İstanbul'a Girişi

• Konbuyu başlatan mehmetd
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde mehmetd tarafından oluşturulan İstanbul'a Girişi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,184 kez görüntülenmiş, 25 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı İstanbul'a Girişi
Konbuyu başlatan mehmetd
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Conqueror
M

mehmetd

Kullanıcı
23 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul’a Girişi

Osmanlı öyle bir devletti ki, onu şekillendirenler, kalbindeki elmas’ı imanla ve aşkla işlemişlerdi.

Osmanlı sultanların her biri dünyaya İslâmiyet’i yayabilmek için fetihlere çıkıyorlardı.

Aşkla, şevkle, sevgiyle çıktıkları fetihlerde, zulüm gören topraklara ’müjde’ gibi giriyorlardı.

İşte Fatih Sultan Mehmet Han, Sevgili Peygamberimizin şerefli övgüsüne kavuşmak için Bizans kapılarına bu yüzden dayanmıştı.

Fatih Sultan Mehmed Han’ın hocası Akşemseddin, ”Hiç tereddüt etmeden küffar üzerine yürüyünüz” dediği zaman, koca Osmanlı Pâdişâhı Mehmed Han, ordusuna dikkat emrini verdi.

Keskin bir bıçak gibi parlayan zekâsıyla Kostantiniyye üzerine yürüdü.

Tekbir sesleri, ezan ve Kur’ân nağmeleri gökyüzünü kaplarken, beklenen an geldi. İstanbul kapıları Müslümanlara açıldı.

Fetih, Akşemseddin hazretlerinin dediği vakte denk gelmişti. Sultan Mehmed Han, mutlu, mesrurdu.

Yüzünden nur akıyordu. Beyaz atın üzerinde giderken, hemen yanı başında da Akşemseddin hazretleri bulunuyordu.

Savaşı kaybeden Bizanslılar, köhne Kostantiniyye’ye, pırıl pırıl bir medeniyeti getiren Osmanlı Sultanına çiçek getiriyorlardı.

Fakat, Akşemseddin hazretlerini Pâdişâh sanmışlardı. Çiçekleri ona doğru uzattılar:

-Buyurunuz ey âlem pâdişâhı!..
Akşemseddin hazretleri, eliyle Fatih Sultan Mehmed Han’ı işaret etti:

-Sultan odur. Ona gidiniz.

Beyaz atın üstündeki Fatih Sultan Mehmet Han’ın parlak zekası bu sefer göz kamaştıran bir elmas kadar zarifti:

- Evet ben padişahım ama o benim hocamdır! Yine ona gidiniz!

Aşkla ve samimiyetle fethedilen İstanbul’a, işte böyle zarif, samimi ve hoş bir muhabbetle girilmiştir.

Gayri Müslim halk hiç endişe etmeden, huzur ve saadet içinde, işte böyle imanlı, ihlâslı ve adaletli bir padişahın devrinde yaşamıştır.

Osmanlı padişahları ve onların akıl hocaları her zaman Allahü teâlânın rızası kazanmak için fetihlere çıkmışlardır.

Halka asla zulmetmemişler ve bunun için de zarif sanatları, hikmetli hikâyeleri ve adaletli devirleriyle hâlâ bugün hasretle, özlemle hatırlanır, anılır olmuşlardır
.[/color]

M

mankavi

gönüller bir olunca bil ki o gönüller karşısında allah istemedikce ne dayanır engel mi kuvvet mi .yazılar hoş seçilmiş sanki duyguları kelimelere işlenmiş teşekürler arkadaşım

M

menzup

Kullanıcı
9 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
konya
ben bunu daha ncede okumuştum baylaşım için teşekkürler ;)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Şimdi hepiniz ya osmanlı yada türk tarihi okuyorsunuz heralde biraz dünya tarihi okuyun.
Okuyanlar bu dediklerinizin hümanistçe yazınlar oldugunu size zöyleyeceklerdir.

Sözde birinci dünya savaşınıda biz almanya kaybettiği için kaybettik derler türk ve osmanlı tarihinde.
Halbuki biz mütarekeleri imzaladıktan yanılmıyorsam 1 yıl sonra almanya yenilmiştir dünya tarihinden abi.
Şimdi türk  osmanlı yada ingiliz fransız fark metmez  ülke tarihleri az yada çok yanlı yazılır sizlere tavsiyem objektif bir bakış için dünya tarihini okuyun abi bir ülke yada imparatorluk tarihine baglı kalmayın.

Teşekkür ederim

C

Conqueror

Korsan' Alıntı:
Şimdi hepiniz ya osmanlı yada türk tarihi okuyorsunuz heralde biraz dünya tarihi okuyun.

Sözde birinci dünya savaşınıda biz almanya kaybettiği için kaybettik derler türk ve osmanlı tarihinde.
Halbuki biz mütarekeleri imzaladıktan yanılmıyorsam 1 yıl sonra almanya yenilmiştir dünya tarihinden abi.
Şimdi türk  osmanlı yada ingiliz fransız fark metmez  ülke tarihleri az yada çok yanlı yazılır sizlere tavsiyem objektif bir bakış için dünya tarihini okuyun abi bir ülke yada imparatorluk tarihine baglı kalmayın.

