Sanal alem size neler öğretti?

• Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan Sanal alem size neler öğretti? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,301 kez görüntülenmiş, 46 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Sanal alem size neler öğretti?
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bu gün bu konu hakkında bir arkadaşımla konuşurken sizlerlede paylaşmak,karşılıklı sanal alemin getirileri  ve götürüleri hakkında alış veriş de kazandıklarınız/kazandıgınızı sanarken kaybettiklerimiz hakkında yazışacağız...
Anektod niteliginde  de olabilir...
Herkes öğrendigi/ögretildigi/ yaşadığı/yaşatıldığı/getirisi/ götürüsü ile duyguları bizlerle paylaşabilir....

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Güzel konu perim.
Öncelikle öğrendiğimi yazayım, aslında gerçek olan sanal! Ve bizim gerçek dediğimiz yaşam tartışılır.
İnsanlar sanalda, (sitemizi kesinlikle hariç tutuyorum) gerçekte olamadıkları ama olmak istedikleri kişiliğe bürünme lüksüne sahip!
En basit örnek, kullanıcı rumuzları; diyelim zayıf, çelimsiz bir kişi... "çelik" diye bir kullanıcı rumuzu alıyor ve olmak istediği kişinin, en azından fiziki özelliklerine sahip oluyor.
Ya da, fiziki özellikleri aslında çok farklı bir hanım, kendisine "harika" diye bir rumuz seçiyor ve o kişiliğe bürünüyor.
Yani olmak istediğini olmak...
Yani sanalda kendisini olmak istediği kişi olarak lanse etmek.
Ve rumuzların gölgesinde, olmak istediğin ama olmadığın kişiyi oynamak, ve kaçınılmaz son; tıkanma! Yani gerçekle yüzyüze kalma...
Çok kişi tanıdım sanalda, ve reele taşıdım, çok hayalkırıklığı yaşadığım gibi, kendisini "neyse o" olarak tanıtan kişilerle beraberliğimiz halen sürmekte.
Gerçekten çok iyi analiz edebilme yeteneği şart sanırım.
Bir kaç kez yanıldım.
Benim hakkımda yanlışa düşenlere gerçekten çok sert olur yanıtım, bende saklı kalsın, kaldı da!
Beni yanıltanları sonradan gözlemledim, ve üzülmedim. Kendilerini sanal dünyada ispat etme çabasında, ve sabahtan akşama kesintisiz tüm dünyasını buraya koşullandırmış kişilerdi ve gerçeklerle yüzleşmeye, artık sanal profesyoneli oldukları için; kelimeleri çok güçlü seçerler, tahammül edemeyen kişilerdi, ve benim kendilerini bırakın reele taşımama, sanal dünyamda benimle olmayı haketmeyecek basitlikteydiler, sildim.
Basit ifadem biraz rencide edici, özür dilerim ama böyle valla...

M

mavili

Kullanıcı
29 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
ne öğrendim

Nettle ilgini birkaç bişey teknik acıdan
ve nette çok güzel abilerim ablalarım oldu onlarla paylaşımlarım oldu oluyorda

bir de insanları kendilerini anlatamadıklarını yada yanlış anlattıkları ögrendim

ve fazla abartının oldugunu

...

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
En basit örnek, kullanıcı rumuzları; diyelim zayıf, çelimsiz bir kişi... "çelik" diye bir kullanıcı rumuzu alıyor ve olmak istediği kişinin, en azından fiziki özelliklerine sahip oluyor
Bu yorum aklıma Aziz NESİN'i getirdi..Müsadenizle,önce bunu paylaşayım,sonra bir sorum olacak...

'1934 yılında soyadı kanunu çıktı, her türk kendine bir soyadı alacaktı.
Herkes kendi soyadını kendisi seçtiği için insanların bütün gizli aşağılık
duyguları ortaya çıktı.Dünyanın en cimrileri 'eli açık', dünyanın en korkakları
'yürekli', dünyanın en tembelleri 'çalışkan' gibi soyadları aldılar.Bir mektup
yazabilecek zamanda ancak imzasını atabilen bir öğretmenimiz kendisine
'çevikel' soyadını almıştı.Irkçılığın yayıldığı günler olduğundan, özellikle
Türklüğü karışık olanlar ırkçılığı anlatan soyadlarını kapışıyorlardı. Her türlü
yağmada hep sona kaldığım için güzel soyadı yağmasında da sona kaldım.
Bana, ortada böbürlenebileceğim bir soyadı kalmadığından, kendime 'nesin'
soyadını al dım.Herkes 'nesin' diye çağırdıkça ne olduğumu düşünüp kendime
geleyim istedim.'

