Polis ’Dur’ derse ne yapacaksınız

• Konbuyu başlatan Safari
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Safari tarafından oluşturulan Polis ’Dur’ derse ne yapacaksınız başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,154 kez görüntülenmiş, 41 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Polis ’Dur’ derse ne yapacaksınız
Konbuyu başlatan Safari
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan tunavy
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Farklı bir gülümsemeydi aslında ama hadi öyle olsun. :)

A

aykut03

Kullanıcı
19 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
www.ayyildiz.org
:) farklı olduğunu ben anladım onun için dedim zaten sende onu anlamışsın diye

Hastanenin bir koğuşunda üç kötürüm bulunuyordu. Bunlardan koğuşa ilk gelen pencerenin önüne, ikinci ortaya, üçüncüsü ise kapı kenarına yatırılmıştı. Ortadaki hasta iyimser bir adam olduğu için neşeli konuşmalarıyla ötekileri de eğlendiriyor ve kendilerini azaltmaya çalışıyordu. Soğuk bir kış gecesi, pencerenin yanındaki hasta öldü. Onu kaldırdıktan sonra ortadaki hastayı pencerenin önüne, kapının yanındakini de ortaya yatırarak boşalan yere yeni bir hasta getirildiler. Pencere önüne alınan iyimser adam, dışarıda gördüklerini arkadaşlarına anlatmaya başladı. Yol kenarındaki parkı, dev çınar ağaçlarını, cıvıldaşan kuşları, işlerine koşan insanları ve karşı dağlardaki çiçek dolu tarlaları uzun uzun anlatarak çaresiz durumdaki arkadaşlarını rahatlatıyordu. Adam, kısa bir süre sonra, gelip geçenlere isim takmaya başladı. Öteki hastalar, artık sabah işe gedenlerin, seyyar satıcıların ve akşam vakti yorgun argın eve dönenlerin öykülerini dinlemeye onları gözleri önünde canlandırabiliyorlardı. Kısa süre sonra hastanenin ruha ağırlık veren havası dağılmış ve bir türlü geçmek bilmeyen can sıkıcı saatleri tatlı öyküler doldurmuştu. Bir gün, ortadaki hastanın aklına bir fikir geldi. Eğer pencerenin önündeki hastaya bir şey olursa oraya kendisi geçecek ve onun öykülerini dinlemektense dışarıdaki renkli ve canlı yaşamı kendi gözleriyle görecekti. Bu düşünce, günlerce kafasında yer etti. Yattığı yerden hep bunu düşünüyor ve çareler araştırıyordu. Sonunda onu da buldu. Pencerenin önündeki hastaya bazen bir kalp krizi geliyordu. Adam, bu durunda komidinin üzerindeki ilacına güçlükle uzanıyor ve oda da hasta bakıcı bulunmadığı için ilacını kendisi alıyordu. Bir gece, pencere önündeki hastaya yine bir kiriz geldiğinde ortadaki hasta büyük bir gayretle doğrularak onun ilacı deviriverdi. Şişe yere düşmüş ve param parça olmuştu. Ertesi sabah, pencerenin önündeki hastayı ölü buldular. Ve kaldırdıktan sonra, ortada yatan hastayı cam kenarındaki yatağa geçirdiler. Adam, göreceği manzarayı heyecanıyla dışarıya baktığında, beyninden vurulmuşa dönündü. Pencerenin birkaç metre ötesinde simsiyah bir duvardan başka bir şey yoktu.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bu hikayeyi önceden de okumuştum,şimdi okumakda keyif verdi...Hayata bakış açımızdaki farklılıklarla ilgili güzel bir hikayeydi..Ufacık şeyler mutlu ederken, mutsuz edecek o akdar çok şey buluyoruz ki...Mutluluk içindedir,mutsuzluğu biz yaratırız...

Polis mevzusuna gelirsek:) bu güne kadar polisle karşı karşıya getirecek bir olay yaşamadım,bundan sonrada yaşamam umarım:) Eğer ki,polisle karşı karşıya gelirsem de haklarımı bilmek ve sonuna kadar ( diretmek :p ) kullanacağımdan adım kadar eminim:)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
KİMLİK SORUN

Ancak polis kimlik sorduğu kişilere, kendi kimliğini gösterme ve hangi görevi yerine getirdiğini anlatmakla yükümlü. Yani siz de ona kimlik sorabilirsiniz.
Bunu sorarsam polis beni kesin döver. dayak yemezsem anlarımki o adam gerçek bir polis değil:))

A

aykut03

Kullanıcı
19 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
www.ayyildiz.org
dideM' Alıntı:
KİMLİK SORUN

Ancak polis kimlik sorduğu kişilere, kendi kimliğini gösterme ve hangi görevi yerine getirdiğini anlatmakla yükümlü. Yani siz de ona kimlik sorabilirsiniz.
Bunu sorarsam polis beni kesin döver. dayak yemezsem anlarımki o adam gerçek bir polis değil:))
yok dövmez işkenceden 8 yılla yargılanır sonra :)))

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
aykut03' Alıntı:
dideM' Alıntı:
KİMLİK SORUN

:))) Onlara hiç birşey olmaz! Neyse biz öğrenelim de haklarımızı, bir gün uygulanır elbet..

