Türkiye'de okuma alışkanlığı neden yOoOoOk?

• Konbuyu başlatan simurg_288
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde simurg_288 tarafından oluşturulan Türkiye'de okuma alışkanlığı neden yOoOoOk? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,147 kez görüntülenmiş, 27 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Türkiye'de okuma alışkanlığı neden yOoOoOk?
Konbuyu başlatan simurg_288
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan longcoming
S

simurg_288

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
hayal kırıklığının başkenti
Size gore Turkiye'de okuma oranin cok asagilarda olmasinin baslica sebebi nedir.

1-Medyanin arsizca toplumu yozlastirmasi ve yonlendirmesi,

2-Egitim sisteminde bozukluk ve egitmsiz anne-babalar,

3-Ekonomik zorluklar ve buna bagli olarak toplumun ihtiyaclarinin aksine genclerin calismaya yonlendirilmesi.

Bunlarin hepsi suphesiz okumama aliskanliginin kazanilmasida yeri vardir ama en onemlisi sizce hangisi? Hangi problem ilk once cozulurse
Okuma aliskanligi genclere kazandirilabilir

S

simurg_288

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
Almanyada kitap okuma süresi
kişi başına 24 dadika iken,
ülkemizde 12 saniyedir.
almanyada bahsedilen süre
18 dakikaya düştüğünde
Alman Hükümeti okuma seferberliği
ilan etmiştir.

Edison 11 yaşına geldiğinde
kasabasındaki kütüphanede
bulunan tüm kitapları okumuştur.

bir Japon, yılda 25 kitap okuyor,
bir İsveçli, yılda 10 kitap okuyor,
bir Fransız, yılda 7 kitap okuyor,
Türkiye'de ise 6 Türk, yılda 1 kitap okuyor.

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Büyüme Çocuk Ortamı Bozuk. :(

I

I X I

Kullanıcı
28 Eyl 2006
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Ben o kadar karamsar bakmıyorum. Gününün uzun bir kısmı yolda geçen biri olarak otobüslerde şaşırtıcı derecede herkes kitap okuyor. Bu kısmın büyük bir oranınıda gençler oluşturuyor.

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
I X I' Alıntı:
Ben o kadar karamsar bakmıyorum. Gününün uzun bir kısmı yolda geçen biri olarak otobüslerde şaşırtıcı derecede herkes kitap okuyor. Bu kısmın büyük bir oranınıda gençler oluşturuyor.
Otobüsle bitmiyor ki  I X I okuyanlar okumayanlardan az bir sayı Evet Yinede Karamsar bakmayalım Teşekkürler.

O

optimistic27

Kullanıcı
14 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
izmir
bunlar cok önemli bilgiler.saol

S

simurg_288

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
evet sizin oralarda öyle olabilir ama bizim buralarda kitap okuma oranı çok düşük hatta ve devamında ders kitaplarını bile okumuyor gençlerin çoğu

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
kitap okuma alışkanlığı küçük yaşlarda başlayan ve genelde aile içinde kazanılan bi alışkanlık..ama malesef ülkemizde kitap okuma alışkanlığını ailelerinden alamayan bireyler ileride kitap okumayan toplumları oluşturuyolar..tabi bunun maddi boyutuda war...herkes istediği kitaba ulaşamayabiliyo şu şartlarda bi sıkıntı oluşturabilmekte belkide.
Türkiye'de ise 6 Türk, yılda 1 kitap okuyor.demiş simurg işte bu da kitap okuma alışkanlığının diğer ülkelere nazaran kötü bi durumda olduğunu göstermekte malesef...
güzel bi konuya değinmişsin simurg ayrıca teşkkür ederim sana. ;) ;)

F

fıstık

simurg_288 öncelikle böyle bir paylaşımda bulunduğun için teşekkür ederim  :)
soruna gelince;
kitap okumada dahil iyi ya da kötü tüm alışkanlıklar küçük yaşta kazanılır...ama maalesef bizim insanlarımızın bir çoğu eğitimsiz veya olması gerekenlerden bihaberler... kitap okumada bizim insanımızın önemininin farkında olamadığı alışkanlıklardan birisi...böyle ortamda yetişen çocukda aynı şekilde yetişiyor ve bu durum nesilden nesile devam edebiliyor...bu 1. si
ve en önemlisi ama bununla beraber maddi yetersizlik vb. sebeplerde bizleri kitap okumaktan alıkoyabiliyor...

