BEYNİN DAVETSİZ MİSAFİRİ:TAKINTI!!!!!!

• Konbuyu başlatan SUNFLOWERS
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde SUNFLOWERS tarafından oluşturulan BEYNİN DAVETSİZ MİSAFİRİ:TAKINTI!!!!!! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 28,461 kez görüntülenmiş, 51 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı BEYNİN DAVETSİZ MİSAFİRİ:TAKINTI!!!!!!
Konbuyu başlatan SUNFLOWERS
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan doğa
S

SUNFLOWERS

Beynin davetsiz misafiri: Takıntı

İnsan zihninin düşman başına özelliklerinden biridir 'takıntı.' Aklımıza bir düşünce veya hayal gelir, oturur, bir türlü kalkmaz oradan. Ne yaparsak yapalım, oradadır o düşünce veya hayal. Kafa bozuk plak gibi takılır kalır aynı yerde.

Frenkler takıntıya OBSESYON derler. 'Saplantı' kelimesiyle de Türkçe'ye çevrilebilir. Net bir tarif yaparsak, obsesyon veya saplantı veya takıntı:

İstenmeden gelen,
Sıkıntı verici,
Tekrarlayıcı ve sürekli
düşünce, dürtü veya hayallerdir.

Yukarıda takıntı hastalarına örnekler verdik. Kimine kirlendiği hissi gelir, mutlaka gidip temizlenmek ihtiyacı duyar. Kiminin kafasına, çocuğuna zarar vereceği endişesi saplanır. Kimi günah şeyler düşünme veya günah sözler söyleme arzusunu aklından çıkaramaz. Örnekler çoğaltılabilir. Dikkat ederseniz bu düşünce, dürtü ve hayaller daima istenmeden gelir, sıkıntı vericidir, tekrarlayıcıdır.

Kişinin takıntısı doğrultusunda yaptığı ve kendini alıkoyamadığı eylemlere ise KOMPÜLSİYON deriz. Kompülsiyon, 'zorlantı' kelimesiyle Türkçeleştirilirse de, anadili Türkçe olan insanlara bu zorlantı kelimesi de herhalde pek mana ifade etmez. Yine de daha iyisi türetilene kadar kompülsiyon veya zorlantı kelimelerinden birini kullanmak dışında çaremiz yok.

O halde, mesela insanın aklına kirlendiği düşüncesinin gelmesi takıntı, gidip ellerini yıkaması kompülsiyondur. Allah'a küfür etme arzusuna mani olamamak takıntı, tövbe etmek kompülsiyondur. Çocuğunu kaldırıp camdan atacağını düşünmek takıntı, cam kenarlarından uzak durmak kompülsiyondur.

Özetle kompülsiyon (zorlantı) öyle davranışlardır (veya dua etmek vs. türünden zihinsel eylemlerdir) ki:

Takıntıya cevap olarak gerçekleştirilir,
Kişi bu davranışları yapmaktan KENDİSİNİ ALIKOYAMAZ,
TEKRARLAYICIDIR (mesela defalarca el yıkanır, sürekli zemin veya priz kontrol edilir, yedi veya yedinin katları kadar estağfurullah denir)
Genellikle katı biçimde, hatta MERASİM katılığıyla uygulanır (mesela belli şekilde belli sayıda el yıkanır, belli sayıda tövbe edilir, priz kontrol edilerek deftere tarih ve saat düşülerek not alınır).
Yukarıdaki örneklere baktığınızda gayet iyi biliyorum ki pek çoğunuz 'Aa, bende de bu takıntı var,' dediniz. Evet, insanların büyük bölümünde irili ufaklı pek çok takıntı vardır. Ama bir kişinin 'takıntı hastası' olduğunu söyleyebilmek için, takıntıların rahatsız edici boyutta olması gereklidir. Hepimizin çevresinde her şeyden pek çabuk iğrenen, sık el yıkayan bir anne, ağabey, komşu, arkadaş mutlaka bulunur. Bu kişilerin hepsi hasta mıdır? Elbette değildir. Ama verdiğim örneklerde görüldüğü gibi takıntı kişiye acı veriyorsa veya işine, gücüne, okul başarısına, insan ilişkilerine zarar veriyorsa o zaman ortada 'takıntı hastalığı' var demektir. Bilim dilinde takıntı hastalığına OBSESİF KOMPÜLSİF BOZUKLUK denir.

