VAROŞ NEDİR BABO!

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde Codex tarafından oluşturulan VAROŞ NEDİR BABO! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 25,984 kez görüntülenmiş, 18 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı VAROŞ NEDİR BABO!
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan hayalhane
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
VAROŞ NEDİR BABO!
Başak KESER -Akşam
Asıl adı Hamit Çelik. Adıyamanlılar onu yakından tanıyor. Belediye bandosu şefliğinden emekli Kahtalı Hamido'yla on yaşında başlayan müzik yaşamından Nemrut'ta karşılaştığı küçük Sakine'ye, Cola Turca'nın reklam filminden anılarına keyifli bir sohbet yaptık.

Kahtalı Hamido kimdir?

- 1956 Adıyaman Kâhta doğumluyum. Müziğe on yaşında başladım. Bütün nefesli, telli sazları notayla çalıyorum. Öz amcam Aziz Çelik beni yetiştirdi. İlk kemaneyle başladım. Babam rahmetlik bana ufak bir keman aldı. Ha babam her tarafta çalıyordum. Köylü bende usanmıştı. 15 yaşında Adıyaman merkeze geldim. Düğünlere gittim. İbo'ya (Tatlıses) çaldım, Mahmut Tuncer'e, en son Kâhtalı Mıçı'ya çaldım. Bir gün Urfa'da konserdeyken biri benim sesimi keşfetti. "Yav sen güzel okuyorsun, kaset yapalım" dedi. Gözünü Toprak Doyursun adlı ilk kasetim böyle çıktı. Adım esas Hamit Çelik. Herkes öyle biliyordu. Senin adını Kâhtalı Hamido yapacağız dediler. İlgi çeksin diye. Mıçı kızar dedim. Sonra müzik şirketi tuttu beni İstanbul'daki De-Ka'ya sattı, hiç haberim olmadan.

Peki Kahtalı Mıçı bu işe ne dedi?

- 25 senelik ahbaplığımız var. Kirveyiz de. İlk başta o ismi koyma, kendi isminle çık dedi. Darıldı. İki-üç yıl konuşmadı. Ama şimdi aramız çok iyi.

Kaç kasetiniz var?

- Dört kasetim var, ulusal. Şimdi De-Ka'dan beşincisi çıkacak. Yok Yok diye bir parça var. Yılın şarkısı olacak.

İstanbul'a gelmeniz neden gecikti?

- Ekmeğimizi Doğu'dan alıyorduk. İstanbul'a hiç girmedik. Büyük şehir, orada barınamayız diye gelemedik bir türlü. Ama son kasetlerimle medyaya girdim.

Aileniz Adıyaman'da mı?

- Adıyaman'da oturuyoruz. İstanbul'a kaset için gelip gidiyorum. Altı çocuğum var. Üç oğlan, üç kız. Büyük oğlum İstanbul'da doktor. Kızlarımdan biri burada üniversitede okuyor. Altı tane de torunum var maşallah. Ama bana dede demeyin, dedim. Şimdi Hamido Amca diyorlar. Çocuklarımın hepsini evlendirdim. Karımla bir başımıza kaldık evde.

Para kazanıyor musunuz?

- Müzikten para kazandım. Ama öyle büyük para kazanmadım. Başka işle uğraşmadım. Belediye bandosu emeklisiyim. Bando şefiydim. Müzikten kazandığımı çocuklarıma harcadım. Onlara da biz sanatçılıktan yandık siz yanmayın. Aman benim işimi yapmayın okuyun, arkanızdayım dedim. Şimdi hanımla evde iki kişi kaldık.

Siz kimleri dinliyorsunuz?

- Kahtalı Mıçı'yı çok iyi dinlerim. Beste verdim. Arkasında keman çaldım. Sonra İbrahim Tatlıses. Dünyada onun üstünde sanatçı tanımıyorum.

Ufak reklam

Cola Turca reklamıyla ilgili hadise nedir?

- Medya çok yazdı. Benden habersiz yazıldı. Birkaç ay önce telefon çaldı. Bir bayan, "Sizin Sakine isimli bir eseriniz var. Biz bunu ufak bir reklamda kullanacağız" dedi. Ama kimin reklamı olduğunu söylemedi. Ucuz bir rakama anlaştık. 900 milyon dendi ama doğru değil. 15-20 gün aradılar. Her insanı kendimiz gibi görüyoruz. Cola Turca deselerdi başka düşünürdüm. Kullansınlar ama ne için kullanacaklarını söyleselerdi, reklamda beni oynatın derdim. Şarkımı ben söyleyim değil mi? Hiç olmasa bana bir klip çeksinler. Reklamda oynatsalardı parayı da almazdım. Ben diyorum ki Cola Turca'ya, kardaş beni çağırın ben söyleyim. Daha çok ilgi çeker.

Reklamdan sonra teklifler geldi mi?

