kendinizi ne kadar tanıyorsunuz

• Konbuyu başlatan firstmoontr
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde firstmoontr tarafından oluşturulan kendinizi ne kadar tanıyorsunuz başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 13,519 kez görüntülenmiş, 41 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı kendinizi ne kadar tanıyorsunuz
Konbuyu başlatan firstmoontr
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Harun
F

firstmoontr

Kullanıcı
25 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
sakarya
Hiç düşündünüz mü kimsiniz,nasıl bir kişiliğe sahipsiniz,
  sinirli,sakin, mütevazi, sorumluluk sahibi,  sorumsuz, kırılgan ,umursamaz, nasıl birisiniz.
Hangi durumda nasıl davranırsız?
Nelere kızar nelere kırılırsız?
Kendimizi ne kadar tanıyorsak o kadar bu hayatta başarılı olabiliriz. Bizim  mutlu olmamız için ne yapmamız gerekiyor. Ne istiyoruz ii bir kariyer mi, iyi bir evlilik mi, evliysek mutlu bir evlilik mi, herkes tarafından sevilen sayılan biri olmak mı, yoksa sadece para kazanmak mı? Olmak istediğimiz yerdemiyiz veya ne kadar yakız. Hayatta ne kadar başarılıyız Bunları daha çok sıralayabiliriz. Ama şu bir gerçek ki bir çok şey kendi elimiz de. Hayatımızın hakimi biziz. Biz farkında olarak veya farkında olmayarak  hayatımızı yönlendiriyoruz.
Kendimiz için ne yapıyoruz. Kendimizi hangi durumlarda  mutlu ve huzurlu hissediyoruz.  Amaçlarımız için ne kadar çalışıyoruz. Yoksa sadece istiyor ama çabalamıyormuyuz. Bizim çabalamamızı engelleyen şeyler neler bunları düşünüp çözmek için uğraştız mı? 
Aslına özetle şunu demek istiyorum. Kendimiz ne kadar seviyoruz ve kendimiz için beden ve ruh sağlığımız için ne yapıyoruz. Günümüzde birçoğumuz iyi beslenmiyoruz. Artık hayatımız  stres, koşuşturma vb. geçiyor. Sevdiklerimizle zaman geçirmeye bile vakit bulamıyoruz çoğu zaman. Kendimize zaman ayıramıyoruz ki sevdiklerimize ayırabilelim.  Her geçen gün ömrümüzden bir gün geçiyor. O günü güzel geçirebilecekken belki kendimize zehir ediyoruz.
Kalkın aynaya bakın sizin gibi varmı bir tane daha. Aynı size benzeyen sizin gibi  özel varmı. Bizden bi tane daha yok. Her günümüz güzel olmalı. Kendimizi mutlu etmeliyiz. Aile önemli, arkadaşlar önemli ama bizden önemli değil. Biz iyi olmalıyız ki onlarda iyi olsun.
Kendimizi sevmemiz için önce kim olduğumuzu bilmemiz gerekli.  Her halimizle kendimizi sevmemiz  ve kabullenmemiz gerekli.Sinirli olabiliriz, heyecanlı olabiliriz vb. ona göre adım atmalıyız. İyi ve kötü her huyumuzla kendimizi sevmeliyiz. O zaman mutlu olabiliriz. Hangi alanlarda başarılı oluruz hangi olanlara başarısız oluruz bilirsek ona göre hayatımıza yön verebiliriz.
Biz teker teker birey olarak çok özeliz. Lütfen bir günü kendinize ayırın ve düşünün hatta yazın. Kendinizi yazın. Kişiliğinizi, hayattan beklentilerinizi, nerde olmak istediğinizi ve olup olmadığızı. Sonra onları tek tek okuyun kendinize. Eğer beğenmediğiniz ve size zarar veren bir huyunuz varsa eğer değiştirebiliyorsanız değiştirin. Eğer değiştiremiyorsanız onu kabullenin. Kendinizi çok sevin. Ancak böyle mutluluk ve huzur içinde yaşayabilirsiniz. Yoksa bir gün gelir geriye dönüp baktığımızda birçok ah keşke şurda şunu yapsaydım, ah keşke şunu söyleseydim vb. deriz kendimize. 

Size sormak istiyorum kendinizi ne kadar tanıyor ve seviyorsunuz!!!

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
yazın gercekten cok hoş,eline saglık:) dediğin gibii insan olanı kabul etmelii ve amacları ugrunda biraz fedakarlık etmeli, bunun baskaa yolu yok cünkü...

S

so_kucuk

Kullanıcı
12 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
sakarya
çok haklısın arkadaşım. hayat şartları ve yaşam gerçekte ne istediğimizi hep gölgeliyor ve biz geçip giden zamanı farkedemiyoruz. bunu okuyunca bir kez daha farkına vardım. iyi günler  :)

H

Hünkar1

Bu güzel cümlelere  n dememem gerekiyorki ama kendimi galiba daha tanimamisim  nasil kendimi taniyabilmek icin biri oldugumu cikarmayi nesekil kendimi taniyayim.i

P

pınar2007

paylaşım için tşkl kendimi tam keşfedemesemde kendimi tanıyorum ne istediğimi ne yaptığımı biliyorum oleyy :)

P

Paradoks

Kendimi yeterince tanıyorumm.. ama bazen bazı durumlarda nasıl davranacıgımı kestiremedigimde oluyorr.. :-[ Kendimi sevmeye gelince özgüven grafigim sıfırın altını gösteriyorrr.. :(

Ç

çiçek

Kullanıcı
4 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
kendımı 3 kelımeyle anlatajak kadar tanıorum
-nazlı
-agresif
-hassas
budur yane...vede kendımı seforummm kendımle barışık biriyim falan filan :)

K

Kardelen

paylaşım için tşkler gerçekten çok güzel bi yazı ve doğru şeyler ifade ediyor bende kendimi seviyorum ama okadar vakit ayırmam aslında benim kendimi sevmem ruh halime göre değişiyor neyse saol güzel paylaşıım için....

