6 aylık ömrün kaldı deseler... Ne yaparsın?

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan 6 aylık ömrün kaldı deseler... Ne yaparsın? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 16,140 kez görüntülenmiş, 47 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı 6 aylık ömrün kaldı deseler... Ne yaparsın?
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan cantuuu
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com

Kişisel gelişimle ilgilenmeye başladığım yıllardan beri bu soruyu hep okudum. Hemen hemen bütün kitaplarda aynı soru vardır: "Altı aylık ömrün kalsa ne yaparsın?"

Bu soruyu defalarca oturup düşündüm. Aslında harika bir soru. Hayatı öylesine boş yaşıyoruz ki sanki hiç bitmeyecek gibi. Başkaları hastalanabilir ama biz asla, başkaları ölebilir ama biz asla. Ölümün bazen çok yakınımızda olduğunu fark ederiz ama tehlike geçtikten sonra hemen unuturuz. Sanırız ki elimizde bitmek tükenmek bilmeyecek kadar çok zaman dilimi var. Nasıl olsa isteklerimizi yapacak zamanımız olacaktır. Oysaki o bitişin ne zaman olacağını hiç birimiz bilemeyiz. Belki yarın, belki bu gece. Ama yarın öleceğiz diye kendimizi bırakmak için değil aksine çok fazla hayata sarılmak için yazıyorum bunları. Planlarımızı hiç ölmeyecekmişiz gibi yapıp ama hiç vaktimiz yok gibi de acele etmeliyiz. Düşünün bir kere 6 aylık ömrünüzün kaldığını, ne yaparsınız? Bu dünyadan gitmeden önce neler yapmak isterdiniz? Peki onları neden yapmıyorsunuz?

Geçen hafta vizyondaki filmlere bakarken bir tanesinin konusu beni çekti ve hemen gittim seyrettim. Filmin adı ŞİMDİ YA DA ASLA. Filmin yönetmeni Rod Reiner. Oyuncular ise; Jack Nicholson ve Morgan Freeman. Filmde 6 aylık ömrü kalmış iki insanın yaşamları anlatılıyor. Filmin başında hüzün vardı. Ama ölmeden önce yaşamaya karar verdikleri zaman eğlence başladı. Çok mutlu oldular. Hastalıklarını tamamen unuttular. Kendilerini hayatın akışına ve keyiflerine bıraktılar. Şimdi şöyle düşüneceksiniz. Ama onların parası vardı. Evet bir tanesinin parası var, ama bazı keyifler için paraya gerek olmuyor. Sevdiğin ile birlikte olmak, sevdiklerine seni seviyorum demek ve onlarla daha çok zaman geçirmek için para gerekmiyor. Ayrıca unutmayalım zenginler de ölüyor. Filmin en can alıcı yanı şu;

Carter Chambers’ın (Morgan Freeman) üniversite birinci sınıftaki felsefe hocası, uzun yıllar önce onlardan bir “Şimdi ya da Asla” listesi hazırlamasını istemiş. Bu listeye ölmeden önce yapmak, görmek, deneyimlemek istedikleri her şeyi yazın demiş. Oysa Carter, kişisel rüya ve planlarını belirlemeye çalışırken, araya hayatın gerçekleri girmiş. Evlilik, aile, sayısız sorumluluk derken, 46 yılını araba tamirciliği yaparak geçiren Carter, “Şimdi ya da Asla” listesini hiç unutmamış.

Milyarder işadamı Edward Cole (Jack Nicholson) ise, böyle bir liste görmemiştir hiç. Hayatı para kazanmak ve bir imparatorluk kurmakla geçmiştir.

Bu iki insanın yolu bir hastane odasında birleşir. İkisinin de yaşamda çok az zamanları kalmıştır. Onlar el ele verip geri kalan hayatlarını keyif içinde yapmadıklarını yaparak geçirmeye karar verirler. Hiç değilse bir tanesi hastalığı yener. Hayatta böyle bir şans varsa bunu denemeye değmez mi hiç?