A

aykut03

Kullanıcı
19 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
www.ayyildiz.org
dideM' Alıntı:
aykut03' Alıntı:
dideM' Alıntı:
KİMLİK SORUN

:))) Onlara hiç birşey olmaz! Neyse biz öğrenelim de haklarımızı, bir gün uygulanır elbet..
onlar kim onlarda senin benim onun gibi bu türkiyede yaşayan bu ülkenin bireyleri senin hak ve hukuka dail olduğun tüm şartlar onlar içinde gecerli onlar derken  uzaydan gelmişler gibi düşünmeyelim bence yada benmi yanlış anladım sence bu cümleyi

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Aykut kardeşim, elbette mesleğine, diğer mesleklere olduğu gibi saygımız var.
Burada polislik mesleğini tartışmak gereksiz.
Bizim toplumumuzda hala anne babalar isteklerini yapmayan çocuklarını, "seni polise veririm!" diye tehdit ediyorsa...
Ki bunun yanlış olduğunu bu çatı altında eminim herkes kabul eder.
Sen hiç yemek yemeyen bir çocuğa, "seni avukata şikayet ederim." dendiğini duydun mu?
Zavallı diş doktorları ve polisler durumu... :(
Bu arada ben senden epey büyüğüm, ve bazı tanıklıklarım nedeniyle ve yaşanmışlıklarım... kusura bakma, şahsına değil elbette ama... anladın sen beni.

A

aykut03

Kullanıcı
19 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
www.ayyildiz.org
şimdi soruyorum zeynep abla ben mesleğimde 10 yılımı bitirdim sence ne olaçak bu polis ve vatandaşın hali ve ekliyorum her meslek gurubunda olabileçeği gibi mutlaka bizimde içimizde iyi kişiler olmayabilir ama vatandaşın içindede örnekte görüldüğü gibi iyi kişiler yok farkı ayırın yukarıdaki yazı sabah gazetesinden yılmaz ÖZDİL isimli yazarımıza ait tşkler..

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Şimdi öncelikle yazdığın yazıyı silmek durumundayım.
Biliyorsun Forum Kurallarımız.
Seninle elbette bunu tarışırız, ama bu platformda değil Aykut. Dediğim gibi bu sayfa polislik mesleğini tartışmak için değil, "dur" dediği zaman ne yapılması gerek sayfası.

Siaysi içerikli kabul edilen yazı tarafımdan silinmiştir.

A

aykut03

Kullanıcı
19 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
www.ayyildiz.org
Zynep' Alıntı:
Şimdi öncelikle yazdığın yazıyı silmek durumundayım.
Biliyorsun Forum Kurallarımız.
Seninle elbette bunu tarışırız, ama bu platformda değil Aykut. Dediğim gibi bu sayfa polislik mesleğini tartışmak için değil, "dur" dediği zaman ne yapılması gerek sayfası.

Siaysi içerikli kabul edilen yazı tarafımdan silinmiştir.
Polisin; görev, yetki ve sorumluluk üçgeni bir örnekle açıklayalım. Toplumsal olaylarda, polisin görevi kamu düzenini ve güvenliğini sağlamak, yasa dışı bir gösteride ise, gösteriyi sona erdirmektir. Polis bu görevi yerine getirirken yetkilerini kullanacaktır. Bu yetkiler topluluğun dağılması için zor kullanmadır. Zor kullanma; sözlü ikazdan, tazyikli su püskürtme, jop kullanma ve silah kullanmaya kadar derece derece artan bir yelpaze oluşturmaktadır. Uygun olan zor kullanma derecesinin kullanılması gerekmektedir. Örneğin; toplumsal olayda, göstericiler tarafından herhangi bir silah v.b. bir cisimle karşı koyma olmadığı halde, polisin doğrudan göstericilere karşı silah kullanması gibi. Bu durumda kişiler sorumlu olmaktan kurtulamazlar.

Polisin yetkisini, başka bir temsille, “benzin”e benzetebiliriz. Benzin olmadan araba yürümez, Polis de yetkisi olmadan görevlerini yürütemez. Bir de araba kullanırken, yavaş sürmek kazaya sebep olabilir ve etraftakiler rahatsız olabilir, ayrıca arabayı hızla sürmek kazaya sebep olabilir, hem biz hem başkaları zarar görebilir. Burada da, yetkiyi kullanmama ve aşırı kullanma durumunda, hem kendimize, hem karşımızdakine hem de devlete zarar gelebileceğine dikkat çekilmiştir.

Polisimiz kendisine tanını yetkileri son derece dikkatli kullanmak zorundadır, aşağıda sunulan maddeler, yol gösterici olmaları yönü ile yararlı olacaktır.

