Elif şafak'ın son kitabı "AŞK"

• Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kitap Önerileri kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan Elif şafak'ın son kitabı \"AŞK\" başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 36,791 kez görüntülenmiş, 79 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kitap Önerileri
Konu Başlığı Elif şafak'ın son kitabı \"AŞK\"
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan rehnüma
E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Pericim tavsiyen üzerine sonunda başladım kitaba ve belirtmiş olduğun gibi Ahmet Ümit'in Bab-ı Esrara benzeyen  yanları olan bir kitap,şuan ilgi,beğeni ve merakla devam ediyorum
anlaşılması kolay,akıcı gidiyor özellikle Şems'in 40 kuralını çok beğendim hoş şuan 17.kuralını okudum:)
şimdilik dikkatimi çeken kitabın sadece rengi ve kapak sayfası ,açıkçası pek beğenmedim.
bakalım neler olacak kitap bitince düşüncelerimi tekrar paylaşırım,teşekkür ederim

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Elif Şafak, 'Aşk' adlı romanının pembe kapaklı olması nedeniyle erkek okuyucularından tepki aldığını söyledi. AKP tarafından düzenlenen 'Kütüphane Söyleşileri'ne katılan Elif Şafak 'erkek okuyucuların pembe rengin karizmalarını bozduğu' yönündeki gizli korkularını anlattı.

'Kızının doğmasıyla evde pembe rengin yayılmaya başladığını' belirten Şafak, 'Ben yıllarca pembeye önyargılı davrandım. Edebiyat dünyasında ciddi görünmek için koyu renkli kapaklar tercih ederdim. Ama kızımla evin her yerine pembe yayılınca bu önyargımı kırdım. Şimdi erkek okurlarımdan şikayet geliyor. 'Kitabınızı çok sevdik, ama vapurda, otobüste okuyamıyoruz. Elimizde pembe renkli kitapla görünmek istemiyoruz' diyorlar. Ben de 'Hayır, özelllikle okuyun' diyorum. Kıralım artık şu pembe korkumuzu! Pembe, erkeklerin dışladığı bir renk olmasın!' diye konuştu.

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Teşekkürler Alper bende merak etmiştim
-Erkekler bu pembe renkli kitabı okumak isteselerde nasıl yanlarında taşırlar,ortalık yerde nasıl okurlar diye çünkü toplum olarak pembe renge bakış açımız belli
Erkeklerden tepki aldığını bilmiyordum ama şaşırmadım demek ki benimle aynı fikirde olan insanlar varmış :-\

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Ebru' Alıntı:
Teşekkürler Alper bende merak etmiştim
-Erkekler bu pembe renkli kitabı okumak isteselerde nasıl yanlarında taşırlar,ortalık yerde nasıl okurlar diye çünkü toplum olarak pembe renge bakış açımız belli
Erkeklerden tepki aldığını bilmiyordum ama şaşırmadım demek ki benimle aynı fikirde olan insanlar varmış :-\
ebru aslında ben onu tam tersi bi düşünceyle paylaşmıştım. şöyleki bu tamamen hemcinslerimin saçma düşüncelerinden kaynaklanıyor. Yani kitap pembe diye okunmaz ya da elde taşınmaz diye bişey yok bu saçmalıktan başka hiçbişey değil, okuyacakları yok rengini bahane ediyolar..  :)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
okuyacakları yok rengini bahane ediyolar

Toplum olarak bazı şeyleri sindirebilmiş ve kanıksayabilmiş değiliz aslında normal şartlarda  kitabın kapağından çok içeriği konuşulmalı ama önyargılı,önceden hüküm veren bir yapıya sahip olduğumuz için aşamamışız,ben yinede diyorum ki Türk erkeklerini az çok tanıyorsam kitabı kapak renginden dolayı etrafta orda burda açıpta okumazlar,bahaneleride hazırdır karizmayı çizdirmem ;)

S

spiritualsigns

Bir sürü kapak satılıyor ben eskimesin diye kullanıyorum zaman zaman çünkü çantada veya elde yıpranıyor zamanla özellikle kapaklar... kapak kullanabilirler... okumak isteyen her şekilde okur... evinde okur....

Mesela ben okumak istemediğim için okumuyorum... canım kitap okumak istemiyor.... karikatür okuyorum... o daha çok cezbediyor... insan isterse.... anahtar sözcükler bunlar...

İnsan isterse...