Aziz Nesin
Kullanıcı adı ile ilgili küçük bir gönderme,ben şimdi alınayım mı? Zynep.. :)
İsmimi kullanmama hakkına sahibim de neden peri konusunu açıklamıştım..O an aklıma gelen anlık bir şeydi..
Ve tanımadığım kişilerin ismimi öğrenmemesi özelinede sahib oldugumu söylemek istiyorum. Her ne kdar bizim sitemizi dışında tutmuş olsanda,nitakiminde bizimkiside bir nik ismimiz değil..Diger tarafda nikimi çok seviyorum,öyle bütünleştim ki kendimi bir peri olarak görüyorum:) tek sihirli degnegim yok :)
En son cümlende alındıgımı söylemeden edemeyecegim..Hoş bana demiştin" Perim kurunun yanında yaşda yanıyormuş diye" ama ben yinede alındım Zynep...

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sanal alemin elbet banada getirileri ve götürüleri olmuştur,aklıma gelenleri hemen paylaşayım...

Getirileri...
Bilgiye daha hızlı ulaşmanın mutlulugunu yaşadım...
Binlerde degil ama yeterince  arkadaş tanıdım,bunların içinde benim için çok degerlileride oldu degersizleride...
İnsanları tanıdım...Meger ne çok maske takmayı seven,kendilerini maskeleyen,ve yalancının mumunun yatsıya kadar bile dayanmadıgına şahit oldum...
Çok mutlu oldum,tanımadıgım kişilerle güzel ve unutulmaz degerler paylaştım...
Mutsuz oldugum zamanlar benim için üzülen ama gerçek anlamda üzülen ve beni neşelendirmek üzüntümü gidermek için çalışan arkadaşlarım oldu...
İkili oyunların kurallarını öğrendim( ama oynamadım)
Değerlerimi bir kez daha gördüm,degerlerimi bir kez daha ele alma fırsatını yaşayarak öğrendim...
Kafaya şapkadan başka bir şey takmamayı öğretti
Yoksa kafan agrırmış onuda öğretti..
İki yüzlülügü, sevginin basitligini, arkadaşın bayalıgını ögrendim...

Götürüleri...
Yeri geldi çok üzüldüm/kırıldım/,yeri geldi stres atmak için geldigim yerden daha çok strese girerek çıktım...
Bana verilen hayatımın her gününü daha iyi ve canlı yaşamam gereken yerde,ben sanal alemde sanal ortamda geçirdim...
Dışa dönük neşeli bir yapım varken,içe dönük  asosyal sessiz bir yapıya sahip oldum...
Kendim için özel anlarımın şekil degiştirmiş hali ile tanıştım...
Yeri geldi kendimi kandırdım...
Yeri geldi kendime kızdım,yasakladım...
İnsana çok değer verilmemesi gerektiginide sanal alemde öğrendim,yoksa kendini değersiz hissedermişsin...
Haksız yere hırpalandım,hak istemekle hata yaptıgımıda arkaya döndügümde anladım...
İnsana kendinden başka kimsenin de zarar veremeyecegini,zararı kendimizin verdigini de ögrendim...

Bu konuyu açmayı düşünürken o kadar çok şey vardıki aklımda,şunuda yazayım,bunuda yazayım diye kelimeler sıralandı dilimde,ama eyleme gelince yarısı uçtu gitti:)
Tekrar hatırıma gelince sizlerle paylaşacagım.. Şimdilik  hepsi bu :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Oy oy:(((
Su perisi, tek bir cümlesini seni düşünerek yazmadığım gibi, gerçekten aklıma bile gelmedin. Kaldı ki bizim seninle birlikteliğimiz epey uzun zaman perim. Adını bildiğim halde sana "perim" diye seslenen ve bundan keyif alanda benim üstelik.
Silinme meselesi... biraz özel bir konu ama, bu şekilde dile getirdiğin için açıklama yapmalıyım sanırım; tamamen kapattığım, bir adresten söz ettiğin için, alınmana hiç gerek yok gerçekten.
Ve şu anda çok gerekli haller dışında kullandığım MSN dışında, tek bir adresim var ve sadece tek bir kişi var.
Yukarıdaki yorumumda alınmana neden olacak hiç bir şey yok perim.  :-*

