Yaşlı Adam ve At

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Yaşlı Adam ve At başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,863 kez görüntülenmiş, 20 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Yaşlı Adam ve At
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan morkiz
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Bir sabah kalkmışlar ki,at yok. Köylü ihtiyarın başına toplanmış: "Seni ihtiyar bunak, bu atı sana bırakmayacakları, çalacakları belliydi.Krala satsaydın, ömrünün sonuna kadar beyler gibi yaşardın.Şimdi ne paran var, ne de atın" demişler...İhtiyar: "Karar vermek için acele etmeyin" demiş."Sadece at kayıp" deyin, "Çünkü gerçek bu.Ondan ötesi sizin yorumunuz ve verdiğiniz karar.Atımın kaybolması, bir talihsizlik mi, yoksa bir şans mı? Bunu henüz bilmiyoruz. Çünkü bu olay henüz bir başlangıç.Arkasının nasıl geleceğini kimse bilemez." Köylüler ihtiyar bunağa kahkahalarla gülmüşler.Aradan 15 gün geçmeden at, bir gece ansızın dönmüş...Meğer çalınmamış, dağlara gitmiş kendi kendine.Dönerken de, vadideki 12 vahşi atı peşine takıp getirmiş.Bunu gören köylüler toplanıp ithiyardan özür dilemişler."Babalık" demişler, "Sen haklı çıktın. Atının kaybolması bir talihsizlik değil adeta bir devlet kuşu oldu senin için, şimdi bir at sürün var.." "Karar vermek için gene acele ediyorsunuz" demiş ihtiyar. "Sadece atın geri döndüğünü söyleyin.Bilinen gerçek sadece bu. Ondan ötesinin ne getireceğini henüz bilmiyoruz. Bu daha başlangıç.Birinci cümlenin birinci kelimesini okur okumaz kitap hakkında nasıl fikir yürütebilirsiniz?"  Köylüler bu defa açıkca ihtiyarla dalga geçmemişler ama içlerinden "Bu herif sahiden gerzek" diye geçirmişler...Bir hafta geçmeden, vahşi atları terbiye etmeye çalışan ihtiyarın tek oğlu attan düşmüş ve ayağını kırmış. Evin geçimini temin eden oğul şimdi uzun zaman yatakta kalacakmış. Köylüler gene gelmişler ihtiyara."Bir kez daha haklı çıktın" demişler. "Bu atlar yüzünden tek oğlun, bacağını uzun süre kullanamayacak. Oysa sana bakacak başkası da yok.Şimdi eskisinden daha fakir, daha zavallı olacaksın" demişler. İhtiyar "Siz erken karar verme hastalığına tutulmuşsunuz" diye cevap vermiş."O kadar acele etmeyin. Oğlum bacağını kırdı.Gerçek bu. Ötesi sizin verdiğiniz karar. Ama acaba ne kadar doğru. Hayat böyle küçük parçalar halinde gelir ve ondan sonra neler olacağı size asla bildirilmez." Birkaç hafta sonra, düşmanlar kat kat büyük bir ordu ile saldırmış. Kral son bir ümitle eli silah tutan bütün gençleri askere çağırmış. Köye gelen görevliler, ihtiyarın kırık bacaklı oğlu dışında bütün gençleri askere almışlar. Köyü matem sarmış. Çünkü savaşın kazanılmasına imkân yokmuş, giden gençlerin ya öleceğini ya da esir düşeceğini herkes biliyormuş. Köylüler, gene ihtiyara gelmişler... "Gene haklı olduğun kanıtlandı" demişler. "Oğlunun bacağı kırık ama hiç değilse yanında. Oysa bizimkiler, belki asla köye dönemeyecekler. Oğlunun bacağının kırılması, talihsizlik değil, şansmış meğer..." "Siz erken karar vermeye devam edin" demiş, ihtiyar. "Oysa ne olacağını kimseler bilemez. Bilinen bir tek gerçek var. Benim oğlum yanımda, sizinkiler askerde... Ama bunların hangisinin talih, hangisinin şanssızlık olduğunu sadece Allah biliyor."

Lao Tzu, öyküsünü şu nasihatla tamamlamış:

"Acele karar vermeyin.Hayatın küçük bir dilimine bakıp tamamı hakkında karar vermekten kaçının. Karar; aklın durması halidir.Karar verdiniz mi, akıl düşünmeyi, dolayısı ile gelişmeyi durdurur.Buna rağmen akıl,insanı daima karara zorlar. Çünkü gelişme halinde olmak tehlikelidir ve insanı huzursuz yapar.Oysa gezi asla sona ermez. Bir yol biterken yenisi başlar.Bir kapı kapanırken, başkası açılır.Bir hedefe ulaşırsınız ve daha yüksek bir hedefin hemen oracıkta olduğunu görürsünüz."Ben de diyorum ki, geçmişte düşünün kimler nelerle engellendiler ve şu anda neredeler, kimler hangi makamda idi ve şu anda neredeler…?Yolun sonu herkes için ölüm değil mi?....

