Sizin de Kabuğunuz Var Mı?

• Konbuyu başlatan Kristal
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Kristal tarafından oluşturulan Sizin de Kabuğunuz Var Mı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,806 kez görüntülenmiş, 20 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Sizin de Kabuğunuz Var Mı?
Konbuyu başlatan Kristal
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan çizmeli kedi
K

Kristal

Sizin de kabuğunuz varmı?
Sizin kabuğunuz ne kalınlıkta?

Çok seviyoruz,bu sevilene-sevgiye özen gösteriyoruz.Bir de bakmışız bir anda savaşıp yaralamışız.

Umulmadık yönlerden.Sonra en çok biz şaşırırız.Galiba kendimizi kişilere göre gösteriyoruz.Farklı yüz değil de,istediğimiz yönü ve kadarını.Diğerlerini karanlık kapalı odalarda unutuyoruz.

Ansızın kapılardan bakanlar.Aralık olmayan kilitli kapılardan.Sevdiğimizi,bizi şaşırtacak bizim diğer yönümüz.

Bunu direkt maskeye benzetemiyorum.Bizi de şaşırtıyor çünkü.İnsanı çok fazla katlardan oluşmuşluğu geliyor aklıma.Ve biz otomatik olarak bu kabukların istediğimiz kadarını kaldırıyoruz.

İnsan öyle bir denklem ki;çözmek için verilen bilinen ve bilinmeyen sayılar birbirine karışmış.Güç olan onları ayırabilmek.

Çocuk oldukça ve kalabildiğimiz oranda kabuklar daha incedir.Ve bu kabuklardan kesinlikle kişi değil çevredekiler sorumludur.Ve hücre hücre yaşanmışlıklardan oluşur.

Normal yaşantımızda ne kadar karanlıkla kabukla yaşadığımızda bizim şansımız oluyor.Şansımız kadar hafifiz.

Galiba kabuklar bizi koruyordur.Kötülüklerden mi yoksa mutlu olma ihtimallerinden mi?Ve bizler bu kabuklarla barışık olabiliyor muyuz ve ne kadarını tanıyabiliyoruz?

alıntı

K

kamuran

Vardı. :)
Benim bir savunma mekanizması olarak, gelebilecek olumsuzluklardan korunduğumu sandığım bir kabuğum vardı. Bir ara öyle bir sert darbe ile kırıldı ki, ne yapacağımı şaşırdım önce.
Sonra baktım ki kabuksuz da yaşanıyor, hatta olumsuzluk dediğim şeylere de dokunmak gerek, evet gerek, biliyor tanıyor ve zarar görmüyorsun asıl o zaman.  :)
Bu nedenle kabuğumu kırana teşekkür eder hale geldim, kabuksuz yaşamak, bilmek görmek kendini ve dışarıyı birlikte tanımak iyiymiş. En azından benim için böyle oldu.

Sahi, belki koruyan kabuklar da vardır, mesela belki benimki kırılmasına hazır olacağım ana kadar işe yaramış olabilir, bunu daha iyi bilenlere bırakıyorum. ???

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Kabuk bi anlamda korkaklık sanırım.. Yanlış anlamayın kötü şeylerden değil iyilerden de.. Mesela aşık olup üzülmekten korkan bir insan da bunu yapabilir..
Korkmamak lazım ya yaşamak için..Bazen salıvermek lazım mutlu olabilmek için..
diye düşünüyorum ben  :)

K

kamuran

Evet, mesela canın kıymetlidir (tabii ki! ;)) denize girersen boğulacağından korkar girmezsin. Fakat biri sonunda seni denize atar ve halen canın kıymetlidir ama bu sefer boğulmayıp yüzebildiğini ve çıkabildiğini görürsün. 8)
Yani bence... ;)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
;D
Süper bir örnek bence kamuran valla daha güzel anlatılamazdı herhalde :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Yanlış aktardıysam özür dilerim. Dalga geçmek istemedim gerçekten çok güzeldi..

K

Kristal

Kendimize ördüğümüz kabukların ardında güvende olduğumuzu düşünüyoruz.
Biraz cesaretimiz olduğunda yada cesaretlendirildiğimizde kendi kabuklarımızdan sıkılıyoruz aslında. :)

K

kamuran

dideM' Alıntı:
Yanlış aktardıysam özür dilerim. Dalga geçmek istemedim gerçekten çok güzeldi..
Hayır güzel kardeşim  :) yanlış anlamadım, tam tersine çok sevindim, ben biraz işin komik yönünden bakıyorum, kolay yanlış anlamam. ;)

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Evet benim de kabuğum var, isterim ki karşımdaki kişi o kabukların arkasındaki beni görsün ve çözsün. Veya doğru kişi olduğuna inandığımda ben kabuklarımı atayım içimi kabuksuz açayım.

Y

YEŞİLAY

Kullanıcı
6 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Herkesin farklı konularda olsa bile mutlaka kabuğu vardır

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ya  kabugun dezavatajları oldugu gibi avantajlarıda var vesselam.
Çoğu zaman çogu olumsuz olaya karsı savunulman gibi.
Ben kabugumdan memnunum dışarı çıkmaya hiç niyetim yok mümkün oldugunca.
Dolayısı ile uzun lafın kısası
Kabugum var ve baya baya kalın böylesi en iyisi bence.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Dıştan gelebilecek her şeye hazırım, çok ta yaşadım her biri ayrı bir deneyim oldu insanları tanımak açısından. Bu nedenledir ki, "karşılıksız sevme" ilkesini düstur edindim. Kabuğum filan yok... :)
Olduğum gibiyim. Korunma ihtiyacı hissedeceğim kişilerle bir araya gelmeye özen gösteririm, kabuklar içinde hapsolacağıma. Elbet bir yerlerden sızarlarsa, kabukları içinde kendilerini korumaya almış ve gerçek duygularını anlayamadığım kişiler, elbet... meşhur sözle; geldikleri gibi giderler!
Üzülmeyede hazırım, sevinmeyede mutluluğa ve mutsuzluğa ve hayal kırıklığınada...
Benim düşüncelerimdir, kimseye ne örnek olsun ne de "doğrudur" derim. Sadece sevmiyorum gizemli yaşamı!

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
maxMESA' Alıntı:
Var tabi baya da kalın duvar gibi. Ama kapısı da var girmek isteyene açık çıkmak isteyene de. Yerini bulmak size kalmış :)
Bu yüzden anlaşabiliyoruz herhalde:)
Olmalı galiba.. Bilmiyorum karar veremedim. Ya bekleyip insanları iyi seçeceksin, kabuğunu atacaksın ya da sürekli o kabukla yaşamak zorunda kalacaksın?

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
dideM' Alıntı:
maxMESA' Alıntı:
Var tabi baya da kalın duvar gibi. Ama kapısı da var girmek isteyene açık çıkmak isteyene de. Yerini bulmak size kalmış :)
Bu yüzden anlaşabiliyoruz herhalde:)
Olmalı galiba.. Bilmiyorum karar veremedim. Ya bekleyip insanları iyi seçeceksin, kabuğunu atacaksın ya da sürekli o kabukla yaşamak zorunda kalacaksın?
Kabuğun ince olursa insanlar kolay kırıp geçerler. Kalın olursa içeri girmek te zor olur  çıkmakta. Benimkisi garip. Dışardan içeri girerken ince, içerden dışarı çıkarken kalın. İçeri girenler duvar mı örüyor nedir  :)