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Alınmadım,yada azcık alındım:) Her ne kadar sebebini söyleyerek silmiş olsanda,söylemeden edemezdim huyum kurusun.. :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
su perisi' Alıntı:
Kullanıcı adı ile ilgili küçük bir gönderme,ben şimdi alınayım mı? Zynep.. :)
İsmimi kullanmama hakkına sahibim de neden peri konusunu açıklamıştım..O an aklıma gelen anlık bir şeydi..
Ve tanımadığım kişilerin ismimi öğrenmemesi özelinede sahib oldugumu söylemek istiyorum. Her ne kdar bizim sitemizi dışında tutmuş olsanda,nitakiminde bizimkiside bir nik ismimiz değil..Diger tarafda nikimi çok seviyorum,öyle bütünleştim ki kendimi bir peri olarak görüyorum:) tek sihirli degnegim yok :)
Bu arada genel olarak bir yanlış anlamayı düzeltmek isterim, itirazım rumuz kullanımına değil zaten, benim de oyun sitelerinde rumuzlarım var ve çoğu yabancı kökenli; que, oiu... gibi.
Burada anlatmak istediğim şey çok farklıydı pericim.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bende farkı belirtmek için soyad hikayesini karşılık olarak ekledim :)

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
İnsanların, yüzlerinin görünmemesinin, kendilerine her türlü hakkı verdiğini sandıklarını öğrendim.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Sanal alemde çok fazla deneyimim olmadı, hatta en aktif olduğum site " Kendini Geliştir" sitesi.
Fakat bir çok ilgilendiğim alanda ki sitelere üyeliğim oldu ve hep aynı nicki" adımı" kullandım. Kullan kişileri asla yargılamıyorum çünkü bu tercih meselesidir.
Ama bir şey öğrendim bende; kişilerin maskelerini sanal da olsa devam ettirebileceklerini, olmak istedikleri kişilikleri takınabileceklerini ve oyun oynayabileceklerini öğrendim...
Kendi kişisel hayatımda da mesafeyi sevdiğimden, sanal ortam da mesafeden yanayım...
Ama bence internet harika bir buluş, nede olsa burada paylaştıklarımızın bir çoğu ile günlük yaşantımızda da karşılaşmıyor muyuz?!
Sanal da olsa bir çok şeyi dikkate aldığımdan kırıldığım noktalar da oldu, çünkü algılarken/ ayırım yaparken sanal ile gerçek ilk başta aynı geldi bana, bazı şeyleri yaşadıkça arada ki farkı anladım ve ona göre davranmayı öğrendim.

Bence de güzel konu, teşekkürler paylaşım için. :)

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
Sanal alem benden daha çok aldı..Her istedimde zahmetsız ulaşmayı ögretti.İnsanlara güvenmemeyi öğretti.Boş konuşmayı ögretti.Kendime daha az zaman ayırmayı öğretti.Gerçek dünyadan uzaklaştırıp daha hayalci bi dunyada yaşamayı öğretti.. Ve herşeye rağmen onsuz olunmiyacanı da öğretti.. Güzel yönleride var tabi bu site gibi güzel konular yazılar ve degerli insanlar kattı dünyama...İnterneti kendime benzetiyorum...

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Sanal aleme ilgili öyle ne çok güzel nede çok kötü anılarım yok henüz.
Evde yanlız kalmayı eskiden pek sevmezdim şimdi yanlız kalsamda sanal alemde biraz dolaşsam dediğim çok oluyor ama buda beraberinde biraz sosyallikten uzaklaştırdı beni.
Hergün eve giren gazeteleri okumak en büyük zevkimken şimdi gazete okuma alışkanlığım azaldı burda birçok bilgiyi haberi birarada bulabildiğim için.
Pc ve internet en yabancı kaldığım şeylerdi şimdi onlarla ilgili bir çok şey öğrendim ve halada öğrenmeye devam ediyorum. Öğrenmeyi çok seven ama çabukda sıkılan bir yapıda biri olmama rağmen sanal alemle birlikteliğimiz bu aralar biraz sıkılmaya başlasamda şimdilik benim açımdan keyifli gidiyor. Sanal alem iyi ve kötü bir çok şeyi içerisinde barındırıyor seçici olmayı başardıktan sonra faydası çok ama iş o seçiciliği her zaman doğru yapabilmeyi başarmakta.

