki haliyle kaldığı sanıyoruz zannedersem..

O

OZAN

Kullanıcı
24 May 2007
En iyi cevaplar
0
0
TÜRKİYE
Ben çocukken sanatçıların hiç yaşlanmayacağı sanırdım . Kavuğu taşımız bir usta , Münir Özkul insan içine çıkamıyor . Böylemi olmalıydı

M

my_different

Kullanıcı
31 May 2007
En iyi cevaplar
0
0
ankara
Bana da öyle gelirdi hep.Hatta bazı zamanlar Kemal Sunal ölmemiş de bir yerlerde saklanıyomuş,birgün ortaya çıkacakmış gibi geliyor.Kavuk meselesine gelince, insanlar kavuğu geçmişte kimin taşıdığına değil de, acı ama kiminle dolduracaklarına önem veriyorlar.Elbette böyle olmamalıydı...

H

hepmavi

Kullanıcı
25 May 2007
En iyi cevaplar
0
0
gökyüzü
Bizim insanımızın gerçekle filmi ayırtedememe sorunu var sanırım..Hiç dizi izlemeyenlerdenim..

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
evet yaaa hemen kaptiriyorz kendimizi. keşke hep güzel şeyleri alsak tv ve dizilerden neyse

ama biz kurtlar vadisindeki katliamları örnek alıp adam öldürüyoruz.
:p :p :p

yazıkki üzücü

tigerlook21

tigerlook21

Kullanıcı
3 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
Diyarbakır
Bugün benim çok hoşuma giden ve insanoğlundaki azmi kamçılayan sözü paylaşmak istiyorumHEP DENEDİN.HEP YENİLDİN.OLSUN.YİNE DENE.YİNE YENİL.DAHA İYİ YENİL.Samuel Beckett

tigerlook21

tigerlook21

Kullanıcı
3 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
Diyarbakır
Bizim ülke olarak Temel bir eğitimden geçmemiz lazım.Tabii ki daha öncesinde birbirimizle diyaloğumuzu oluşturmak ve güçlendirmek..Eleştirilmekten HAZ duyduğumuz zamanlar herkes çok konuşmak yerine çok dinlemek ve eleştirilmek isteyecektir..Düşünsenize böyle bir TÜRKİYE’yi.. ??