yaşam ayrıntıları...

• Konbuyu başlatan aydan korkut
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde aydan korkut tarafından oluşturulan yaşam ayrıntıları... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,033 kez görüntülenmiş, 20 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı yaşam ayrıntıları...
Konbuyu başlatan aydan korkut
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Zynep
A

aydan korkut

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
manisa
Mucizelere inanın ama asla onlara bel bağlamayın.

.Durum ne olursa olsun nezaketin size zarar vermeyeceğini unutmayın.

.Bir geziden döndüğünüz gün harcamalarınızın listesini yapın.

.Küçük şeyleri iyi yapmaktan dolayı mutlu olmasını bilin.

.Her yıl, çocuklarınızın okula başladığı ilk gün onların fotoğrafını çekin.

.Bir arkadaşınız hakkında iyi bir söz duyduğunuzda bunu ona iletin.

.Doğru olduğunu bildiğiniz şeyi yapmaktan asla çekinmeyin.

.Dikkat çekmek için iş yapmayın dikkat çekecek iş yapın.

.Çocuklarınızı kardeşleri ya da sınıf arkadaşlarıyla kıyaslamayın.

.Sivil örgütlere katılın.

.Büyük zarar getirmeyecekse bırakın çocuklarınız bildikleri gibi yapsın.Çünkü yaptıkları hatalardan, başkalarından öğrendiklerinden daha fazlasını öğreneceklerdir.

.Her başarının bir bedeli olduğunu asla unutmayın.

.Çocuklarınızın önünde eşinize kötü bir söz söylemeyin.

.Çocuklarınız çoktan uyumuş olsalar bile onlara iyi geceler öpücüğü verin.

.Can sıkıntısını egzersiz yaparak dağıtmaya çalışın.

.Boğaza takılan bir şeyi çıkartma yöntemlerini öğrenin.

.Yolculuk ederken cüzdan, otomobil anahtarı, gözlük ve ayakkabılarınızı yakınınızda bulundurun.

.Eleştirmekle geçirdiğiniz zamanın iki katını övmeye ayırın.

.Çocuklarınıza engelli bir kişiyi asla küçümsememeyi öğretin.

.Gazetenin ekonomi sayfasını düzenli bir biçimde okuyun.

.Yolculukta temel gereksinimlerinizin listesini yapın ve bavulunuzda tutun.

.Çocuklarınızın televizyon izleme süresini ve programlarını sınırlayın.

.Zarafeti modaya yeğleyin.

.Kendinizi geliştirme konusunda her bulduğunuz fırsatı değerlendirin.

.Kızınıza ya da oğlunuza da yemek yapmasını öğretin.

.Her terslikte saklı olabilecek iyi fırsatı arayın.

.Eve bir eşya alırken deneyim kazanmaları için cocuklarınızı da yanınızda ürün.

.Evde yapılan börek ya da kurabiyeleri iş yerine de ürün.

.Deneyimli insanları asla dikkate almazlık etmeyin.

.Yolunuza çıkan aksiliklerin, sizi amaçlarınızdan alıkoymasına izin vermeyin.

.Her gün mutlaka olumlu bir şey söyleyin.

.En sevdiğiniz sözü yazın ve görebileceğiniz bir yere asın

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
cogunu yapmaya calısacam ben adam olma yolunda ilerliyormuyum ne :D :D saol paylasım için

E

elementx

Kullanıcı
21 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Konya
kisiselogreti.com
teşekkürler Paylaşım için Hepsi kişiligimizi ve Karşımızdaki kişileri yüceltici davranışlar  :)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Kesinklikle şuna katılıyorum;

Hayat felsefenizi içeren yada çook sevdiğiniz sözü her gün okuyabileceğiniz bir yere astığınızda ,faydasını görüyorsunuz. Galiba bunda şunun da etksi var " Göz gördüğüne alışırmış"

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Gülşah' Alıntı:
Kesinklikle şuna katılıyorum;

Hayat felsefenizi içeren yada çook sevdiğiniz sözü her gün okuyabileceğiniz bir yere astığınızda ,faydasını görüyorsunuz. Galiba bunda şunun da etksi var " Göz gördüğüne alışırmış"
Ölede birde atasözü var duydugunun hiç birine gördüklerinin yarısına nan diye pişmiş aşa su katayım dedim :)
Yani her görülene alışmamak lazım.