N

nazarelif

Kullanıcı
22 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kastamonu
çok güzel bir konu açmışsınız teşekkürler. bende bu site sayesinde açıldım birsürü arkadaş edindim. kimseye anlatamadıklarımı burda birazda kafanızı şişirerek sizinle paylaştım ama çok rahatladım. internet çok zamanımı çalıyor kitap okumak varken burda sohbete dalıyorum. ama çok güzel bir şey gerçekten gündemi takip etmek falan sosyalliği olmayan insanlar için çok gerekli birşey.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Sanal alemde kendi olmayan,dürüst davranmayan bir çok insan var.Geçen izlediğim bir adsl reklamıda bunu teşvik eder nitelikteydi,halkın beğenisine sunulan ürünler veya hizmetler bu şekilde tanıtılmamalıdır diye düşünüyorum.

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
efsane_18' Alıntı:
Sanal alem benden daha çok aldı..Her istedimde zahmetsız ulaşmayı ögretti.İnsanlara güvenmemeyi öğretti.Boş konuşmayı ögretti.Kendime daha az zaman ayırmayı öğretti.Gerçek dünyadan uzaklaştırıp daha hayalci bi dunyada yaşamayı öğretti.. Ve herşeye rağmen onsuz olunmiyacanı da öğretti.. Güzel yönleride var tabi bu site gibi güzel konular yazılar ve degerli insanlar kattı dünyama...İnterneti kendime benzetiyorum...
Katıldığım çok şey var bu yorumda. Son cümleyi anlamadım ama.
Bence insanlar nette de olsa kişiliklerini ele veriyorlar, bu uzun zaman alabilir ama yine de ortaya çıkıyor. Değer verdiğim insanlarla ilgili olarak yanıldığım olmadı daha.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Sanal,sanal,sanal, bana nemi öğretti ? valla hani insanların reelde riyakar olabildiğini bilirdimde sanalda değil.Ve dahası
İnsanların, vurdumduymaz,tepkisiz,içten pazarlıklı,yalancı,entrikacı,ciddiyetsiz,mantıksız,anlamsız,umarsız ve sıralayabileceğiniz ne kadar kötü durum var ise,her duruma nail olabilidiklerini öğrendim.
Aslında bu öğrendiklerimden büyük bir utanç duyuyorum.
Hani bir 'Keşke'm varsa burada kullanılabilir.
Sanalda olsa hayatı ciddiye alan biriyimdir amma ve lakin sanırım neslim tükenmek üzere.
Bir söz vardı, 'İnsanları tanıdıkça,doğarken neden ağladığımı anlıyorum' diye.
Bu söz tarafımdan sanal için kullanılabilir.
Daha daha yazarımda şimdilik bu kadar.
Az uzun oldu ama,kusuruma bakmayın.

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Evet güzel bir konuya değinmişsin su perisi teşekkürler..

Zynep'in söylediklerine tamamen katılıyorum.. ben bilgisayara MIRC programıyla başladım..
Amacım sadece daha hızlı yazabilmekti.. 10 yıl önce felan.. Bu programda girdiğim yerde birileriyle tanışmaktan ziyade daha hızlı klavye kullanmaktı amacım ilk zamanlar. Bi metni okuyup aynısını yazmak sıkıcı geliyordu -ki çoğu kişi için böyle olduğunu düşünüyorum- lakin karşında anında yazan biri olduğunda ona yetişmek için daha azimli yazıyordum.. Ben böyle düşünüyorum.. O zaman yaşımda çok büyük denecek yaş değildi..

Getirileri..
Sanal alem sayesinde bilgisayarı sevdim ve bunu meslek olarak yaşamaya başladım. Ve kendimi daha da geliştirerek daha iyi bir mesleğe ilerledim kendimce..
İçinde bilgisayar geçen bir meslekte iseniz önce merakınız olmalı diye düşünüyorum. En iyi kurslar bile bilgisayarı öğrenmenize sizin istekliliğiniz kadar öğretebilir.
Çok uzatmayayım..
Tanıdığım çok iyi arkadaşlıklar, dostluklar oldu.. Hemen hemen Türkiye'nin her yerinde Selam verip gidebileceğim tanıdığım birileri oldu.
Hatta ve hatta ailemden dahi görmediğim daha doğrusu abimden bile sıcak abi dediğim birileri oldu. Sıcakkanlı sevecen.. ki hala daha görüşüyorum.
Biliyorum Forum kurallarına göre yasak ama bunu açıklamak istiyorum insiyatifi kullanıp.
Ben Karadenizliyim. Karadenizin çoğunluğu Kürt vatandaşları kötü insanlar olarak beyinlerine işlemişlerdir ve bende kendi düşüncelerimi ortaya koyabildiğim vakte kadar bu şekilde düşünüyordum.. Sonra ne mi oldu? Yarı kürt yarı arap öz abim kadar sevebileceğim, ailemi bile buluşturup tanıştırdığım insanlar oldu. Sonuç olarak "İnsanlara herşeyden önce, insan olduğu için değer verilmesi gerektiğini benimsedim ve savundum/savunuyorum".
Ve bir ayrım yapılmasına da kesinlikle karşıyım.
Daha fazla uzatmayacağım, oysaki o kadar söyleyecek sözüm var ki..