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
teşekkürler Ayşe..
ben deniz temizlik takıntısı olan bir insanım ancak burda yazanlar benim yanımda hiç kalır..
Obsesif Ceren diyorlar benim için.... :D :D
takıntıdan bir adım sonrası yaşam biçimim artık benim :)

S

senarist081

İstenmeden gelen,
Sıkıntı verici,
Tekrarlayıcı ve sürekli
düşünce, dürtü veya hayallerdir.
Takıntıyı ne de güzel ifade etmiş bu cümleler..Bana göre takıntı kişinin beynini soru işareti,ünlemlerle gereksiz yere doldurmasından ve gereksiz bir sorgulama ve kendine dünyayı zehir edip,kişiliğine zarar verip..Çevresindekileri de üzüp germesinden başka bir şey değil... :)

S

SUNFLOWERS

Takıntının Envai Çeşitleri

Sık gördüğümüz takıntıları (obsesyon) şöylece özetleyebiliriz:

1-Bulaşma takıntıları:
Pislik, mikrop, meni, idrar... bulaşır mı?

2-Şüphe takıntıları:
Kapıyı kapattım mı? Fişi çektim mi? Namazı kaç rekat kıldım?
3-Bedenimizle ilgili hastalık takıntıları:
AIDS miyim? Kanser miyim?

4-Düzen ve simetri takıntıları:
Eşyaların düzenli ve simetrik olmamasından aşırı rahatsızlık duymak. Pantolonun ütü çizgisi illaki jilet gibi olmadığında huzursuzluk hissetmek...

5-Saldırganlık takıntıları:
Çocuğumu camdan atar mıyım? Kadınlara saldırır mıyım?

6-Cinsel takıntılar:
Namazda akla erotik görüntüler gelmesi, iş arkadaşlarıyla cinsel ilişkiye girme görüntülerini gözünün önünden uzaklaştıramama, insanların üreme organlarına gözüm kayar mı şüpheleri...

7-Dini takıntılar:
Allah'a küfür etme, Allah var mı yok mu sorusundan kurtulamama, günah şeyleri yapma arzusuna mani olamama...

8-Metafizik takıntılar:
Ben ben miyim? Ruh nerededir? Yıldızların ötesinde neler var? Bugün bugün mü yoksa yarın mı, dün mü? İnsanlar hayal mi gerçek mi?

Sık karşılaştığımız kompülsiyonlar (zorlantı) ise şunlardır:

1-Kontrol kompülsiyonları:
Yoldan dönüp kapıyı kapatıp kapatmadığını kontrol etme, evden çıkmadan önce prizleri defalarca "denetleme...

2-Yıkama kompülsiyonları:
Tekrar tekrar el yıkama, banyo yapma, evi temizleme, gıdaları yıkama...

3-Sayma kompülsiyonları:
Plaka numaralarını toplama, yoldan geçen arabaları sayma, gömleklerin düğmelerini sayma...

4-Sorma-anlatma kompülsiyonları:
Ne dedin bir daha söyle? Sana para verdim mi söyle...

5-Dua etme kompülsiyonları:
Aynı duayı, besmeleyi, tövbeyi defalarca tekrarlama.

6-Simetri ve düzen kompülsiyonları:
Yürürken çizgilere basmama. Paraları Atatürk resimlerini üst üste  üst üste gelecek şekilde istifleme. Kalkıp duvarda eğik duran tabloyu düzeltme....

7-Biriktirme kompülsiyonları:
Hiçbir eski eşyayı atamama, dışarıda ne bulursa alıp eve getirme, evi çöp eve dönüştürme...

[/color]

S

senarist081

Ayşe bugün sayende değişik takıntılarımın da benliğimde mevcut olduğunu hissettim,iyi mi  :D

S

senarist081

3-Sayma kompülsiyonları:
Plaka numaralarını toplama, yoldan geçen arabaları sayma, gömleklerin düğmelerini sayma...

