10 EYLÜL 2008 Büyük Patlama

• Konbuyu başlatan Zynep
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan 10 EYLÜL 2008 Büyük Patlama başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 16,602 kez görüntülenmiş, 56 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı 10 EYLÜL 2008 Büyük Patlama
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ersanx
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Büyük patlama"ya geri sayım   

10 Eylül'de "asrın deneyi" yapılacak. "Büyük Patlama" (Big Bang) teorisini doğrulayacak deney için bilim adamları uyarıyor: "Dünyayı yutabilecek mini kara delikler ortaya çıkabilir."

PROF. DR. CENGİZ YALÇIN "TANRININ ZERRELERİ"Nİ YAZMIŞTI

Yıllardır üzerinde çalışıldı. 8 milyar doların üzerinde para harcandı. Yerin 150 metre altında, bilim kurgu filmlerini bile yaya bırkacak türden bir yer kuruldu. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük deneyini gerçekleştirmek için yüzlerce bilim adamı yerin altına indi ve gece gündüz çalıştı.
Sonunda her şey tamam edildi. Şimdi deney için geri sayım başladı. Tarih belli: 10 Eylül.

Deney, evrenin oluşumunu tetikleyen "büyük patlama" (Big Bang) teorisini doğrulayabilecek nitelikte. Bunun için nükleer deneylerden bile daha karmaşık sayılan "parçacık çarpıştırma" işlemi gerçekleştirilecek. Tehlikeli bir deney olduğu için yerin altında kurulan devasa laboratuvarda gerçekleştirilecek. Bu yüzden deneyi gerçekleştirecek olan ekip "güvenli ortam var" diyor ve deneyin yapılmasını savunuyor.

Kaos teorisyeni şiddetle karşı çıkıyor

Ancak bir başka grup bilim adamı dün müthiş bir uyarıda bulundu. Onlara göre bu deney o kadar tehlikeli ki "dünyanın sonu olabilir". Bu amaçla daha önce de deneyin durdurulması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmuşlardı. Ancak AİHM, "Büyük Hadron Çarpıştırıcı" aleyhindeki başvuruyu reddetmişti.

Alman kaos teorisyeni Otto Rössler'in etrafında bir araya gelen insanların, AB'nin nükleer araştırma merkezi (CERN)'in 10 Eylül'de hizmete sokacağı laboratuvarda yapılması planlanan "parçacık çarpıştırma" deneyine mani olabilmek için verdikleri dilekçeyi değerlendiren AİHM, başvuruyu geçen hafta reddetti.

"Dünyayı yutabilecek mini kara delikler" ortaya çıkabilir

Evrenin oluşumuyla ilgili "büyük patlama" teorisini doğrulayabileceği düşünülen deneye itiraz edenler, deney sonucu "dünyayı yutabilecek mini kara delikler" ortaya çıkması ihtimalini öne sürüyor ve Fransa-İsviçre sınırındaki CERN laboratuvarının kapatılmasını istiyor.

Vatandaş grubunun sözcüsü Viyanalı Markus Goritschnig, "Deney durdurulsaydı, şimdiye kadar hiç atılmamış bir adım atılmış olacaktı" dedi ve mahkemenin, yine de dava dilekçesini esastan görüşmesini beklediklerini belirtti.

Maddenin ilk kez kütle kazandığı ana gitmeyi planlıyorlar.       

"Mini kara deliklerin, bilinen en tehlikeli nesneler olabileceğini" söyleyen Goritschnig, deneye katılan 26 fizikçinin "ateşle oynadığını" iddia etti.
Bilimadamları, CERN deneyiyle fiziğin başlangıcına, maddenin ilk kez kütle kazandığı ana gitmeyi ve maddenin neden ve nasıl kütle sahibi olduğu sorusunu cevaplandırmayı tasarlıyor.

Parçacık hızlandırıcıyı harekete geçirmek zor

İsviçre-Fransa sınırında, 27 kilometrelik bir tünel içerisinde bulunan parçacık hızlandırıcıyı harekete geçirmek o kadar kolay değil; önce makinenin 8 ana parçası -271 dereceye kadar soğutulacak. Ardından, 1600 adet süper-iletken mıknatıs düzgün olarak çalıştırılacak. Deney sırasında bütün parçaların senkronize şekilde çalışması şart. En ufak uyumsuzluk risk sayılıyor.

Saniyede 800 milyon parçacık çarpışması olması beklenen "asrın deneyi", yerin 150 metre altında yapılacak. Deneye Türkiye'den de bilimadamları katılıyor.

Hürriyet

K

KUTSAL

Kullanıcı
11 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
evt ben de bu deneyi bekliyordum .

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bir 11 Eylül faciası daha yaşamayalım sakın?

