ülkemizde tiyatro

• Konbuyu başlatan ugur1905
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Tiyatro kategorisinde ugur1905 tarafından oluşturulan ülkemizde tiyatro başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 16,014 kez görüntülenmiş, 27 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Tiyatro
Konu Başlığı ülkemizde tiyatro
Konbuyu başlatan ugur1905
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan MAYKIL2041
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Zynep' Alıntı:
ebruliyn' Alıntı:
geçen tv de gördüm tiyatro biletlerine kredi kartı ve iki taksit imkanı sağlamışlar çok üzücü,
ben düzenli her ay giderdim ama bu aralar gitmiyorum ,aslında sinemadan çok tiyatrodan zevk alıyorum,ama müzikal oyunları pek tercih etmiyorum.
1 Lira yapmışlardı bir ara, yine de ilgi çok azdı.
Şimdi bir de şöyle bir durum var; sinema filmleri artık bilgisayar desteğiyle adeta görsel şölene dönüştürüldü, ve çok daha dinamik. Gençlerin özellikle sinemayı tercih etmelerinin nedeni hem bu şöleni izlemek, hem de daha az para harcamak.
Aslında sinema ile tiyatroyu hiç kıyaslamamak gerek. Benzer gibi görünsede çok çok farklı.
Örneğin bir sinema oyuncusu bir sahnede hata yapsa, çekim başa alınır, ama bir tiyatrocunun böyle bir şansı yok. Eğer usta bir oyuncuysa durumu düzeltebilir ama toparlaması kolay değil gerçekten.
Böyle olunca dizi ya da sinema oyunculuğuna ilgi daha fazla oluyor.
Evet ama son zamanda televizyonlarda en çok tiyatro ile ilgili programlar izleniyor. Örneğin,Çok güzel hareketler bunlar, sonraa.. komedi dükkanı, bir tane daha var aklıma gelmedi şimdi.

İnsanlar izlediği zaman seviyorlar ama izleme imkanları yok sanırım.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Aslında şöyle bir şey var, komedi ağırlıklı oyunlar daha revaçta. Son dönem tiyatro oyunlarına bakınca, her zaman iş yapan Yılmaz Erdoğan/Demet Akbağ ikilisi, Emre Kınay'ın oyunları aynı şekilde hep rağbet görür.
Geçen sene bir hafta süreyle bilet bulamamıştık Emre Kınay'ın oyununa.

S

serhatt

Kullanıcı
2 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Tiyatroya önem verilmemesinin birçok nedeni var.. Yeni nesillere en başta edebiyat sevgisi aşılanmıyor..Teknolojinin derin havuzuna girdirilip yüzdürülme çabası içinde olunuyor..Elebette teknoloji bilgisi olunacak ama daha 5 yasındaki çocuğun şu anki tüm pc oyunlarını adı gibi bilmesi ilginç bir durum oalarak gözüküyor..Çocuğa "Edebiyat nedir?" denildiğinde "Ne biliyim ben edebiyatı" cevabı alınıyor..Bir edebiyat tutkunu olarak bu durum beni derinden üzüyor..

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
serhatt' Alıntı:
Tiyatroya önem verilmemesinin birçok nedeni var.. Yeni nesillere en başta edebiyat sevgisi aşılanmıyor..Teknolojinin derin havuzuna girdirilip yüzdürülme çabası içinde olunuyor..Elebette teknoloji bilgisi olunacak ama daha 5 yasındaki çocuğun şu anki tüm pc oyunlarını adı gibi bilmesi ilginç bir durum oalarak gözüküyor..Çocuğa "Edebiyat nedir?" denildiğinde "Ne biliyim ben edebiyatı" cevabı alınıyor..Bir edebiyat tutkunu olarak bu durum beni derinden üzüyor..
O konuya girersek hiç çıkamayız gibime geliyor. Neden her insan bizim istediğimz şekilde olmak zorunda ki. Yani neden başka birisinin edebiyata ilgi duymasını ister insan ?

Eski nesillerde de edebiyata ilgi duyan, durmadan kitap okuyanlara ne tepki veriyolardı kim bilir :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ben üniversite öğrencisiyken, ucuz olduğu için Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konserlerine giderdik.
Sonraları Genco Erkal Dostlar Tiyatrosu epey ucuzlatmıştı biletleri ve bugün bana sorsalar; "en iyi oyuncudur" derim kendisi için, oyunlarını kaçırmayaya başladık.
Bakın, "ucuz olduğu için" dedim, ama sonuç ne mi oldu?
Kaldığım yurtta bizi "elit tabaka entelleri" olarak ilan ettiler!
Böyle bir inanış var gibi geliyor bana biraz.