Kaynak : İnterNET

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Cσ∂єx' Alıntı:
Lao Tzu, öyküsünü şu nasihatla tamamlamış:
"Acele karar vermeyin.Hayatın küçük bir dilimine bakıp tamamı hakkında karar vermekten kaçının. Karar; aklın durması halidir.Karar verdiniz mi, akıl düşünmeyi, dolayısı ile gelişmeyi durdurur.Buna rağmen akıl,insanı daima karara zorlar. Çünkü gelişme halinde olmak tehlikelidir ve insanı huzursuz yapar.Oysa gezi asla sona ermez. Bir yol biterken yenisi başlar.Bir kapı kapanırken, başkası açılır.Bir hedefe ulaşırsınız ve daha yüksek bir hedefin hemen oracıkta olduğunu görürsünüz."Ben de diyorum ki, geçmişte düşünün kimler nelerle engellendiler ve şu anda neredeler, kimler hangi makamda idi ve şu anda neredeler…?Yolun sonu herkes için ölüm değil mi?....
Çok doğru ya, acele karar verip hele birde yine acele bir şekilde uyguladıımı,çok kötü oluyor.
Uygulamalarımın ucu açık kalıo acele karar vermekten sanırım.
O yada bu şekilde düzeltiyorum ama, düzeltemediklerimde olmuyor değil.
Bendeki bir çok sorundan birisi acele karar verme sorunu,düzeltirim diye umud ediyorum du bakalım.
Daha yaşımız genç sayılır, hem öğrenmenin yaşı yokmuş derler.

Teşekkürler kaptan konu için.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Sanırım  bu konuyu farklı başlık adında okumuştum,güzel paylaşım

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
"Acele karar vermeyin.Hayatın küçük bir dilimine bakıp tamamı hakkında karar vermekten kaçının. Karar; aklın durması halidir.Karar verdiniz mi, akıl düşünmeyi, dolayısı ile gelişmeyi durdurur.
:)
Bazen öyle stresli anlarım oluyorki daha karar veremeden beynim kilitleniyor. Özellikle işle ilgili konularda..
Çok doğru söylemiş: Bir şeye önceden karar verince akıl duruyor ve önünüzdeki diğer alternatifleri göremiyorsunuz.

Teşekkürler Özgür.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Sağolun yazı için. Ben hep acele karar veririm ve bu kararlarım yüzünden ailemden işitmediğim azar kalmadı. Böyle alışmışım, aklıma ilk geleni yaparım hep.Kötü bir huy farkındayım.
En kötü karar bile kararsızlıktan iyidir değil mi.  :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
O şairane bir söz abi.
Bence o sözü söyleyen, çok kötü bir karar vermiş ona kılıf arıo :d

Yani yok öyle bir şey en kötü yada yanlış karar kararsızlıktan iyidir gibi bir şey.
Kararsız olma durumuda neticesinde bir karar sayılır  :d Yada tercih :d

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Korsan' Alıntı:
O şairane bir söz abi.

Yani yok öyle bir şey en kötü yada yanlış karar kararsızlıktan iyidir gibi bir şey.
:) Akşama cevap yazayım şimdi çok işim var  :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
maxMESA' Alıntı:
Korsan' Alıntı:
O şairane bir söz abi.

:) Akşama cevap yazayım şimdi çok işim var  :)
Olur bana uyar kaptan.
Ama akşama benim sana cevap yazamam, malum r yok bende ugrastırır :d
Bende sana yarına cevap yazarım  :d birer gün arayla yazışırız işte.

Ama ciddi ciddi, en kötü karar kararsızlıktan iyidir kısmı tamammen, de hadi çabuk ol karar ver e hadi ama  ne bekliyorsun, ne kadar bekleyeceksin gibi dolduruşa getirmekten başka bir şey değil.
Dolduruşa geldinmi acele karar verion işte, malum konuda acele karar vermeyin diyor.

Konu doğru bence, bende özgün bir söz yazayım bari.

Acele karar vermek, kararsızlıktan kötüdür. (Korsan)
Dipnot: Tüm telif hakları şahsıma aittir.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Korsan' Alıntı:
Kararsız olma durumuda neticesinde bir karar sayılır
Geldim abi işim azaldı kendi düşüncemi yazayım .  :)

En kötü, yanlış karar kararsızlıktan iyidir. Neden ?

Burda bahsedilen kararsızlık, hiçbirşeye karar verememe durumu yani sonsuz bir bekleyiş ve döngü. Örnek verecek olursam, senin önünde iki kapı var. Sağdan mı gireyim , soldan mı gireyim diye durmadan düşünüyosun ve sürekli o noktada bekliyosun. Karar verenler ise ya sağdan, ya soldan gidiyolar kimisi iyi kimisi kötü. Sense durduğun nokta da kararsız olarak beklemeye devam ediyosun. Sonunda diyosun ki ben bu kapılardan ikisinden de geçmeyeyim geri döneyim. Bu nokta da bile bir karar almış oldun. Yani bir işi yapmamaya karar vermek kararsızlık değildir.

Bazı kararsız atomlar vardır mesela. Proton mu olayım, nötron mu olayım karar verememiştir. Nereye çekersen oraya gider.