- Cola Turca söylenmedi. Helal olsun onlara bir şey demiyorum da. Diyarbakı, Urfa, Antep'ten aradılar. "Yav Hamido şöhret oldun" dediler. Dedim ne oldu yav, benim haberim yok. Dedi kardaş, dinle. Kaset teklifleri de oldu. Televizyona da çıkayım, hiç kasetten okumam. Çünkü bu Allah vergisi. O hamamda söylesem o hamamı sallarım ben ya, sallarım. Bi kardaşımıza okutmuşlar. O da tiyatrocu.

Tarkan ayrı ben ayrı

Peki Etiler'de bir bardan teklif alsanız kabul eder misiniz?

- Bir gün sahnedeyim iki genç geldi. Yeğenlerim isteğiniz var mı diye sordum. Tarkan'dan biliyor musun, dediler. Tarkan'a benzeyecek bir tarafım var mı? Tarkan ayrı ben ayrı. Etiler bana göre bir yer değil. Ne işim var? Sesimiz, yorumumuz ayrı. Türkü barlarda veya gazinolarda çıkarım. Şiveye bakıyorlar. Adıyamanlılar'ın şivesini kaba buluyorlar. "Geleceğim, gideceğim" diye konuşamıyorum ki.

Varoş da nesi

Dizi, film projelerine sıcak bakıyor musunuz?

- Evet, filmlerde oynarım. Mesela Dağlar Eşkıyası Hamido'da oyna deseler, oynarım. Niye olmasın?

Sakine parçasını daha önce kimler söyledi?

-İ lk Kâhtalı Mıçı sonra Cavit Karabey ve Ramazan Garipses. En son İzzet Yıldızhan'a verdim. Onunla patladı gitti.

Sizi kim dinliyor?

- Beni genellikle Doğu dinler. Varoş deniyor, varoş nedir bilmiyorum ki. Bayramın ikinci günü İsviçre ve Almanya'ya gidiyorum.

Pop müzik dinler misiniz?

- Dinlemem. Arabamdan pop müziği kaseti çıksa bana ne derler? Onlar da beni dinlemezler. Pop müziği gelip geçici, mevsimliktir. Ama hakiki halk müziği, Türk sanat müziği ölmez.

Sizin tarzınız ne?

- Türk sanat müziğiyle başladım. Sonra baktım, "Hele Hamido bir uzun hava çek, hele Hamido şu türküyü söyle" deniyor, halk müziğine döndüm.

İlham perisi sizi ne zaman buluyor?

- An meselesi. Elime udu, kemanı alıyorum bir şey çıkıyor. Bir şey yaşamadan yapamazsın. Yanımda teyp var. Unutmayayım diye.

Para değil dost

Nelerin hayalini kuruyorsunuz?

- Para pul, şöhret istemiyorum. Ben dost isterim, canı yürekten dost isterim. Para kazanamadım, dost kazandım.

Şöhret olunca ikinci eş alır mısınız?

- Yok babo. Ben Hamido'yum yapamam. Boşuna Hamido olmamışım. Çoluğum çocuğum var. Yaş olmuş 50. Bundan sonra olmaz.

--------------------------------------------------------------------------------

Fıkra gibi

- Kahtalı Mıçı'yla otobüste gidiyoruz. Ben arkada oturuyordum. Onu da yanıma çağırdım. "Yok, gelmem. Ön taraf daha hızlı gidiyor" dedi.

- Bir arkadaşımın stüdyosu vardı. O zaman kerpiçli damların üstünde kaset yapardık. Bir yere gideceğiz. Yeni araba almış. Ama kullanmayı bilmiyor. Yokuş çıkamadık bir türlü. Ne oldu, diye sordum. "Vitesler bitti" dedi.

- İbrahim Bey'le Urfa'da bir açılışta tanıştık. "Sakine şarkısı senin mi Mıçı'nın mı?" diye sordu. Benim dedim. "Hamido konserden sonra görüşek senle" dedi. Gittim Urfa yolunda Allah bilir yağmurun altında durmuş. "Lan oğlum neredesin seni bekliyem. Bana bir kasetini imzala ver" dedi. İmzaladım verdim. Beni jipe aldı. "Bi tane burada bana söyle" dedi. Orada bi tane çektim.

--------------------------------------------------------------------------------

Kılıç Müzik, 15 yaşında. Sekiz yıldır Unkapanı'nda. Ortaklardan Yılmaz Kılıç, kültürel anlamda yapıtlar hazırladıklarını söylüyor. Nemrut Dağı, Urfa, Hasankeyf, Ankara ve Adana'da çekimler yapıyorlar. Adıyaman Harfane sıra geceleri, Güneydoğulu sanatçıların klipleri CD'lerde toplanacak. Yörelerin tanıtımı da yapılacak. Kahtalı Hamido'nun kendisi değil ama gündemdeki şarkısı Sakine CD'de olacak.

Nemrut yolunda

Şarkıdaki Sakine kim?

- Nemrut festivalinde çekime gidiyoruz. Sabah güneş doğuyor böyle. Bi baktım bir aile. Uykulu uykulu tarlaya gidiyor. Ben de yanaştım bir genç kıza. 12-13 yaşlarında. Adı Sakine. Dedim, nereye gidiyorsun. "Tütüne" dedi. Nemrut'a çıkana kadar 45 dakikada şarkıyı yazdım.

