Her işi değil bir işi çok iyi yaparım

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İş Dünyası Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Her işi değil bir işi çok iyi yaparım başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,178 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İş Dünyası Yazıları
Konu Başlığı Her işi değil bir işi çok iyi yaparım
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Harun
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, hedeflerinin “Ne iş olsa yaparım anlayışından, bir işi çok iyi yaparım anlayışına geçmek” olduğunu söyledi.

Bahçeşehir Üniversitesi ve İşkur tarafından yürütülecek “Bakıcı anne, Yaşlı ve Hasta Bakımı” eğitim programının, nitelikli işgücü yetiştirmeyi amaçlayan eğitim programlarından birisi olduğunu aktaran Bakan Çelik, yabancı ve kaçak işçi çalıştırılmasının önlenmesi, nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi ve istihdama kazandırılması ile ilgili yürütülen çalışmalar ve atılan adımlarla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’nde gerçekleştirilen basın toplantısında aynı zamanda METGEM ve İŞKUR işbirliği ile yürütülecek olan “Bakıcı anne, Yaşlı ve Hasta Bakımı” alanlarında eleman yetiştirmeye yönelik ortak eğitim programı ile ilgili bilgilendirme de yapıldı.

HİZMET SEKTÖRÜNDE İSTİHDAM ORANI DÜŞÜK
Bakan Faruk Çelik toplantıya işgücü yetiştirme ve mesleki eğitimi geliştirme seferberliğine devam ettiklerini belirterek başladı. Daha sonra işsizlik ve istihdamla ilgili istatistikler verdi. Çelik, Türkiye’de 2007 sonu itibariyle işsizliğin yüzde 9,9 olduğunu ve her yıl işgücüne katılan 700.000 vatandaş ve de son bir buçuk yılda kırsaldan kent yerleşimlerine göç eden 5,5 milyon vatandaşın da istihdam planlarında yer aldığını belirtti.

Bakan Çelik, dünyada hizmet sektörüne istihdam oranının yüzde 65 olduğunu ülkemizde ise bu oranın yüzde 48’de kaldığını ve kırsaldan göç eden vatandaşımızın hizmet sektörüne yönlendirilmesi gerektiğini belirtti ve şu sözlerle konuşmasına devam etti: ”Kırsaldan göç eden vatandaşlarımızın istihdamında en önemli sorun bu vatandaşlarımızın mesleki eğitim eksikliğidir. Bu vatandaşlarımızın ve diğer işsiz vatandaşlarımızın istihdam sorununa çözüm olacak atılım ise yeni istihdam paketidir. Bu paketle birlikte İŞKUR silkinmiş, gücünü tazelemiştir ve işsiz vatandaşlarımızla, nitelikli eleman arayışındaki firmalarımız arasında bir köprü olacaktır.”

300 TRİLYON AYRILDI

Yeni istihdam paketi ile birlikte valiliklere bütçe ayrılarak piyasa analizi yapacak birimler kurulduğundan ve valiliklerin topladığı verilerden yola çıkarak piyasa ihtiyaçlarına uygun eleman yetiştirileceğini belirten Çelik aktif işgücü eğitim programlarına 300 Trilyon kaynak ayırdıklarını ve şu ana kadar 17 ilde 25000 kursiyer yetiştirdiklerini de söyledi. Bakan, hedeflerinin “Ne iş olsa yaparım anlayışından, bir işi çok iyi yaparım anlayışına geçmek” olduğunun altını çizdi. Bahçeşehir Üniversitesi ile yürütülecek “Bakıcı anne, Yaşlı ve Hasta Bakımı” eğitim programının bu eğitim programlarından birisi olduğunu aktardı.

KADINLARIN YÜZDE 26'SI İŞGÜCÜNDE
Bakıcı anne alanında istihdamda kayıt dışılığın yanısıra yabancı kaçak işçi çalıştırma sorunu yaşandığını da aktaran Çelik, Türkiye’de eğitimli bayanlarda istihdamın yüzde 70 olduğunu fakat genel olarak kadın nüfusun yüzde 26’sının istihdam edildiğini de çarpıcı bir veri olarak ortaya koydu. Türkiye’de bu alanda çalışan yabancı kaçak işçi sayısı tam olarak bilinememekle birlikte Emniyet’ten alınan verilere göre 90.000 kaçak kadın işçi sınırdışı edildi.

Önümüzdeki süreçte ev hizmetleri ile ilgili de bir eğitim programı da başlatacaklarını belirten Bakan Çelik sözlerine: “Bu alanlarda cazip düzenlemelerle kayıt dışılığın önüne geçeceğiz ve kendi işimizi kendi vatandaşımızla halledeceğiz. Bu konuda ilk adımı Bahçeşehir Üniversitesi ile attık. Bu konunun çözümünde desteğini gösteren Üniversitemize, diğer eğitim kurumlarına sivil toplum kuruluşlarına ve siz medya mensuplarına çok teşekkür ediyorum” diyerek son verdi.