Kararsız insan da buna benzer. Sürekli etraftan söylenenlere göre hareket eder.

Bu sözü şöyle düzeltebiliriz,

Kendi almış olduğunuz en kötü karar bile, kararsız kalmaktan iyidir.

Benim görüşlerim bu doğrultuda :)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kendi almış olduğunuz en kötü karar bile, kararsız kalmaktan iyidir
Bu konuda katııyorum sana Harun,alınan en kötü kararlar bile nasıl iyi karar alacağımızı öğretir,yönlendirir,kararsız nötr olmak daha kötü

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Hoşgeldin abi.

Ya işi biraz felsefi boyuta çekicem ama, karar için bir konu gerekir.
Mesela ben bir konuda karar vermek istemiyorum, bu bir karar değilmi ?
Neden illa karar vermem gerekiyor, atıyorum o konuda alıcağım her karar yanlış bende karar vermiyorum.
Verdiğin örneğe geleyim önümde 2 kapı var sağdanmı soldanmı ? diğer seçeneği yazmamışsın hiç biri buda bir karar.
Kararsızlıkta bir karardır gibi bir durum var bazı durumlarda tabii.

Tamam işte o karar kararsızlık olsa dahi bu dediğin geçerli :d

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Korsan' Alıntı:
Hoşgeldin abi.

Ya işi biraz felsefi boyuta çekicem ama, karar için bir konu gerekir.
Mesela ben bir konuda karar vermek istemiyorum, bu bir karar değilmi ?
Neden illa karar vermem gerekiyor, atıyorum o konuda alıcağım her karar yanlış bende karar vermiyorum.
Verdiğin örneğe geleyim önümde 2 kapı var sağdanmı soldanmı ? diğer seçeneği yazmamışsın hiç biri buda bir karar.
Kararsızlıkta bir karardır gibi bir durum var bazı durumlarda tabii.

Tamam işte o karar kararsızlık olsa dahi bu dediğin geçerli :d
Tamam abi aynı şeyden bahsediyoz ama farklı anlatıyoruz :)

Bak şimdi buraya 3 seçenek koyuyorum ve diyorum ki birini seçebilirsiniz ama seçmeyebilirsiniz de ;

A) Kırmızı
B) Mavi
C) Yeşil

Birisi geliyor diyor ki, kırmızıyı aldım, birisi geliyor diyor ki, yeşili aldım. Ötekisi ise ben seçim yapmak istemiyorum diyor.

Kararsız olan ise, mavi mi, yeşil mi, kırmızı mı diye düşünmeye devam ediyor.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Az önce bi olaya tanık oldum,belki çok basit bir örnek ama paylaşmak istedim,
insanların yaşadığı kararsız tutumlar kendilerini komik durumada düşürebiliyor,arkadaşa çıkışta şuraya uğrayalım diyorum söylediğim kişi öteki arkadaşa  bakıp onaylamasını  bekliyor yani o evet derse gelecek,hayır derse o da gelmeyecek  yaaa bu çok zor bir soru değildi yani,kendi kendine fikrini dile getirmekten bile aciz insanlar,hep onay bekliyorlar,ne zayıf insanlar ya deli oluyorum valla ,gerildim iki dakikada

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Ebruliyn' Alıntı:
Az önce bi olaya tanık oldum,belki çok basit bir örnek ama paylaşmak istedim,
insanların yaşadığı kararsız tutumlar kendilerini komik durumada düşürebiliyor,arkadaşa çıkışta şuraya uğrayalım diyorum söylediğim kişi öteki arkadaşa  bakıp onaylamasını  bekliyor yani o evet derse gelecek,hayır derse o da gelmeyecek  yaaa bu çok zor bir soru değildi yani,kendi kendine fikrini dile getirmekten bile aciz insanlar,hep onay bekliyorlar,ne zayıf insanlar ya deli oluyorum valla ,gerildim iki dakikada
;D ;D

Farketmez insanları diye ara google' da. Bazılarına da bişe sorarsın farketmez der sürekli. Ya nasıl farketmez hiç bir fikrin yok  :)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
valla doğru Harun aslında butür farketmez insanlarla konuşsanda konuşmasan da bişey farketmez,sana bişey katmaz

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Ebruliyn' Alıntı:
valla doğru Harun aslında butür farketmez insanlarla konuşsanda konuşmasan da bişey farketmez,sana bişey katmaz
Bak bir kararsızlık örneği, ekşisözlükten buldum

- napalim?
- bilmem

- hangi filme gidelim?
- farketmez

- nerde yesek ki?
- bilmem

- ne içersin?
- farketmez

- ne yersin?
- sen ne yersen

- tatlı felan alalim mi?
- farketmez

- fark eder mi?
- farketmez

- bilir misin?
- bilmem

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Valla saçma cevaplar vermektense böylesi daha iyi :d

Mesela ne yersin sanane, ne içersin zemzem suyu, hangi filme gidelim, film bize gelse olmazmı,Nerde yesek ay üssü alfada :d
Vs vs vs :d Bazen ama altını çizin :d