Zekileşiyoruz

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde simona tarafından oluşturulan Zekileşiyoruz başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,148 kez görüntülenmiş, 28 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Zekileşiyoruz
Konbuyu başlatan simona
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan asukaki
S

simona

Beyin dış etkenlerle gelişiyor. Peki bu durumda zeka için aynı durum söz konusu mu? Prof. Alemdar Yalçın, bu konuya açıklık getiriyor: "her şeyden önce, insanın zeka kapasitesinin %30'u genetik, %70'i ise dış faktörlerden oluşuyor. Yani, anne-baba ilgisi, arkadaş ortamı, doğal çevre, kültür, eğitim gibi unsurlar zekanın %70'ini meydana getiriyor.

Zeka'yı tanımlamak da çok zor değil. Edindiğimiz bilginin beyinde sağlıklı bir şekilde karşılaştırılması ve sağlıklı sonuçlar çıkartarak bunları dışarıya vurabilme işlemine zeka deniliyor kısaca. Yani, bir çocuğun doğumundan itibaren bulunduğu çevre, aileden aldığı kültür, okuldaki eğitimi zekasının gelişimini etkiliyor. "Herkes Einstein olabilir" sözü de işte buradan geliyor.

Ülkemizde 1960'lı yıllarda yapılan zeka ölçümleri ile 1990'lı yıllarda yapılan zeka ölçümleri arasında büyük farklar var. 1990'daki zeka ölçümleri daha yüksek. Çünkü %70'lik unsurlar gittikçe gelişiyor. Kalıtım yoluyla gelen özellikler çok fazla değiştirilemez ama çevresel faktörler üzerinde eğitim ile etkili olunabiliyor.

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Teşekkürler bu güzel paylaşımın için... Bana mantıklı geldi %70 olayı...

T

turtur

Kullanıcı
8 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul

DÜnyanın en zeki toplumu mayalar olduğuna göre fazla söze gerek yok  :)

A

asukaki

Kullanıcı
23 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
Trabzon
Ne kadar zeki olsakta akılı kullanamadığımız için değişen bir şey olmuyor hatta akılı kullanma oranımız git gide daha çok düşüyor. Zeka seviyesi artsada akıl seviyesi düşüyor.

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Oldukça akıllı ve zeki olduğumuz doğrudur ama beynimizi yormak istemiyoruz .
Biraz mola durumları:)

D

deli

Kullanıcı
10 Mar 2010
En iyi cevaplar
0
0
�stanbul
Dünya da ne kadar çok zeki insan türerse,o kadar çok zeka özürlü insan olacaktır.. Bu oranda iyiymiş işte. 100 zekileşme vakası varsa,bunun 30 u sonradan geri zeka oluyor.. Benim teşhisim budur. Hatta o 30 un içinde bende olabilirim.. Valla  iyi be ! Azınlıktan yanayım .

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Hımmm sanırım o % de 70 grubun içerisine giriyorum :)
Off off kaderde aptal olmakta varmış :)

longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Yanlış bir araştırma gibi geldi bana.
Genetik faktörler çevresel föktörlerden daha etkilidir zeka konusunda.

A

asukaki

Kullanıcı
23 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
Trabzon
longcoming' Alıntı:
Yanlış bir araştırma gibi geldi bana.
Genetik faktörler çevresel föktörlerden daha etkilidir zeka konusunda.
Genetik faktörler etkili olsa idi "Eşkiyadan evliya,evliyadan eşkiya" diye bir atasözü olacağını zannetmiyorum ? ;)