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Elif ŞAFAK'ın son romanındaki renk  şeçimi benimde gözümden kaçmadı değil... Diger kitaplarında koyu renkleri tercih edişi, bu kitapda tam zıddı renk şeçimi,düşündürmedi desem yalan olur..
Alper saynde,renk şeçimindeki etkiyi öğrenmiş oldum, teşekkürler... :)
Ayrıca nedne yakışmasın pembe renkli bir kitap erkeklerin eline :) Bence çok yakışır,ismi ilede  karizmayı çizdirmeden okuyabilirler :)

spiritualsigns katılıyorum,insan isterse bu tür ayrıntılarda takılmaz...Okumak isteyen,her tür şekilde,her yerde,her zaman okuyabilir,okumayanın ise bahaneleri çoktur :)

R

realist

Kullanıcı
31 May 2009
En iyi cevaplar
0
0
kocaeli
Ben bu kitabı okudum arkadaşlar.Çok akıcı bir dille yazılmış.Beğenmedim dersem yalan olur.Uzun zamandır okuduğum en güzel kitaplardan biri.Ama gerçek olmayan şeyler var içinde.Yani birebir doğrular yazılmamış.Bunu zaten Elif Şafak kendi de anlatmıştı bir söyleşisinde.Şemsle Kimyanın evliliği hakkında.....Tavsiye ediyorum .....

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
realist' Alıntı:
Ben bu kitabı okudum arkadaşlar.Çok akıcı bir dille yazılmış.Beğenmedim dersem yalan olur.Uzun zamandır okuduğum en güzel kitaplardan biri.Ama gerçek olmayan şeyler var içinde.Yani birebir doğrular yazılmamış.Bunu zaten Elif Şafak kendi de anlatmıştı bir söyleşisinde.Şemsle Kimyanın evliliği hakkında.....Tavsiye ediyorum .....
Haklısınız, Şems ile Kimya evliliği, "Aşk" kitabında anlatıldığı kadar kötü değildir. Çoğu zaman aynı oda da kalmamalarına rağmen, Şems'de sevmiştir Kimya'yı ve Şems'in ölümü de belli değildir...ama yazar elbette roman yazdığından kurgusunu bu şekilde belirlemiş...

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Benimde okurken kafamda soru işareti bırakan iki sorudan biri Kimya ile şems'in evlilikleri ve Kimyanın ölüm şekli,ve Mevlanayla Şems'in ilk karşılaşmaları...

Roman olduğu için kurgusallık ve akıcılık içinde yazar kendinden katmıştır mutlaka,Ahmet ÜMİD'in Bab-ı esrar da farklı bir kurguyla anlatışında olduğu gibi...

Daha ayrıntılı ve doğru bilgileri edinmek için güvenilir bir kaynakdan okunmalı...

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Dün Saba Tümer'in konuğu Elif Şafak ve konu Aşk isimli kitabı idi.Elif Şafak 15 senedir tasavvuf ile ilgileniyormuş ve birikimlerini hayal ürünlerini bu kitapta kurgulamış,kitapta bahsedilen 40 kural Şems'e ait değil yazarın kendinden kattıklarıymış,kitap roman içinde roman ve birebir gerçeğe dayalı değil,okuyacak arkadaşların bilgisi olsun

S

spiritualsigns

Ben arkadaşıma hediye aldım.. söyleyeyim... sağolun..

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Ebru' Alıntı:
Dün Saba Tümer'in konuğu Elif Şafak ve konu Aşk isimli kitabı idi.Elif Şafak 15 senedir tasavvuf ile ilgileniyormuş ve birikimlerini hayal ürünlerini bu kitapta kurgulamış,kitapta bahsedilen 40 kural Şems'e ait değil yazarın kendinden kattıklarıymış,kitap roman içinde roman ve birebir gerçeğe dayalı değil,okuyacak arkadaşların bilgisi olsun
40 Kural'ın yazarın kendi kurgusu olduğunu bilmiyordum :( ama güzel ekleme yapmış, Şems'in ve Rumi'nin ilişkisinden esinlenerek.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ebru' Alıntı:
Dünmü  :'( Hergün mutlaka bakarım bu programa ama dün hiç tv bile açmadım:(
Nasılda kaçırdım,sevdigim begendigim bir yazarla  geçen sohbeti:(
Tekrarı yada nette videosu varmıdır acaba:(
Kitapda geçen bilgilerin gerçek olmadıgı bir çok yerde anlaşılıyor...Aynı anda konusuna baglı iki farklı kitap okuyunca gözle görülecek kadar net...

