Zamanın göreceliği

• Konbuyu başlatan Harun
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Harun tarafından oluşturulan Zamanın göreceliği başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,082 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Zamanın göreceliği
Konbuyu başlatan Harun
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Daha önce geyik bölümünde aklıma takılan bir soruyu sizlere de sorup fikirlerinizi almak isterim varsa.

Önce bir alıntı;

"Hoşunuza giderek harcanmış bir zaman, harcanmamış zamandır” der L.J. Peter...Yaşamımız zamanlardan ibaret. Harcanmış, boşa geçmiş, hatırlanan - hatırlanmayan zamanlar. Zaman zaman pişmanlıkla, zaman zaman tebessümle anılan zamanlar. Bir şekilde geçen, geçtiğinin farkına geçtikten sonra varılan zamanlar. Oysa dünya üzerinde belki de tüm insanlar için en eşit, en adaletli kavramdır “zaman”... Herkes için 24 saattir 1 gün. Chopin için, Goethe için, Aristo için, Amerika’daki, Türkiye’deki ya da dünyanın en ücra köşesindeki herhangi bir insan için....
Geçer zaman, akar gider...boş boş oturup “zaman öldüren” için, okuyan, koşan, yazan, çalışan,vs için. Geçişi fark gösterse de kişiden kişiye, geçer gider, geçtiği geçtikten sonra farkına varılır.

Zamanın göreceliğini tartışacak değilim. Zaten fizikçiler bu konu üstüne bir sürü teori geliştirip zamanın da aslında göreceli olduğunu göstermişler. Şimdi buraya bir yığın teknik bilgi yazıp kafanızı bulandırmak istemem.

İnsan için zamanın göreceliği o zamanı nasıl değerlendirdiğine göre değişiyor. Örneğin çok sevdiğiniz bir işi yaparken ; misal sevgilinizle gezerken, en sevdiğiniz diziyi izlerken, merak ettiğiniz şeylerle uğraşırken zaman çok hızlı akıp geçer siz farkına bile varmadan, ya ne çabuk bitti dersiniz. Ama canınız sıkıldı mı, yapacak hiçbirşeyiniz olmadı mı saniyeleri bile sayarsınız. Saate tekrar tekrar bakarsınız sanki durmuş gibidir.

Ya da en heycanlandığınız anlarda da geçmek bilmez zaman. Örneğin bir futbol maçının son dakikaları geçmek bilmez bazen. Ya bu hakem de amma uzattı maçı dersiniz. Oysa diğer taraftakiler için zaman çok hızlı geçiyodur biraz daha uzatsa ya diye dua ederler.

Bir arkadaşınızı beklerken size çok uzun gelen zaman dilimi, beklediğiniz kişi için ise çok çabuk akıyordur.

Bir de hapistekileri düşünün mesela. Onlar için nasıl geçiyordur acaba zaman. Yapacak hiçbirşey yok, adama bir yıl bir ömür gibi gelir.

Zamanın göreceliğini denemek isterseniz , önce saate bakın sonra saati dışarda bırakarak , kendinizi kapatın bir odaya, müzik yok, tv yok, hiçbirşey yok. konuşmak ta yok. Belli bir süre sonra dışarı çıkın. Kaç dakika geçmiş olabileceğini tahmin edin, sonra da saate bakın. Bunu bir de sevdiğiniz bir işi yaparken deneyin.

Peki madem zamanın yavaşlatmak ya da hızlandırmak elimizde ki öyle gözüküyor, sizce insan yaşamı boyunca sevdiği işlerle uğraşırsa mı hayat daha uzun gelir, yoksa sevmediği işleri yaparsa mı ? Sanırım burda elimizde iki seçenek var, su gibi akan bir ömür ya da geçmek bilmeyen bir ömür. Ben su gibi akanını tercih ederim açıkcası, hızlıca aksın gitsin. Nazım Hikmetin şiirinden alıntıyla veda edeyim.

Ben içeri düştüğümden beri güneşin etrafında on kere döndü dünya
Ona sorarsanız: ’Lafı bile edilemez, mikroskopik bi zaman...’
Bana sorarsanız: ‘On senesi ömrümün...’
Bir kurşun kallemim vardı, ben içeri düştüğüm sene
Bir haftada yaza yaza tükeniverdi
Ona sorarsanız: ’Bütün bi hayat...’
Bana sorarsanız: ‘Adam sende bi hafta...’
.....

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ya da en heycanlandığınız anlarda da geçmek bilmez zaman. Örneğin bir futbol maçının son dakikaları geçmek bilmez bazen.
Geçmek bilmez zaman bazen.. O zamanlarda sigarayı sömürüyorum. :)

Bir kurşun kallemim vardı, ben içeri düştüğüm sene
Bir haftada yaza yaza tükeniverdi
Ona sorarsanız: ’Bütün bi hayat...’
Bana sorarsanız: ‘Adam sende bi hafta...’
hehe "Adam sen de bi hafta.."