F

feridis

Kullanıcı
7 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
kendimi tanıyorum ama yeri geldiğindede bu benmiyim diyorum yani benim ypacağım şeyler bunlar olmamalı diye düşünüyorum sanırım bu birazda hayattan kaynaklanıyor..gerçekten öyle sürekli koşuşturmaca ,bir şeylere ulaşma kendime vakit ayırmamı engelliyor ama bu hayatta yer bulabilmek içinde bunları yaşamak şart..teşekkürler

M

menzup

Kullanıcı
9 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
konya
gerçekten şuanda insanların yapması gereken bir durum paylaşım için teşekkürler

P

PudiNq

Kullanıcı
7 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
mugLa
bazen öyle oluyorki bu benlik ben miyim diye? bu da biraz kendine öz guven olmamasından kaynaklanıyor.. ve su gercekki halen kendime öz guvenim yok bazı konularda  :-\ gercekten guzel yazı tskler paylasımın için

B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
kendi duyguları ile yüzleşemeyen insanın söylediği ile yaptığı arasında fark vardır kendini tanıyan insan duygularınıda bilir.. teşekkürrler...
ilim ilim bilmektir ilim kendini bilmektir( mevlana) ;)

E

erdal_ergen

Kullanıcı
16 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
Kendimizi tanımak hayatın felsefelerinden birtanesi sayılır.Ama kendimizden ve bizi biz yapan değerlerden uzaklaştıkça kişiliksizleştiğimizi ve yozlaşmaya başladğımızı görüyorum.

Bunu yurt dışı ziyaretlerimde gördüm.Çok ilginç olanı ise
Yurt dışındaki insanların kişilikleri ve özgüvenleri o kadar doğru orantılı ki,gerçekten çok şaşırdım.
Bir yönde onlardan çok çok ilerdeyiz ülke insanları olarak Ahlaksızlıkta ve kişiliksizlikte.
Dilerim siz ve sizin gibi değerli arkadaşlar , bu topluma çok önemli bilgiler vererek onları yönlendirirsiniz.
::)
Saygılar

C

catzilla

Son derece hassas bir insan olduğumu biliyorum.

bu benim elimde değil yapı meselesi... ::)

bunun yanı sıra, çok neşeli ve pozitif olduğuma inanıyorum.

Kendimi çok iyi tanıyorum ve çok seviyorum. :)

Paylaşımın için teşekkürler arkadaşım.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Kendimi çoooook seviyorum ;D

kendimi tanıma yoluna 21/22 yaşlarında başladım, buldum mu evet ama bazen öyle olaylarla karşılaşıyoru ki ben bile kendimden beklemediğim bir davranış sergileyebiliyorum..sonra bunun üzerinde düşündüm acaba dedim " ben tutarsız davranışlar mı sergiliyorum?" bu soru üzerinde çok düşündüm ve iç sesimden şu cevap geldi;

evet bazı vazgeçmediğim prensiplerim var ama o anki ruh halim,karşımdaki kişinin ruh hali ve davranış sebebi bazı prensiplerimizi , verdiğimiz kararları, yaşam standartlarımız her şey ama herşey etkiliyor bu yüzden en sevdiğim hayatımda ki sözlerden bir tanesi;

" asla ,asla deme " " affet ama unutma"

bunlar dbenden bir kısım kesit aslında çok var kendimle ilgili izlenimlerim ama en çok sevdiğim yönüm kinci olmamam ve bağışlayıcılığım,yardımseverliğim ve bilgimi paylaşmam......v.b. devam eder

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Nedense toplum olarak kendimize zaman ayırma konusunda cimri davranıyoruz.Ne spor yaparız,ne dengeli besleniriz,ne beynimizi geliştirmek için uğraşırız v.s Aslında sisteminde çok etkisi var.insanın kendine zaman ayırabilmesi için refah bir hayat sürmesi gerekir.Günümüzün çoğu işyerinde,okulda ve buralara gidip gelebilmek için trafikte geçiyor.Zaten sabah işe gelirken insan yolda yoruluyor.Çalışma saatleri,koşulları ağır olabiliyor.Bu şartlar altında insan kendine nasıl vakit ayırabilir?
Ayrıca Kendini tanıyabilmekte bence kolay bir iş değil.Kalıplaşmış şeyler olabilir,kıskancım,inatçıyım,hayalciyim vs.ama  heryeni gün ve biten gün insana yeni değerler katabiliyor,götürebiliyor,kısacası insan sürekli bir değişim içerisinde oluyor.
Ama yaşım ilerledikçe anlıyorum ki insanın huyu değişmiyor sadece tecrübenin vermiş olduğu artılarla davranışları ,tepkisi  ve görüntüsü değişiyor :)