AF VE BAĞIŞLAMA

• Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan AF VE BAĞIŞLAMA başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 14,444 kez görüntülenmiş, 49 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı AF VE BAĞIŞLAMA
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ebruliyn
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
AF VE BAĞIŞLAMA 

Affetmek , bir başka insana veya kendinize karşı içinizde duyduğunuz öfkenin yerine sevgiyi koymaktır. Affetmek, öfkenin nefretin , acının , suçlamanın, kurban olma duygusunun, kendini haklı çıkarma çabasının üzerinizde yarattığı ağırlığı alır.

Doğru düşünen kişi bilinçsiz huzur, rahatlık ve iyi beslenmeyi yaşamında yerleştirir, diğer doğru alışkanlıklar da kendinde terbiye olur.

Doğru af ve bağışlama yüzeysel ve tesadüfi bir eylem değildir. Belki zihin ve ruhun derinliklerinde bir arıtma ve tasfiye etme bir yaklaşımdır. Gerçek af ve bağışlama zaman ve dayanma gücü ister ve bu kesinlikle şuur altı düzeylerini temizler.

Her tür kin ve öfke zihni tırmalar ve bedenin hasta olmasına sebep olur. Samimi bir şekilde af ve bağışlama yapmazsanız tam şifa gerçekleşmez.

Nefret ve öfke , eleştiri, serzeniş, hışım ve hesaplaşma isteği ve başkalarının eziyetini görme isteği , hepsi canı solgunlaştırır ve insanın sağlığını çalar. Bunun için size yapılan bütün eziyetleri af etmek size yararlı olacaktır. Bir kişiden veya bir pozisyondan nefret ettiğinizde çelikten daha güçlü bir halka ile o kişiye veya o pozisyona bağlanırsınız. Af ve bağışlama, kurtulmak için tek yoldur .

AF VE BAĞIŞLAMANIN METODLARI
Af ve bağışlamanın en basit alıştırma yolu, her gün sakin bir köşede, gözleriniz kapalı oturup şu cümlelerin tekrarlanmasıdır:

•Benim eziyetime sebep olan her şeyi af edip bağışlıyorum
•Beni üzüntüye sokan her şeyi af edip bağışlıyorum
•Benim öfke ve nefretime sebep olan her şeyi af edip bağışlıyorum
•İçeride ve dışarıda olan her şeyi af edip bağışlıyorum
•Geçmişi , geleceği ve şu anı af ediyor ve bağışlıyorum

AF VE BAĞIŞLAMANIN KAİDELERİ
Eski bir atasözü şöyle der: "Başkalarını af edip bağışlamayan kişi , kendisinin de bir gün geçmesi gereken köprüyü kırıyor ."
Size verilmesi gereken bir bağış geciktiğinde , af zamanı gelmiş demektir. Gerçek af ve bağışlamanın size verilmesi , bağışlarda olan gecikme ve engelleri ortadan kaldırır. Charles Fillmore , af ve bağışlamanın her derdin kesin dermanı olduğunu düşünür ve söyler. Af ve bağışlama her tür hastalığın zihinsel dermanıdır. Her gece uyumadan önce yarım saat oturun ve sevmediğiniz ve beğenmediğiniz herkesi zihinsel olarak bağışlayıp affedin. Hatta eğer bir hayvandan korkuyorsanız veya bir böcekten hoşlanmıyorsanız , zihninizde onlardan özür dileyiniz , sevgi ve şefkatinizi onlara gönderiniz.
Eğer birisini adaletsizlikle suçladıysanız, eğer birisi ile dostluk dışında bir diyalogunuz olmuşsa , eğer başkasının ardından kötü sözler söylemiş veya eleştirmişseniz , sükut ve rahatlık içinde zihninizde onlardan sizi affetmelerini isteyiniz. Eğer bir dost veya akrabanız ile bir probleminiz varsa problemi ortadan kaldırmak için elinizden geleni yapınız . Her şeyde ve herkes de hakikati görünüz

HAKİKAT NEDİR?

Mutlak cevher ve mutlak can ! Aşk ve sevgiden dolu en güçlü düşüncelerinizi onlara bağışlayınız.
Her gece dünyanın her köşesinde bir düşmanınız olduğu endişesini taşıyorsanız yastığa başınızı koymayınız. Af ve bağışlamada kapsamlı tekidi ibarelerden biri şöyledir: "Her şeyi, herkesi ve affa ihtiyacı olan geçmiş ve bu günkü tecrübelerimi bağışlıyorum. Yaradan sevgidir , bende bağışlanmışımdır. Yaratanın lütfü yalnız vücuduma hakimdir. Şimdi sevgi kanunu , yaşamımı düzenliyor ve dengeliyor. Sevgi kanunu algıladığımdan sükunet içindeyim.

