Suya düşen cep telefonu nasıl çalıştırılır?

• Konbuyu başlatan Zynep
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan Suya düşen cep telefonu nasıl çalıştırılır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 23,436 kez görüntülenmiş, 33 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı Suya düşen cep telefonu nasıl çalıştırılır?
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crt
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Suya düşen cep telefonu nasıl çalıştırılır?
Suya düşen cep telefonları ilginç yöntemlerle kurtarılabiliyor.

CİHAZLA PİL AYRILMALI

Üretici firmaların, garanti kapsamına almadığı ıslanma durumlarında kullanıcının ilk olarak, cihaz fişe takılıysa kısa devre yapmaması için fişi çıkarması değilse aynı riskten dolayı cihazla pilin birbirinden ayırması ardından da SIM kartı çıkartması gerekiyor. Bir çok durumda cihaz ıslansa bile SIM kartlar çalışmaya devam ediyor.

Cihazın pili ve SIM kartı çıkarıldıktan sonra kuru bir bezle hızlı şekilde kurulanması gerekiyor. Cihaz içerisindeki nemin doğal bir şekilde buharlaşması durumunda telefonun "kurtulma" ihtimali daha fazla bulunuyor.

ELEKTRİK SÜPÜRGESİ ÇEKİN

Cep telefonunun içerisindeki nemi buharlaştırmanın en iyi yolu, bir elektrik süpürgesi ile içine, ortamdaki havanın üflenmesi ya da çekiş özelliği olan bir elektrik süpürgesi ile içerideki havanın dışarı çıkarılması. Ancak saç kurutma makinesinin kullanılmaması gerekiyor.

PİRİNÇ TANELERİ İLE KURUTUN

Çoğu saç kurutma makinesi, ’soğuk üfleme’ modunda dahi ortamdaki havadan daha sıcak bir havayı makinenin içerisine üflediği için entegre ve lehimlere zarar verebiliyor. Bunun sonucunda cihaza pil takıldığı an telefon kısa devre yapabiliyor. Kurulandığı halde içinde hala nem olan cep telefonlarını tamamen kurutmanın en iyi yolu ise pirinç taneleri ile dolu bir kavanozun ortasına koyup ağzını kapatmak ve en az bir gün bekletmek. Pirinç taneleri ortamdaki nemi hızla emebiliyor.

DANATURE ALKOL KULLANIN

Kullanıcıların, saç kurutma makineleri, mikrodalga fırınlar ve doğrudan güneş ışığından kaçınması gerekiyor. Öte yandan cihazların "tuvalete düşürülmediği sürece" de alkolle temizlenmemesi gerekiyor. Solvent içerikli olan alkol, cihaz içindeki plastik bağlantıları eritebiliyor. Bunun yerine hırdavatçılardan temin edebilen "Denature" alkol
kullanılabilir.

Telefonunu denize düşürenlerin, cihazı sudan çıkarıp bu sefer tatlı suya bırakmaları daha sonra oradan da çıkarıp kurulamaları gerekiyor. Çünkü tuzlu su barındırdığı kristallerden dolayı cihazın bazı parçalarına zarar verebiliyor.

GİZLİ İŞARETLER

Birçok kullanıcının, suya düşürdüğü için çalışmayan telefonlarını değiştirmek istemelerinin ardından üretici firmalar, uzun bir süredir cihazın hem dışına hem de içine garanti etiketleri yerleştirmeye başladı.

Su ile temas ettikleri zaman renk değiştiren bu etiketler sayesinde yetkili servis, telefonun içini açmadan dahi suya düşürüldüğünü anlayabiliyor. Birçok telefonun içinde de gizli işaretler bulunuyor. Bu işaretler, telefon ıslandıktan sonra dışındaki etiket değiştirilse bile cihazın ıslandığını tespit edebiliyor.

Milliyet

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bende tam tuvalete düşürüldüğü durumda ne yapmalı diye soracaktım:) allahtan böylesi bir kaza daha başıma gelemdi..Yoksa o telefonu bir daha kullanamazdım..Ama arkadaşımın başına arada bir geliyor:) ıslandığı ve yukardaki kurutma talimatlarını bilmediği için içindeki tellerinde oksiklenme oluyor sonrası malüm..Bu bilgileri onada aktaracağım. ne olsa yine bir vukatı çıkacak:))
teşekkürler zynep..Bellimi olur bir gün bizim başımızada gelebilir,o zaman bunları uygulayacagım.. Özellikle pirinç taneleriin arasında bırakma fikri çok dogru..