Teşekkür ederim
kesinlikle katılıyorum.
evet bizim gerçekten çok gurur verici bir tarihimiz var, ama çok abartılan, şişirilen, ve hatta yanlış nakledilen olaylar da var. sakın dediğimi ters bir eleştiri olarak almayın. ben Fatih Sultan Mehmet fanatiği denebilecek derecede onu seven bir insanım. fakat bizim tarihçilerimiz gerçekten bazen olayları haddinden fazla abartmayı seviyorlar.
halbuki gerçekten ihtiyacı yok tarihimizin abartılmaya.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Conqueror' Alıntı:
Korsan' Alıntı:

Teşekkür ederim
kesinlikle katılıyorum.
evet bizim gerçekten çok gurur verici bir tarihimiz var, ama çok abartılan, şişirilen, ve hatta yanlış nakledilen olaylar da var. sakın dediğimi ters bir eleştiri olarak almayın. ben Fatih Sultan Mehmet fanatiği denebilecek derecede onu seven bir insanım. fakat bizim tarihçilerimiz gerçekten bazen olayları haddinden fazla abartmayı seviyorlar.
Aynen be abi benimde anlatmaya çalıştıgım o 1000 yıla yakın dünyaya hükmedicen hiç yanlışın olmayacak.
Yok be abi bu kadarda değil.

Yani dediğin gibi tarihimiz elbette şanlı ama sanki dünyaya hükmedip karınca incitmemişiz gibi bir durum çıkıyor ortayaki denize çıplak girip ıslanmayacaksın gibi bir durum.
Bilimin neresinden bakarsan bah bu örnek yanlış bu kadar basit saol abi yorumlar için sen baya baya yazabilion abi esirgeme yorumları vesselam sevkli oluyo :)

C

Conqueror

Korsan' Alıntı:
Conqueror' Alıntı:
Korsan' Alıntı:

Teşekkür ederim
kesinlikle katılıyorum.
Aynen be abi benimde anlatmaya çalıştıgım o 1000 yıla yakın dünyaya hükmedicen hiç yanlışın olmayacak.
Yok be abi bu kadarda değil.

Yani dediğin gibi tarihimiz elbette şanlı ama sanki dünyaya hükmedip karınca incitmemişiz gibi bir durum çıkıyor ortayaki denize çıplak girip ıslanmayacaksın gibi bir durum.
Bilimin neresinden bakarsan bah bu örnek yanlış bu kadar basit saol abi yorumlar için sen baya baya yazabilion abi esirgeme yorumları vesselam sevkli oluyo :)
eywallah.
sen bana biraz daha gaz ver kitap bile çıkarırım baba :D :D

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yok abi bende yalan yok gaz değil aç mesajlara sen bah ben uzun yazan arkadasları sever onlarla yazısmaktan zevk alırım be abi.
Ciddiyim yani ama ben diom diye değil sen istediğin için olucak abi en dogrusu bu ne zaman istersen o zaman yaz abi tek isteyerek yaz.

Kitaba gelince neden olmasın  neyin eksik bazılarının 4 elimi var yazarsın abi.

C

Conqueror

eyvallah sağol.
açıkçası kitaba gelince bir kaç fikir var aklımda da en önemli şey eksik bende.
AZİM :D :D

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Conqueror' Alıntı:
eyvallah sağol.
O kazanılır yeterki sen iste dediğim gibi.
Konuya döner isek şanlı bir tarihimiz var fakat ne yapıyoruz dünya tarihinide en azından bir gözden geçiriyoruz.
Ve fatih sultan mehmet benim en sevdiğim padişahtır 4 murattan sonra

C

Conqueror

Korsan' Alıntı:
Conqueror' Alıntı:
eyvallah sağol.
O kazanılır yeterki sen iste dediğim gibi.
Konuya döner isek şanlı bir tarihimiz var fakat ne yapıyoruz dünya tarihinide en azından bir gözden geçiriyoruz.
Ve fatih sultan mehmet benim en sevdiğim padişahtır 4 murattan sonra
evet ve onunla aynı ismi taşıdığım için çok mutluyum.
4. murat konusunda da seninle hemfikirim onu da apayrı severim.
aslında bizim hepimizin, gerek tarihçiler olsun, gerekse tarihi kendince takip edenler olsun, yapmamız gereken zaman ayrımını iyi yapmak.
yani o zamanın insanlarının yaptıklarını o zamanın şeraiti içerisinde değerlendirmemiz gerekiyor.bence en büyük eksiğimiz burda. eğer o zamanlarda yapılan şeyleri günümüz şartlarında değerlendirmeye kalkarsak elimizde değerlendirebilecek ne padişah kalır, ne kral, ne de firavun
:D :D

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bu yorum dogru abi o zamana göre değerlendiricen.