Götürüleri..
Yukarıda bahsettiğim MIRC programlarından sadece yazışmalı chat ortamlarında yıllarımı harcadığımı sonradan anlayabildim.. Hiç eksilmiyordu bulunduğum sunucudaki userler..
Ama işin iyi yanından bakarsan orada bile birşeyler yapmaya çalışıyordum. Oradada admindim/yöneticiydim.. Oradaki insanlara yardım ediyordum..
Dediğim gibi kısaca zaman!
Zaman öyle değerli ki.. gitti mi gelmiyor geri. Ve şu an şu dakikaya daha sonraları geri dönülmüyor.
Bu konuyada girmek istemiyorum gerçi ama içimden bir ses söyle ne olacak ki diyor.
Sanal aşk(lar)..
Bundan çok dilim yandı. Hatta lise çağında sırf bayan diye kendi öz ablamın yüzüne bakmadığım/bakmayacağım konuma geldim.. O kadar küsmüştüm hayata..

Neyse daha fazla uzatmayacağım..

Tekrar teşekkür ederim paylaşımın için su perisi..

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bir şeyler daha eklemek istiyorum bazı yorumlar üzerine...
Bunu daha önce chat konusunda dile getirmiştim,kısa bir alıntı;  "Biz önce dünyayı kirlettik, sonra tuttuk bir sanal alem kurduk kendimize. "Ben" olacağımız bir dünya! Ama herkesin "ben" olma telaşını unutmuşuz ve biz sanal alemde "ben" dayatmalarıyla bu alemide kirlettik... " diye başlayan cümlelerdi.
Birbirinin mimik ve jestlerini görmeden söylediklerini yanlış algılayabilen, bir virgülün bile yanlış anlamalara neden olabileceği cümlelerin kurulduğu bir dünya!
Ve yargılar, suçlamalar, işimize gelmeyen cümleleri kurabilen cesareti engellemeler.:)
Kimbilir, belki de yüzyüze gelmek istemediğimiz gerçeklerle bizi yüzyüze bırakan bu cesarete isyan, kendimizi kaçırmak içgüdüsü.
Kısaca ifade edecek olursam; Bazı kişiler sanalda daha mutlular, gerçek yaşamda darbe yiyenler ve bu alemde kendisini gizlemek isteyenler, gerçek yüzlerine acımasız (dost acı söyler gerçeğini gözardı ederek) söylendiğinde, savunma mekanizmasını hakaret ve silme şeklinde gösterenler, bu alemdede mutlu olamazlar bana göre.

H

huseyin16

Kullanıcı
5 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
Diyarbakır
11 Senedir bilgisayar kullanıyorum 17 yaşındayım şuan günde 1500+ çevrimçi üyenin olduğu forumda günümü geçiriyorum. Orda çok şey öğrendim sanalda olsa kalbimin kırıldığı oldu gün geldi hiç tanımadığım insanlar beni korudu benimle birlikte birşeyler için uğraş verdi , bir özel mesaj attım kardeş acil 25 kontöre ihtiyacım var gönderirmisin numaram xxxx sonuç 10 dk içinde kontör geldi. Bu kişiyle bir kontör kampanyasında ortaklaşa iş yapmıştık sadece tanışmışlığım orda var ne yüzünü gördüm ne sesini duydum. Kendinigelistir.com gibi sitelerden insanlarla nasıl iletişim kuracağımı öğrendim , bilgisayar üzerine olan sitelerden bilgisayarımı teknik servise götürmeden kendim tamir etmeyi öğrendim paramda cebimde kaldı. Götürdükleri de oldu derslerim kötü oldu tabi düşündüğüm üniversite yok polislik düşünüyorum inş. kazanırım ama biraz daha çalışmam gerek evden dışarı çıkmayan biri olduğum için etkilediği derslerim oldu denilebilir