evlilikte sizce yaşın önemi varmı arkadaşlar

• Konbuyu başlatan özoefe
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde özoefe tarafından oluşturulan evlilikte sizce yaşın önemi varmı arkadaşlar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 19,244 kez görüntülenmiş, 91 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı evlilikte sizce yaşın önemi varmı arkadaşlar
Konbuyu başlatan özoefe
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan hırslı.28
S

selda

dediklerine kısmen katılıyorum :)katılmadıklarımı söyliyeyim
statü ikisininde aynı olması(o zaman ikiside kamyon şöförümü olacak? :Dveya tersi ikiside doçentmi olacak?
mali durum(ikiside eşitmi olacak) biri diğerinden varlıklı olamazmı?

S

selda

arkadaşlar ne olursa olsun insanın eşiyle ortak noktasının olması
mesela (din gibi) çoğaltabiliriz

K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul
evet var...
ama olgunluk yaşının önemi var
eğer bir erkek 30 yaşındaysa ama 20 yaşında birisi gibi davranıyorsa
ve bir kız 20 yaşındaysa ve yirmi yaşında gibi davranıyorsa
evlensinler olgunluk yaşları aynı çünkü
ama ileride erkeğin 10 yaş büyük olması nedeniyle fiziksel uyumsuzluklar çıkabilir

bu arada bu konu serbest kürsüye taşınacak haberiniz olsun :) bir moderötör bizi gördü mü yandık :D

Ç

çiLingiR

Kullanıcı
13 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbuL
evlilikte bence de yaş farkı büyük bir faktördür..
bi bayanın 25'i geçmeden erkeğinde 30'a yaklaşmadan evlenmesini uygun buluyorum ben..
aradaki yaşa gelincede erkeğin bayanı taşıyabilmesi için en az 3 - 4 yaş büyük olmalı diye düşünüyorum..

S

senarist081

Evliliğin bir yaşı olmalı,evet.Ben kendimden pay biçeyim 1975 doğumluyum,2005 yılının temmuzunda evlendim.Evlendiğimde 30 yaşındaydım..Kararı almadan önce kendimi az sorgulamadım,öncelikle hazır mısın sorusunu sordum kendime ve büyük sorumluluklar üstleneceksin,evleneceğin kişinin sorumluluğu,kendi sorumlulukların,çevrene karşı olan sorumlulukların.Her birine verdiğim cevap da şuydu:Evet,bu sorumlulukların hepsini de üstlenecek sorumluluk fazlasıyla var bende dedim.Pişmanmısın diye sorucak olursanız,hayır bilhakis çok mutluyum.Evlililik hayata daha ciddi bakmamı sağladı,ufkum genişledi..Kişilik anlamında bana çok şey kattı diyebilirim.Kısacası kendini sorumluluk anlamında hazır hisseden kişi evlenmeli..Ama başında da belirttiğim gibi yaş çok önemli,benim düşüncem evlilik yaşı 28-35 yaş arasıdır(Erkekler için)

C

cnslmst

bu konuda yorum yapamayacağım... çünkü evlenmeyi düşünmüyorum...

A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
evlilikbanabu yaşta çok itici geliyor
ama tabii ilerde düşüneceğim
neyse konuya gelirsek :)

yaş farkının elbette önemi var
ama bu sadece sorun olarak algılanmamalı
iyi taraflarıda var
ve en öenmlisi evlenirken ne bekliyorsunuz
bir aşk mı aradığınız
yoksa sıcak bir yuvamı
yada ne bileyim bir kocamı arıyorsunuz
yoksa bir babamı
biliyorsunuz her kocadan baba olamıyor çocuğunuza
yaş önemli
ama evlilikte öenmli olan
beklentilerdir
tabii her zaman dediğim gibi
bunlar benim görüşlerim

U

UğurOnur

Kullanıcı
1 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Tu Navy' Alıntı:
özoefe' Alıntı:
iyiyim teşekkür ederim siz nasılsınız...
yanlız bu mesajlar konuyla alakalı değil yöneticilerden fırça yiyebiliriz... konuş tanış kaynaş konusuna yazmamız lazım...   ;) ;) ;)
yani madem evlenmiyorum diye ilan da bulunuyorsun bu konuda ne işin var. :D
hadi bakım geyik bölümüne....

