Başarı nedir?

• Konbuyu başlatan lakot
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde lakot tarafından oluşturulan Başarı nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,845 kez görüntülenmiş, 24 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı Başarı nedir?
Konbuyu başlatan lakot
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
L

lakot

Kullanıcı
16 Kas 2006
En iyi cevaplar
0
0
Hatay
www.lakot.tr.cx
  Dikkat ettiyseniz, insanlar hep başarının sırrını aramaktalar.Bu herkese sihirli bir şey gibi geliyor.Nedeni de basit; insanlar kendilerine yeteri kadar güvenmiyor.Başarı kelimesi de insanlara sanki bir sihir olayı da herkese uğramayacakmış gibi geliyor.Ama dikkat edersek kimse başarı ne oluyor,ne demek diye sormuyor.Bu konu ilgimi çektiğimden sizlere başarı hakkında bir kaç nacizane sözlerimi sunuyorum..

Başarı,insanların kendilerini güçlü hissettikleri yönlerinde direnip alışıla gelmiş sonuçlardan üstün bir değer yakalaması mıdır yoksa bu ilerleyişteki ivme farkımıdır? Bu soru bizi başarı hakkında biraz daha tutarlı düşünmeye itiyor.Cevabına gelince bence ivme farkıdır.Fazla soyutlamadan örnek vereceğim.İzahı da şöyle sevili dostlar; Yukarıya doğru uzanan uçsuz bir merdiven düşünelim.Bu merdivende hayat boyunca yürümekteyiz.Kimileri 0'dan başlıyor kimileriyse bilmem kaçlardan.Kimileri adım adım yükseliyor kimileri koşarak,zıplayarak.Kimileriyse ya yerinde sayıyor ya da merdivenin sonunu göremediğinden inmeye karar veriyor.Yani 2 insandan bahsedelim 1.si 150'den başlıyor ve işi 250'ye kadar götürüyor diyelim, diğeri ise 20'lerden başlıyor ve 200'de bırakıyor diyelim.Peki sizce hangisi daha başaralı diyorum?

İvmeleme olarak düşünürsek 2.si daha başarılı gözüküyor çünkü mevcut durumdan çok daha ötesine çıkmış yani mutlak değer 1.sine göre çok daha fazla.Hayatı nerede noktalamak önemli değildir bu yüzden.Önemli olan nereden başlayıp nerede bitirdiğimizdir, bunada kısacası "Başarı" diyebiliriz.

Bu konuda sizlerin de o değerli düşüncelerini almak isterim..

G

GTRST_ZEKİCİ

Kullanıcı
26 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
güzel yazı fakat ben merdivenin her basamağını kullanarak çıkmayı tercih ederim.yani 0 nokatsındann başlayarak...

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Aslında ilginç bir bakış açısı ile incelenmiş başarı. Ben katettiğim basamaklara göre kendimi yada diğer insanları başarlı sayarım. Sonuca değil gayrete ve emeğe bakmayı tercih edenlerdenim.

L

lakot

Kullanıcı
16 Kas 2006
En iyi cevaplar
0
0
Hatay
www.lakot.tr.cx
manas' Alıntı:
Aslında ilginç bir bakış açısı ile incelenmiş başarı. Ben katettiğim basamaklara göre kendimi yada diğer insanları başarlı sayarım. Sonuca değil gayrete ve emeğe bakmayı tercih edenlerdenim.
  Sana can-ı gönülden katılıyorum manas bende öyle..

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Başarı: Halen yaşıyor olmaktır.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Başarı, ''İnsan'' olabilmektir.
Ama tüm erdemleri ile bir bütün, kopmamacasına yaşayabilmektir.
Vazgeçmemecesine, onuru, gururu,şerefi gibi, ama bazen bu erdemler bir özür kadar ''Ucuz'' olabiliyor.
Bazı insanlarda tabi,bunca erdeminin ayaklar altına alınmasını bir özüre kabullenen ''İnsan'' ancak maddi başarılar elde eder.
Ruhen fikren böyle bir insandan başarılı olması asla beklenemez.

Tüm erdemlerinizin bir ''Özür'' kadar ucuz olmaması dileği ile saygılarımı sunarım efendim.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İvmeleme olarak düşünürsek 2.si daha başarılı gözüküyor çünkü mevcut durumdan çok daha ötesine çıkmış yani mutlak değer 1.sine göre çok daha fazla.Hayatı nerede noktalamak önemli değildir bu yüzden.Önemli olan nereden başlayıp nerede bitirdiğimizdir, bunada kısacası "Başarı" diyebiliriz.
Bu kadar karıştırmaya, uzatmaya gerek yokki! Bence her insanın "başarı" kriteri kendine göredir, çünkü yapabilecekleri farklıdır.
Bizim değinebileceğimiz kısımda da tek bir "başarı" kriteri olabilir ki bu değişemez:
Başarı, ''İnsan'' olabilmektir.
Bu arada Mustafa;
Tüm erdemlerinizin bir ''Özür'' kadar ucuz olmaması dileği ile saygılarımı sunarım efendim.
"Özür"ler çok mu ucuzladı?

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Onurdan,şereften haysiyetten daha pahalı değil.
Benim yanımda tabi.

Daha pahalı görenlerin kendi sorunu benim değil.
Ben fikirlerimi yazdım, katılıp katılmamak size kalmış.

