HAYVANLARIN KİŞİLİĞİ OLABİLİR Mİ?

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde dideM tarafından oluşturulan HAYVANLARIN KİŞİLİĞİ OLABİLİR Mİ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,027 kez görüntülenmiş, 26 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı HAYVANLARIN KİŞİLİĞİ OLABİLİR Mİ?
Konbuyu başlatan dideM
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan kamuran
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Hayvanların kişiliklerine yönelik söz konusu bilimsel araştırma sırtlanlarla yapılmış.

Eğer ki siz de evinizde beslediğiniz kedi ya da köpeğinizin tıpkı insanlar gibi süreklilik gösteren bir karaktere sahip olduğunu düşünüyorsanız haberimiz bu düşüncenizi doğrular nitelikte. Çünkü araştırmalarını Teksas Üniversitesi'nde yürüten psikolog Samuel Gosling, tıpkı bizler gibi hayvanların da karmaşık kişilik yapıları sergilediklerini iddia ediyor. Yaptığı çalışmalar sonunda hayvanların kişilik özelliklerinin de tıpkı bizimkiler gibi zaman içerisinde süreklilik gösterdiğini ve değişmediğini gören Gosling, bu çalışmalar sonrasında hayvanlar için bir kişilik ölçeği bile geliştirmiş. Bu ölçeği, insanlar için hazırlanan ve literatüre 1993 yılında kazandırılan "Büyük Beşli" kişilik faktörlerinden ilham alarak hazırlamış.

Büyük Beşli kişilik faktörleri: "Kişiliğimizin anahtar özellikleri nelerdir?" sorusuna yanıt olarak belirlenen bu maddeler bugün psikologlar arasında insan kişiliğinin yapıtaşları olarak kabul görüyor.

1.) Dışa dönüklük: enerji, olumlu duygular, çevresel uyarana açıklık
2.) Geçinilebilirlik: başkalarıyla beraber grup çalışmaları yapabilme, onlarla geçinebilme, kolay arkadaşlık kurabilme
3.) Çalışkanlık: öz-disiplin, sorumluluk duygusu, başarıyı hedefleme
4.) Duygusal değişkenlik: Gerginlik ve kaygı gibi hoşa gitmeyen duyguları kolaylıkla deneyimleme
5.) Deneyimlere açıklık: merak, hayal gücü, duygusallık, sanata yatkınlık

Yukarıda sıraladığımız bu özelliklerin Gosling'in ölçeğinde hayvan kişilikleri adına bulduğu karşılıklar enerji, yakın ilişki kurabilme, duygusal tepkisellik ve yeterlilik/güç. Her ne kadar kendi çalışmaları sırtlanlar üzerine yoğunlaşmış da olsa, literatürde araştırmalar yapan Gosling temel kişilik özelliklerinin tüm türlerde ortak olduğunu savunuyor. Örneğin, insanlar için belirtilen "deneyimlere açıklık" özelliği, hayvanlarda "merak" olarak karşılık buluyor. Gosling, bu çalışmasının insanın kişilik özelliklerinin evrimsel tabanlarını keşfetmek adına yararlı olacağının da altını çiziyor.

Sonuç olarak, hayvanların da tıpkı bizler gibi kişilik özellikleri sergileyebildiklerini söylüyoruz. Üstelik bu kişilik özellikleri, tıpkı bizimkiler gibi zaman içinde süreklilik de gösteriyor.

Kaynak: Science, Mart 2005.

K

Kristal

Sonuç olarak, hayvanların da tıpkı bizler gibi kişilik özellikleri sergileyebildiklerini söylüyoruz. Üstelik bu kişilik özellikleri, tıpkı bizimkiler gibi zaman içinde süreklilik de gösteriyor.
İyi bir eğitimle hayvanların kişilikleri de şekillenebiliyor demek ki.
teşekkürler :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Eğitimle kişiliklerini tam olarak zıt yönde değiştiremiyoruz. ama ben katılıyorum kişilikleri olduğuna. Bazısı çok inatçı oluyor mesela, bazısı uysal.. Bu eğitimle alakalı değil bence, kişilik.

Benim de köpeğim var. Aslında inatçı ama allahtan söz dinliyor. Gerçi ben olmadığımda kimseyi dinlemiyor. :) Bir de çok sabırlı. Onu sinirlendirebilecek ne yaparsanız yapın sonuna kadar sabrediyor, kafasını çevirmekle yetiniyor hiç sesini çıkarmıyor. :) Tabii son raddeye gelmediği sürece.  ;)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Televizyonlarda hayvanlarla ilgili belgeselleri kaçırmamaya özen gösteriyorum ve çok keyif alarak izliyorum. Çok ilginç düşünce tarzları var.
Bir yıl öncesine kadar benimde bir Golden'ım vardı, ne yazık ayrılmak zorunda kaldık, çok çok akıllı bir köpekti ve sadece benimle aynı sesleri çıkaramıyordu ama aynı şeyi aynı anda düşündüğümüze eminim. O kadar duyarlı bir köpekti ki, onunla 2 yılda çok şey yaşadım, çok güzel anılarımız var. Şu anda göz kapağımda, oynaşırken kazayla yaptığı tırnak izlerini taşıyorum. Bana canım köpeğimden kalan hatıra. Bunu yaptıktan sonra göz kapağımda çok kanama oldu ve ertesi gün morardı. Aslında kazaydı ama can havliyle ilk tepkim çok bağırmak ve kızmak oldu tabi:) Ve sonra ne yaparsam yapayım, onu yemek yemeye ikna edemedim, gözüm iyileşene kadar ayağımın dibine oturup bana baktı sadece ve hiç bir şey yemedi.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
:) Ya evet o kadar akıllılarki! Ben onlarda zeka olduğuna inanıyorum kim ne derse desin..
Biz de geçen gün oyun oynuyorduk. Oyuncaklarını evinden alınca çok sinirleniyor. :) Ben de aldım, kaçırdım ondan. Çok fena hırladı ve havladı ben de verdim oyuncağını. Sonra üzüldü mü utandı mı bilmiyorum artık oyuncağıyla hiç ilgilenmeyip yanıma geldi. Kucağımda, boynunu uzatmış gözlerimin içine bakıyor. Ama hiç ses çıkarmıyor. :)) Çok güldüm, harikaydı..

