“Google” da Buldum

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde Codex tarafından oluşturulan “Google” da Buldum başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 10,131 kez görüntülenmiş, 22 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı “Google” da Buldum
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan vedatylcn
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
1938 yılıydı; Amerikalı matematikçi Edward Kasner, mesai bitiminde evine geldi. Kapıda, uzun zamandır görmediği, dokuz yaşındaki yeğeni onu karşılayınca, Kasner’in yorgunluğu bir anda dağıldı. Bütün sevgi ve şefkatiyle yeğenine sarıldı. Aile bireyleri yine bir araya gelmiş, hep birlikte keyifli bir akşam yemeği yenilmişti. Oturma odasına geçtiler. Yeğenini kucağına alıp şakalaşan Edward sordu:

“Söyle bakalım, sana çok büyük bir rakam versem, onu tanımlayan bir kelime uydur desem; bana ne dersin?”

Çocuk, biraz düşündü, sol gözünü kırparak:

“Googol!” dedi.

Kasner, bu kelimeye bir anda ısındı ve sempatik buldu. Böylece “10 üssü 100’e googol adını verdi. Uzun bir zaman sonra başka bir matematikçi “Bence, 10 üssü 100’e goolpex demek, daha mantıklı ve kulağa hoş geliyor.” Dedi. Yeni isim; çoğu kişi tarafından benimsenince, artık böyle söylenmeye başlamıştı.

Aradan seneler geçti…Stanford üniversitesi matematik bölümünde okuyan Sergey Brin ve Larry Page; öğrencilik yıllarında bu okulda birbirleriyle tanışıp arkadaş oldular. İki arkadaş, oldukça iyi anlaşıyorlardı. Onların ortak bir noktaları da derslerden aldıkları not grafiklerinin yüksekliğiydi…Okul arkadaşları ayrılmaz ikiliye “iki kafadar dahi” diyorlardı.

Bir gün bu iki samimi arkadaş, okula yakın bir kafetaryada oturmuş, konuşuyorlardı:

“Biliyor musun Sergey, ne düşünüyorum? Okulu bitirince birlikte bir iş kuralım. Beraberce birçok şeyi başarırız, ne dersin?

“Haklısın, Larry, seninle aynı fikirdeyim…”

Nihayet okul bitti. Yeni mezun iki mühendis, herhangi bir sektörde boşluk olan bir iş yapmak istediler. İnternette, o sıralar arama motorları hayli yetersizdi. Bu alan oldukça cazipti. Ama iki genç, bir anda düş kırıklığına uğradılar, ne yazık ki onların finansı sağlayacak birikimleri yoktu.

İki zeki adam “Bize kim yardımcı olur” diye konuşurlarken akıllarına çok parlak bir fikir geldi. Kendileri gibi Stanford mezunu olan Amerikalı iş adamına gitmek… Bu adam, varlıklı ve bilişim sektörünün önde gelen isimlerinden Andy Bechtolsheim’di.

“Ona projemizi anlatalım, şansımızı deneyelim; anlatmakla ne kaybederiz? Diye kendi aralarında fikir yürüten iki arkadaş soluğu ünlü iş adamının şirketinde aldı. Ama ne çare, ona ulaşamadılar. Bu durum defalarca tekrarlandı.

Bir gün iki genç umutsuzca Mr. Bechtolsheim’i sorarken, arkalarından gelen bir ses, “Buyurun, benim!” dedi. Sesin geldiği tarafa baktılar; günlerdir konuşmak için aradıkları adam, şimdi karşılarında duruyordu. İkisi birden fırsatı değerlendirip, nefes almadan konuşuyorlardı. Aradan on beş dakika geçti. İş adamı sordu:

“Bitti mi?”

Gençler, elleri boş döneceklerini anlayarak, üzgün bir yüz ifadesiyle:

“Evet efendim, bitti!” dediler.

Mr. Bechtolsheim sözü aldı:

“Konuşmalarınız bana çok inandırıcı geldi. Şimdi size tam yüz bin dolarlık çek imzalıyorum. Haydi gerçekleştirin söylediklerinizi!”

Bu sözleri, yürekleri kıpır kıpır ederek dinleyen iki genç, çılgıncasına sevinmişti; hemen işe koyuldular.

Siteye bir isim vermeyi düşündüler. Kendileri de matematikçi oldukları için, dahi bir matematikçinin anısına; onun bulduğu “googol” adında karar kıldılar. Daha sonra siteyi “gooeplex” diye adlandırmak onlara daha hoş gldi. Bu şirket, internet dünyasının en çok kullandığı dördüncü site olmayı hak etmişti. Telaffuzdaki zorluk nedeniyle “google” olarak adı değişen arama motoru günümüzde bu isimle kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Site kurulalı dört seneyi geçmiş, takvim 2002 senesini gösteriyordu. İki gazeteci, daha önce hiç görmedikleri sitenin kurucusu iki adamla il kez karşılaşacaklardı. Kısa zamanda edindikleri onca servete rağmen, Sergey ve Larry misafirlerini şirketin ana giriş kapısına karşıladı. Gazetecilerse oldukça şaşkın bir durumdaydı. Çünkü bu iş adamlarının hem yaşça daha olgun hem de daha soğuk ve ukala olacaklarını düşünmüşlerdi.