"40 kural" kendinden kattıgı bilgilerle birlikde böylesi güzel ve panoya asılacak anlamlı sözler için Yazarımıza teşekkür ederim...Bizi Şems'in söyledikleri hissini verebildigi için :)

Yorumun için teşekkürler Ebru,keşke programa çıkacagını bilseydin ve gelip burda paylaşmış olsaydın,şimdi "ahhhhh" demeyecekdim :(

Ben gidip bakayım belki videosu yada konuşması bir yerlerde vardır :(

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0

Progmanı kaçıranlar yazarın kitabı hakkında kısa söyleyişini okuyabilirler ( ben gibi)

Elif Şafak 'Aşk'ı anlattı

Ünlü yazar HABERTÜRK'te Saba Tümer'in konuğu oldu

Yeni romanı 'Aşk' ile hayran kitlesini daha da genişleten ünlü yazar Elif Şafak Saba Tümer'le Bu Gece programında kitabını anlattı.

'Aşk' isimli romanında Mevlana ile Şems-i Tebrizi arasındaki ilahi aşkı merkeze alan Elif Şafak kitabın çıkış hikayesini şöyle anlattı: "Aşk kavramından yola çıktım. Böyle bir niyetle çıkınca yola, o zaman Mevlana'dan, Şems'den geçiyor yol. Haritada Konya'nın yerini bulamayanlar Rumi deyince toparlanıyorlar. Burada bahsettiğim bütün karakterler hayali, roman kahramanı. Ben asla gerçek Mevlana'yı ben anladım, ben anlatıyorum diyemem. Okurlar okurken ağladık diyorlar ben biliyorum nerlerde ağladıklarını çünkü ben de oraları yazarken ağladım."

Bu romanının ardından yeni bir projeye başlamadığını söyleyen Şafak, romanın çıkışının ardından demlenmeye geçtiğini belirtti.

Saba Tümer'in 'Aşk' romanının sinema filmi olmasına nasıl baktığını sorduğu Elif Şafak, "Aşk'ın film olması beni de heyecanladıran bir şey. Teklifler de var. Doğru ekiple çok iyi bir film olabilir. Ben de bilmiyorum şu anda." dedi.

Kitabı yazarken en çok isim koymakta zorlandığını anlatan Şafak, "aşk o kadar basit, yalın görünüyor ama  asıl güç o yalınlığında" diyerek kendini şöyle değerlendirdi: "Ben kendi kalemimi hem yerel hem de çok evrensel buluyorum. Mevlana'nın benzetmesiyle bir ayağım bu topraklarda diğer ayağım ise çevreyi dolaşıyor."

Elif Şafak Gazete Habertürk'teki yazılarıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Gazete çok iyi gidiyor. Okurla ilişki çok iyi. Okurdan gelen her düşünceyi dinlerim ben, bana ilham verir o. İnsan kendi dünyasına gömüldüğü için dışarıdan nasıl görünüyor bilemiyor. Yazarlar için çok iyi izleyici olması gerekir deniyor ama bence çok iyi dinleyici olması gerekir."

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Yorumun için teşekkürler Ebru,keşke programa çıkacagını bilseydin ve gelip burda paylaşmış olsaydın,şimdi "ahhhhh" demeyecekdim
canım programa çıkacağını dediğin gibi bilmiyordum yoksa haber verirdim,bende tesadüf rastladım
neyse ki nette haberi bulup okumuşun ama yinede canlı izlemek daha güzeldi 8)
son kısmı nispetmi oldu :)

Ö

Özqü

Kullanıcı
22 Haz 2009
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Ben böyle bi kitap görmedm yha çok güzel ilahi aşk ve hayvani aşkı insan bu kdar güzel anlatır..

S

sevgimm

Kullanıcı
22 Haz 2009
En iyi cevaplar
0
0
KARTAL
Kitabı dün bitirdim ve tavsiye edileceklerin lisatesine ayırdım.Kitabı ilk aldığımda dış kapak pempiş pembiş ben sandım ki işte yine bir aşk romanı daha tam benlik.İlk 20 sayfayı okuduktan sonra nerde aşk yahu demeye başladım.Aslında aşk var ama beklediğim şekilde olmadığından ilk anda hayal kırıklığına uğradım ama çabuk atlattım.Okudukça derinleşen mükemmeleşen konusu zaten çok geçmeden beni içinde bütünlemeye başladı.
  Öz olarak kitapta iki aşk var biri günümüze dayalı diğeri 1200 lü yıllarda Büyük Zat MEVLANA ve TEBRİZLİ ŞEMS aşkı okudukça ilahi aşkın büyüklüğü karşısında hayrete düşeceksiniz benim gibi.Din hakkında en gerçek doyumu yaşayacağınızdan da eminim

SEVGİMM..