K

KUTSAL

Kullanıcı
11 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
bunu zaman gösterecek
:)

D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
:eek: 11 Eylül faciası.
Bekleyelim ve görelim bakalım neler olacak.

S

smaile

Kullanıcı
15 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
DÖRT GÖZLE BU DENEYİ BEKLİYORUM !!
çok heyecanlı olucak  :ciglik

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Geri sayım başladı!  :D :D

Umarım 11 Eylülde yine böyle gülümseriz! :)

E

ersanx

Kullanıcı
9 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Deneyin tehlikesi yok
ODTÜ CMS ekibinden Prof. Dr. Mehmet Zeyrek, yerin 100 metre altında gerçekleştirilecek dev proton çarpıştırmasının herhangi bir istenmeyen patlamaya ya da radyasyon sızıntısına neden olmayacağını şu sözlerle açıklıyor: "CERN laboratuvarı ve benzeri deney merkezleri yerin metrelerce altında bulunur. Bu alanların üzerine çiftlik kurulur, inekler otlar, hatta üzüm bağları bulunur. Bu, güvenilirliğinin en büyük kanıtlarından biri."

Deneyin bu kadar bir alanda yapılması planlanıyor

S

smaile

Kullanıcı
15 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
ersanx' Alıntı:
Deneyin tehlikesi yok
ODTÜ CMS ekibinden Prof. Dr. Mehmet Zeyrek, yerin 100 metre altında gerçekleştirilecek dev proton çarpıştırmasının herhangi bir istenmeyen patlamaya ya da radyasyon sızıntısına neden olmayacağını şu sözlerle açıklıyor: "CERN laboratuvarı ve benzeri deney merkezleri yerin metrelerce altında bulunur. Bu alanların üzerine çiftlik kurulur, inekler otlar, hatta üzüm bağları bulunur. Bu, güvenilirliğinin en büyük kanıtlarından biri."

Deneyin bu kadar bir alanda yapılması planlanıyor
Evet korkulan olmıcakmış çok sevindim !
Artık rahat rahat olucakları bekleyebiliriz... ::)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Dün gece yani patlamanın başladığı gece, İstanbul'un çok büyük kesiminde elektrikler kesildi! Patlamayla ilgisi yok elbette ama az biraz tedirgin olmadım desem yalan olur!:)

E

ersanx

Kullanıcı
9 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Zynep' Alıntı:
Dün gece yani patlamanın başladığı gece, İstanbul'un çok büyük kesiminde elektrikler kesildi! Patlamayla ilgisi yok elbette ama az biraz tedirgin olmadım desem yalan olur!:)
bu kadar tedirgin olmayın canım.ama benim düşüncem bilim adamları her ne kadar deneyin yan etkileri bulunadıgını söylesede bu yerin altındaki patlamalar (reaktif sismik) enerji yansıması verebilir.zaten bunlara önlem olarak test patlamaları 12 kademeli reaktif güç rölesi kullanılacaktır.
eger deneyde Sismik yükler altında oluşabilecek etkiler olursada deneyi sollandıracaklardır..

Bu Tezler Tamamem Bana Aittir

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
ersanx' Alıntı:
Zynep' Alıntı:
bu kadar tedirgin olmayın canım.ama benim düşüncem bilim adamları her ne kadar deneyin yan etkileri bulunadıgını söylesede bu yerin altındaki patlamalar (reaktif sismik) enerji yansıması verebilir.zaten bunlara önlem olarak test patlamaları 12 kademeli reaktif güç rölesi kullanılacaktır.
eger deneyde Sismik yükler altında oluşabilecek etkiler olursada deneyi sollandıracaklardır..

Bu Tezler Tamamem Bana Aittir
Valla bu konuda bu kadar kültürlü değilim ki... :)
Konya'da toprakta oluşan yanmayı dinlediniz mi peki?

D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Elektrik kesintileri , son 2 gün içinde çeşitli bölgelerde oluşan depremler vs. umarım bu deneyle  ilgisi yoktur. :(

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Evet Konya'da olan topraktaki olayı bende izledim ve ilginç.
Her ne kadar depremler deneye bağlanmasada çok fazla bilgim olmadığından yorum yapamıyorum. :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İlginç bir tesadüf mü depremler? Üstelikte dünyanın dört bir köşesinde?
Gerçi bu tür deneylerin etkileri anında tezahür etmiyor diye biliyoruz.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Evet ama patlama olmadan,önceki hafta yine yabancı bir ülkede akşam saatlerinde yine deprem olmuştu.
Ülke adını şuan hatırlayamıyorum ama  :-\
Gerçi hayatta  hiç bir şey tesadüf değildir ama dediğin gibi Zeynep,patlamanın olduğu zaman elektrik kesintisi ve depremlerin olması ilginç  :-\