Sürüngenlerden korkmayın.

• Konbuyu başlatan Harun
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Harun tarafından oluşturulan Sürüngenlerden korkmayın. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,282 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Sürüngenlerden korkmayın.
Konbuyu başlatan Harun
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan hayalhane
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Bilim insanları havaların ısınmasıyla ortaya çıkan sürüngenlerden korkmaya gerek olmadığını söylüyor.

Türkiye Herpetoloji (sürüngenleri ve amfibileri inceleyen bilim dalı) Derneği Başkanı ve Adnan Menderes Üniversitesi Biyoloji Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kurtuluş Olgun, sürüngenlerin gelişigüzel yok edilmesinin sakıncalı olduğunu ifade etti.

Olgun, Türkiye'de 29 kurbağa, 10 kaplumbağa, 64 kertenkele ve 52 yılan türü bulunduğunu kaydetti.

Türkiye'deki kertenkele türlerinin hiç birisinde zehir bulunmadığını, yılanlardan ise 15 çeşidin zehirli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Olgun, şöyle konuştu: ''Kertenkele, kaplumbağa, yılan gibi hayvanlar, havaların ısınmasıyla kış uykusunda bulundukları yerlerden çıkarlar. Hem beslenmek hem de üremek amacıyla faaliyetlerde bulunurlar. Özellikle nisanın onbeşinden sonraki dönem kertenkeleler, kaplumbağalar ve yılanların faaliyette olduğu dönem olarak bilinmektedir. Bu tarihten sonra bu hayvanlar çevremizde bolca görülür. ''

Prof. Dr. Olgun, kertenkelelerin, yılanların korunması, en azından yaşam ortamlarında kendi hallerine bırakılması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti: ''Çünkü bunlar, biyolojik çeşitlilik ve besin zinciri içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu hayvanların gelişi güzel ortadan kaldırılması, öldürülmesi veya zehirli oldukları gerekçesiyle yok edilmeleri sakıncalıdır. Bu hayvanların beslendiği ve bizim için daha tehlikeli olabilecek farelerin ve buna bağlı olarak hastalıkların artmasına neden olabilir. Bu nedenle kertenkele ve yılanlar insanlar için yararlıdır. Sadece zehirli olanlara karşı dikkatli olunmalıdır.''

Prof. Dr. Olgun, zehirsiz yılanların göz bebeklerinin yuvarlak, zehirli yılanların ise elips şeklinde olduğunu kaydetti.

Zehirli yılan türlerinin yüksek yerlerde yaşadığını, gündüz saatlerini taş altlarında geçirdiğini, özellikle haziran ve temmuz aylarında hava karardıktan sonra, hem besin aramak hem de üremek amacıyla bulundukları yerden çıktığını belirten Prof. Dr. Olgun, ''Ülkemizde yılan ısırmasına bağlı ölüm kaydı yoktur. Sadece yılan ısırması sonucu ölümler olduğu yönünde duyumlar vardır'' dedi.

kaynak:ntvmsnbc
------------

ya ben bu hayvanlardan genelde korkmuyorum ama, hızlı hareket ettikleri için tırsıyorum biraz. Çok hızlı ani hareketler yapan herşey beni korkutur. Arı olsun, kertenkele mesela, çöpten fırlayan kedi de olabilir.Kaplumbağa gibisi yok :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Canın isterse korkma :) Evde hayvan sever 3 çoçuk olur ve her çoçuğun sevgisi farklı bir hayvan üzerinde yoğunlaşınca alışıyor insan,ister istemez  ::)

Zehirli olup olmadıgında hemen kızımın odasındaki,kertenkelenin kuyrugundan tutup( çokda tutamıyorum,tehlike hissettigi anda kuyrugunu bırakıp kaçma gibi bir girişimde bulunabildikleri için) şöyle havada sallandırıp  8) gözlerinin şekline baktım..

Zehirsizmiş..Zehirli olsa idi,15 gündür evde yaşam şanşı olmazdı heralde  8)

K

karagün

Harun' Alıntı:
Prof. Dr. Olgun, zehirsiz yılanların göz bebeklerinin yuvarlak, zehirli yılanların ise elips şeklinde olduğunu kaydetti.