Sohbet başladı. İki adam, tebessüm içerisinde sevecen bir tavırla konuşuyorlardı:

“İkimiz de yirmi sekiz yaşındayız. İşimizi severek, zevkle yapıyoruz. Ve sanırız ki başardık. Başarı için akıllı olmak gerekir ama en önemlisi şansınızı zorlamanız lazım. Biz tüm cesaretimiz toplayarak Mr. Andy Bechtolsheim’e gitmeseydik bugün “google” var olmayacaktı…”

“Google” a reklam vermek için yarışan dev bir kuruluş, önde gelen yetkilisini sitenin reklam bölümüne yollamış. Adam tok bir sesle kendine güvene bir tarzda konuşuyormuş:

“Bakın, biz “google” da ilk sıralarda yer almak istiyoruz. Bunun için bol sıfırlı rakamlar ödemekten de kaçınmayız…”

Bu siteyi günde yüz elli milyon kişinin kullandığı söyleniliyor. Her gün, yaklaşık üçyüz milyon siteyi tarayan google’ın en büyük özelliği aranan kelimeyi 0.3 saniyede ekrana getirmesiymiş. Sizce?

Kaynak: Satır Arası

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
bir insanın gerçekten istediği bi ideal varsa başarmaması için hiçbir engel olmadığını defalarca söyledim bu forumda. azmin kuvveti hiç bir engeli tanımaz.
Google şimdi microsoft a kafa tutar hale geldi. bu sadece ideali peşinde koşan ve bunun için azmini yitirmeyen iki genç gerçekleştirdi.
Helal olsun demek bana düşmez ama "Helal olsun!."

F

filizcan

Kullanıcı
9 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Hayallerinize sımsıkı sarılın,cünki hayaller ölürse yasam kanadı kırık bir kusa döner.

F

filizcan

Kullanıcı
9 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Codex' Alıntı:
filizcan' Alıntı:
Hayallerinize sımsıkı sarılın,cünki hayaller ölürse yasam kanadı kırık bir kusa döner.
Eğer söz sizinse, lütfen isminizi soyisminizi yazın. Sitenin anasayfasına isminizle birlikte ekleyeceğim.

Teşekkürler.
selam ne yazıkki benim sözüm degil Langston Hughes  söylemis :-[

O

okendigelen

Kullanıcı
15 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
izmir
insan yeterki sitesin ve onun peşinde koşsun eninde sonunda bir şekilde yukarıdaki örnektede olduğu gibi hayaller gerçek oluyor.

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
dünyanın en büyük ve en kulllanışlı arama motorunun ne şartlar altında nasıl kurulduğunu öğrenmiş olduk bugün :)

A

asikizs

Kullanıcı
7 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
ank
www.beyazdis.tr.cx
Google şirketi yalnızca arama motorundan oluşmuyor, bunun yanı sıra onlarca hizmetleride var ve yakında işletim sistemide çıkarırsa microsoft tarihe karışabilir...

A

altınay

Kullanıcı
2 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
waay be adamlara baq arzularının peşlerinden gitmişler sonuç malum.keşke biz de adım atsak hedefflerimize,korkmadan...

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
asikizs' Alıntı:
Google şirketi yalnızca arama motorundan oluşmuyor, bunun yanı sıra onlarca hizmetleride var ve yakında işletim sistemide çıkarırsa microsoft tarihe karışabilir...
:)
microsoft tarihe mi karışır. :) soruyorum sana bugun google işletim sistemi çıkarsa kullandığın xp yada vistayı kaldırıp lisanlı olarak google'nin işletim sistemini kurarmısın bilgisayarına?

A

asikizs

Kullanıcı
7 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
ank
www.beyazdis.tr.cx
Safari' Alıntı:
asikizs' Alıntı:
:)
microsoft tarihe mi karışır. :) soruyorum sana bugun google işletim sistemi çıkarsa kullandığın xp yada vistayı kaldırıp lisanlı olarak google'nin işletim sistemini kurarmısın bilgisayarına?
Şu anda azımsanamayacak kadar çok sayıda linux ve pardus kullanıcısı zaten var ve bu kullanıcılar xp ve vistadan daha çok memnunlar...
Ayrıca google şu ana kadar çıkardığı hiç bir hizmetinde başarısız olmadı ve kısa zamanda internet dünyasını eline aldı öyle zannediyorumki işletim sistemi çıkarırlarsa mutlaka çok daha başarılı bir sistem geliştirirler ve hakikaten microsoft büyük zarar görür!
Googlenin diğer hizmetlerinden belki haberdar olmayan bir çok kişi olabilir buraya göz atabilirsiniz - http://labs.google.com

E

ercan

Kullanıcı
8 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
ALLAH BU GENÇLERDEN RAZI OLSUN YAAA... SÜPER BİR İŞ ÇIKARMIŞLAR HELAAAAL OLSUN :D :D

U

ummuhan1977

Kullanıcı
26 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Muğla
mükemmel bir başarı öyküsü. :) gerçek başarı aynı zamanda yükseklere ulaştıktan sonra bile insanlığı kaybetmemek. misafirlerini giriş kapısında ağırlamaları...işte asıl başarı bana göre :D

H

hatice şengül

Kullanıcı
12 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
okuyanlar bilir
bizler dahiyiz(dahiydik) ama bu arkadaşlar dahi ve onları destekleyen birileri var önümüze gelen yetenekleri gözardı etmeyelim ve elimizden geldiğince yardım edelim belki bir gün forum sitesinin birinde iyiki bize yardım eden xxxxx xxxxxxx vardı onun sayesinde buralara geldik  derler ben o x kişi olmak istiyorum

birbirimize destek çıkalım ki yeni googlelar çıksın ortaya