ZÜLFÜ LİVANELİ

• Konbuyu başlatan altınay
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim Ne Söylemiş? kategorisinde altınay tarafından oluşturulan ZÜLFÜ LİVANELİ başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,049 kez görüntülenmiş, 24 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim Ne Söylemiş?
Konu Başlığı ZÜLFÜ LİVANELİ
Konbuyu başlatan altınay
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan su perisi
A

altınay

Kullanıcı
2 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Antalya

ZÜLFÜ LİVANELİ’NİN ÇOK GÜZEL BİR YAZISI
(Enayilik Vergisi)​
    Bir dostun gönderdiği bu yazıyı, giderek yozlaşan ve eriyen değer yargılarımızın sorgulanması amacıyla daha fazla dikkat çekmesi için slayt gösterisi haline getirip beğeninize sunuyorum.
    Gazeteler; TRT’den yüklü maaş, lüks cip ve araba alan ünlü Artistlerin dudak uçuklatan anlaşmalarını yayınlıyor.
Bir şarkıcıya toptan 3 milyon dolar, ötekine ayda seksen milyar maaş,berikine 700 bin Dolar... 
Bu arada hediye edilen yüz bin dolarlık cipler, trilyonluk villalar da caba. Peki, bu durum sadece TGRT’ de mi böyle?
Hayır! Son yıllarda medya ve eğlence sektöründe, Amerika'ya parmak ısırtacak rakamlar telaffuz edilmeye başlandı.
Milyonlarca dolarlık transferler, yüz-yüz elli bin dolar aylık maaşlar herkesin çenesini yoruyor. 
    Kendisini dinleyenlere göbek attırma hünerine sahip şarkıcılar, milyonlarca dolarlık servetin sahibi oluyor.
Görgüsüz "sosyete" düğünlerinde şarkı-türkü söyleyenler bir gecede iki "ekstra" çıkarıp 100 bin doları cebe koyuyor, ertesi gün programları için sete, bir sonraki gün de dizilerine koşuyorlar.
    Peki bu adamlar kadınlar, topluma hangi katkıda bulunuyorlar da bu servetlere kavuşuyorlar dersiniz? Bu paraları kim ödüyor ve daha önemlisi neden ödüyor?
    Bu soruların cevabi basit: Bir takım hanende sazende takımı, bizden enayilik vergisi alıyorlar. Onlara bu büyük serveti kazandıran  şey; bizim toplumsal enayiliğimiz.
    Değerler sistemi aşırı derecede bozulmuş, ayakların bas, basların ayak olduğu bir toplumda yaşanan çarpıklığın, her el çırpan kişinin arkasından ağzı açık ayran budalası gibi koşmamızın sonucu bütün  bunlar.
Kendileri gibi erkek olan arabesk sarkıcısının çıplak ayaklarına dokunabilmek  için birbirini ezen kalabalığın psikopatolojik yansımaları.
      Her taraflarından löpür löpür et ve yağ fışkıran terli eşcinsel  şarkıcılara hayranlıkla bağlı olan ve onların söylediği şarkının ritmine uyarak kalça tokuşturan aslan parçası erkeklerimizin eğlence dünyası.
Adamlar ve kadınlar, böyle bir toplumdan enayilik vergisi tahsil etmesin de ne yapsın!
Siz siz olun; sakin Mehmet Akif'in, istiklal marsının ödülünü almamasını ama son günlerinde çektiği sefaleti unutun, Nazım Hikmet'e sahip çıkmayın, Sabahattin Ali'yi kim öldürdü diye sormayın, Melih  Cevdet Anday ne yapıyor diye merak etmeyin, 
    Türkiye'nin AB'ye alınması karşılığında hangi bedelle karsı karşıya olduğuyla ilgilenmeyin, Fazıl Hüsnü Dağlarca nasıl geçiniyor diye aklınıza takmayın, Avni Arbaş'ı ziyarete gitmeyin, Cemil Meriç'in kitaplarına el sürmeyin.
Doğdukları ev müze yapılacak, adlarına enstitüler kurulacak, Üniversite doktoraları hazırlanacak değerlerinizi bir an önce tepelemeye bakin.
    Çünkü kültür, şiir, resim, nitelikli müzik, düşünce gibi kavramlar bu millete zararlıdır. Allah korusun, onun aklini falan bozar!
    Bu insanların çıktığı televizyon kanallarını hemen "zap"layip, kalça-göbek lümpen        eğlence dünyasına zıplayın. Ve paşa paşa enayilik verginizi ödeyin.
Sonra sokaklara çıkıp "Bütün dünya şaşırma, sabrımızı taşırma!" diye bağırın. Bizler gibi bir avuç insana da "damarlarımızda mevcut olan  asil kanı" arayarak ömür tüketmek düşsün.
                                                                                                    Zülfü Livaneli

S

serhat_betik

Kullanıcı
15 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
işte böle hayat bu ya hiç bir şeyi değiştirmeye gücümüz yetmiyor...
neden bu yazılanları lehimize çaviremiyoruz ki..
hadi artık herbirden hareket etme zamanı..
TEK VÜCUT OLMANIN ZAMANI ŞİMDİ..