4-Sorma-anlatma kompülsiyonları:
Ne dedin bir daha söyle? Sana para verdim mi söyle...
Nayır nolamaz..Bu senaryoları bazen yaşıyorum maalesef ama tamamen nalışkanlıktan  :)

S

SUNFLOWERS

senarist081' Alıntı:
Ayşe bugün sayende değişik takıntılarımın da benliğimde mevcut olduğunu hissettim,iyi mi  :D
Bu duruma göre,bana teşekkür etmen gerekmiyormuydu?? ;D ;D

S

senarist081

Şükranlarımı sunar,birlikte nice güzel paylaşımlar dilerim.. :D :D

S

SUNFLOWERS

senarist081' Alıntı:
Şükranlarımı sunar,birlikte nice güzel paylaşımlar dilerim.. :D :D
Tarık zorla sana teşekkür ettirdim galiba!!!! :D :D
Ama şaka yaptım ;)
Benim öyle takıntım yoktur!!!!!!! :D :D

S

SUNFLOWERS

Yatağımı cetvelle düzeltiyorum

Adını vermek istemeyen bir hasta takıntısını şöyle anlatıyor: “Aşırı derecede simetri takıntım var. Yatağımı cetvelle ölçerek düzeltiyorum. Eğer isteğim ölçüde olmazsa çok büyük rahatsızlık ve huzursuzluk hissediyorum. Bu yüzden çoğu zaman okula geç kalıyorum ama yapmadan da kendimi alamıyorum.”
;D ;D ;D

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Kesinlikle düzen ve simetri takıntım var orası doğru. Paspas düzeltmekten bir hal oluyorum, komşulara yakalanıyorum.. Tam düzeltirken adam bir açıyor kapıyı göz göze geliyoruz algılayamıyor:))

Terlik, ayakkabı düzeltiyorum evin içinde deliler gibi.

He bir de bozuk paraya, metale, dışarıdaki çatal - kaşığa dokunamıyorum. Sürekli ellerimi yıkamak istiyorum.. Üff çok zor oluyor.  :(

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
çok şükür hiç takıntım yok  :) ama etrafımda takıntılı çok kişi var senin yazıyı okuyunca daha iyi farkettim :(

Ö

ölüdeniz

Genel temizlik dışında hiç takıntım olmaz.paylaşımın için teşekkürler Ayşe

longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
10 saniye boyunca bir sigara izmaritini düşünmeyin.......................................
Yapamıyorsunuz değilmi?Bu hastalıktaki temel sorun beynin işleyişinin paradoksik olmasıdır.Bazı uzmanlar buna paradoksik niyet derler.
Televizyon karşısında uyumamaya çalışan biri birden uyur.Oysa uyumaya çalışan bir insan içinse uyumak oldukça zordur.O yüzden terleme takıntısı olan bir hastaya elinden geldiğince terlemesi söylenir.Terleme takıntısı geçer.
Uyuyamayan bir hastaya,kendisini olabildiğince ayık tutması telkin edilir.Kişi yaptığı şeyin anlamsızlığını fark edip birden uyur.
Kafasından bir düşünceyi uzaklaştıramayan insanın ilk yapması gereken kafasındaki düşünceyi düşünmemeye çalışmamaktır.Zaten o düşünceyi düşünmemeye çalışması obssyonon başlangıcını oluşturuyor.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Takıntılarım yoktur..Elticimin el yıkama takınsı aklıma geldikçe,kendi takıntısına çoçugunuda alet etmesi yokmuydu,yavrucağa nerde ise her dk ellerini yıkattı..Şimdi büyüdüde "senin takıntılaına alet edemeyeceksin artık anne " dedi ve bu işkencelere bir son verdi:)
Bir komşumunda temizlik takıntısı vardı...Haftanın her günü ev temizler ki,öyle böyle degil..Milletin ayda bir yaptıgı temizligi oı günde yaaprdı..Helede o gün misafiri gelecekse,bütün ev dışarı atılır,geri içeri konurdu.. ya misafir gittikten  sonra dersiniz,geçde olsa dışarı tekrar atılır,temizlik itinayla yapılıp tekrar içeri alınırdı:)

Benimde takıntılarım var kendi çapımda ama en zararsısından,simetri takıntısı:) ama çok takmadan takıntılıyımdır... :D