K

Kristal

Okuma alışkanlığının en önemli etkeni ailedir.Anne- baba eğitim seviyesi ne kadar çok önemliyse de ailenin ekonomik şartları,ilgili kaynaklara ulaşamamak alışkanlık kazanımını etkileyen unsurlardır...Genç neslin de zaman kısıtlılığından yeterli okuduğunu düşünmüyorum...

I

iskoli

Kullanıcı
30 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İZMİR
Bence okuma alışkanlığının olmamasının en önemli nedeni toplumumuzun ekonomik yetersizliği.Ama toplumumuzda malesef parası olanlarda okumuyor.Bununda nedeni toplumumuzda okuyan insana (eğitimli insana) pek iyi bakılmıyor.Hemen yaftalar yapıştırılyor.Toplumumuz birazda bence okuma konusunda tembel.TV seyretmeyi okumaya tercih ediyoruz.Birazda bu egemen güçler tarafından isteniyor.Okumayan toplum ne kadar gelişebilir ki.Ne kadar bazı şeyleri sorgulayabilir ki.Okumayan bir toplumda AKP  % 47 oy alır.Okuyan bir toplum olsak AKP % 47 OY ALABİLİR Mİ?En çok okunan gazetelere bakın.İçi boş,magazinsel şeyler ya da paçavralar.Kitap okumayı bence aileden başlatıp(ki buda yetmez) okullardada çok sevdirmeleyiz.Bunuda yapacak olanlar  öğretmenlerdir,eğitmenlerdir.Ancak bu da bir kültür devrimi(ATATÜRK'ÜN yaptığı gibi) ile olabilir..Konuyu biraz siyasallaştıracağım ama AKP'nin % 47 oy aldığı bir ülkede bu nasıl olacak koskoca bir soru işareti.Ama umutlarımı artıran birde % 53 var..Aydınlık,bilinçli,akıllı insanlar var....

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bizmi araştırıcaz ?
Hmmm ilginç, Ama maksat girdim yazayım.

Türkiyede okuma alışlkınlıgı neden yok ? Okumuş insanların halini gördümmü insanlar ne diye okusun dicem kızıcaksınız.
İlim,bilim dururken okumuş insanların nelerle başka insanlara yol gösterdiğini gören insan neden okusun.

Hem bizim toplumumuz alışıktır,ahmet diosa dogru diodur o okumuş işte ben neden okuyayım gibi.
Yada mehmet hoca en dogrusunu bilir biz okumasakta olur gibi :)

Bence, okumaktan nefret ettirilmişiz.
Hele hele okumuş cahillerimiz, dünya standartlarındadır,say say bitmez.

Meteoroloji uzmanlarımızın yağmur duasına çıktığı bir ülke burası.
Prd dua okuyorlar değilmi.
Ama ezbere :)

Neyse uzun yazdım, bazılarında okumak sadece cehaleti alıyor eşeklik baki kalıyor.
Bir sözlede bitireyim dedim.
Çok severim bu sözü çok.

E

eren165

Kullanıcı
7 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
okuma alışkanlığının olmamasının hepsi yanlış eğitim sisteminden kaynaklanıyor :mad:

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
simurg_288' Alıntı:
Okumuşsunuzda ne değişmiş ? 6 yılda 1 kitap okumuş bir haliniz var.
Ve sanırım o kitap'ta Heidi' dir.
Tamamen konuya olan yorumunuzdan çıkarttım.