Peki ya sizce ?

• Konbuyu başlatan mavidünya
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde mavidünya tarafından oluşturulan Peki ya sizce ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 12,066 kez görüntülenmiş, 59 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Peki ya sizce ?
Konbuyu başlatan mavidünya
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Zynep
M

mavidünya

Kullanıcı
11 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Arkadaşlar bilmem farkında mısınız? TV de çıkan bir çok dizi hep roman. Romanlarımızı dizi haline getiriyorlar tabi biraz daha şaşaaalı bir hale getirerek. Acaba artık senaryo yazmak için konu mu kalmadı diyorum kendi kendime. İnsanlar kendileri üretmek yerine hazır olanı yerleştiriyorlar.

Üretim konusunda üzücü geliyor bana fakat büyük yazarlarımızın gözönünde olmasıda sevindirici bir anlamda. Ama yinede dizi yapılacaksa bile özgünlüğünü koruması gerekmez mi? ???

M

M

Kullanıcı
31 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bence bir yandan da çok iyi çünkü o kitabı okumayn belki binlerce insan vardır  dizi yaptıklarında onlara bir olanak sağlanılıyor..

K

karaböcük

Kullanıcı
13 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
bence insanlarımız yine herşeyin kolayına kaçtığı gibi kitap okumak yerine tv de izlemeninde kolayına kaçıyorlar.Tv ye ayırcağı zamanı okumaya ayırsalar onlar için daha etkili yararlı olur mesela bidahaki bölümde ne olacak gibi ? misal lamia ile kenan beraber olcaklarmı( dudaktan kalbe ) soruları olmaz:)işin şakası bu tabi...Bütün bunları söylüyorum ama şahsen bende kitap okumak yerine tv de izlemyi tercih ediyorum huyum kurumasın:)))

M

MENEKŞE1

Kullanıcı
22 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
GİRESUN
insanlar teknolojiye o kadar daldıki yaratıcı güçlerini kaybetiler daha yanıbaşımızdakileri görüp keşfedemiyoruz ve herkez çıkar ve reyting peşine düşmüş

L

Lanetli-Bebek

Kullanıcı
20 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
manisa
M' Alıntı:
Bence bir yandan da çok iyi çünkü o kitabı okumayn belki binlerce insan vardır  dizi yaptıklarında onlara bir olanak sağlanılıyor..
merve ama bi de şöyle bir durum var. bir kitabı dizi veya film yapsalar bile içinde bir sürü değişiklik oluyor.bazı şeyler yanlış aktarılabiliyor. ve kolaycılık ta pek doğru değil

M

M

Kullanıcı
31 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
:)e onlarda  onların sorunu ..Dikkatli olmak gerek tabiki okumanın yerini asla tutmaz ama hiç okumamaktan daha iyidir diye düşünüyorum ::)

M

mavidünya

Kullanıcı
11 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
ama madem diziye çeviriyorlar hiç olmazsa özgün olabilirler. bazen romanın çok dışına çıkıyorlar. bazen değil baya çıkıyorlar. dizideki olayların gerçekleşmesiyle kitaptaki olayların gerçekleştiği dönemi yaşatsınlar hiç olmazsa üzücü bir durum bence :-[

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Türk Halkı kitap okumadığı için olabilir mi? ::)Kitapları tanıtmaya yönetmenler yardımcı oluyor ;D

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ya 80 sayfalık romanı yaklaşık 3 yıldır izliyoruz.Padon izliyorlar.
Bu hazıra konma değil :)
Yüzüklerin efendisi bile bu kadar uzatılmazdı yav.
Neyse..
Bizim diziler için senaryoya gerek yok bizde bu acitasyon oldugu müddetçe
Zengin oğlan fakir kız yada tam tersi ben bile senaryo yazarım :)

S

s_safiye

Kullanıcı
20 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
tv dünyasındaki rekabet
bi tanesi tuttu diye moda oldu..artık tek tek bütün romanları denerler

T

turkuaz

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Eskişehir
ben senaristlerin yaratılıcığını yitirdiklerini,özgünlüklerini kaybettiklerini düşünmüyorum olay tamamen reyting'e bakıyor bence..bir senaristin aklına romandan dizi çevirmek fikri geliyor dizi baktı ki tuttu,reyting tavana vurdu hemen diğer senaristler ve programcılar da bu projeye atılıyorlar ve malesef ki ülkemizde kitap okuyan kesim çok az bu diziler de kitap okumaya bi yandan teşvik ediyor bence çünkü ben o kadar çok karşılaştım ki örneğin "yaprak dökümü'nü kaçırmadan izliyorum ama bide kitabını alıp okumalıyım" diyenleri.. belkide benim karşılaştığım insanlar birer istisna ama istisna bile olsa en azından bir dizi sayesinde kitap okuyor :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
s_safiye' Alıntı:
tv dünyasındaki rekabet
bi tanesi tuttu diye moda oldu..artık tek tek bütün romanları denerler
Dogru valla bir taklitçiliktir almış başını gidiyor işte.
İyi yorum teşekkürler.

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Geçen reklamlardan takip ettiğim kadarıyla romandan uyarlanan tam üç tane dizi gördüm artık kaçırdıklarımda varsa bilemem. Gerçekdende bişey tutuldumu bütün kanallar sürü edasında arkasından gidiveriyo.r
Sonuçta izlenmeye değer bi şeyler ortaya çıkardıktan sonra bence mahsuru yok. Özüne uygun kalmaları bu şartlarda mümkün değildir korsanında dediği gibi bi romanla üç sezon gidiyorlar nerdeyse.

H

hatice şengül

Kullanıcı
12 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
ben açık konuşayım kitap okumayı sevemedim bir türlübelki de 10 yaşındayken elime mecburen tutuşturdukları monteigne denemeler ağır geldiği için soğumuşumdur okul ödevi olarak

bu diziler sayesinde belki kitap okuma isteği aşılanabilir ben okursam herkes okur diyorum zira ben hala tv den takip ediyorum beni yargılamayın sevemedim ne yapayım :-[ :-\

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bazı abuk subuk diziler izlemek yerine romanlardan uyarlanmış dizileri tercih ederim.
Romanlarda olayların canlandırılması biraz daha kısıtlı ancak dizilerde aslına sadık kalarak uzatılmasına karşı depilim.
Örneğin Yaprak Dökümünü okuyanlar ve izleyenler bilirler.
Bence senaristler çok başarılı. Kitapta çok yüzeysel geçen bölümler, aslına sadık kalarak çok anlamlı uzatılıyor. Belki de Reşat Nuri'nin kafamıza çarpa çarpa anlatmak istediği şeyi, olayları daha zenginleştirerek, çok daha iyi anlatıyor senaristler.

Ancak Ayşe Kulin'in Gece Sesleri'nde hayal kırıklığı yaşadım.
Ve daha önce okuduğum romanı yanlış mı anımsıyorum diye yeniden okumaya başladım, ancak yazardan izin alınarak yapılmıştır sanırım bu değişiklikler, ama çokta farklı olmuş, ve tanıtımı Ayşe Kulin'in Gece Sesleri...

Neyse, uzattım sözü yine, kusura bakmayın.