60 yaşında okumaya karar verdi; 90 yaşında rektör oldu, 120 yaşında öldü !

• Konbuyu başlatan mehmetd
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde mehmetd tarafından oluşturulan 60 yaşında okumaya karar verdi; 90 yaşında rektör oldu, 120 yaşında öldü ! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 33,360 kez görüntülenmiş, 89 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı 60 yaşında okumaya karar verdi; 90 yaşında rektör oldu, 120 yaşında öldü !
Konbuyu başlatan mehmetd
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan turkgenci
M

mehmetd

Kullanıcı
23 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
      El- Ezher Üniversite’sinin kapısına Zekeriye El- Ensari adında 60 yaşında bir ihtiyar gelmiş ve ” Burayı kim yönetiyor ? ” diye sormuş. Bekçi ” Rektör ” demiş. İhtiyar ” Ben rektör olmak istiyorum, bana bunu yolunu anlatırmısın ? ” deyince bekçi alaylı tavırla ona eğitim durumunu sormuş. İhtiyar,ilkokul mezunu olduğunu söylediğinde bekçi gülmüş ve ” Amca ” Rektör olabilmek için önce ortaokul, sonra lise, ardındanda üniversitede okuyacaksın, daha sonra doktora yapıp doçent ve profesör olacaksın ; fakat senin yaşın 60’a dayanmış, bunları başarabilmen mümkün değil ” demiş. İhtiyar yine de ümidini kaybetmemiş, yalvara yakara idare amiriyle görüşme izni almış ve sonuçta hizmetçi olarak üniversiteye başlamış. Çalışırken bir taraftan da ortaokulu, liseyi, dışardan bitirmiş. Sınavlara girip kendi Üniversitesinde okumaya hak kazanmış. Bu arada büyük kültür hizmetlerinde bulunuyor, sosyal faaliyetlere, çalışmalara öncülük ediyormuş. Üniversiteyi bitirdikten sonra yüksek lisansı, doçentlik çalışmaları yapıp 90 yaşında profesör oldu. Üniversite heyeti büyük başarı ve çalışmalarından duydukları memnuniyetten dolayı bu 90 ’lık ihtiyarı üniversiteye rektör şeçmişlerdir. Birkaç sene görevini titizlikle yaptıkdan sonra ve nice talebeler yetiştirdikten sonra görevinden ayrımış. Yaşama azmi, başarma aşkıyla dolu hayatı 120 yaşındayken noktalamış.

Eğer ne istediğinizi bilir ve yılmadan çalışırsanız, en gizli isteklere cevap veren Yaratıcı sizi duyacak ve mutlaka cevap vercektir. Zaten vermek istemeseydi, istemek duygusunu vermezdi. Öyle değil mi ? O halde ne duruyorsunuz. Haydi İşbaşına .

Genç beyin 2003

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
dogrudur, insan inanmayı görsün,herseyi yapar.yeter ki aklına koysun ve kendıne inansın hersey gelir elden Allahın izniyle...

A

aleynaa

Kullanıcı
29 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
kocaeli
:-[  doğrudur inanırım bence en önemli bölümü tamam yapıcam deyip o işe yaramaz dediğimiz sadece hayal dediğimiz karar vermedir.tabi gerçekten istemek önemli ama başlangıç yapabilmek geçiş dönemini yaşamak gerçekten zor ,bide biyerden tutunma isteği kadar korku cesaretsizlik ve bıkkınlık varsa o zaman benim durumumda yani rüzgarın estiği yöne ”sadece hayattayım ve sadece yaşıyorum”dersiniz

N

nehir

Kullanıcı
18 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
helal olsun ya, asıl azim istek ve başarmak buna derim ben yaş sır göz etmeksizin kafasına koyduğunu yapmış

E

ebru_61

Kullanıcı
29 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
trabzon
ınsanlara ıbret olabılecek bı olaymıs cok guzel ne yapmak ıstedıgnı bılmek ve azım gostemek.bu benım okul ortamımda daha ıyı anlam gereken bı olay fakat calıstıgın bı sınavdan kotu alınca bende bı kırıklık oluyo keske olmasa

B

barbiie

Kullanıcı
10 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
bursa
vay be azmin zaferi herkese ibret olsun________________

D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Tek dileğim herkes böyle bir azim duygusuna sahip olur inşallah

M

memilo6

Kullanıcı
17 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
lefkoşa
azmin zaferi  güzel olmuş oinsanda istek vardi bekçinin alayı belkida onu daha cok azimlendirdi bencee

O

okyanusya

Kullanıcı
3 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
evet bende 25 yaşındayım ve daha yeni kazandım üniversiteyi ;)

N

nesrin nur

Kullanıcı
28 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
  harika bir başarı öyküsü,çok güzeldi paylaşımın için teşekkürler,böyle öyküler insanı başarı için yüreklendiriyor :)

F

fegudem

Kullanıcı
9 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
ordu
Gerçekten çok güzeldi... Banada iyi geldi .Tam aksini düşünmeye başlamıştım artık :)