uçuk nedir?

• Konbuyu başlatan aslı hemşire
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde aslı hemşire tarafından oluşturulan uçuk nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,067 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı uçuk nedir?
Konbuyu başlatan aslı hemşire
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aliye8406
A

aslı hemşire

Kullanıcı
22 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
karabük
Uçuk nedir?

Bunlar sıklıkla dudakta görülen içi sıvı dolu kabarcıklara verilen genel bir addır. Ağızda özellikle dişetinde, sert damakta da görülebilirse de nadirdir. Uçuk genellikle ağrılıdır ve ağrı lezyonun ortaya çıkışından birkaç gün önce ortaya çıkar. Bu kabarcıklar saatler içinde patlayarak kabuklanır. 7-10 gün sürer.

Nedenler:

Uçuk bir herpes simpleks virüsünün aktif duruma geçmesi ile meydana gelir. Bu virüs, daha önce bu enfeksiyonu geçiren hastalarda sessiz ve sinsi bir şekilde bekler ve stres, ateş, travma, hormonal değişiklikler ve güneş ışığına maruz kalma gibi durumlarda aktif hale geçer. Tekrarlayan lezyonlar aynı yerde yerleşme eğilimindedir.

Uçuk yayılabilir mi?

Evet. Uçuk patladıktan tamamen iyileşene kadar ki süre enfeksiyonun yayılımı için en riskli dönemidir. Virüs gözlerinize, cinsel organlara ve diğer insanlara da bulaşabilir.

Önleme Önerileri:

Bir lezyon görüldüğünde ağız içi, burun içi, cinsel bölge gibi mukoz zarlar enfeksiyona karşı korunmalıdır.
Uçuğu sıkıştırıp patlatmayın.
Birine dokunurken ya da göz veya cinsel bölgelerinize dokunmadan önce ellerinizi dikkatlice yıkayın.
Tüm uyarılara rağmen herpes virüsün uçuk olmadan da ulaşabileceği unutulmamalıdır.
Tedavi:
Günümüzde kesin tedavisi yoktur ancak bu konuda yoğun çalışmalar yapılmaktadır. % 5 asiklovirli merhem gibi bir antiviral ajan kullanılabilir. Doktor ya da diş hekiminizden son gelişmeler hakkında bilgi almak için irtibat kurun.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Arkadaş bi ilaç kullandı iki günde yok etti,herşeyin çaresini buluyorlar ::)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Uçuk'a bah sen.
Şimdi bişe dicemde yeri değil :d ben sadece dudak uçuklar bilirdim yav, oda korkudan felan derlerdi.
Megerse tek uçuk orada olmuomuş.

H

himen

Kullanıcı
4 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
dudaktaki tamamda cinsel yoldan uçuk oluştuğunu ilk kez okudum

W

WESLEY

Kullanıcı
19 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
karaman
yakın odunun ucunu basın uçuğa  kurutsun... oldu bitti gitti işte....:)

S

spiritualsigns

Uçuk çok illet bir lezyondur ve bahsedilen tuhaf şekilleri var ben yıllardır vücudumda mikrobu bulunamayan tamamen stress odaklı aft sorunu yaşıyorum.. her yıl belli zamanlarda tekrarlar ve yemekten içmekten kesilir hale gelirim... Şu andada dudağımın uçunda nurtopu gibi bir uçukla yaşıyorum.. Umarım çarçabuk geçer  8)

A

aliye8406

Kullanıcı
19 Nis 2009
En iyi cevaplar
0
0
ankara
bir yanlışlık var dudaktaki uçuk herpes 1 virüsü olduğu için kesinlikle cinsel bölgede uçuk çıkarmaz.cinsel bölgede çıkan uçuğun etkeni herpes simplex 2 dir.genellikle bu virüsler vucut direncinin düştüğü anları beklerler,korku,ateş,stres,güneş ışığında kalma gibi nedenler çıkması neden olan şeylerrrdir.virüs olduğu için tedavisi yokk maalesefff,ısıyla virüsleri korkutma yöntemini deneyin yukarıda arkadasın bahsettiği gibi:)