Polis soruşturmaları yani; tanıkların, mağdurların ve şüphelilerin dinlenmesi, üst-araçların aranması, arama-taramalar, yazışmaların ele geçirilmesi ve telefonların dinlenmesiyle ilgili olarak, “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde, Yasaların Uygulanmasından Sorumlu Olanlar için Davranış Kuralı’nda, Zorla Kayıplara Karşı Tüm Kişilerin Korunması Bildirgesi’nde” yer alan bazı önemli detaylar aşağıda ele alınmıştır.[3]

Her bireyin, kişi güvenliği hakkı vardır.

Her kişinin, hakça (dürüst) bir yargılanma hakkı vardır.

Her kişi, suçluluğu dürüst bir yargılamayla yasal olarak ortaya konuluncaya değin suçsuz sayılır.

Hiç kimsenin özel yaşamına, ailesine, konutuna yada yazışmalarına (iletişimine) keyfi biçimde karışılamaz.

Hiç kimsenin onuru ve sanı, yasadışı saldırılara (ihlallere) konu olamaz.

Bilgiler elde etmek amacıyla sanıklar, tanıklar yada mağdurlar üzerinde, bedensel yada zihinsel, hiçbir baskı yapılamayacaktır.

İşkenceye ve başka insanlık dışı yada aşağılayıcı davranışlara başvurmak kesinlikle yasaktır.

Mağdur ve tanıklara, sevecenlik (merhamet) ve onurlarına saygı ile davranılması gerekir.

Duygusal (hassas) bilgilerin işlenmesinde her zaman en büyük özenin gösterilmesi ve gizlilik niteliğine saygı gösterilmesi gerekir.

Hiç kimse, kendisine karşı tanıklık yapmaya yada suçluluğunu kabul etmeye zorlanamaz.

Bir soruşturmanın, gerektiği gibi haklılığının kanıtlanması ve yasayla öngörülen yönteme göre yürütülmesi gerekir.

Soruşturmaların; çarçabuk, yetkili, kapsamlı (çok dikkatli) ve yansız biçimde yürütülmesi gerekir.

Soruşturmaların; mağdurların kimliğini belirleme, kanıtlar elde etme, tanıklar bulma, bir cezai suçun nedenini, işleniş biçimini ve işlendiği yeri ve zamanı ortaya koyma ve faillerin kimliğini belirleme ve onları yakalama amacı taşıması gerekir.

Suçların işlendiği yerlerin özenle incelenmesi gerekir ve kanıt öğelerinin özenle toplanması ve korunması gerekir.

Y

yasinyarar

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
polislere saygımız sonsuz fakat biraz abartı yapmışın aykut

Z

zor_yilar

Kullanıcı
17 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
bilgiler için tşkler

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Polis yakını kimliğim var Allahıma bin şükür. Nufus cüzdanımdan bile daha geçerli valla. Nerde polise göstersem tamam geç diyor. Gerçi kullanmak istemezdim ama zorluyolar napıyım. Bir adama günde 4 kere nüfus cüzdanı sorulur mu  :D :D ;D

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
maxMESA' Alıntı:
Polis yakını kimliğim var Allahıma bin şükür. Nufus cüzdanımdan bile daha geçerli valla. Nerde polise göstersem tamam geç diyor. Gerçi kullanmak istemezdim ama zorluyolar napıyım. Bir adama günde 4 kere nüfus cüzdanı sorulur mu  :D :D ;D
4 kez sorduklarına göre sende mi bir şey var acaba  :D ;D

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Gülşah' Alıntı:
maxMESA' Alıntı:

4 kez sorduklarına göre sende mi bir şey var acaba  :D ;D
Valla bilemiyorum trene yetişcem sabahın 6 sında , bakarmısınız kimlik alabilirmiyiz diyolar .ee gösteriyorum sonra akşam eve dönüyorum kadıköyde 435353 kişinin içinden beni çağırıyor bana soruyor. eeeytereee beeeaa diyerekten bırakın beni kardeşim diyorum ben bişey yapmadım. :).. Onlarda kendince haklılar yani, belki birisini arıyolar ama o ben değilim.  8)

A

aykut03

Kullanıcı
19 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
www.ayyildiz.org
Bunda garip ne var arkadaşım anlamadım,günde istanbul gibi yerde farklı yerlerdesin sonucta ve eminim kimliğini soranlarda farklı memur arkadaşlar,yakının kimliğini kullanma konusundada sana bir şey olmaz ama o arkadaşının hayatını karartırsın bilgin olsun anlaşırsa bu tabi,sahte kimlik taşımaktan işlem görür o kişide kimliğini kullandırdığı için meslekten atılır.

T

tunavy

Kullanıcı
28 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
Şırnak
Safari' Alıntı:
ÜST ARAMA KOŞULU

Spor karşılaşmaları, miting, konser gibi yerlerde polis, savcılık emri olmadan üst araması yapabilir. Bir binayı korumakla yükümlü polis memurları, içeri girmek isteyen kişileri arayabilir. Direnenler, 5326 sayılı Kabahatlar Kanunu’nun 32. maddesine göre para cezası öder.

yolda yürürken durdurup üzerimizi arama yetkisi varmı polisin..?