Peki karınıza şarkı yazdınız mı?

- Rahime'yle ilgili bir şey yazmadım. Ama mecburi yapacağız. Altı numara çocuğum da gitti şimdi. Elimizde bir karımız kaldı.

Kaporta sağlam

Saçlarınızı boyuyor musunuz?

- Çarkıfelek'te Mehmet Ali Erbil sordu, "Hamit Abi, Mıçı'nın saçı anadan doğma mı böyle?" Kaporta öyle dedim. Ben Renault, Mıçı Tofaş servisine gidiyoruz. Yaş 50'ye dayandı. Boyama mecburi. Saçlarım beyazken sahneye çıktığımda kim bu ihtiyar, diye sormuşlar.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ne kadar samimi, içten, esprili bir röportaj :D :D

Saçlarınızı boyuyor musunuz?

- Çarkıfelek'te Mehmet Ali Erbil sordu, "Hamit Abi, Mıçı'nın saçı anadan doğma mı böyle?" Kaporta öyle dedim. Ben Renault, Mıçı Tofaş servisine gidiyoruz. Yaş 50'ye dayandı. Boyama mecburi. Saçlarım beyazken sahneye çıktığımda kim bu ihtiyar, diye sormuşlar.
Renault Servisi... :)

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
;D Harika bir röportaj olmuş..

D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Gerçekten çok samimi ve ince esprili.
Keşke herkes bu kadar içten ve gerçek konuşabilse
.

S

syn

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
paylaşım için teşekkürler ama ben bu metinden bir mana çıkaramadım

E

erdal_ergen

Kullanıcı
16 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
Çok güzeldi codex

Paylaşım için teşekkürler
:kihkih :kihkih

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
DileklerPerisi' Alıntı:
.
Evet keşke dediğiniz gibi olsa ama olmuyor.
İnsanlar bir yerlerinde onlarca maske ile dolaşıyorlar birini çıkarıp birini takıyorlar.
Zor bu zamanda öle içten insanlara tesadüf etmek vesselam.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Korsan' Alıntı:
DileklerPerisi' Alıntı:
.
Evet keşke dediğiniz gibi olsa ama olmuyor.
İnsanlar bir yerlerinde onlarca maske ile dolaşıyorlar birini çıkarıp birini takıyorlar.
Zor bu zamanda öle içten insanlara tesadüf etmek vesselam.
Aman aman çok içten olmayın, herkes anlamayabiliyor bir de üstelik, "sana ne" tarzı yaklaşımlarla filan karşılaşmanız, terbiyesizlikle itham edilmeniz bile söz konusu, benden uyarması!
Ama ana konudaki şahsa gelince, elbette bu röportaj çok farklı, ilk yorumuda ben yapmıştım hatta... :)

G

gizilöykü

Kullanıcı
18 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
harika içten samimi bir röportaj
teşekkürler :)

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul

"Varoşlarda acı çekerek yaşamak nedir bilirmisiniz?"
Sorusuna hala geçerli bir  yanıt  bulabilmiş değiliz .
Neyse en azından  konunun ana başlığı anlamlı ve düşündürücüydü.

H

hayalhane

paylaşım için teşekkürler.Adıyaman deyince çok güzel memleket yav.Duygulandım şimdi. :-[

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Oy aman aman Burası Adıyaman
Alem düşman kesilir seni sevdiğim zaman .
Bağlamada çalıp sölemesini sevdiğim türkülerden biridir.
Hele gurban çok merak ediyorum o bölgeyi ve en kısa zamanda gidip görmeyi düşünüyorum.

H

hayalhane

crt' Alıntı:
Oy aman aman Burası Adıyaman
Alem düşman kesilir seni sevdiğim zaman .
Bağlamada çalıp sölemesini sevdiğim türkülerden biridir.
Hele gurban çok merak ediyorum o bölgeyi ve en kısa zamanda gidip görmeyi düşünüyorum.
heya gurgan bende çok merak ediyem.Adıyaman ın ve özelliklede bir kaç köyünü.Mübarek memleket yav.aaah aah.Mevla bizede nasip ede inş. ;D

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
hayalhane' Alıntı:
heya gurgan bende çok merak ediyem.Adıyaman ın ve özelliklede bir kaç köyünü.Mübarek memleket yav.aaah aah.Mevla bizede nasip ede inş. ;D
Adıyaman ,Mardin,Diyarbakır ve Antep illerini birde Tunceli' çok merak ediyorum.
Umarım  yüce Tanrı nasibeyler : )

H

hayalhane

crt' Alıntı:
hayalhane' Alıntı:
ALLAH nasip eder değerli kardeşim.Ben Adıyaman ı göreyim de Allah canımı alsa razıyım ;D ;D ;D

Adıyaman ,Mardin,Diyarbakır ve Antep illerini birde Tunceli' çok merak ediyorum.
Umarım  yüce Tanrı nasibeyler : )

H

hayalhane

ALLAH nasip eder değerli kardeşim.Ben Adıyaman ı göreyim de Allah canımı alsa razıyım  ;D ;D