Başarı için soruları yazılı ve düşünerek cevaplamayı denemenizi öneriyorum.

• Konbuyu başlatan erdal_ergen
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde erdal_ergen tarafından oluşturulan Başarı için soruları yazılı ve düşünerek cevaplamayı denemenizi öneriyorum. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,273 kez görüntülenmiş, 19 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı Başarı için soruları yazılı ve düşünerek cevaplamayı denemenizi öneriyorum.
Konbuyu başlatan erdal_ergen
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Harun
E

erdal_ergen

Kullanıcı
16 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
Senin diğer insanlara göre daha iyi yapacağın işler neler ?
10 yıl sonra nasıl bir hayat yaşıyor olacaksın ?
Senin için önemli olan sürekli artan bir hızla koşmak mı ?
Yoksa daima birilerini geçiyor olmak mı ?
(Bazen) başarısız olmak için neden bu kadar çok çaba harcama gereği duyuyorsun ?
  Kendini başarılı sayman için neler olmalı? Hayatta başarılı olup olmadığını nasıl anlayacaksın?
İnsanlar arasındaki başarı ve yaşam kalitesi farkını yaratan nedir ?
Başarılı olmayı bir mücadele olmaktan çıkarıp yaşam biçimi haline nasıl dönüştürebilirsin ?
Yakın çevrende bulunan dost ve arkadaşlarının kişisel gelişmelerine ve amaçlarını gerçekleştirmelerine nasıl katkyda bulunabilirsin ?
Hayattan öğrendiğin en önemli ders nedir ?
Beyninin nasıl çalıştığını beynine öğrettin mi ?
Bugün kendin için ne yaptın ?
Bugün hayatın temel amaçlarına ulaşmak için ne yaptın ?
Yapman gerekenler ile yaptıkların arasındaki farklılığı yaratan nedir ?
Bugün yaptıkların 5 yıl sonra seni nereye götürecek, sen nerede olmak istiyorsun ?
Kesin olarak başarabilecek olsaydyn; yaryndan itibaren neler yapardın ?
Hayatta başına gelen tüm olumsuz durumlary kendi lehine olacak şekilde kullanmayı ne kadar sürede öğrenebilirsin ?
Kesin, net ve tam olarak kim olmak ? neler yapmak ? nasıl bir hayat yaşamak istiyorsun ? Bu istediğini ne kadar zaman içerisinde, hangi bedeller karşılığında, nasyl elde edersin ?
Hayatın neyden yapıldığını keşfedebildin mi ?
Elindeki kaynaklar neler ? Bunlary en etkili ?ekilde nasıl kullanabilirsin ?
Hayatını sen planlamazsan bunu kimler-senin için ancak kendi menfaatleri doğrultusunda- yapacaktır ?
Hayatını düşün ve cevapla :
Hayatında neler oluyor, neden böyle oluyor ?
- Neler olmasını istiyorsun, neler oluyor ?
- Tüm bunlar nasıl oluyor ?
- Bu durumda yapılması gereken nedir ?
- Yapılması gerekenlerden yapılabilecek olan nelerdir ?
- Yapılabilecek olanlardan senin yapabileceklerin neler ?
- Sen ne yapyyorsun ?
Çalıştığın işyeri için kendini nasıl daha değerli ve vazgeçilmez hale getirebilirsin ?

Yarın bambaşka bir insan olacağım diyorsan; neden bugünden başlamıyorsun ?

Y

yusufi

Kullanıcı
24 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
en kısa zamanda bunları kendime sorarım

teşekkürler... ;)

C

catzilla

bu yada buna benzer soruları sık sık kafamda değerlendiriyorum... ::)

ve çözmeye çalışıyorum, çözemediklerimle mücadele ediyorum.

bilgilendirmelerin için teşekkürler arkadaşım.

bir daha düşüneceğim... ;)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Hayattan öğrendiğin en önemli ders nedir ?

teşekkürler.

Ne olursa olsun bildiğim şeyleri paylaşmak,öğrenmenin ve bilginin sınırsız olduğu...

Ve en önemlisi kişinin mutluluğunun kendi elinde olduğu bu yüzdende gülümsemeyi unutmamayı,her yeni günün yeni umutlarla doğduğunu ve farkında olursak bizim de nasibimiz alacağımızı.....

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Yaşamını sorgulamadan yaşayanlar sanırım daha kolay hataya düşerler.

Bu durumda yapılması gereken nedir ?
Olaylar karşısında, panik yapmadan telaşlanmadan kendimize sormamız gereken ilk soru olmalı bence.

