Renklerin Kavgası

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Meliha tarafından oluşturulan Renklerin Kavgası başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 12,734 kez görüntülenmiş, 53 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Renklerin Kavgası
Konbuyu başlatan Meliha
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan lilaslmn
M

Meliha

Kullanıcı
13 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Dünyanın bütün renkleri bir gün bir araya toplanmışlar ve hangi rengin en önemli en özel olduğunu tartışmaya başlamışlar:
YEşiL demiş ki:
"Elbette en önemli renk benim.. Ben hayatın ve umudun rengiyim.. çimenler, ağaçlar, yapraklar için seçilmişim.. şöyle bir yeryüzüne bakın, her taraf benim rengimle kaplı..."
MAVi hemen atılmış:
"Sen sadece yeryüzünün rengisin.. Ya ben? Ben hem gökyüzünün hem denizin rengiyim. Gökyüzünün mavisi insanlara huzur verir, ve huzur olmadan siz hiçbir ise yaramazsınız""
SARI söz almış:
"Siz dalga mi geçiyorsunuz? Ben bu dünyaya sıcaklık veren rengim.. Günesin rengiyim.. Ben olmazsam soğuktan donarsınız hepiniz"
TURUNCU onun sözünü kesmiş:
"Ya ben?? Ben sağlık ve direncin rengiyim.. insan yaşamı için gerekli vitaminler hep benim rengimde bulunur.. Portakalı, havucu düşünün.. Ben pek ortalarda görünen bir renk olmayabilirim ama güneş doğarken ve batarken gökyüzüne o güzel rengi veren de benim unutmayın"
KIRMIZI daha fazla dayanamamış:
" Ben hepinizden üstünüm!!! Ben kan rengiyim!! Kan olmadan hayat olur mu!! Ben tehlike ve cesaretin rengiyim!!! Savaşın ve ateşin rengiyim!! Bensiz bu dünya bomboş olurdu!!!"
MOR ayağa kalkmış:
"Hepinizden üstün benim.. Ben asalet ve gücün rengiyim. Bütün krallar, liderler beni seçmişlerdir.. Ben otorite ve bilgeligin rengiyim, insanlar beni sorgulamaz..dinler ve itaat ederler"
Ve bütün renkler hep bir ağızdan kavgaya tutuşmuşlar...Her biri diğerini itip kakıyor "En büyük benim" diyormuş... Derken.. Bir anda şimşekler çakmış, ve yağmur damlacıkları gökten düşmeye başlamış... Bütün renkler neye uğradıklarını şaşırmış, korkuyla birbirlerine sarılmışlar.. Ve YAğMUR'UN sesi duyulmuş...
"Sizi aptal renkler.. Bu kavganızın anlamı ne, bu üstünlük çabanız neden? Siz bilmiyor musunuz ki her biriniz farklı bir görev için yaratıldınız, birbirinizden farklısınız ve her biriniz kendinize özelsiniz...simdi elele tutusun ve bana gelin"
Renkler bunun üzerine kendilerinden çok utanmışlar.. Elele tutuşup birlikte gökyüzüne havalanmışlar ve bir yay seklini almışlar.. Yağmur onlara "bundan böyle..."demiş.." Her yağmur yağdığında siz birleşip bir renk cümbüşü halinde gökyüzünden yeryüzüne uzanacaksınız, ve insanlar sizi gördükçe huzur duyacaklar, güç bulacaklar.. insanlara yarınlar için umut olacaksınız... Gökyüzünü bir kuşak gibi saracaksınız ve size Gökkuşağı diyecekler.. Anlaştık mı?"
işte bu yüzden ne zaman dünyamız yağmurla yıkansa, ardından gökyüzünde Gökkuşağı belirir..

Biz de gökkuşağındaki o renkler gibi birbirimizden farklıyız, ve hepimiz özeliz... Bunu bilerek etrafımızla uyum içinde yaşamalıyız...

S

senarist081

KIRMIZI daha fazla dayanamamış:
" Ben hepinizden üstünüm!!! Ben kan rengiyim!! Kan olmadan hayat olur mu!! Ben tehlike ve cesaretin rengiyim!!! Savaşın ve ateşin rengiyim!! Bensiz bu dünya bomboş olurdu!!!"

Benim rengim  ;)nasıl da koymuş hemen ağırlığını..Şaka bir tarafa renklerin insanlar üzerinde özellikle manevi anlamda etki oluşturduğu çoğumuzca bilinmekte..Her birimizin gerçek hayatta gerek giysileriyle gerekse diğer şahsi eşyalarıyla yansıttığı favori renkleri var..Benim favorim renklerim,kırmızı,yeşil,kahverengi ve siyahtır..

Bu güzel paylaşım için konuyu açan arkadaşmızın da emeğine sağlık diyorum..

S

simona

:)
Harika bu hikaye...
Bayıldım
Paylaşım için teşekkürler Meliha.
:)

M

Meliha

Kullanıcı
13 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
beğendiğinize sevindim arkadaşlar.katılımlarınızı bekliyorum...:)

S

Sezal

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sakarya
ben de beğendim hikayeyi ve sonunda eklediğin yorumun gerçekten anlamlı..
pylşmn içn sğl..

M

Meliha

Kullanıcı
13 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Sarı: En parlak renk. Dikkat çekmek için çığlık atar; bu yüzden uyarı ışıklarında sarı tercih edilir. Sonbaharın da baskın renkleri sarı ve sarı-turuncu, duygularımızı yakalayan, güçlü bir çekiciliğe sahip. Neşeyi anlatır.[2]

Kırmızı: En uzun dalga boyuna sahip olan kırmızı, özellikle de koyu bir arka fonla birlikte kullanıldığında öyle şiddetlidir ki, bir görüntüde yer alan küçücük kırmızı bir leke bile görüntünün her yerini etkiler.[3]

Mavi: Dünyanın hakim rengi olan mavi çekingen bir renk; dinlendiriciliği ve edilgenliği anlatır. Koyu tonlarda ya da yoğun olarak kullanıldığında moral bozan, kasvet veren, açık tonlarda ya da beyazla karışık kullanıldığında, yatıştırıcı ve güven veren bir etki yaratır.[4]

Yeşil: Sessizliği anlatır.[5]

Mor: En kısa dalga boyuna sahip olan mor, geleneksel olarak asaletle ilişkilendirilir. Yakınlık ve güzelliğe de işaret eder.[6]

M

Meliha

Kullanıcı
13 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin

Sevgimin renklerle ilgili düşleri...

maviliklerin yaygın olduğu tepenin doruğundan
bulutlara doğru sarı bir yol inerken
yeşillinin sesi
patikanın kenarında ki taşları

birer birer alıp papatyalara fırlattı
kızıl toprak
ezilmişliğinden doğan bıkkınlık verici yorgunluğuyla
ana rengimiz olan sarı saçlara bakarken
itekledi turuncuyu parçalanan papatyalara

hep bir sonraki rahat etsin diye öncekini

yok etmek için
ölülerin arasında kabuk bağlamak isteyenler
beyaz kulubenin sağında yatan

karabaşın ellerine boyaları verdiler
peyzaj artık gri bir soğuklukta seyredilmeliydi .....

E

erdal_ergen

Kullanıcı
16 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
Tam destek hep destek
bravo harika olmuş emeğine sağlık.
:eek: ;D :D ;)

S