Neyse arkadaşlar tüm yorumları okudum yine herzamanki gibi ama şu bir gerçek
yaş ilerledikçe evlilik kararı almak zorlaşır.Herşeyin bir güzelliği var belli bir çağı var
gençler sanıyor ki genç yaşta evlenip birine bağlanınca köle oluyorsun gençliğe
yazık oluyor...Bence yanlış..Evlilik müthiş güzel birşey bence...Düşünsenize Allah c.c.
size her sabah gözünüzü açtığınızda en sevdiğiniz insanı görme lütfunu veriyo...Tabi
istisnalar hariç  :p genel anlamda evliliğe sevgi ve bağlılık açısından baktığım için
konuşuyorum.Ha birde biz beyler de şu olay da var bazen yaşça çok küçük bir bayanla
birlikte isek onun üzerine çok düşüyoruz çocuk muamelesi gibi bir durum oluyo oda hoş
bişey değil ben birini eş olarak seçmişsem çocuk gibi olmayacak karşımda beni anlayabilecek
benimde anlayabileceğim insan olacak..Ya hayattaki tek sırdaşım olacak yaa...

C

cnslmst

UğurOnur' Alıntı:
Tu Navy' Alıntı:
özoefe' Alıntı:
iyiyim teşekkür ederim siz nasılsınız...
yanlız bu mesajlar konuyla alakalı değil yöneticilerden fırça yiyebiliriz... konuş tanış kaynaş konusuna yazmamız lazım...   ;) ;) ;)
yani madem evlenmiyorum diye ilan da bulunuyorsun bu konuda ne işin var. :D
hadi bakım geyik bölümüne....

Neyse arkadaşlar tüm yorumları okudum yine herzamanki gibi ama şu bir gerçek
yaş ilerledikçe evlilik kararı almak zorlaşır.Herşeyin bir güzelliği var belli bir çağı var
gençler sanıyor ki genç yaşta evlenip birine bağlanınca köle oluyorsun gençliğe
yazık oluyor...Bence yanlış..Evlilik müthiş güzel birşey bence...Düşünsenize Allah c.c.
size her sabah gözünüzü açtığınızda en sevdiğiniz insanı görme lütfunu veriyo...Tabi
istisnalar hariç  :p genel anlamda evliliğe sevgi ve bağlılık açısından baktığım için
konuşuyorum.Ha birde biz beyler de şu olay da var bazen yaşça çok küçük bir bayanla
birlikte isek onun üzerine çok düşüyoruz çocuk muamelesi gibi bir durum oluyo oda hoş
bişey değil ben birini eş olarak seçmişsem çocuk gibi olmayacak karşımda beni anlayabilecek
benimde anlayabileceğim insan olacak..Ya hayattaki tek sırdaşım olacak yaa...

:) :) :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Evlilikte önemli olan tek şey iki insanın ruhen anlaşması bence. Ne yaş ne fizik!
Günümüzde yaygınlaşan genç erkeklerle evlenen ileri yaşlarda ki hanımlarla eğlenen kişilere yanıtım;
"Hz. Peygamber, hemşehrileri arasında iffetli, şerefli ve namuslu bir şahsiyet olarak tanınıyordu. 25 yaşında iken, kendisinden yaşça büyük ve iki defa evlenip dul kalmış olan Hz. Hatice ile evlenmiş; onunla 25 yıl mutlu bir hayat geçirmiştir."
Evlilik için ideal yaşlar ise, kişinin kendisine ait sorunları çözdükten sonra ki, okul, erkekler için askerlik, iş vs vs.., yaşlarıdır. Elbette aile kurmak sorumluluk isteyen bir iştir. Ve hiç bir evlilik hüsranla sonuçlanması için başlatılmaz.
Ve ben diyorum ki;