B

BAHARMAVİ

Kullanıcı
9 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
çok harika tebrik ediyorum altınay.ben eğitim sistemininde yabancılar tarafından çökertildiğini düşünüyorum,salaklaşalım istiyorlar yoksa bu kadar nüfusa çobanlık edemezler

A

altınay

Kullanıcı
2 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
BAHARMAVİ geçmişte Türk leri savaşlarla alt edemeyen yabancı güçler eğitimle çökerteceğini zaten söylemişlerdi.Dünyada kötü şeylere kulak tıkayan tek devletiz sanırım.Tabiki başarılarmızda çok ama öyle bir hata yapıyoruz ki bazen tüm doğrular gidiyor.Biz başımıza çuval geçirildiğinde bile susmuş adamlarız...CHurcill zamanında bizden topraklarımızı alamadığında ,savaşlarda kaybedince söylemiş bu sözü..Savaşla alamazsam eğitimlerini çökertirim diye.BU birçok tarih kitabında yeralır..Bunları hepimiz biliyoruz ama ne yararı var?Kendi kendimize yetebilecekken biz pamuğumuzu işletmeye yurt dışına gönderelim.Bor umuzu yurtdışına 1 dolara yollayıp 3 dolara işlenmişini alalım.İç piyasaya daha pahalı mal satalım daha ne yazayımki birsürü örnek war.Önce biz bize yeteceğimize inanmalıyız..

Nüfusa çobanlık lafı güzeldi::D bu arada

B

BAHARMAVİ

Kullanıcı
9 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
sağol altınay malesef ATATÜRK gibi biri yok yani yöneticilerden,yeter ki ülkeyi satın size sunulan olanaklar şunlar diyerek başladı bu olay,cıa tarafından korunan şahıs kimlere yardım ediyor çok merak ediyorum.bişeyler yapmaya başlayalım mı ;) ne dersin

A

altınay

Kullanıcı
2 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
walla bişeyler yapalım demeyi çok isterim ama bu ülkede düşünce özgürlüğü yokki .Sen basbakana bişey anlatmaya çalışırsın sonuçta halk onu getirdi buraya, o da "ananıda al git!" der biz yine oy atarız :D demi ama yada sen özgürlük dersin jopu yersin geleceğin söner felan gibi günümüz örnekleriyle sana nekadar zor olduğunu ve hayatın zorları basarmakla akılda kalır olduğunu da ekleyerek toparlayamamamın verdiği hüzünle :D  sonlandırıyorum...

A

ayca35

Kullanıcı
20 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
ızmır
çokkca doğru bı yazzı ayrıca anlatımda kı samımılık herseyı apaçık ortaya koyuyor

M

musty-34

Kullanıcı
22 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
nevsehir
valla ne denirki bu kadar dogru sözlerin üstüne türkiyenin vahim tablosu işte...

D

dilek033

Kullanıcı
24 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
serzeniş haklı bir serzeniş.Özellikle 80 döneminden beri dayatılmaya çalışılan beyni boşaltma çalışmaları kesinlikle zafer kazanmıştır.ülkemiz her yönüyle okadar güzel bir yerki,bölmek,yönetmek isteyen dış güçler ve koltuk davasına düşenler yüzünden karanlığa sürükleniyor.bişey yapılabilirmi? :mad: gün geçtikçe umudumu yitiriyorum.

K

Kristal

Maalesef Türkiye de hırsızla,katillerle,dolandırılarla gurur duyulduğu müddetçe toplum olarak kültürel yozlaşma kaçınılmaz.

A

admuska

Kullanıcı
14 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
:) böyle güzel bir sanatçının yazısını bizimle paylaştığın için çok teşekkürler altınay

O

okyanusya

Kullanıcı
3 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
bu sistemin toptan enbaştan değişmesi lazım başka yolu yok..

Y

yarence

Kullanıcı
28 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
GERÇEKTEN HOŞ BİR PAYLAŞIM .KİM OLDUĞUMUZU UNUTTUK :'(

M

M e l i k e

Kullanıcı
11 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
teşekkürler böle bi konuya yer werdiin için... ;)

T

tezcan_18

Kullanıcı
7 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
Balıkesir
Benim anlamadığım konu bugün bunu destekleyip bir ay sonra tekrar aynı şeyleri yapmaya yöneliyor insanlarımız bende dahil yani ama dendiğigibi herşeyin başı eğitim kendimizi eğitelim geliştirelim saygılar...tüketice değil üretici olmaya çalışalım

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Güzel bir Paylaşım Evet Harika. ;)

S

sunshine

Kullanıcı
8 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
izmir
etkileyici,kişiyi düşünmeye iten ve sonrasında iç burukluğu yaşamasına neden olan bir yazı..teşekkürler

B

b(s)en

Kullanıcı
11 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
izmir
selam ben yeniyim buralarda
konuya cevabım geç olsa da bu geçlik konuyu yeni görmemdendir
televizyon ekranlarında başlayan kültürel yozlaşma ne yazık ki kendini büyük ölçüde gösteriyor
büyük etki yaratmasında yegane sebep aile içi iletişim kopukluğunun olması
kendini tatmin için televizyon karşısına geçen kişi sayımız ne yazık ki azınsanmayacak kadar fazla
bence televizyonda da her şey gibi seçici olmalı seviyeli programlara yönelmeli var olan seviyesiz programlara bu şekilde hak ettiği değeri vermeliyiz