gauss

• Konbuyu başlatan agokalper
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Zeka Soruları ve Bilmeceler kategorisinde agokalper tarafından oluşturulan gauss başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,885 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Zeka Soruları ve Bilmeceler
Konu Başlığı gauss
Konbuyu başlatan agokalper
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
arkadaşlar sizlere soracagım bu soru matematik öğretmenimin sorupta cevaplamadıgı bir soru.Sorunun yanıtını matematik yüksek lisans okuyan bir kişiye sordum ama cevap alamadım.eğer bileniniz varsa lütfen paylaşsın..

Ünlü matematikçi gauss henüz 6 yaşındayken ormanda odun kesme işi ile uğraşan babasıyla ormana ağaç kesmeye giderler. Ormanda ilerlerken gauss babasına bu ormanda kaç ağaç olduğunu sorar ve cevap alamaz.Daha sonra sorusunu bu ormanda 100 den fazla ağaç varmıdır diye sorar. Babası da evet der.
Gauss bu yanıta karşılık olarak şöyle der: Eğer bu ormanda 100 den fazla ağaç varsa en az iki ağacın yaprak sayısı birbirne eşittir..

Ve yıllar sonra büyüyüp ünlü bi matematikçi oldugunda bu hipotezini ispatlar.. Sizlerden beklediğim cevap bu 2 ağaçın yaprak sayısı nasıl birbirine eşit olur? :eek:

U

UNKAPANI

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Eğer ormandaki ağaç sayısı her ağacın yaprak sayısından fazla ise mutlaka eşit sayıda yaprağa sahip en az iki ağaç vardır.

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
unkapanı çok mantıklı ama cvbı bende bilmiyorum daha mantıklısı çıkana kadar doğru cevap senindir..

U

UNKAPANI

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
agokalper' Alıntı:
unkapanı çok mantıklı ama cvbı bende bilmiyorum daha mantıklısı çıkana kadar doğru cevap senindir..
Mesela 150 ağaçlı bir ormandaki ağaçların en fazla yaprak sayısı 149 olsun.Bu ağaçları ormanda değilde düzgün bir sırada dizildiğini düşünelim.Olabilecek en kötü ihtimal her ağacın farklı farklı sayıda yaprağının olmasıdır.O zaman ağaçları dizerken yaprak sayıları 1,2,3,4.. ve en son 149 yapraklı olacak şekilde dizilirse son ağaç yani 150. Ağacın kaç yaprağı olacak?Kaç yaprağı olacağının bir önemi yok çünkü mutlaka 150’den (ormandaki ağaç sayısından) küçük olacağından önceki ağaçlarından biri ile eşit sayıda yaprağa sahip olacak. :)

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
UNKAPANI' Alıntı:
agokalper' Alıntı:
Mesela 150 ağaçlı bir ormandaki ağaçların en fazla yaprak sayısı 149 olsun.Bu ağaçları ormanda değilde düzgün bir sırada dizildiğini düşünelim.Olabilecek en kötü ihtimal her ağacın farklı farklı sayıda yaprağının olmasıdır.O zaman ağaçları dizerken yaprak sayıları 1,2,3,4.. ve en son 149 yapraklı olacak şekilde dizilirse son ağaç yani 150. Ağacın kaç yaprağı olacak?Kaç yaprağı olacağının bir önemi yok çünkü mutlaka 150’den (ormandaki ağaç sayısından) küçük olacağından önceki ağaçlarından biri ile eşit sayıda yaprağa sahip olacak. :)
;) ;) doğru tbrk. ederim

U

UNKAPANI

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
agokalper' Alıntı:
UNKAPANI' Alıntı:
agokalper' Alıntı:
;) ;) doğru tbrk. ederim
Teşekkürler..

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Doğru cevap verildiğinden ve konu sahibi tarafından onaylandığından konu tarafımdan kilitlenmiştir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...