Teşekkürler.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com

Bununla ilgili yanlış hatırlamıyorsam "%100 düşünce gücü" kitabında okumuştum; beynimiz biz ne komut verirsek o şekilde çalıştığını bu yüzden alt beynimize gönderdiğimiz mesajlarında önemli olduğunu okumuştum.Örneğin bir işe kalkışırken eğer alt beynimize içimizden " bu işi başaramıycam ama yinede deneyeyim" tarzında mesajlar yollarsak yapacağımız varsa bile yapamayacağımızı ve " ben zaten biliyordum yapamayacağımı" konumuna düştüğümüzü hatırlıyorum kitaptan. ( çoook uzun süre önce okuduğum için kitabı bazı örnekleri tam olarak hatırlayamadım)

E

erdal_ergen

Kullanıcı
16 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
Gideceğimiz yeri bilmiyorsak vardığımız yerin bir önemi yoktur
Sanıyorum önce ne istediğimizi ve nasıl elde edebileceğimizi
bilmemiz gerekiyor ve gitmekden önce plan ve hazırlık yapmak

Saygılarımla
:)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
haklısın eğer gidilecek yol bilinmiyorsa vardığın yerin bir anlamı olmayacaktır.
bence kişi her zaman iş bitirici olmalıdır.Böylece aniden çıkan sorunlar karşısında kolay yol bulacaktır.Anı kurtarmak önemli ;)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Gülşah' Alıntı:

Bununla ilgili yanlış hatırlamıyorsam "%100 düşünce gücü" kitabında okumuştum; beynimiz biz ne komut verirsek o şekilde çalıştığını bu yüzden alt beynimize gönderdiğimiz mesajlarında önemli olduğunu okumuştum.Örneğin bir işe kalkışırken eğer alt beynimize içimizden " bu işi başaramıycam ama yinede deneyeyim" tarzında mesajlar yollarsak yapacağımız varsa bile yapamayacağımızı ve " ben zaten biliyordum yapamayacağımı" konumuna düştüğümüzü hatırlıyorum kitaptan. ( çoook uzun süre önce okuduğum için kitabı bazı örnekleri tam olarak hatırlayamadım)
Evet, doğru kitap Gülşahcım.

A

amuura

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
BUNLARI HİÇ DÜŞÜNDÜN MÜ ?

Sizce insanların yüzde kaçı başarılı,mutlu ve halinden memnundur? Yüzde üçü, beşi ya da onu!

Neden diğerleri başarısız, mutsuz ve halinden memnun değil? Çünkü onlar öğle yemeğini hayatta gelebilecekleri en iyi yerden daha fazla düşünüyorlar!

Başarısız, mutsuz ve halinden memnun olmayanlardan bir kişiyi örnek alalım. Günde en az üç kez şunu düşünür: "Bu öğünde ne yesem acaba?" Sabah, öğlen ve akşam!

Bir "ev kadını" düşünün, günde kaç defa "bugün ne pişirsem acaba?" diye kendine sorar. Bu sorunun yerine, aynı miktarda "insanlar arasındaki başarı ve başarısızlık farkını yaratan nedir? Ben nasıl daha başarılı olabilirim?" diye sorsaydı hayatı farklı olmaz mıydı?

Oysa başarılı,mutlu ve halinden memnun olanlar her gün en az bir defa şu soruyu sorarlar: "Daha başarılı olabilmek için ne yapabilirim?"

İnsanlar arasındaki başarı yada başarısızlık farkını yaratan en önemli unsurlardan birinin bu olduğunu düşünüyorum.

Bir atasözü "soruyu soran cevaptan kaçamaz" der. Yemekle ilgili soruları gün boyu kendine soran yemekten kaçamaz. Fazla kilolardan da! Başarıyla ilgili sorular soranlar da başarıdan kaçamaz.

Aşağıdaki soruları yazılı ve düşünerek cevaplamayı denemenizi öneriyorum. Hayatınızda güçlü farklar yaratacaklardır.