Hepimiz şu eski Türk filmlerindeki kuru öksürüğünün ardından ağzından kan gelen talihsiz kızın öyküsünü biliriz.
Ölümcül hastalığının ardından sevdiği genci evine davet eder, mümkün olduğunca şuh bir edayla kahkahalar atar, sonra yaşamında başkasının olduğunu söyleyerek sevdiğini kendinden soğutur.
Kızın hastalığından bihaber delikanlı, sevdiği kıza okkalı bir tokat atarak kederinide beraberinde götürür  ve başka biriyle evleniverir!
Film tabi ki sevdiğini kendinden nefret ettirmek pahasına da olsa, onu kendi mutsuzluk girdabının içine sürüklemek istemeyen kızın yüce aşkı üzerine kuruludur.
Çünkü sevgi böyle bir şeydir;
onun mutluluğu seninkinden önce gelmeli, herşeyin en güzeline o sahip olmalı, hayatında keder nedir bilmemeli...
Kulağa komik geliyor değil mi?
Artık böylesi sevdalar yok...
Peki ne oldu bu büyük aşklara?
Ferhat ile Şirin, Leyla ile Mecnun gibi, birbirlerine kavuşmak için ölümü göze alan aşıklara ne oldu?
Neden artık aşklar, jet hızıyla başlayıp, aynı hızla bitiveriyor?
Çünkü  artık "önce ben" var...
Fedakarlıkların yerini artık bencillikler aldı.
Çünkü, "acaba bir başkası??..." var akıllarda hep!
Artık güven sonsuz değil...
Sınamalarla yaşanıyor aşklar, ve artık o eski sabırlı insanlar yok.
Ve artık veremli kız için gözyaşı filan da yok, o fedakar kız çoktan "aptalın teki" oldu bile.

Kabul edelim artık efsane aşklar yok!
Kimbilir, Ferhat ile Şirin eğer günümüzde yaşasalardı, çıktıkları Katmandu yolculuğunda daha uçağa binmeden, Ferhat'ın check-in noktasındaki önünde ki 17'lik çıtıra çapkın bakışlar atması yüzünden kavga etmeye başlayacaklardı.

Ve eğer artık aşkı olağan yaşıyorsak...
Aşk için ne çok çabalamalı, ne de onu imkansızlaştırmalıyız.
Hayat artık bizim "keşke, belki, eğer ve ama"larımızı karşılamayacak kadar bencil ve bir o kadar da katı.
O yüzden efsaneleri bir kenara bırakın ve içinizden geleni yapın.
Kimin yanında mutluysanız ve kendiniz gibi olabiliyorsanız onunla olun...

B

bıldırcın

Zynepcim harika bir yazı bu ellerine sağlık bayıldım doğrusu :)

U

UğurOnur

Kullanıcı
1 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Zeynep yorumunu okudum.
Güzel yorumlamışsın sahiden ama aşkı öldürmüşsün yaaa  :-\
Kendimi kötü hissettim birden duygularımı bile sorguladım...Neyse ki
ben hala eski türk fimlerinde yaşıyorum  ::)
Yanlız işey söylemek istiyorum Kainatın en güzeli efendimiz Hz. Hatice ile
evlenmiş evet yaş farkı çok fazla imiş evet ama Hz.Hatice iffet yönünden çok
üstün bir kadınmış...
bu zamanda onca yaş farkından dolayı evlenmeye kalkan bayanları yüzdeye vursak
çoğu gençliği aradığı için,farklı hevesler için evleniyor...Yoksa ortak bir paydada buluştukları
için değil.Bir çoğu parasıyla öyle bir evlilik yapıyor ve sonunda aldatılıyr.Neden ??? Başta
niyet halis değil...
Aşk zamana mekana kaşa göze bakmaz....Tamamen kalp işidir kalp kalbe bakar...Onun yaşı zaten
yoktur...AMA günümüzde durum farklı tabi  ???
Güzel yorumun için teşekkürler zeynep hayatı tekrar sorguladım birden...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
bu zamanda onca yaş farkından dolayı evlenmeye kalkan bayanları yüzdeye vursak
çoğu gençliği aradığı için,farklı hevesler için evleniyor...
Benim kastettiğim kişiler sanat dünyasında sansasyon yaratmak amacıyla reklamvari işler yapan kişiler değil elbette.
Sadece, yanıtlara baktım ve yaş konusunda hep bir kısıtlama gördüm, bu nedenle buna bu örneği verdim.

