Yaşama Açılan Kapı:Sevgi

• Konbuyu başlatan the_sweet
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde the_sweet tarafından oluşturulan Yaşama Açılan Kapı:Sevgi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,889 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Yaşama Açılan Kapı:Sevgi
Konbuyu başlatan the_sweet
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan prenses35
T

the_sweet

Kullanıcı
11 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
bursa
  Göğsüzünüzün ortasına bir sıkıntı gelip çöreklenmiştir.Başınızı kaldırıp bakarsınız gökyüzüne...Ardından sağnak bir yağış yağmaya başlar .Gök delindi sanırsınız.Kimi zaman birkaç saat sürer,kimi zaman birkaç gün kimi zaman ise aylar sürer bu fırtına...Fırtına şiddetini arttırdıkça ,bundan böyle hiçbir zaman masmavi bir gökyüzü,pırıl pırıl bir güneşin ışıltısını göremeyeceğiniz duygusu kaplar içinizi...
  Öylesine paniğe kapılırsınız ki,çoğu zaman elinizdeki şemsiyeyi açmak bile aklınıza gelmez.
  Böyle fırtınalı günlerde ya evinizden dışarı adımınızı atmaz,perdelerinizi sıkıca kapatıp bu sonsuza dek süreceğini düşündüğünüz  kıştan korunmaya çalışırsınız  ya da yağan yağmura,fırtınanın şiddetine aldırmaz,perdelerinizi sonuna dek açar ve umutla güneşin ilk ışıltısını beklersiniz.
  Oysa önemli olan fırtınanın içinde ayaklarınızı yere sağlam basabilmenizdir.
  Kimi zaman sorunlar öylesine ardı ardına gelir ki,soluk alamayacak denli bunaldığınızı duyumsar,bundan böyle hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını düşünürsünüz.
  Elinizi attığınız herşey ters gitmekte ,yaşamınıza giren herkes sizi yarı yolda bırakmaktadır.
  Fırtınanın şiddetinden yere düşmemek için çabalarken tutunacak bir dal,sığınacak bir liman ararsınız .'Keşke' dersiniz.'Keşke fırtınayı durdurabilecek büyük bir güce sahip olabilseydim!'
  En yakınlarımızın bile sesimizi duymadığını ,sizi anlamadıklarını ,yapayalnız  kaldığınızı düşünerek yaşama isyan ettiğiniz anda yıllar önce bir kitapta okuduğunuz sözcükler gelir aklınıza:' Bir insan ancak kendi içinde devrikse başkaları tarafından devrilebilir'
  Bu sözcükleri önce beyninize,sonra yüreğinize kazırsınız sabırla...
  Yazdığınız her sözcükte çevrenizdeki kara bulutlar dağılmaya başlar.Aniden bastıran fırtına ,bir sabah usulca yerini gün ışığına bırakır ve çekip gider yaşamınızdan...Sıcacık bir sevginin varlığını duyumsarsınız yüreğinizde...Yaşanılan tüm fırtınalara karşı ,sevgi alıp başını gitmemiş,sizi terk etmemiştir.Usulca fısıldarsınız sevgiye ,'Neden?'diye sorarsınız merakla...'Neden sende çekip gitmedin?'
  'Gidemezdim'der sevgi.'Çünkü kalmamı sen istedin.Anımsıyor musun ,fırtınanın ortasında çaresizlik içinde kıvranırken ,fırtınayı durdurabilecek büyük bir güce sahip olmayı dilemiştin içinden...'
  'Evet'dersiniz heyecanla...
  'Yoksa o sen miydin?
  Sevgi,içinizi ısıtan o sıcacık sesiyle yanıt verir:
  'Evet,fırtınayı dindiren o büyük güç bendim' der.'Ve sen çaresizlikten kıvranırken isyan ederken hep beni çağırmanı bekledim.Dünyadaki en büyük gücün sevgi olduğunu;ancak sevginin gücüyle ayakta durabileceğini,tüm güçlüklere karşı koyabileceğini anımsamanı bekledim sabırla...
  'İnsanlar çoğu kez fırtınanın şiddetine karşı koyamayarak yüreklerindeki sevgiyi öldürmeyi yeğliyorlar.Kimi zaman öfke ve şiddetin sesi,benim sesimi bastırıyor.
  'İşte o zaman fırtınayı dindirmenin hiçbir yolu kalmıyor.Beni istemeyen yüreklerde barınamam ki...Sevgisiz bir yüreğin yenilgiden kaçamayacağı gerçeğini herkes unutuyor.İnsanların sahip olduğu en büyük güçtür sevgi...
  'Zorlamayla açılmayan,yüzlerce kilit vurulmuş en zorlu kapıları bile kolayca açan sihirli bi anahtarım ben...
  'Yaşama açılan pencereyim...
  'Sevgiye inanan insan,yeri geldiğinde tüm dünyaya meydan okur korkusuzca,dünyanın en güçlü silahları bile onu yere yıkmaya yetmez.Sevginin gücüyle kazanacağına olan inancını yitirmeyen insan hiçbir savaşımdan yenik çıkmaz.
  'Unutma,yaşamda bir kapı kapandığı zaman başka bir kapı açılmaktadır.Ama çoğu kez insanlar kapanan kapıyı yeniden açmaya zorladıkları için yeni açılan kapıyı görmezler.
  'Şimdi yüreğini ferah tut ve seçtiğin yolda özgürce ilerle...yüreğindeki sevgi her zaman en iyi rehberin olacaktır'
  Günlerdir zorla açmaya çalıştığınız kapıdan uzaklaşmya başlamadan önce yüreğinizde bir temizlik yapma gereği duyarsınız.Güvensizlik,endişe,korku,öfke adına ne varsa yüreğinizde usulca çıkarıp kapanan kapının önüne koyarsınız.
bir anda huzurla dolar içiniz...Sevgiyi kolunuza takıp 'Ben hazırım' diyerek yeni bir yaşama açılan kapıdan içeri adımınızı atarsınız.
                                                                    NURAY BARTOSCHEK

