Hayatınızdan Memnun Değilseniz

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan Hayatınızdan Memnun Değilseniz başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 15,553 kez görüntülenmiş, 52 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Hayatınızdan Memnun Değilseniz
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
                Boston Şehri'nin ünlü otellerinden birinde, bir hanım müşteri sinirle otel müdürüne çıkar ve, "Bunca senedir müşterinizim ama artık sabrım kalmadı, yanımdaki odada adamın biri sabahtan akşama kadar piyano çalıyor, gürültüye dayanamıyorum, lütfen buna bir çare bulun." der.
                Otel müdürü çaresizlik içinde, "Özür dilerim Madam, ancak buna imkan yok, çünkü piyano çalan kişi ünlü piyanist Paderevski'dir ve vereceği konser için hazırlanıyor." diye yanıtlar.
                Kadın şaşırır, "Paderevski'mi? Polonya Cumhurbaşkanlığını sanatı için terkeden meşhur piyanist ha?"
                Ertesi gün kadının odası bütün tanıdıkları ile dolar, herkes hayatından memnun, bedava Paderevski dinlerler.
                Değişen nedir? Yalnızca kadının düşünceleri. Piyano aynı piyano, çalan aynı kişi ve durumu öğrenmeden önce kadın için yalnızca bir gürültüydü!
                İşte herhangi bir şeyden şikayet ederken bunu düşünelim. Tabi ki her gürültünün ardından bir piyano konseri çıkmaz, ancak hepsinde yakınmamızı unutturacak bir gerekçe bulunabilir.

Meşhur Mayo Kliniği'nde 12.000 hasta üzerinde yapılan bir araştırmada, hastaların beşte dördünün sıkıntı ve üzüntüden, yani yediklerinden değil, düşündüklerinden ülser oldukları anlaşılmıştır.
                Yüksek tansiyon, başağrıları, astım, allerjik reaksiyonlar ve daha bir çok hastalık insanların kendilerini üzmelerinden ileri gelmektedir.
                Biz yaşamı kendi düşüncelerimize göre görüyoruz, tutumumuz ve davranışlarımız da düşüncelerimizin bir sonucu olduğu için üzüntülü düşünceleri kafamızdan atamadıkça huzuru bulmamız olanaksızdır.

Bir Arap atasözü belki bizi biraz uyaracaktır;
              "Ayakkabım olmadığı için üzülürdüm, ayaksız adam gördüm."

Bazı anneler o kadar telaşlıdırlar ki, çocukları bir yere gittiği zaman eve dönüşlerine kadar huzurları yoktur. Bu telaşeyi o kadar ileri götürürler ki, çocuk eve 6'da gelecekse, anne saat 4'ten itibaren "ya gelmezse" diye üzülmeye başlar. Böyle insanlar her telefon çalışında, her mektup veya telgraf gelişinde bir felaket haberi beklerler. Oysa Avrupa genelinde yapılan bir araştırmada, telgrafların %90'ından fazlasının kötü haber getirmediği tespit edilmiştir.

Günün birkaç saatini öfkelenerek, ona buna kızarak geçiren insanlarda çoktur. Ufacık bir nedenden öfkelenen ne kadar çok insan vardır. Konfüçyus der ki; "Öfkeli bir adamın içi zehirle doludur." Böyle kişiler çevreleri için zararlı olabilir ancak asıl kötülükleri kendilerinedir. Gereksiz öfkelenmeler nedeniyle kalp krizinden ölen insanlar vardır.

Herşeyin kötü tarafını görmeye, herşeyi tenkit etmeye alışmış insanlar da kolay kolay mutlu olamazlar. Bu davranışlarını haklı göstermeye çalışan insanlar, herşeyin en iyi yapılması gerektiğine inandıklarını gerekçe olarak öne sürerler. Bu gibi insanlara Shakespeare Kral Lear'da şöyle der; "En iyiyi bulmak sevdasıyla iyiyi elinizden kaçırıyorsunuz." der. Evet, daha iyi, iyinin düşmanıdır.