Z

zor_yilar

Kullanıcı
17 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
bilgisler için tşkler

T

tnctrkcell

su perisi' Alıntı:
Bende tam tuvalete düşürüldüğü durumda ne yapmalı diye soracaktım:) allahtan böylesi bir kaza daha başıma gelemdi..Yoksa o telefonu bir daha kullanamazdım..Ama arkadaşımın başına arada bir geliyor:) ıslandığı ve yukardaki kurutma talimatlarını bilmediği için içindeki tellerinde oksiklenme oluyor sonrası malüm..Bu bilgileri onada aktaracağım. ne olsa yine bir vukatı çıkacak:))
teşekkürler zynep..Bellimi olur bir gün bizim başımızada gelebilir,o zaman bunları uygulayacagım.. Özellikle pirinç taneleriin arasında bırakma fikri çok dogru..
tuvalete düşen telefonu hayata döndürebilmek için öncelikle ele bir yada iki poşet iyice  sarılmalı,sonra poşetle sarılan el tuvalet deliğine sokulur,telefon içerdemi değilmi diye iyice yokladıktan sonra  ;D

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
tnctrkcell' Alıntı:
su perisi' Alıntı:
tuvalete düşen telefonu hayata döndürebilmek için öncelikle ele bir yada iki poşet iyice  sarılmalı,sonra poşetle sarılan el tuvalet deliğine sokulur,telefon içerdemi değilmi diye iyice yokladıktan sonra   ;D

Tecrübe konuşuyor desene :ahah

T

tnctrkcell

su perisi' Alıntı:
tnctrkcell' Alıntı:
su perisi' Alıntı:
tuvalete düşen telefonu hayata döndürebilmek için öncelikle ele bir yada iki poşet iyice  sarılmalı,sonra poşetle sarılan el tuvalet deliğine sokulur,telefon içerdemi değilmi diye iyice yokladıktan sonra   ;D

Tecrübe konuşuyor desene :ahah
öhöö öhööö  ;D
yok yaw bi kere anhatar düşmüştü ama kilidli değiştirdim  ;D

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
benim anlamadığım tuvalette telefonun ne işi var yav
milletce çoook yoğunuz anlaşılan elimizden telefon düşmüyor yada alakasız yerlere düşüyor :D :D

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
özlem1980' Alıntı:
benim anlamadığım tuvalette telefonun ne işi var yav
milletce çoook yoğunuz anlaşılan elimizden telefon düşmüyor yada alakasız yerlere düşüyor :D :D
Yav konu tuvalete düşme değil zaten, suya düşerse, ıslanırsa... :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bende düşürdüm suya fakat su derindi vesselam pili ayırma fırsatım olmadı :)
Ama denemek zorundada kalmam umarım

I

ilenay

Kullanıcı
28 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
gerçekten sasırtıcı.ama ben biraz üsengecimdir. bunlarla uğrasacağımı zannetmiyorum. paylasım için tesekkurler

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
ilenay' Alıntı:
gerçekten sasırtıcı.ama ben biraz üsengecimdir. bunlarla uğrasacağımı zannetmiyorum. paylasım için tesekkurler
Yenisini alırım, zaten eskimişti... diyorsun yani?  :D
İçindeki bilgiler önemli olmasa kimse uğraşmaz zaten belki ama unutmayalım hafızası bizden daha ilerde çalışıyor!:)

H

hanedeyim

çok güzel ve işe yarar bilgiler ben böyle bilgileri çok seviyorummm
ama buzamana kadar suya hiçbişey düşürmedim  :)
çokmu dikkatliyim acaba
bide bunu söyledikten sonra düşürürsem varya bırak kendi kendime sinirlenmeyi gülmekten kendime gelemm :D ;D

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bilgi için teşekkürler...
Üreticiler bu kadar uğraştırmasalarda su geçirmez saat gibi telefonuda üretseler çok iyi olacak...Tahminim bunu da ancak Japon adamları üretir.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
ebruliyn' Alıntı:
Bilgi için teşekkürler...
Üreticiler bu kadar uğraştırmasalarda su geçirmez saat gibi telefonuda üretseler çok iyi olacak...Tahminim bunu da ancak Japon adamları üretir.
Böyle telefonlar zaten var ama sanırım fiyatları epey yüksek.

T

tutankhamon

Kullanıcı
15 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
16
Bursa
geçen hafta telefonum suya düştü o kadar sinirlendimki nedeni telefonda asla ulaşamayacağım bilgiler vardı telefonu havuzdan çıkardım gözlerime inanamadım telefon çalışmaya devam ediyordu ve halada öyle ama derhal telefondaki bilgileri bilgisayara aktardım şimdi içim rahat

H

hatice şengül

Kullanıcı
12 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
ben viledaya düşürmüştüm çalışmadı afaroz ettim telefonu yatapın üzerine bıraktım dokunmadım yatttım kalktım dokunmadım çarşafı değiştim kaldırmadım bir gün dedim buharlaştı inşallah şarja taktım çalıştı hala canavar gibiçalışıyor
demekki neymiş

telefonu kendi haline bırakmak lazımmış  :teldeyim