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ise proje ile ilgili heyecanını şu sözlerle aktardı: “Bu proje çok açılımlı bir projedir. Çocuklarımızı, yaşlılarımızı emanet ettiğimiz kişilerin nitelikli ve işinde uzman çalışanlar haline gelmesini sağlamanın yanısıra ev içerisinde yapılan işlerinde bir istihdam alanı olduğunu vurgulaması açısından da büyük önem arz etmektedir. Bu proje aynı zamanda Türkiye’nin önemli sorunlarından birisi olan kadınlarımızın istihdama kazandırılması konusunda atılmış önemli bir adımdır.”

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Bence yakın zamanda bu görüş te değişecek. Firmalar giderlerini kısabilmek adına, sadece tek işi değil birden fazla işi yapabilen ama hepsini de iyi yapabilen çalışanlar arayacak.

Örneğin ben bize yetecek kadar çok iyi grafik tasarım, ingilizce çeviri, döküman hazırlama, yazılım, elektronik tasarım, üretim , ve satış yapıyorum. Bir tanesini bile yapmasam bu bize fazla masraf demek.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Cσ∂єx' Alıntı:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, hedeflerinin “Ne iş olsa yaparım anlayışından, bir işi çok iyi yaparım anlayışına geçmek” olduğunu söyledi.
Ne kötü olması gereken ile olan durumun ters orantılı olması.
Dilimizde, yzılanlarda bu şekilde ama iş uygulamaya gelince; Harun'un da dediği ve bir çok iş yerinde de uygulanan, az elemanla çok iş yapma politikası...

Sağol Özgür paylaşım için.

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
maxMESA' Alıntı:
Bence yakın zamanda bu görüş te değişecek. Firmalar giderlerini kısabilmek adına, sadece tek işi değil birden fazla işi yapabilen ama hepsini de iyi yapabilen çalışanlar arayacak.

Örneğin ben bize yetecek kadar çok iyi grafik tasarım, ingilizce çeviri, döküman hazırlama, yazılım, elektronik tasarım, üretim , ve satış yapıyorum. Bir tanesini bile yapmasam bu bize fazla masraf demek.
seninde maşallahın varmış kötü örnek oluyorsun diğer çalışanlara :)

T

Tülay

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
www.kalbim.gen.tr
Aslında garip.

Çünkü, bence bir işi en iyi şekilde yapmak en uygunu. Bir çok işide yapabilirsin elbette ama en iyisi olunabileceğini düşünmüyorum ben.  Teşekkür ediyorum.

Æ

ærlx

Kullanıcı
13 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
Isparta
fabrikalarda bant sistemi var.  o bant sisteminde ürünün yapım safhasında çeşitli uygulamalardan geçmektedir.  bu bant  sisteminde en verimli şekilde çalışması için herkes elinin ve kabiliyetinin en yetkin oldugu yerde görevlendirilmiştir. herkesin her işi yapması mümkündür. fakat  herkesi kabiliyeti ve eli yatkınlığı farklı oldugu için üretim safhasında en dogru kişi seçilerek verimlilik artırılır. bence insan en iyi oldugu işi yapmalı. birçok işi yapmak marifet degildir bence. yapıyorum derken yüzüne gözüne bulaştırma durumun vardır

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
ærlx' Alıntı:
fabrikalarda bant sistemi var.  o bant sisteminde ürünün yapım safhasında çeşitli uygulamalardan geçmektedir.  bu bant  sisteminde en verimli şekilde çalışması için herkes elinin ve kabiliyetinin en yetkin oldugu yerde görevlendirilmiştir. herkesin her işi yapması mümkündür. fakat  herkesi kabiliyeti ve eli yatkınlığı farklı oldugu için üretim safhasında en dogru kişi seçilerek verimlilik artırılır. bence insan en iyi oldugu işi yapmalı. birçok işi yapmak marifet degildir bence. yapıyorum derken yüzüne gözüne bulaştırma durumun vardır
Fabrikadaki durum farklı biraz . Oradaki üretim aşamaları çok önceden planlanıp bir düzene oturtulmuştur. Sana şu düğmeye bas diyolarsa o düğmeye basmalısın. Başka birşeye bulaşmamalısın. Eğer düğmeye basarken aynı zamanda başka bir işle uğraşırsan üretim de hata ve gecikme olabilir. O yüzden öyle yerlerde bir işi iyi yapan kişilere ihtiyaç var. Bir süre sonra zaten adam düğmeye basan robot getiriyor. Sonra senin yaptığın en iyi iş düğmeye basmak olduğu için başka bir işe yaramıyosun.