Bazı insanlar vardır, bütün ömürleri şüphe içinde geçer. Herşeyin altından kötü bir şey çıkacağını, herkesin onları aldatmak için pusuda beklediklerini zannederler. Oysa ki, bütün bir ömür böyle şüphe içinde geçeceğine, insanın bir kere aldatılması bile bundan bin kere daha iyidir.

Korku ise insanın tüm dengesini bozan, yaşama zevkini ve huzurunu kaçıran kötü bir histir.  En korkunç korku ölüm korkusudur.
                Oysa bakın Ömer Hayyam ne diyor;
                Yarab, azab emrediyorsun ama
                Beni mahkum edeceksin hangi yerde
                Senin bulunduğun yerde yaşanmaz ki azap
                Bilmem bulunmadığın yer nerde?

Bize üzüntü, korku, ümitsizlik veren bu düşüncelerimizden nasıl kurtulmalıyız? Düşüncelerimizi nasıl değiştirebiliriz?
                Psikolojinin bir kanunu vardır. Eğer kafamızı cesaret, sevgi, anlayış, hoşgörü düşünceleriyle doldurursak, olumsuz düşünceler kaçarlar giderler.

Goethe, "İnsan hiç bir şeyi sevmeden anlayamaz." der. Yani sevmek anlamaktır.  Bir Fransız atasözüne göre de anlamak bilmek, bilmek te affetmek demektir. İşte huzurun formulü budur. Kendimizi ve başkalarını affetmek ve dolayısı ile sevmek.
                "Huzura kavuşmak için insanları insanlara rağmen seveceksin."

Nüvit Osmay İnsan Mühendisliği Kitap'ından
Derleyen: Zynep

A

ayben

Teşekkürler Zep çok güzel bir derleme olmuş ellerine sağlık  :)
Huzuru yakalayabilirim inşallah ;)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ayben' Alıntı:
Huzuru yakalayabilirim inşallah ;)
İnsanları yazışarak tanımak belki de çok zor ve bazen bir o kadar da kolay Ayben, okuduğum tüm yorumlarını baz alarak diyebilirim ki, benim sadece yazılarından tanıdığım, genellikle olumlu düşünceleri  ve hoşgörülü kişiliği olan Ayben, bu konuda çok büyük mesafeleri katetmiş bile:)

A

ayben

Teşekkürler Zep evet huzuru yakaladım kendi içimde bukonuda haklısın yalnız başkalarını üzdükçe ya da ne bileyim onları kırdıkça ben daha çok üzülüyorum ve bu durum ister istemez beni üzüyüyor ve huzurumu kaçırıyor .
Kendimle belki bir sorunum yok barışığım ama başkalarını üzmek benim yufka yüreğimi parçalıyor.
İstemeden de olsa oluyor işte elimde olmasa da oluyor :-[

D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Teşekkürler Zynep.
Derlemen gerçekten ders çıkartılması gereken bir yazı olmuş.
Alıntı yapmak istedim ama baktım yazının  tamamını alıntı yapmam gerekecek bende vazgeçtim.
He bu arada benim annem anlatılan anneden daha da telaşlı. :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Aybenciğim, isteyerek ve bile bile kimseyi üzmedikten sonra bu şeklide düşünme derim sadece. Elbette bizim neden olduğumuz bazı olaylar nedeniyle birileri üzülebilir, bu bizlerinde başına gelmiyor mu? Konuşarak aşılamayacak bir sorun var mı?:)

A

ayben

Zynep' Alıntı:
Aybenciğim, isteyerek ve bile bile kimseyi üzmedikten sonra bu şeklide düşünme derim sadece. Elbette bizim neden olduğumuz bazı olaylar nedeniyle birileri üzülebilir, bu bizlerinde başına gelmiyor mu? Konuşarak aşılamayacak bir sorun var mı?:)
Tabi haklınız konuşmadan hç bir sorun hallolmaz...
Belki de ben biraz fazla büyütütyorum ama kalp kırmak çok ağır bir sorumluluk yaa vicdanım rahatsız oluyor off off Zep çim inşallah herşey yoluna girecek ::)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
DileklerPerisi' Alıntı:
Teşekkürler Zynep.