Kendinize ŞİMDİ YA DA ASLA listesi yapmanızı öneririm. Aklınıza ne gelirse yazın. İstediği kadar uçuk olsun mutlaka yazın. Belki bir gün gerçekleştirirsiniz :)

UNUTMA; BUGÜN GERİYE KALAN HAYATININ İLK GÜNÜ
GOETHE

Sevgiler
Kod:
Tülay Bilin
tulayb18@gmail.com 

Tülay Bilin kimdir?
Tülay Bilin çok uzun yıllar Hürriyet Gazetesinde çalıştıktan sonra, Nisan 2006‘ya kadar Dünya Gazetesinde İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalıştı. Uzun yıllardır kişisel gelişim konusunda aldığı eğitimleri 10 yıldır profesyonel olarak çevresiyle paylaşmaktadır. Şirketlere verdiği eğitimler devam etmektedir. Ayrıca kişisel olarak sorunlarını çözmekte zorlananlar için de yüz yüze görüşmeler yapmaktadır. 2 yıl haftada bir gün radyo programı yapmıştır.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
hımm.. Bunu yapmak biraz zor gibi geliyor bana..
Oturup sakince düşünerek kabullenmek gerek, belki de hiç düşünmemek. Olayın ciddiyetini algıladığım anda koparım dünyadan herhalde. O yüzden işten ayrılıp ölme fikrini kafamdan silerek istediğimi yaparım..
Mı acaba...  ??? 
Yapabilir miyim bilmiyorm.

Teşekkürler Özgür, kafamı karıştırdığın için..:)

B

Bülent

Düşünün bir kere 6 aylık ömrünüzün kaldığını, ne yaparsınız? Bu dünyadan gitmeden önce neler yapmak isterdiniz? Peki onları neden yapmıyorsunuz?
6 aylık ömrünün kaldığını bilerek yapılabilecek şeyler bence ne kadar ömrünün kaldığını bilmeyerek yapılacak şeylerden farklı olur.
Ve ne kadar ömrümüzün kaldığını bilmeden 6 ay kalmış gibi hareket etmek, bir kaç ay sonra olumsuz etkilerini göstermeye başlayacak çünkü devamı olmayacağını düşünerek sadece günü yaşamak, devam edecek hayatımız için önlem almayarak durumu zora sokar, kıkıntılar yaşatabilir...

T

tnctrkcell

şimdi yada asla:banki jampink yapmayı çok istiyorum ya bide şey var tabi yamaç paraşütü  :) ha bide bu filmi kesinlikle izleyeceğim... :) teşekkürler codex

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
teşekkürler Özgür...

Benim ölmeden önce yüz şey listem var
konusu gelmişken bahsetmek istiyorum
Listenin amacı, ne zaman başımıza ne geleceğini bilmediğimiz için, hayatta olduğunuz süre içerisinde ertelediğimiz büyük ve küçük herşeyi gerçekleştirmek...
lise son sınıfta başladığım listemde 100 maddeye ulaştım bile
Öncelik sırasını, kolaydan zora göre sıralıyorum en çılgın isteklerimden, çok basit eylemlere kadar herşey var...
ilk sırada yeşil bir kazak görmek vardı mesela (iki yıl önce üç ayda tamamladım )

Eğer böyle bir liste hazırlamayı düşünürseniz öncelikli tavsiyem en çok olmasını istediğiniz, tek başınıza yaparken keyif aldığınız şeyleri yazın...
birini bile gerçekleştirdiğinizde kendinizi zor bir görevi başarmış kadar rahat hissediyorsunuz
basit görünen bu yöntemle kendinize güveniniz arttıyor
denemeye değer
ne de olsa tecrübe konusuyor  ;)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Kafamın karışması değil önemli olan, asıl karıştıktan sonra cevap verebilmek..
Bazı olaylar vardır, yaşamadan bilemezsin.. Biliyormuş gibi görünsen de, yapmak istediklerini belirlesen de o duyguları yaşamak bazen insanı hiç düşünmediği kadar değiştirebilir. O yüzden bu konuda anı, anda yaşama taraftarıyım..

