hiç sıradışı haylleriniz olup bunlarıı başardız mı?biçokları başarıyor...

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde etki84 tarafından oluşturulan hiç sıradışı haylleriniz olup bunlarıı başardız mı?biçokları başarıyor... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,944 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı hiç sıradışı haylleriniz olup bunlarıı başardız mı?biçokları başarıyor...
Konbuyu başlatan etki84
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Bilal Karaaytu
E

etki84

Kullanıcı
10 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
uşak
Öğretmen Nazmi nasıl Organik Nazmi oldu?

Erzurumlu emekli öğretmen Nazmi Ilıcalı’yı Ashoka (Uluslararası Sosyal Girişim Ağı) kanalıyla tanıdım... Hayatı roman gibi.
Yaptıkları öğrenince Ilıcalı için kiminiz ’İyi bir ulusalcıya bu yakışır’ diyecek. Kimileri ’Bu adam tam da küresel köyün aradığı cinsten biri’ yorumunu yapacak. Bize göre Ilıcalı ülkesine seven bir aydın. 25 yıl boyunca öğrencilerine ’kaleminiz en büyük silahız olsun’ demiş. Emekli olunca da kendini Doğu Anadolu’nun hizmetine sunmuş. 3 yılda Türkiye’ye örnek olacak bir modele imza atmış.
Herşey Ilıcalı’nın 1997 yılında emekli olmasıyla başlamış. Ilıcalı alkolü seviyor ama tutsağı olmak istemiyor. 3 yıl boyunca düşünmüş, sonunda kendi kendine demiş ki, ’Senin bölgende hayvancılık ölmüş, bulgur, nohut bitmiş. Çiftçin kaybolup gitmiş. Durma, doğunun sorunlarına odaklan.’
Gerçekten odaklanmış. 2001 yılında ’ Tarım Üreticileri ve Besiciler Birliği’ adı altında bir sivil toplum örgütü kurmuş. Arkasından bölgenin tek iş ve aş kaynağı olan özelleştirme kapsamındaki Erzurum Et Kombinası’nı incelemeye almış. Bu özelleştirmenin yanlış olduğuna inanmış, dava açmış, davayı kazanınca Erzurum’un çevre köylerinde ve beldelerinde çok popüler olmuş...
2001 kolay bir yıl değildi...
Türkiye’de mali sistem krizde, Kemal Derviş yönetimde. Ankara, kamu bankaları gözden geçiriyor, Erzurum’da Ziraat Bankası şubesinin kapatılmasına ilişkin karar almış.
Ilıcalı bu kez Kemal Derviş’e karşı kampanyaya başlamış. Ziraat Bankası şubesinin kapatılması engellemiş.
Bu iki olay yetmiş... Bir anda Ilıcalı’nın kurduğu birliğin üye sayısı 650’ yi bulmuş.
Ve ilk projeye Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’ndan ( UNDP ) destek gelmiş. UNDP’den alınan fon sayesinde 650 çiftçi
’organik buğday’ üretimine başlamış. Aynı zamanda üretilen unların Türkiye’de ve yurtdışında pazarlanması için ’Daphanı’ adı altında ayrı bir pazarlama şirketi kurulmuş.
Belki inanmayacaksız, ama bu şirket İstanbul Halk Ekmek Fabrikası’na 2005’de 5 bin, 2006’da 10 bin ton organik buğday unu satmış.
Gerisi malum...
Bugün birliğin 3 bin çiftçi üyesi var. Birlik Türkiye’nin en büyük kırsal kalkınma programı temsil ediyor.
Üstelik Ilıcalı’nın bu çıkışı ABD’de Michigan Üniversitesi’ ne konu olunca merkezi ABD’de bulunan Ashoka Ilıcalı’yı bulmuş, geçen yıldan bu yana destek veriyor.
İnanın bize Ilıcalı’nın projeleri saymakla bitmiyor. Birlik AB’den 6 proje için 1.5 trilyon lira tutarında hibe almış.
Doğu Anadolu Tarım Üreticileri ve Besiciler Birliği gezici toprak laboratuvarı, organik buğday unu öğütme ve organik bakliyat işleme tesisi kuracak. Ayrıca 15 köyde 15 süt toplama merkezi oluşturacak.
Yine ilk kez ’organik keten tohumu peyniri’ üretilecek.
Peynirin ismi konmuş bile.
Adı ’Barhal.’
Barhal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın köyü. Ilıcalı kırsal kalkınma programlarına inanıp organik unları alan İstanbul Halk Ekmek adına Topbaş’a teşekkür plaketini böyle sunacak.

A

alyoşa

Kullanıcı
23 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
giresun
üniversiteyi Erzuruma okumuş biri olarak bu değerli yurdum insanı tebrik ediyorum ve bu güzel paylaşım için teşekkürler codex.

E

etki84

Kullanıcı
10 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
uşak
önemli deil bendee şuan atatürk üniversitesinde okuyorum alyoşa... :)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Hayran kalarak okudum.
Bir kez daha ne kadar doğru olduğunu anladım şu cümlenin : insan isterse...

Teşekkürler paylaşım için. :)

D

denizcik

Kullanıcı
28 Şub 2010
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
başarmak için hedefe ona ulaşmak içinse geniş bir vizyona sabip olan herşeyi başarabilir. paylaşım için teşekkürler

H

hırslı.28

Kullanıcı
16 Tem 2009
En iyi cevaplar
0
0
insan isterse imkansızı bile başarır bence .cok güzeldi teşekürler

B

Bilal Karaaytu

Kullanıcı
9 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
evet taktir etmemek elde değil çok güzel işler yapmış )) gerçekten ülkesini seven birisi işte