Bazen vurgulayıcı ibareler, tek başına yeterli değildir. Harekete geçmek gerekir. Başkalarını affetmek veya başkalarının sizi affetmelerinde en ihtişamlı yol onlardan vazgeçmektir. Başkalarının sizi affetmesi için en iyi vurgulayıcı ibare şudur:"Şimdi her şey ve herkes benim geçmişimi , bu günümü , beni olumlu bağışlamışlardır."

Emin olun af ve bağışlama en güçlü iştir. Her tür hastalığa şifa verir. Zayıf insanı güçlendirir, korkak insanı cesaretlendirir, cahili bilge yapar, hüzünlü insanı sevince boğar. 

alıntıdır.

Ö

ölüdeniz

Güzel bilgiler için teşekkür GULŞAH hanım yanlız af etmek ve bağışlamak yerine göre değişir.af edilmeyecek veya bağışlanmayacak olaylarda vardır.Hatta bu konuyla ilgili çok sevdiğim bir söz vardır;''Af etmek ve bağışlamak erdemlik ister.''TEŞEKKÜRLER

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Nerde ne zaman nasıl neyi ve kimi affetiğine bağlı bu durum vesselam hayatta affedilemeyecek durum kişi ve olaylarda vardır.
Her sartta ben her şeyi affederim ciler bana biraz yapmacık geliyor.
Yani öyle affedilmecek şeylere maruz kalırki insanlar anlatılır gibi değil.
Ve kin nefret denen duygularda vardır yasanır yasanmasıda gereklidir yerinde ve durumunda.
Her zaman dedim halada diyorum hayat her seyini affedebileceğiniz kadar masum bir kavram değil.
Bir özeleştiri Kin de duyarım nefrette yalan söylemenin anlamı yok.
Konu güzel ama fazla iyimser yaklaşmış yazar bana göre.
Teşekkür ederim

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Evet hayat bu kadar masum değil ve sorunda burada sanırım. Biz başkalarına kin duyarken yada öfkelenirken önce kendimizi cezalandırıyoruz.Bunu bizzat yaşayan ve afftemeyi öğrenen biri olarak şunları yazabilirim ki;

Affet ama unutma!

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Korsan' Alıntı:
Yani öyle affedilmecek şeylere maruz kalırki insanlar anlatılası gibi değil.
Evet;
Babamı öldürmüş;
Affedeyim, büyüklük bende kalsın!
Evimi yakmış;
Affedeyim büyüklük bende kalsın!
Bana tecavüz etmiş;
Haklarımı yemiş;
Bana işkence etmiş;

Bunların hangi birini affedeyim?
Ama, insanız hatalarımız olur, olgun insan kim neden ne şartlarda neden hata yapmış, düşünür, doğru olan nedir, elbette kendisi ve karşısında ki için, ve bağışlama mekanizmasını harekete geçirir.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Gülşah' Alıntı:
Evet hayat bu kadar masum değil ve sorunda burada sanırım. Biz başkalarına kin duyarken yada öfkelenirken önce kendimizi cezalandırıyoruz.Bunu bizzat yaşayan ve afftemeyi öğrenen biri olarak şunları yazabilirim ki;

Affet ama unutma!
İlginç bir yaklaşım vede hiç bana göre değil ne yalan soyleyeyim yinede saol.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Aslında hayatın güzel olan yanı da bu . Hepimiz aynı düşünsek,aynı davransak nasıl beyin jimnastiği yapacağız,nasıl gelişip bakış açımızı değiştireceğiz !

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Affet ama unutma!
Affetme büyüklüğünü sen gözter ama unutma bu kişi zamanında sana şunu şunu yapmıştı, her an uyanık ol!
Karşılıksız sevme metodunu buna katarsan...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Gülşah' Alıntı:
Aslında hayatın güzel olan yanı da bu . Hepimiz aynı düşünsek,aynı davransak nasıl beyin jimnastiği yapacağız,nasıl gelişip bakış açımızı değiştireceğiz !
Budur!
Bazı insanlar "atomu parçalamaktan" söz ederler ama kendi önyargılarının farkında bile olmazlar!
Suçlarlar.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Zynep' Alıntı:
Korsan' Alıntı:
Yani öyle affedilmecek şeylere maruz kalırki insanlar anlatılası gibi değil.
Evet;
Babamı öldürmüş;
Evimi yakmış;
Affedeyim büyüklük bende kalsın!
Bana tecavüz etmiş;
Haklarımı yemiş;
Bana işkence etmiş;

Bunların hangi birini affedeyim?
Ama, insanız hatalarımız olur, olgun insan kim neden ne şartlarda neden hata yapmış, düşünür, doğru olan nedir, elbette kendisi ve karşısında ki için, ve bağışlama mekanizmasını harekete geçirir.

Affetmek bu kadar basit değil elbet! Ama hayat ir şekilde devam eder affetsekde affetmesek de .Önemli olan düştüğümüz yada öfkelendiğimizde e kadar sağlıklı düşünebildiğimiz ve ayakta kalarak yola devam ettiğimize bakar hayat. Çıkmazlarımız,affetmek istemediğimiz duygular hepimizde var ...