Ama mesajına harfiyen katılıyorum gülşah

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İçimden hepsine birer cümle yazmak geldi, heyecanlandım. Ama çok uzun olurdu ve vazgeçtim. En çok biri için kendimden bir şeyler yazmak istedim çünkü çok kararsız kaldığım bir konu. Belki sizlerin yardımıyla kafamda birşeyler oluşturabilirim;

Büyük zarar getirmeyecekse bırakın çocuklarınız bildikleri gibi yapsın.Çünkü yaptıkları hatalardan, başkalarından öğrendiklerinden daha fazlasını öğreneceklerdir.
Mantıklı düşündüğümde kesinlikle katılıyorum. Ama kendimi bir anne olarak düşündüğümde ve ne yapardım dediğimde galiba çok korkak bir anne olurdum ki kendim çoğu şeyi yalnız yaptım ve şimdi çoğu şeyden korkmuyorum. Doğru olan da bu.. Fakat kendi çocuğumu düşündüğümde onu rahat bırakamam herhalde..  :-\

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Seninde dediğin gibi yaşamışlığına birde kendin bir şeyler kattığında inan çocuğunu çoğu konuda bırakırsın,yanında olduğunu hissettirerek. :)

G

gurbetci_kiz

Kullanıcı
20 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
aydan korkut' Alıntı:
Mucizelere inanın ama asla onlara bel bağlamayın.

Durum ne olursa olsun nezaketin size zarar vermeyeceğini unutmayın.

Küçük şeyleri iyi yapmaktan dolayı mutlu olmasını bilin.

Doğru olduğunu bildiğiniz şeyi yapmaktan asla çekinmeyin.

Çocuklarınızı kardeşleri ya da sınıf arkadaşlarıyla kıyaslamayın.

Büyük zarar getirmeyecekse bırakın çocuklarınız bildikleri gibi yapsın.Çünkü yaptıkları hatalardan, başkalarından öğrendiklerinden daha fazlasını öğreneceklerdir.

Her başarının bir bedeli olduğunu asla unutmayın.

Çocuklarınızın önünde eşinize kötü bir söz söylemeyin.

Cocuklarınız çoktan uyumuş olsalar bile onlara iyi geceler öpücüğü verin.

Eleştirmekle geçirdiğiniz zamanın iki katını övmeye ayırın.

Çocuklarınıza engelli bir kişiyi asla küçümsememeyi öğretin.
Cok güzel önemli sözler, aslinda bunlari yazmadan, söylemeden, söylettirmeden yapmamiz gerekir ama iyimserligi hic önemsemedigimizi düsünüyorum ve cok üzülüyorum

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Mantıklı olanı söylüyorsun sen:))) Ben yapabileceklerimi.. Şimdi senin gibi düşünüyorum ama acaba o geldiğinde, büyüdüğünde böyle düşünüp yapabilecek miyim!? Yoksa çoğu anne gibi 5 dakika geç kaldığında içim içimi yiyerek telefona sarılıp neredesin sen diye azarlayanlardan mı olacağım..

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
dideM' Alıntı:
İçimden hepsine birer cümle yazmak geldi, heyecanlandım. Ama çok uzun olurdu ve vazgeçtim. En çok biri için kendimden bir şeyler yazmak istedim çünkü çok kararsız kaldığım bir konu. Belki sizlerin yardımıyla kafamda birşeyler oluşturabilirim;

Mantıklı düşündüğümde kesinlikle katılıyorum. Ama kendimi bir anne olarak düşündüğümde ve ne yapardım dediğimde galiba çok korkak bir anne olurdum ki kendim çoğu şeyi yalnız yaptım ve şimdi çoğu şeyden korkmuyorum. Doğru olan da bu.. Fakat kendi çocuğumu düşündüğümde onu rahat bırakamam herhalde..  :-\
Yanıt bende biraz biraz.
Söz buraya döneceğim.:)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Çocuğumuz olduğunda elbette içimiz içmizi yiyecek,merak edeceğiz ama eğer ben yaşadıysam biraz bir şeyleri ,biliyorsam sonuçlarını çocuğumda yaptığında az buçuk serbest bırakırım...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Gülşah' Alıntı:
Çocuğumuz olduğunda elbette içimiz içmizi yiyecek,merak edeceğiz ama eğer ben yaşadıysam biraz bir şeyleri ,biliyorsam sonuçlarını çocuğumda yaptığında az buçuk serbest bırakırım...
Öyle değil pek, zaman hep değişiyor, ve tehlikeler farklılık teşkil ediyor.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Yanıt bende biraz biraz.
En zoru da bu belki.. Karar vermek.. O'nun masumluğu karşısında kararlı olabilmek.. Off güzel olmasına karşın ne kadar da zor! Ben daha Zeytin'e kızdığımda bile bir bakışında yelkenleri indiriyorum. Çocuğumda ne yapacağım!! :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
dideM' Alıntı:
Yanıt bende biraz biraz.
En zoru da bu belki.. Karar vermek.. O'nun masumluğu karşısında kararlı olabilmek.. Off güzel olmasına karşın ne kadar da zor! Ben daha Zeytin'e kızdığımda bile bir bakışında yelkenleri indiriyorum. Çocuğumda ne yapacağım!! :)
:)
Aslında çok yerde yazdım, sanırım içinizde en deneyimli olarak, üstelik 2 kızımdan ayrı, yüzlerce engellinin velisi olarak. Anne demedim, veli dedim.:) Annelik duygusallıktır, ama veli olmak farklıdır.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Gülşah' Alıntı:
Ve yaşanmadan asla bilinmeyen bir duygu ve duygusallık,sorumluluk  annelik.
:)
İşte bu nedenle, "Bu sözü çocuklarıma asla söylemeyeceğim!" diyen anneler bile mutlaka sarfederler bu sözü; "Şimdi anlamıyorsun ama anne olunca görürüm ben seni!"... :)
Ben gerçekten çok duymadım bu sözü ve kızlarımada söylemek istemem.
Sanırım önlemi baştan almak en önemlisi.
Yıllarca aile eğitimi verdim ve velilere hep söylediğim bu olmuştur;
"Çocuğunuza dürüst ve sorumlu olmayı öğretirseniz, ve sizden asla çekinmemesini, bazı hatalarına kızabileceğinizi hatta cezalandırabileceğinizi bilsin ama çok önemli bir şeyi daha bilsin ki, ne olursa olsun siz onun iyiliğini herşeyin üstünde tutarsınız, elbette başkalarının haklarını yemedikçe, 5 dakika geç kaldığı zaman telefona sarılmazsınız, yollara düşmezsiniz. Çünkü zaten geç kalacağını kendisi size haber verecektir."