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Evet Didem, bazan anlatırken, insanların abarttığımı sandıklarını filan düşünürüm ama özellikle köpek sahibi olanlar çok iyi anlarlar beni.:)
Ben aşıktım sanırım, ve hoş bir aşktı, karşılığı olan.
Bak nasıl gözlerim yaşardı şimdi yine:( O kadar özlüyorum ki.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Zynep' Alıntı:
Evet Didem, bazan anlatırken, insanların abarttığımı sandıklarını filan düşünürüm ama özellikle köpek sahibi olanlar çok iyi anlarlar beni.:)
Ben aşıktım sanırım, ve hoş bir aşktı, karşılığı olan.
Bak nasıl gözlerim yaşardı şimdi yine:( O kadar özlüyorum ki.
Benim de aynı şey başıma geliyor. Bazen gün bitmek bilmiyor. Diyorumki eve gitsem de, kapıyı açınca zıplasa üstümei doya doya bir sevsem.. Harika bir duygu, onu izlemeye bayılıyorum. Evde çıt çıt çıt yürüyüşüne, kapıya dayanıp dışardan gelen sesi dinlemeye çalışmasına, gece kötü bir rüya gördüğümde gelip başını başıma dayayıp beni uyandırmasına...

O kadar saf, o kadar masum, o kadar çıkarsız ki..

Seni çok iyi anlıyorum Zeynepcim.. Onun aşkı bambaşka birşey.

K

kamuran

Benim de bir köpeğim var ve onda da belli bir kişilik yapısı olduğunu düşünüyorum.
Özellikle çabuk öğreniyor ve birçok şeyin adını biliyor.
Ancak 1,5-2 yaşından beri geliştirdiği bir huyu var ki, anlasa da şayet yapmak istemezse anlamazlıktan bile geliyor! Bunu bana değil diğer kişilere yapıyor. Bende uyum sağlayıp, anladığı yaptığı şeyleri bir başkası isterse yapmıyor, başını çeviriyor, insanlar bu haline hem sinir oluyor hem komik buluyorlar. ??? ::)
Bir ara onu sokağa çıkaramamıştım ve ben götüremeyeceğim için bir komşumuz gezisini yaptırmıştı. Daha ilk seferinde komşumuz bana "ben onu değil o beni gezdirdi" dedi. Hangi sokağa gireceğine kendi karar verip oradan gitmiş ve dönerken de istemediği sokaklardan geri çekilerek başka yoldan gelmiş. Bana yolları anlatınca onunla rutin yürüyüşlerimizde yaptığımız yolun aynısını izlediğini anladım. Sonraki günlerde de komşumuz onu kendi haline bırakmış ve aynı şekilde gidip gelmişler.  ;) ;D
Harika yaratıklar, oldukça yaşlandı ve gideceği günü gelmesinden korkuyorum ama, iyi ki yanımda sevgili arkadaşım!  :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
:)
Evet! İstemediği yol olursa kendini geri çekiyor. Bir de yanımızda başka biri varsa ve o gezdiriyorsa kesinlikle beni bekliyor. Ben olmadan yürümüyor, kendini çekiyor yine. :))

K

kamuran

Ben varken kayışını başkasının tutmasına izin vermiyor. ::)
Havalayıp ısırmıyor, çok daha engelleyici bir şey yapıyor bence, çünkü sürekli o kişinin önüne geçip üstüne atlıyor ve kayışını çekiyor!  :D
Sonunda da ben alıyorum tabii... ;D

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
evet bencede hayvanların kişiliği olabilir kimi çok huysuz oluyor eğitimle bile bazı alışkanlıkları kazanamıyor kimileri çok atik yada şiddet yanlısı yani doğada ki her canlının bence kişiliği var en acayip olanı ağaçların bitkilerin bile kişiliği var mesela bizim evdeki kılıç çiçeği... cam kenarında çok mutlu, arka tarafa aldım orda küstümü ne yaptı solmaya başladı bana tavır yapıyo yerini sevmedi ya bende koydum eski yerine  ;D ;D ;D ;D ;D

K

kamuran

.gözde.' Alıntı:
...mesela bizim evdeki kılıç çiçeği...
...bana tavır yapıyo ...
;D ;D ;D ;D ;D
Vay vay, tavır yapan kılıç çiçeği!  ;)

Fakat bence bu da doğru, çiçek yetiştirmeyi severim ve alıştıkları yer değişince, ifadeye katılıyorum "tavır yapıyor"lar    :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Hayvanlar ve bitkilerin canlı olduğunu unutmayalım:)
Çiçeklerinizle konuşur ve onları severseniz çok güzel gelişirler. Benim menekşelerimin çiçekleri hiç bitmez:)

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
hayvanların kişiliği var tabi_mesela benim balığım biraz içe dönük bir özellik gösteriyor :D  :)

K

kamuran

re-Member' Alıntı:
hayvanların kişiliği var tabi_mesela benim balığım biraz içe dönük bir özellik gösteriyor :D  :)
Akvaryum kurup uzun süre ilgilenmiştim. Ancak balıklardan biri ölünce bazılarının gerçekten de bir kenara çekilip diğerlerinin arasına katılmadığını görmüştüm. ???