H

huriş

Kullanıcı
17 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
kastamonu
Teşekkürler the_sweet ..
Uzun zamandır Nuray BARTOSCHEK' i okumamıştım güzel bir payşalım oldu.
Diyor ya :
"Bir insan ancak kendi içinde devrikse başkaları tarafından devrilebilir"
doğru söze ne denir.
Çok etkilendim bu cümleden...
Sağolasın :)

G

Gül46

Kullanıcı
17 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Türkiye
Çok Güzel bir yazıymış okumaktan zevk oldum  paylaşımın için tşk.

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Bir insan ancak kendi içinde devrikse başkaları tarafından devrilebilir'

çok güzell bi yazıydı,,paylaşım için teşekkürler...

D

diloş

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
gerçekten çok anlamlı bir yazıydı paylaşım için sağol..... galiba başımıza gelen zorluklaraı ve sıkıntıları iyi şeylerden daha çok ciddiye alıyoruz sanırım bu en büyük hatamız içimizdeki sevgiyi büyütüp beslemeliyiz işte o zaman güçlü oluruz işte o zaman yıkılmayız.....

T

the_sweet

Kullanıcı
11 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
bursa
Ne demek arkadaşlar rica ederim.. Beğenmenize çok sewindim.Yazıyı okuduğum zaman çok etkilendim bunu mutlaka paylaşmalıyım diye düşündüm ii ki de paylaşmışım:)