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Zamanda yok mekanda,bir ben varım, nerdeyim hangi zamandayım ? Bir zaman sonra yazarım.
Her şey göreceli.
Ben hariç, yalnız türkçede ''Göreceli'' diye bir kelime yokmuş, olan ''Göreli'' imiş, doğru kullanımı ''Görece''İmiş vs vs vs.
Her şey göreli diyeyim bari.
Malum tek uyulunan kural türkçeye olan hassaiyet, insana o hassaiyet varmı ? yerim insanı ben oda neki.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
yalnız türkçede ''Göreceli'' diye bir kelime yokmuş, olan ''Göreli'' imiş
Hımm. Bunu bilmiyordum, teşekkürler Mustafa.

Malum tek uyulunan kural türkçeye olan hassaiyet, insana o hassaiyet varmı ? yerim insanı ben oda neki.
Valla herkes birbirinin arkasından iş çeviriyor, anlamadımki ben bu işi..
Neyse bu da göreli herhalde:)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
yalnız türkçede ''Göreceli'' diye bir kelime yokmuş, olan ''Göreli'' imiş, doğru kullanımı ''Görece''İmiş vs vs vs.
vs vs derken? Anlamadım ben şimdi "göreceli" yanlış bir kullanım diyor musun demiyor musun abi?:))

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Güzel bir konuya değinmişsin zaman bana görede kişinin meşguliyetine göre anlam kazanıyor.Benim için  bir ay iki hafta,bir hafta bir ikigün gibi geliyor,aslında bu da beni üzüyor çünkü bir daha bu yaşta olamayacağım,kendime yeterince vakit ayıramadığım için bu durum bana yaşanmamışlık gibi geliyor

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Ebruliyn' Alıntı:
Güzel bir konuya değinmişsin zaman bana görede kişinin meşguliyetine göre anlam kazanıyor.Benim için  bir ay iki hafta,bir hafta bir ikigün gibi geliyor,aslında bu da beni üzüyor çünkü bir daha bu yaşta olamayacağım,kendime yeterince vakit ayıramadığım için bu durum bana yaşanmamışlık gibi geliyor
sorma ya. şu genç yaşlar bir daha elimize geçmez. ama bizim en güzel yıllarımız okuyarak çalışarak geçiyor. Sonra da emeklilik hayali kuruyoz. 40-50 yaşından sonra gelen parayı ne yapayım ben  ;D

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
maxMESA' Alıntı:
Ebruliyn' Alıntı:
sorma ya. şu genç yaşlar bir daha elimize geçmez. ama bizim en güzel yıllarımız okuyarak çalışarak geçiyor. Sonra da emeklilik hayali kuruyoz. 40-50 yaşından sonra gelen parayı ne yapayım ben  ;D
olsun yeter ki para gelsin lazım olur ilaç falan alırız,o yaşta başka ne yapılır hergün ilaç içip,pomad süreriz ;D

M

Mustang

Kullanıcı
28 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
mustang-serpil.blogspot.com
Bence hayat 40 dan sonra başlar insan sorumluluklarının çoğundan kurtulur kendinin efendisi olur ve birde paran varsa yaşarsın vesselam .
Gençken hep sana birşeyler dayatırlar ancak ozaman sen kendi adına kararların altına imzanı rahatça atarsın .
Gençken kendinize yaptığınız yatırımları kolayca kullanma yaşınızdır .

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
dideM' Alıntı:
yalnız türkçede ''Göreceli'' diye bir kelime yokmuş, olan ''Göreli'' imiş
Hımm. Bunu bilmiyordum, teşekkürler Mustafa.

Valla herkes birbirinin arkasından iş çeviriyor, anlamadımki ben bu işi..
Neyse bu da göreli herhalde:)
dideM' Alıntı:
yalnız türkçede ''Göreceli'' diye bir kelime yokmuş, olan ''Göreli'' imiş, doğru kullanımı ''Görece''İmiş vs vs vs.
vs vs derken? Anlamadım ben şimdi "göreceli" yanlış bir kullanım diyor musun demiyor musun abi?:))

İlki için rica ederim :d
2 incisi için, bildiğin gibi değil, arka tarafıma gözmü çüzsem netsem bilmiomki.
Anlarsan banada anlat didem yav.

Ve 3 ben demiyorum, dün tesadifen denk geldim, ama denmesi gerekenin göreli olduğu yazıyordu.
Bende çok kullanırdım göreceli kelimesini,heralde yinede kullanırım,onca insan kullanıo yazarlar çizerler  felan.

Vs vs vs lerin içi boş, takılma oralara  :d

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İlki için rica ederim :d
2 incisi için, bildiğin gibi değil, arka tarafıma gözmü çüzsem netsem bilmiomki.
Anlarsan banada anlat didem yav.
;D ;D ;D

Ve 3 ben demiyorum, dün tesadifen denk geldim, ama denmesi gerekenin göreli olduğu yazıyordu.
Bende çok kullanırdım göreceli kelimesini,heralde yinede kullanırım,onca insan kullanıo yazarlar çizerler  felan.
İkisi de görünüyorya sözlükte.. Senin dediğin kullanım olarak herhalde. Ama sanırım göreli daha doğru. İzafiyet diyelim gitsin yav ne uğraşıyoruz:))

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bilmiyorum valla, gece aramada yapamıodum malum r harfim yok. neyse her 2 side varsa problem yok.

Siteye bile googleden girdim.

Adres bile yazamamaya başladım evde.