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yine başladık neyse ben konuyu dagıtmayayım hiç brinize katılmıyorum gibi net bir kelime kullanayım.
Bu konuya son mesajımdır burada jimnastik yapmasam iyi olucak
Konu için teşekkürler.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Affetmek bu kadar basit değil elbet! Ama hayat ir şekilde devam eder affetsekde affetmesek de .Önemli olan düştüğümüz yada öfkelendiğimizde e kadar sağlıklı düşünebildiğimiz ve ayakta kalarak yola devam ettiğimize bakar hayat. Çıkmazlarımız,affetmek istemediğimiz duygular hepimizde var ...
Bende zaten yorum sonunda "affedilebilecek davranışlar" dan söz ettim Gülşahcım. :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Korsan' Alıntı:
Yine başladık neyse ben konuyu dagıtmayayım hiç brinize katılmıyorum gibi net bir kelime kullanayım.
Bu konuya son mesajımdır burada jimnastik yapmasam iyi olucak
Konu için teşekkürler.
Katılmak, katılamamak elbette herkesin kendi düşüncesi.
Ancak sormak isterim bu kadar tepkiyle yaklaşımın için;
Her suçun cezası aynı mı olmalıdır?

C

catzilla

ölüdeniz' Alıntı:
GulsahToptas' Alıntı:
rica ederim bende bir şey eklemek istiyorum;

affet ama unutma ...
:)
affettin ama unutmadın o zaman ne anlamı var affetmenin...  :) ::)

unutmayacaksan niye affediyorsun, ya da bu nasıl bir affetmedir gülşahcım  ???

demek ki affettiğini düşünüyorsun ama aslında affedemiyorsun gibi bir anlam çıkmıyormu ortaya... ::)

aslında kimse gerçekten affetmezmiş... oda var ::)

o zaman, yani aslında... gerçek anlamda affedemiyorsun oluyor  :D

C

catzilla

Gülşah' Alıntı:
çok beğendim bu yorumunu... :)))

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
unutmayacaksan niye affediyorsun, ya da bu nasıl bir affetmedir gülşahcım    :)

Aslında burda çok ince bir nüans var Catzilla,unutmayacaksın ki aynı hataları bir daha yapmamak için. Yani affetmek başka bir şey unutmamak başka bir şey. Sen yapılan davranışı affedeceksin,içinde öfke patlamasına izin vermeyeceksin ama bunları yaparken de olanalrı hiç yaşanmamaış gibi saymayacaksın.İŞte bu nokta da unutmayacaksın. :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Gülşah' Alıntı:
unutmayacaksan niye affediyorsun, ya da bu nasıl bir affetmedir gülşahcım    :)

Aslında burda çok ince bir nüans var Catzilla,unutmayacaksın ki aynı hataları bir daha yapmamak için. Yani affetmek başka bir şey unutmamak başka bir şey. Sen yapılan davranışı affedeceksin,içinde öfke patlamasına izin vermeyeceksin ama bunları yaparken de olanalrı hiç yaşanmamaış gibi saymayacaksın.İŞte bu nokta da unutmayacaksın. :)
Burada ben bir konuya değinmek isterim izninizle;
Diyelim affettik ve Gülşah'ın dediği gibi unutmadık. Yani artık daha temkinliyiz, daha akılcıyız!
Ama bu unutmama olayını abartıp, affettiğimiz kişiye sürekli hatırlatmak doğru bir davranış biçimi değil haliyle, bana göre yani.
Çünkü bazı aflar içten gelmeden zoraki aflar oluyor, ve bu durumda, en ufak bir iletişimsizlik olduğunda affeden taraf, hiç ilgisi yokken; "Sen zaten bana bunu bunu demiştin, yapmıştın, etmiştin..." diye söylenmeye başlıyor.
Bu da ilişkileri öylesine çıkmazlara sokuyor ki...
O nedenle şu "içimizdeki öfke patlamalarını" zamanında patlatmalı ve hiç bir kapalı nokta kalmayana kadar halletmeliyiz ki, affettikten sonra geri dönüşler bu şekilde olmasın derim ben.
Uzman olmadığım için kesin yazamıyorum elbette, şöyle şöyle yapmalısın, böyle böyle yapmalıyız... diye ama pek çok deneyimim var gündelik yaşamda bu konuyla ilgili.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Affedip unutmama mantığına karışıyım ben.

Affedeceksen unutacağını bile bile affetmelisin, yoksa etme zaten. Çünkü onu bir şekilde karşındakinin önüne koyuyorsun zaman geçtikçe. Engellenemeyen bir şey bu..

Çünkü bazı aflar içten gelmeden zoraki aflar oluyor
Evet, bunu da yaşıyoruz zaman zaman. Ama işte karşı taraftan güzel, tatmin edici bir açıklamayla düzelebiliyor olay zaten. Ama bunu yapamamışsa o aftan hayır gelmiyor.