M

MAYKIL2041

Kullanıcı
23 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
ugur1905' Alıntı:
sizce ülkemizde neden tiyatrolara önem verilmiyor.bence bu ciddi bir konudur.düşünceleriniz bekliyorum
Ülkemizde tiyatroya önem verilmediğini düşünmüyorum.Tiyatroya gitmeden önce "Tiyatroya ilgi gösteren çok az , tiyatroya önem verilmiyor.." diye düşünürken gerçeğin hiç de öyle olmadığını gördüm.Ankara'dayım ve her ay 4-5 kez tiyatroya gidiyorum.Geçen seneden beri yaklaşık 20 oyuna gittim ve hiçbir oyunda az seyirci ile karşılaşmadım.Salonlar her seferinde tıklım tıklım dolu.Ve şimdi çevremdekileri de tiyatronun güzel yüzü ile tanıştırdım.En son ne zaman tiyatroya gittin sorusunun "Çocukken okul bir kere götürmüştü , adını hatırlamıyorum da.." cevabı değişti artık :)
Ankara'da geçtiğimiz ay 13.Uluslararası Tiyatro Festivali yapıldı ve tiyatroseverler 15 gün boyunca oyuna tam anlamıyla doydular.
Bir oyuna gitmek için 10 gün önceden bilet alıyorum.Ancak öyle durumlar oluyor ki 10 gün önce bir bakıyorsunuz hiç bilet kalmamış :(

Kötümser olmaya gerek yok.Gerçek sanıldığı gibi değil.İnsanları tiyatroyla tanıştırmak gerek..Bir bilet mesafesi uzaklıkta..

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Maykıl, soru ülkenin sadece belli başlı bölgelerini ele alsaydı, sana haklısın derdim, özellikle Ankara söz konusu olsaydı.
Ankara hemen her türlü sanat dalının büyük ilgi gördüğü nadir kentlerimizden birisi, bir diğeride İzmir sanırım.
Nüfus çoğunluğunun okuma yazma oranı bile bu konuda etken.
Ancak ülke genelinde, durum senin çizdiğin tablo kadar parlak değil ne yazık ki. Zaten olsa böyle bir konu açılmazdı sanırım?

M

MAYKIL2041

Kullanıcı
23 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
"Sizce ülkemizde neden tiyatrolara önem verilmiyor.bence bu ciddi bir konudur.düşünceleriniz bekliyorum" sorusuna ülkemizde tiyatroya önem veriliyor diyebiliyorum.Verilen önem çok fazla olmayabilir.Ama bu bizi "tiyatroya önem verilmiyor" sonucuna götürmemeli.Ankara'da insanlar tiyatroya çok fazla ilgi gösteriyor.Ülke genelinde durum nasıl onu da ele almak gerek tabi.İstanbul'da Devlet Tiyatroları'nın çok fazla seyircisi var.Özel tiyatroların çoğu da kapalı gişe oynuyor.Anadolu'da "tiyatroya hiç ilgi gösterilmiyor,kimse tiyatroya gitmiyor.." yaklaşımlarını doğru bulmuyorum.Şu anda Devlet Tiyatroları,belediyelerin tiyatroları,sayıları hızla artan tiyatro grupları birçok yere "tiyatroyu" götürdüler ve insanlarımız bu çabayı karşılıksız bırakmadı.Trabzon,Adana,Konya,Gaziantep,Sivas,... turnelerle,tiyatro gruplarının sahnelediği oyunlarla çok seviliyor bu sanat.

Tiyatronun reklam imkanı malum.Televizyonlarda dizi aralarında reklamları olmuyor.Çeşit çeşit fragmanlar dönmüyor internette.Bu yönden sinema filmleri daha çıkmadan izleyiciyi sinamaya çekmeyi başarıyor.Reklam,tanıtım,.. vs."İnsanların tiyatroya çok fazla ilgi göstermemesinin" nedenlerinden birisi olabilir.İnsanların bir türlü tiyatrodan haberdar olması sağlanmalı ve salonlara çekilmeli insanlar.Sinemalar bunu yapmak için çok fazla imkana sahip..

Devlet Tiyatroları'nın ücretleri de çok az.Bir sinema biletinin yarı fiyatına neredeyse.İnsanların bir kere tanışması yeterli tiyatroyla diyorum.Bir kere tanıştı mı kolay kolay bırakılmaz ;)
Ekranlarda çok fazla izlenen "Çok Güzel Hareketler Bunlar,Komedi Dükkanı,Anında Görüntü Show" da bu konuda önemli işlere imza atıyor.Daha çok insanın ekran başından salonlara taşınması en büyük temennilerimden tabi ki..