 Senin diğer insanlara göre daha iyi yapacağın işler neler ?
 10 yıl sonra nasıl bir hayat yaşıyor olacaksın ?
 Senin için önemli olan sürekli artan bir hızla koşmak mı ?
Yoksa daima birilerini geçiyor olmak mı ?
 (Bazen) başarısız olmak için neden bu kadar çok çaba harcama gereği duyuyorsun ?
 Kendini kötü hissetmen için yapman gerekenler neler ? ve hemen kendini kötü hissetmen için kaç türlü yol bulabilirsin !
 Kendini başarılı sayman için neler olmalı? Hayatta başarılı olup olmadığını nasıl anlayacaksın?
 İnsanlar arasındaki başarı ve yaşam kalitesi farkını yaratan nedir ?
 Başarılı olmayı bir mücadele olmaktan çıkarıp yaşam biçimi haline nasıl dönüştürebilirsin ?
 İçinde yaşadığın toplumun senden beklentileri neler ?
 Yakın çevrende bulunan dost ve arkadaşlarının kişisel gelişmelerine ve amaçlarını gerçekleştirmelerine nasıl katkyda bulunabilirsin ?
 Hayattan öğrendiğin en önemli ders nedir ?
 Beyninin nasıl çalıştığını beynine öğrettin mi ?
 Bugün daha iyi hayat kalitesine ulaşmak için ne yaptın ?
 Bugün içinde yaşadığın toplum için ne yaptın ?
 Bugün iyiliğini düşündüğün dostların için ne yaptın ?
 Bugün kendin için ne yaptın ?
 Bugün hayatın temel amaçlarına ulaşmak için ne yaptın ?
 Yapman gerekenler ile yaptıkların arasındaki farklılığı yaratan nedir ?
 Bugün yaptıkların 5 yyl sonra seni nereye götürecek, sen nerede olmak istiyorsun ?
 Kesin olarak başarabilecek olsaydyn; yaryndan itibaren neler yapardın ?
 Hayatta başına gelen tüm olumsuz durumlary kendi lehine olacak şekilde kullanmayı ne kadar sürede öğrenebilirsin ?
 Kesin, net ve tam olarak kim olmak ? neler yapmak ? nasıl bir hayat yaşamak istiyorsun ? Bu istediğini ne kadar zaman içerisinde, hangi bedeller karşılığında, nasyl elde edersin ?
 Hayatın neyden yapıldığını keşfedebildin mi ?
 Elindeki kaynaklar neler ? Bunlary en etkili ?ekilde nasıl kullanabilirsin ?
 Hayatını sen planlamazsan bunu kimler-senin için ancak kendi menfaatleri doğrultusunda- yapacaktır ?
 Hayatını düşün ve cevapla :
- Hayatında neler oluyor, neden böyle oluyor ?
- Neler olmasını istiyorsun, neler oluyor ?
- Tüm bunlar nasıl oluyor ?
- Bu durumda yapılması gereken nedir ?
- Yapılması gerekenlerden yapılabilecek olan nelerdir ?
- Yapılabilecek olanlardan senin yapabileceklerin neler ?
- Sen ne yapyyorsun ?
 Çalıştığın işyeri için kendini nasıl daha değerli ve vazgeçilmez hale getirebilirsin ?

Yarın bambaşka bir insan olacağım diyorsan; neden bugünden başlamıyorsun ?

Unutmayın başarıyı ne kadar düşünürseniz o kadar yakın olursunuz. Başarı hakkynda kendinize ne kadar soru sorarsanız başarıyı o kadar düşünürsünüz.

_____________________________alinti_____________________________________
her insanın hayatını değiştirecek bir soru olduğuna inanır

A

amuura

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
bende diyom  konum nerde  ;) ;) :eek:
tabi anlayisla karisliyorum tesekurler gulsah:) :)
guzel olmus tsk

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
hepsini soruyorum...
birçoğuna cevabım var ama yaşanana anlar fikir değişikliklerine sebep olabiliyor zaman zaman...
yani içinde bulunduğumuz en kötü durumda bile olumlu yanıtlar verebilme gerekliliği var...

T

tnctrkcell

ben bu soruları sık sık sorarım
çok güzel paylaşım
teşekkür ederim  ;)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
erdal_ergen' Alıntı:
- Sen ne yapyyorsun ?
Heheheh, hem onca soruyu sor sonrada altında bu soru bu ne yav  :d
Soru cevap oynuyom :d
Ben manyağım, hemde katıksız,Manyak, manyak bişeler yapıyorum işte.
Neyse...Gayet açık cevapladım, en azından sorunun birini.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Ebruliyn' Alıntı:
maxMESA' Alıntı:
Kendimize bu kadar soru sorarsak başarı olacağımızı düşünmüyorum.

Bikaç tanesini dene o zaman  :ahah
Gerek yok ya, hayat sorgulayacak kadar uzun değil. Zamanında çok kafa yordum bu sorulara elde ettiğim sonuç yeni sorular oldu . Sorular, n eki aldı sorunlara döndü. Soru yok sorun yok. Ne mutlu :)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Gerek yok ya, hayat sorgulayacak kadar uzun değil. Zamanında çok kafa yordum bu sorulara elde ettiğim sonuç yeni sorular oldu . Sorular, n eki aldı sorunlara döndü. Soru yok sorun yok. Ne mutlu :)
Soru sorun a yol açıyor desene,ilginç bi eşleme  :)

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Ebruliyn' Alıntı:
Soru sorun a yol açıyor desene,ilginç bi eşleme   :)
Ee doğru ama bütün sorunların altında bir soru vardır.

Misal ;

Sorun : Gelecek kaygısı
Soru : İlerde ne olacağım.