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
:(

o zaman kesinlikle bu film izlenmeli ve ŞİMDİ YA DA ASLA listesi yazılmalı..

gerekli bir paylasımdı!!! teşekkürler Özgür...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Gözde' Alıntı:
teşekkürler Özgür...

Benim ölmeden önce yüz şey listem var
konusu gelmişken bahsetmek istiyorum
Listenin amacı, ne zaman başımıza ne geleceğini bilmediğimiz için, hayatta olduğunuz süre içerisinde ertelediğimiz büyük ve küçük herşeyi gerçekleştirmek...
lise son sınıfta başladığım listemde 100 maddeye ulaştım bile
Öncelik sırasını, kolaydan zora göre sıralıyorum en çılgın isteklerimden, çok basit eylemlere kadar herşey var...
ilk sırada yeşil bir kazak görmek vardı mesela (iki yıl önce üç ayda tamamladım )

Eğer böyle bir liste hazırlamayı düşünürseniz öncelikli tavsiyem en çok olmasını istediğiniz, tek başınıza yaparken keyif aldığınız şeyleri yazın...
birini bile gerçekleştirdiğinizde kendinizi zor bir görevi başarmış kadar rahat hissediyorsunuz
basit görünen bu yöntemle kendinize güveniniz arttıyor
denemeye değer
ne de olsa tecrübe konusuyor  ;)
Bu yorumu ve öneriyi çok sevdim.

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Doğrusu hiç düşünmemiştim.. 6.aylık bir ömürde ne yapıla bilirki sizce? yaşasan yaşasan ne yaşarsın? herhangi bir yaşam tarzı bulamadım 3.günlük dünya'ya.. beynim bulandı  ::)

Teşekkürler,Özgür.

K

Kristal

Uzun bir ömür de yaşanması gereken ne varsa 6 ay gibi bir zaman dilimine sığdırmaya çalışırdım her halde. :-\

S

sonsuzkar

Kullanıcı
2 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
adana
hiç düşünmemiştim..ama sevdiklerimle daha çok vakit geçirip dünya turuna çıkmak isterdim....

B

bıldırcın

Hiç birşey yapmazdım
Hele de son altı ayım da yapmak istediğim herşeyi yapıyım bari saçmalığına hiç girmezdim.
Tek yapacağım şey ölüm düşüncesini aklımdan silmek olurdu....

S

sergen5252

ne yapmayalım
düşünmek lazım
ama eğer ben 6 aylık ömrüm kaldı diye
değişik bir uğraşa girişiceksem
demekki
bu son 6 aya kadar hayatımda hep yanlış yapmışım
yok eğer bir yanlışım yoksa
6 ay içinde özel bir uğraşa girmeye gerek yoktur
:)

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
sergen5252' Alıntı:
ne yapmayalım
düşünmek lazım
ama eğer ben 6 aylık ömrüm kaldı diye
değişik bir uğraşa girişiceksem
demekki
bu son 6 aya kadar hayatımda hep yanlış yapmışım
yok eğer bir yanlışım yoksa
6 ay içinde özel bir uğraşa girmeye gerek yoktur
:)
konunun sizlere düşünün dediği şeyde bu zaten
acaba yanlışlarınız var mı yok mu
size doğru gelen fakat yanlış olan şeyleri farkettirmek
hatalarınızı görmenizi sağlamak
bu süreçte de bu yanlışları düzeltmek 

S

sergen5252

ama bunlar varsa
hayatımızda yanlışar varsa
bu altı aya gelmeden zaten anlamam lazım değil mi
son altı ayım var diyerek kendimi gözden geçiremem ki
:) :)

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Karşılaştığım her insana yaşamı benimle paylaştıkları için teşekkür ederdim.
(Aynı zaman aralığında dünyada olmamız mucizevi bir olay.)
Onlar olmasaydı çekilmez olurdu hayat.
Hatta burada bulunanlara şimdiden teşekkür ederim  :)