B

Bülent

Zynep' Alıntı:
Sadece, yanıtlara baktım ve yaş konusunda hep bir kısıtlama gördüm, bu nedenle buna bu örneği verdim.
Yaş konusunda kısıtlama değil de genelleme demek daha doğru olur ki zaten hiç bir genelleme %100'ü yansıtmaz.
İstisnalar olacaktır mutlaka.
Hatta öyle farklı yaşlardakilerin evliliği, yaşıtların evliliğinden çok daha iyi olabilir...
Buna itirazımız yok ama bu oran ne olur?
Bence boyu boyuna, huyu huyuna, yaşı yaşına denk olmak daha iyi.  :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bülent' Alıntı:
Zynep' Alıntı:
Yaş konusunda kısıtlama değil de genelleme demek daha doğru olur ki zaten hiç bir genelleme %100'ü yansıtmaz.
İstisnalar olacaktır mutlaka.
Hatta öyle farklı yaşlardakilerin evliliği, yaşıtların evliliğinden çok daha iyi olabilir...
Buna itirazımız yok ama bu oran ne olur?
Bence boyu boyuna, huyu huyuna, yaşı yaşına denk olmak daha iyi.  :)
Oranlar vs vs...
Kusura bakmayın hiç bir konuda tutucu değilim ben:) yaşama çok geniş bir perspektifden bakabilmeyi başarabildiğim için çok mutlu bir insanım belki de?:)
İstisnaları hiç bir zaman kayıt dışı tutamam ki:)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bülent' Alıntı:
Zynep' Alıntı:
İstisnaları hiç bir zaman kayıt dışı tutamam ki:)
Bu sitede en sevdiğim şeylerden biri de farklı bakış açılarıdır.  :)
Teşekkürler.
Tartışmayıp, hep "sen harikasın, haklısın..." diyemem ki Bülent:)
Bu konu açıldığından beri sustum, ama okuduğum her yorum hep bilinen asgari müşterekler. Neden biraz aşmayalım artık kendimizi ve farklı bireyler olmayalım?

U

UğurOnur

Kullanıcı
1 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
İlk yorumumda da örnekleme yapmştım.
Kayahan ve Beste acar çifti  :) Bu çift de istisnalar grubuna giriyor...
Ama şu bir gerçek özellikle erkekler için konuşuyorum.Yaşlı eş istemiyorlar
bir şekilde aldatılıyor kadınlar...O yüzden istisnaları da yüzdeye vuralım istediğinizi yapalım
ama bayan daha üstün olsun..Gençlik olarak güzellik olarak zeka olarak...Bir erkeklerin
yapısında var bencillik kadını ezme gibi psikolojiler sözüm meclisten  dışarı arkadaşlar.Beyler
alınmasın ama öyle...Erkekler kadının sus olanından aptal gibi davrananından hoşlanır..Aldatılmaya
daha meyilli olduğu için.. :mad: Artık yaşı önemsiyor insanlar kör kütük aşık olma durumunu saymaz isek.
Mantık evlilliklerinde öyle.

B

Bülent

Zynep' Alıntı:
Tartışmayıp, hep "sen harikasın, haklısın..." diyemem ki Bülent:)
Evet, ben zaten haklı olduğumu biliyorum.  ;D

Şaka bir yana, bu tarz farklı açılardan konulara yaklaşımlar gerçekten çok faydalı.
İnsanın ufku biraz daha genişliyor.
Tekrar teşekkürler.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Herkesin bu konudaki fikirleri kemikleşmiş ve istisnalara açık olmayan fikirler bence.
Herkese mutluluklar dilerim.