Elbette, uygulanması kolay mı? diye sorular gelebilir.
Buluğ çağına erişmiş bir çocuğa bazı şeyleri öğretmek artık zordur.
Çocuk doğduğu andan itibaren sorumluluklarını öğrenebilir aslında.Her gün aynı saatte beslenen, uyutulan minicik bebek, bir rahatsızlığı olmadığı takdirde bu saatler geldiğinde mutlaka hissedecektir.
3/4 yaşında çocuklar babalarının geliş saatinde kapı çaldığı zaman, "babam geldiiii!" diye kapıya koşarlar. Akıllarına bir başkasının geleceği gelmez bile.
Disiplin, dürüstlük ve sorumluluk!
Bu 3 şeyi çocuklarımıza yaşam kalitesi olarak öğretebilirsek, ve bunun için gerçekten çaba sarfedersek, her konuda siz ona yetişmeden, o size ulaşacaktır.
Elbette, esnek davranışlar gösterdiği, sorumluluklarını unutuğu zamanlar olacaktır. Saati unutabilir arkadaşlarıyla vakit geçirirken. Ve anneler, aslında hep telaşlıdır.:) Bu konularda Uzman Profesör bile olsalar. 5 dakika geç kaldığı için değil, çocukları görüş alanında olmadığında bile... :) Ve abartmaya meyillidirler, işte başlangıçta söylediğim sözün nedeni; "Bir gün sende anne olacaksın ve beni o zaman anlayacaksın!"
Aile Eğitimi sadece çocuk eğitimi değildir, anne babalarında eğitimidir.
Ve çocuğa hiç bir şey baskıyla, zor kullanarak öğretilemez.
Oyun içi örneklerle çok küçük yaşlardan itibaren ona davranış kalıpları öğretilirken, anne babalarından mutlaka kendi eksiklerini tamamlaması gerekir.
Baskıcı tutum, zorla kabul ettirilen davranış modelleri çocukların isyankar olmasına neden olur.
Ve çocuğa öğretilmesi gereken hataların mutlaka yaşamımızda varolduğudur.
Bir musibet bin nasihatten yeğdir, demiş atalarımız.
Bırakın hata yapsın elbette, anne babanın görevi, hatalı davranış sonuçlarının çocuğun en az şekilde zarar görmesini sağlayacak örnekleri sunmaktır.

T

Takvim

Kullanıcı
8 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
zonguldak
Yukarıdaki sözlerin hepsi birer altın değerinde. Bir baba olarak üzerime düşenleri büyük olranlarda yaptım sanıyorum. Çocuklarımın ikiside şimdi arkadaşım. Bu eğitimlerinede yansısı ikisndende gurur duyuyorum. Eğerki esnek ve anlayışlı olabilmeyi bir başarabilirsek gurur duyacağımız nesiller hayal değil...

K

kaganca

Kullanıcı
26 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
zonguldak
ben zeynep hanımın yorumlarını okurken onu hep merak etmiştim. Nedenini bilmeden kendime hep yakın bulmuştum. Bugün yukarda okuduğum yorumundan sonra daha da takdir ettim. Ben de bir anneyim. Çocuklarımla büyürken onlara birşeyler vermeye çalışırken aslında kendimizin de ne kadar eğitime ihtiyacımızın olduğunu hep düşünürdüm. Çocuk eğitimi aslında ana baba eğitimidir. İnsanlar bir çok şeyi okuyor , anlıyor, öğreniyor ama uygulama en zor olanı. dağıldım biraz galiba. Neyse yazı çok güzeldi ve hep hayatta uygulamaya çalıştığım şeylerdi. teşekkürler..