Dediğim gibi, benim nazarımda daha ucuzdur.

Başka soru varsa alayım, b u gün burnumdan kıl aldırıyorum, epilasyonada olumlu bakmaya başladım.
Buyrun.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Onurdan,şereften haysiyetten daha pahalı değil.
Benim yanımda tabi.
O zaman fark şuradan geliyor olabilir;
Onur, şeref,..vs. kendin için,
Özür, karşındaki insan için..

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Hayır canım, ben birinin onurunu şerefini ayaklar altına alsam, aynı şey geçerli.
Bunları açık ve net burada yazarımda kural ihlali olur.

Sana bir kaç kelime yazarım, sende kendine yakıştırır yada yakıştırmazsın ayrı konu,bunuda sürekli dillendirir, dillendirir özür dilerim.
Bakalım, hangisi hayatın terazisinde gram edio sen karar verisin.

Bir gün  açıklarım, ama bu gün değil. Bu platform değil.
Malum, adıma çok safari düzenlendi, bir yenisindeyim, onun için dikkatli olmam lazım.

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Özür dilemeyi insanı bulurum ben, her ne kadar yapılan hata büyükse onu silmeye yetmiyorsa hoş değil belki ama hatalı olduğunu anlaması da güzeldir benim yanımda.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
manas' Alıntı:
Özür dilemeyi insanı bulurum ben, her ne kadar yapılan hata büyükse onu silmeye yetmiyorsa hoş değil belki ama hatalı olduğunu anlaması da güzeldir benim yanımda.
Ben hayvani demedimki.
Paha biçtim kendimce o kadar.

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ben de sizin insanı bulmadığınızı söylemedim ki.  ;)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
manas' Alıntı:
Ben de sizin insanı bulmadığınızı söylemedim ki.  ;)
Felsefe yaparsak işimi zor.
İnsani buluyorumdan, insani bulmayanlar varmış anlaşılır vesselam.

Keza düz mantık, insani bulunmayan şey  = siz doldurun.
Neyse... Hala o durumun ucuz oldugunu düşünüyorum diğerlerine göre.

G

guzyaprak

Kullanıcı
12 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
malatya
insan belirlediği sonuca ulaşmıssa ve mutlu ise başarmıştır.

L

lakot

Kullanıcı
16 Kas 2006
En iyi cevaplar
0
0
Hatay
www.lakot.tr.cx
  Arkadaşkar biraz kapışmışsınız ama hiç gerek yoktu neyse, bu arada

dideM' Alıntı:
Bu kadar karıştırmaya, uzatmaya gerek yokki! Bence her insanın "başarı" kriteri kendine göredir, çünkü yapabilecekleri farklıdır.
Bizim değinebileceğimiz kısımda da tek bir "başarı" kriteri olabilir ki bu değişemez:

Sayın didem dikkat ettiyseniz ben toplumdaki başarılı insan imaındaki yanlıştan bahsettim.Başarının kişiye göre değişmesinden değil tam aksine 1. ve 2. kişilerin başarısını 3. kişi olarak gözlemlemekten bahsettim.Toplumumuzda insanlarımızın çoğu 1. kişiyi başarılı olarak görüyorlar..

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Bir işe başlayıp , bitirdiğinde yüzünde bir gülümseme varsa başarılısındır. Yoksa istersen uzaya çık mutlu olmadıktan sonra başarmışsın ne önemi var.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
maxMESA' Alıntı:
Bir işe başlayıp , bitirdiğinde yüzünde bir gülümseme varsa başarılısındır. Yoksa istersen uzaya çık mutlu olmadıktan sonra başarmışsın ne önemi var.
Galiba konu başından beri söylemek istediğim buydu benimde. Ama yine de bu düşünce, insanın başarı hakkında kendine yaptığı yorum Harun. "Başardım, başarılıyım."
Ana konu başarının genellenmesinden yana gibi sanki.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Zynep' Alıntı:
maxMESA' Alıntı:
Galiba konu başından beri söylemek istediğim buydu benimde. Ama yine de bu düşünce, insanın başarı hakkında kendine yaptığı yorum Harun. "Başardım, başarılıyım."
Ana konu başarının genellenmesinden yana gibi sanki.
Genellersek çok kolay ifade edemeyiz bence başarıyı .
Yani bazı şeyler kişiden kişiye değiştiği için ne kadar konuşsakta bir sonuca varamıyoruz.

Örneğin güzellik nedir ? aşk nedir ? sizce hayatın anlamı nedir ? gibi.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Sayın didem dikkat ettiyseniz ben toplumdaki başarılı insan imaındaki yanlıştan bahsettim.Başarının kişiye göre değişmesinden değil tam aksine 1. ve 2. kişilerin başarısını 3. kişi olarak gözlemlemekten bahsettim.Toplumumuzda insanlarımızın çoğu 1. kişiyi başarılı olarak görüyorlar..
Yoo, öyle değil! Ben çevremde böyle bir insana rastlamadım henüz. Bir insana başarılısın diyebilmek için sadece sonuca bakmak yetmez! Nasıl ulaştığına da bakılmalı, hangi şartlar altında olduğuna,..vs.
Eğer bunlar es geçilerek, sadece sonuca bakarak başarılı olduğunu söyleyen insanların, zaten fikri de zikri de kendinde kalsın.