He bu arada benim annem anlatılan anneden daha da telaşlı. :)
O zaman bu karikatürde senin için olsun Dileklerperisi:) Yiğit Özgür'den. Üstüne tıklaman yeterli.

H

hayal_12

Güzel bir derleme 'Zynep' hanım, beğeniyle okudum, emeğinize sağlık.. Bir iki kelime de benden olsun: "Hayat, sahip olamadıklarımıza üzülmeye yetecek kadar bize tanıdığı şansın aynısını, sahip olduklarımıza sevinmemize ve onlarla mutlu olmamıza yetecek kadar da verir bize.. Yeter ki kendimizi haytın neresine koyduğumuzun farkında olalım..."

S

syn

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
  Aristo'nun dediği gibi "Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür. "  paylaşım için teşekkür ederim

B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
"Huzura kavuşmak için insanları insanlara rağmen seveceksin."

ÇOOOOKKKK güzeldi okumaktan büyük zevk aldım paylaşımınız için çok teşekkür ederim.... insan hiçbir şeyi sevmeden anlayamaz değilmi çok güzel?

S

serhatt

Kullanıcı
2 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Tskkrler..Ben huzuru ya mezarda yada yıllarımı hayaliyle boğan insanın yanında bulacağım..Tabi bulursam.. :-[ :'(

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
serhatt' Alıntı:
Tskkrler..Ben huzuru ya mezarda yada yıllarımı hayaliyle boğan insanın yanında bulacağım..Tabi bulursam.. :-[ :'(
Herşey bir insana mı bağımlı yaşamınızda? Bence kendinizi, kendi değerlerinizi keşfettikten sonra, ki eminim epey çoktur, bu tip sorunları aşmak belki de daha kolaylaşır, ne dersiniz?
Şu anda size çok sıkıntı ve acı veren şeyler, ilerde belki de "üzülmeye değmezmiş" diyebileceğiniz şeyler.
Ben hiç kimsenin acısını küçümsemiyorum, ama çekilen acıların bile yaşam  ilerledikçe, geride deneyimler çıkarılabilecek hoş anılar olarak kalması gerektiğini düşünüyorum sadece.

A

ayben

Zynep' Alıntı:
serhatt' Alıntı:
Herşey bir insana mı bağımlı yaşamınızda? Bence kendinizi, kendi değerlerinizi keşfettikten sonra, ki eminim epey çoktur, bu tip sorunları aşmak belki de daha kolaylaşır, ne dersiniz?
Şu anda size çok sıkıntı ve acı veren şeyler, ilerde belki de "üzülmeye değmezmiş" diyebileceğiniz şeyler.
Ben hiç kimsenin acısını küçümsemiyorum, ama çekilen acıların bile yaşam  ilerledikçe, geride deneyimler çıkarılabilecek hoş anılar olarak kalması gerektiğini düşünüyorum sadece.

Kesinlikle katılıyorumm ;)

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
teşekkrler zeynep, gercektn cok hoş yazmıssın..eline, yüreğine sağlık..paylaşımların cok hoşş :)

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Çok güzel bir paylaşımdı..
Bügün işyerinde yaptığımız toplantıda gündemde bu ve benzeri konular vardı ve bu tür paylaşımlar gerçekten insanın yaşam gücünü arttırıyor.
Teşekkürler..

C

caycay

Kullanıcı
14 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
güzel paylaşım teşekkürler..
yazının içinde ki şu arap atasözü ;
"Ayakkabım olmadığı için üzülürdüm, ayaksız adam gördüm."
yani sağlıklı halimize şükretmemiz gerektiği..insan istekleri sınırsızdır çünkü..
bizim sahip olduklarımızda başkalarının hayali belki..
ben de düşünürüm sürekli.. bazı isteklerim olur..onlara kavuşurum yeniileri çıkar karşıma.. yeni hedefler..hayat böyle devam ediyor..sürekli koşuşturmaca..
umutlaranızın tükenmemesi dleğiyle :))