K

kelebekcocuk

Kullanıcı
9 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
www.sureyyaaktas.com
the_sweet' Alıntı:
  Göğsüzünüzün ortasına bir sıkıntı gelip çöreklenmiştir.Başınızı kaldırıp bakarsınız gökyüzüne...Ardından sağnak bir yağış yağmaya başlar .Gök delindi sanırsınız.Kimi zaman birkaç saat sürer,kimi zaman birkaç gün kimi zaman ise aylar sürer bu fırtına...Fırtına şiddetini arttırdıkça ,bundan böyle hiçbir zaman masmavi bir gökyüzü,pırıl pırıl bir güneşin ışıltısını göremeyeceğiniz duygusu kaplar içinizi...
  Öylesine paniğe kapılırsınız ki,çoğu zaman elinizdeki şemsiyeyi açmak bile aklınıza gelmez.
  Böyle fırtınalı günlerde ya evinizden dışarı adımınızı atmaz,perdelerinizi sıkıca kapatıp bu sonsuza dek süreceğini düşündüğünüz  kıştan korunmaya çalışırsınız  ya da yağan yağmura,fırtınanın şiddetine aldırmaz,perdelerinizi sonuna dek açar ve umutla güneşin ilk ışıltısını beklersiniz.
  Oysa önemli olan fırtınanın içinde ayaklarınızı yere sağlam basabilmenizdir.
  Kimi zaman sorunlar öylesine ardı ardına gelir ki,soluk alamayacak denli bunaldığınızı duyumsar,bundan böyle hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını düşünürsünüz.
  Elinizi attığınız herşey ters gitmekte ,yaşamınıza giren herkes sizi yarı yolda bırakmaktadır.
  Fırtınanın şiddetinden yere düşmemek için çabalarken tutunacak bir dal,sığınacak bir liman ararsınız .'Keşke' dersiniz.'Keşke fırtınayı durdurabilecek büyük bir güce sahip olabilseydim!'
  En yakınlarımızın bile sesimizi duymadığını ,sizi anlamadıklarını ,yapayalnız  kaldığınızı düşünerek yaşama isyan ettiğiniz anda yıllar önce bir kitapta okuduğunuz sözcükler gelir aklınıza:' Bir insan ancak kendi içinde devrikse başkaları tarafından devrilebilir'
  Bu sözcükleri önce beyninize,sonra yüreğinize kazırsınız sabırla...
  Yazdığınız her sözcükte çevrenizdeki kara bulutlar dağılmaya başlar.Aniden bastıran fırtına ,bir sabah usulca yerini gün ışığına bırakır ve çekip gider yaşamınızdan...Sıcacık bir sevginin varlığını duyumsarsınız yüreğinizde...Yaşanılan tüm fırtınalara karşı ,sevgi alıp başını gitmemiş,sizi terk etmemiştir.Usulca fısıldarsınız sevgiye ,'Neden?'diye sorarsınız merakla...'Neden sende çekip gitmedin?'
  'Gidemezdim'der sevgi.'Çünkü kalmamı sen istedin.Anımsıyor musun ,fırtınanın ortasında çaresizlik içinde kıvranırken ,fırtınayı durdurabilecek büyük bir güce sahip olmayı dilemiştin içinden...'
  'Evet'dersiniz heyecanla...
  'Yoksa o sen miydin?
  Sevgi,içinizi ısıtan o sıcacık sesiyle yanıt verir:
  'Evet,fırtınayı dindiren o büyük güç bendim' der.'Ve sen çaresizlikten kıvranırken isyan ederken hep beni çağırmanı bekledim.Dünyadaki en büyük gücün sevgi olduğunu;ancak sevginin gücüyle ayakta durabileceğini,tüm güçlüklere karşı koyabileceğini anımsamanı bekledim sabırla...
  'İnsanlar çoğu kez fırtınanın şiddetine karşı koyamayarak yüreklerindeki sevgiyi öldürmeyi yeğliyorlar.Kimi zaman öfke ve şiddetin sesi,benim sesimi bastırıyor.
  'İşte o zaman fırtınayı dindirmenin hiçbir yolu kalmıyor.Beni istemeyen yüreklerde barınamam ki...Sevgisiz bir yüreğin yenilgiden kaçamayacağı gerçeğini herkes unutuyor.İnsanların sahip olduğu en büyük güçtür sevgi...
  'Zorlamayla açılmayan,yüzlerce kilit vurulmuş en zorlu kapıları bile kolayca açan sihirli bi anahtarım ben...
  'Yaşama açılan pencereyim...
  'Sevgiye inanan insan,yeri geldiğinde tüm dünyaya meydan okur korkusuzca,dünyanın en güçlü silahları bile onu yere yıkmaya yetmez.Sevginin gücüyle kazanacağına olan inancını yitirmeyen insan hiçbir savaşımdan yenik çıkmaz.
  'Unutma,yaşamda bir kapı kapandığı zaman başka bir kapı açılmaktadır.Ama çoğu kez insanlar kapanan kapıyı yeniden açmaya zorladıkları için yeni açılan kapıyı görmezler.
  'Şimdi yüreğini ferah tut ve seçtiğin yolda özgürce ilerle...yüreğindeki sevgi her zaman en iyi rehberin olacaktır'
  Günlerdir zorla açmaya çalıştığınız kapıdan uzaklaşmya başlamadan önce yüreğinizde bir temizlik yapma gereği duyarsınız.Güvensizlik,endişe,korku,öfke adına ne varsa yüreğinizde usulca çıkarıp kapanan kapının önüne koyarsınız.
bir anda huzurla dolar içiniz...Sevgiyi kolunuza takıp 'Ben hazırım' diyerek yeni bir yaşama açılan kapıdan içeri adımınızı atarsınız.
                                                                     NURAY BARTOSCHEK
re-Member' Alıntı:
Bir insan ancak kendi içinde devrikse başkaları tarafından devrilebilir'

çok güzell bi yazıydı,,paylaşım için teşekkürler...