Bu arada murat hayranı olman beni sevindirdi abi kaç kere okudum izledim hayatını yaf adam yani kelimelerle anlatılmaz abi yaşamayıda istemezdim o dönemde  o ayrı :)

C

Conqueror

valla ben yaşıyo olsaydım şimdiye çoktan kelle gitmişti.
bu kadar alkol sigara. beni anca yedikule paklardı

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Conqueror' Alıntı:
valla ben yaşıyo olsaydım şimdiye çoktan kelle gitmişti.
bu kadar alkol sigara. beni anca yedikule paklardı
Bende aynı dertten muzdarip im  ama dedin ya o zamanın şartlarına göre değerlendirmek lazım diye demekki şartlar öyle gelişti abi o dönemde

C

Conqueror

kesinlikle abi.
hatta bazen kendim de içtiğim halde bu devirde de olsa diye düşünmüyorum desem yalan olur..
o kadar reziller var ki.
neyse konuyu saptırmayım. buna benzer bir örnek de Fatih'in kanunnamesindeki kardeş katli meselesi. ben açıkça o kanunname kaldırıldıktan ve kafes sistemi geldikten sonra devletin ne hale geldiğini okuyunca diyorum ki bu insan gerçekten ileri görüşlü ve devletin bekasını kendi öz kardeşinden çok düşünen bir insanmış. yani bu devirde belki insanlar için ve demokratik yönetim şekilleri için fazla ağır bir yöntem ama devletin bölünmezliği noktasında olması gereken bir kanunmuş bence.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Conqueror' Alıntı:
kesinlikle abi.
hatta bazen kendim de içtiğim halde bu devirde de olsa diye düşünmüyorum desem yalan olur..
o kadar reziller var ki.
neyse konuyu saptırmayım. buna benzer bir örnek de Fatih'in kanunnamesindeki kardeş katli meselesi. ben açıkça o kanunname kaldırıldıktan ve kafes sistemi geldikten sonra devletin ne hale geldiğini okuyunca diyorum ki bu insan gerçekten ileri görüşlü ve devletin bekasını kendi öz kardeşinden çok düşünen bir insanmış. yani bu devirde belki insanlar için ve demokratik yönetim şekilleri için fazla ağır bir yöntem ama devletin bölünmezliği noktasında olması gereken bir kanunmuş bence.
Bilmiyorum abi İNSAN'I en yüce değer bilen ben onun üzerinde değer tanımam bu değer imparatorluk bile olsa.
Yani o kanunname tartışılır vede bu günümüz siyasetine kadar uzanırki gece çıkmadan kendimizi banlar çıkarız :)
Dediğim gibi keşke o imkanıız olsa ama malesef abi idare edicez kenarından kıyısından işte böle

C

Conqueror

o tartışılacak zaten ebediyen.
sonuçta çok şeyi etkileyen bir kanun.
ama dediğin gibi bitmez de sabaha kadar. ama ben şu noktada fikrimi söylemeden geçemeyeceğim.
ben de insanı e yüce değer olarak görüyorum ama eğer ki bir kişinin yaşaması milyonlarca kişinin ölümüne sebebiyet verebilecek durumlar ortaya çıkaracaksa, o benim kardeşim bile olsa ben de aynı şeyi düşünürüm. yani geçmişinde fetret devri gibi bir örnek var önünde, şehzadelerin taht hırsları yüzünden tebasından kaç yüz kişiyi kaybetti osmanlı.
ben öyle bir durumda açıkça aynı şeyi yapardım.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Conqueror' Alıntı:
o tartışılacak zaten ebediyen.
sonuçta çok şeyi etkileyen bir kanun.
ama dediğin gibi bitmez de sabaha kadar. ama ben şu noktada fikrimi söylemeden geçemeyeceğim.
ben de insanı e yüce değer olarak görüyorum ama eğer ki bir kişinin yaşaması milyonlarca kişinin ölümüne sebebiyet verebilecek durumlar ortaya çıkaracaksa, o benim kardeşim bile olsa ben de aynı şeyi düşünürüm. yani geçmişinde fetret devri gibi bir örnek var önünde, şehzadelerin taht hırsları yüzünden tebasından kaç yüz kişiyi kaybetti osmanlı.
ben öyle bir durumda açıkça aynı şeyi yapardım.
ABİ  benni yanlıuş anladın insan en yüce deger derken komple bahsediom bir insandan değil insan denen türden bahsediyorum.
Aynı kapıya çıkıyoruz da biraz aralarım abi o kapıyı şöle dim bende dediğine katılıyorum bir kişinin hayatı milyonları etkileyecekse evet demem tartışırım.
Ama maddesel çıkarlar için bir insanın dahi hayatını tartışmam insan degerlidir bana bir insanmı bir ülkemi de sana insan derim  maddesel anlamından bahsediom ülke boş içinde insan yok yanı :) kuru toprak  öle dim anla

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Öncelikle paylaşım için teşekkürler...

Arkadaşlar ben de yazdıklarınıza hem katılıyorm hem katılmıyorum.Çünkü eminim ki dünya tarihinde de yazılanlarda bir yan ,taraf tutma vardır.Sonuçta onu yazan da bir insan/insan topluluğu...Bu yüzden hem kendi ülkemiz yazarlarını hem dünya yazarlarını okuyorak bilgilenmek ve fikir sahibi olmak bana daha anlamlı geliyor...