İÇİMİZDEKİ SEVGİLERİ TÜKETMEMEK ADINA...TELEKKÜRLER:

PAYLAŞIM İÇİN ( SANIRIM SEVGİ PAYLAŞILMALI...VE SENİ SEVİYORUM SÖZÜ HAKETMESELER DE SÖYLENMELİ

İNCİ DANELERİ

Kadın, Ud taksimini dinlerken, kendini unutmuş, O toz pembe aleme dalmıştı. Onca el değmemiş, sevgi dolu, soylu, ahlaki düşünceyi uyandıran ümit ve arzu dolu yıllarına uçuvermişti. Onu yakalamak için özlem ve merak dolu yılların derinliklerine dalmıştı. Dudaklarındaki tebessüm, kırmızı bir gülü andırıyordu. Müziğin ahengi ile dağlarda, ovalarda, nehirlerdeki türküleri duydu. Ninni gibi gelmişti. Göz pınarlarından akan inci deneleri, notalar üzerinde tango yapmaya başladı.  Udi Edip Erdem tellere vurdukça mest oldu. Nefesi kesildi. Kalbi çarptı. Dili tutuldu. Bir iç geçirdikten sonra uyudu. Seher vakti, ezan seslerine karışmış bir ağlama sesiyle silkindi. Camii avlusunda terkedilmiş gibi hissetti kendini... Anne, kucağına hasret, vücudu üşümüş, açlıktan nefesi kokmuştu. Bu sevgiye muhtaç bedeni aldı. Bağrına bastı. Ninni söyledi. Gökte denizi, yerde yıldızı görmek, gökkuşağını andıran kelebeklerle yarışmak, arılarla kovam kovan dolaşmak, güneşin her doğuşu ve batışında ateş böceğiyle dertleşmek, bir çiçeğe renk vermek, büyümesi için güneşten ve topraktan aldığı gıdayla beslemek sonra, iklim iklim bir daldan öteki dala fırlatmak mıdır sevgi... Bilir misin? ...Sana insânî duyguları hatırlatabilir sevgi...Bir çiçeği ezmemeği, yeşili hissetmeyi, mavi ile yaşamayı, emeği öğretir sevgi... İnsân isek her çeşit acıyı paylaşmayı yüreğimizin derinliklerinde korkarak sakladığımız, iyiliklerimizi, güzelliklerimizin sıcaklığını, özlem ve gerçeği, duygu ile mantığı karıştırmamaktır. Hüzün ve mutluluk gözyaşları ile ânı insân gibi yaşayabilmek, yaşatabilmek, sevgi taşıyıp aşılayabilmektir. Sevgi, duygular ve düşünceler ile raks etmek doğumdan ölüme kadar yaşamayı bilmektir.

Türkiye Gazetesi, 19 Aralık 1999/ Pazar

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bazen bütün kapıları kapattığıda oluyor..
Hele takalım sevgi'yi kolumuza bakalım.. Yaşama açılan yeni bir kapıdan girelim.. Ne fark edecekse artık..
Teşekkürler konu için..

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Öyle açamazsanda dostluk kapısını..

Bekle dost kapısın, sadık kul isen                               
Gönüller tamir et, ehli dil isen                                   
Sevda sahrasında Mecnun değilsen                         
Ne Leyla’yı çağır, ne çölü incit

H

hırslı.28

Kullanıcı
16 Tem 2009
En iyi cevaplar
0
0
çok güzeldi  :)

R

redflame

Kullanıcı
17 Kas 2009
En iyi cevaplar
0
0
                            tek kelime süper....teşekkürler

P

prenses35

Kullanıcı
23 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
36
İzmir
işte bu doğrudur..açılabilecek kapıların arkasında dururuz ama gözlerimiz karşımızdaki açılmayan kapıyı görür..cünkü yanlış yöne bakıyoruzdur...