Dr. Olgun, ''Ülkemizde yılan ısırmasına bağlı ölüm kaydı yoktur. Sadece yılan ısırması sonucu ölümler olduğu yönünde duyumlar vardır'' dedi.
Byılan hikayesi konularından oldum olası korkar ve uzak durmaya çalışırım ama yorum yapmadan da duramadım :
Su Perisi : )Bir kertenkele ile gözgöze gelmek mi?
Bu ne cesaret ? Harbiden seni kutluyorum.
Eğer ben bir yılan ile gözgöze gelmiş olsaydım.(Şu an yazarken ellerim titriyor:)
Sanırım korkudan çıldırır kendime geldiğimde Bakırköy acilde açardım gözlerimi.

Dr. Olgun,
''Ülkemizde yılan ısırmasına bağlı ölüm kaydı yoktur. Sadece yılan ısırması sonucu ölümler olduğu yönünde duyumlar vardır''
sözleri  aşırı korkumu yenebilmem açısından pek bir teselli oldu.Demek ki her duyduğumuza inanmamak gerekiyormuş : )
)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Canım benim..Dediğim gibi Anne olmak her türlü koşula ve şarta alışmak demek :)
Sende Annesin bilirsin az buçuk..Kendi korkularını çoçuğuna geçirmemek için korksan da, ürksen de, dokunuyorsun :) En azından ben hem kendi korkumu,hemde çoçukların korkusunu yendirmiş oldum 8)
Tek kötü yanı,kertenkelenin soguk bir hayvan oluşu,elimde tuttugum ilk 3 dk sonra elimin üşümeye başlaması  :)

K

karagün

SuPerisi  : ) Haklısın da
Yeterki  desinler hiç korkmaz gider Roma'yı da yakarım  ( çok mu abarttım neeee?: )
Ama sürüngen konusuna gelince kim ne yaparsa yapsın ben yokum : )
İnan göz göze geldiğim anda çıldırır kafayı yerim.  ::)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Biraz abartmışsın desem yalan olmaz :) Ama Anneler abartmazlar,gerekirse Romayı degil dünyayı yakabilecek potansiyel vardır  8)

Çoçuklarım için her türlüsüne varım  8) Bu sayede kendi fobilerimden de kurtuldum  8)

Hem baksana ne kadar şirin bir şey Oğuzhan ismide...Ne zararı olabilir parmak kadar olan hayvanın,o senden korksun sen neden ondan korkarsın...

Hem anlayamadıgım bir şeydir,minicik yaratıklardan korkmak da neyin nesi,özellikle fare görünce ortamı terkedenlere ne demeli ::)

K

karagün

SuPerisi ya :)Bu ne cesaret?
Aniden görünce  şok oldum çok gıcıksın.
İnanmıyorum yoksa bu sizi Oğuzhan mı? 
Yemin ediyorum abarmıyorum.
Beş parasız  olan yani ben : ) Milyar dolar versen bırak o yaratığı bırak elime  almayı resmine bile bakamıyorummmm..

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Evet,Oğuzhan bu :)
Şimdilerde kuyrugundan tumamıza gerek kalmadı,kızım evcilleştirmiş,öyle diyor :)
Cinsiyette değiştirdi,15 günlük Oğuzhan,oldu Tuba  ;D
Şimdilerde şaç tokası,kolye,ve bileklik olrak sabit duruyor..Yani bir nevi aksesuar olarak kullanılıyor evde  ::)
Su soğuklugunada bir çare bulabilirsek,gerçekden evcilleştirmiş olacagız  8)

T

turtur

Kullanıcı
8 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
30 un üzerinde arı sokması geçirdim.annemide yılan soktu ama herhangi bi kalıcı etki bırakmadı. walla hayvanlardan korkmak çok yersiz..sadece tedbirli olunmalı.yazları yaşadığım yerde birçok defa yılanlarla karşı karşıya geldim .hiçbiri zarar vermek için veya saldırmak için bi tepki vermedi.hayvanlara güvenim insanlara olandan 100 kat daha fazla benim.bence bukadar abartmamanız gerekir düşüncesindeyim  ;) onları korumak dünyadaki en büyük sevaplarındandır kuşkusuz))))
saygılar

H

hayalhane

ben korkmam arkadaş sürüngenlerden,daha doğrusu bazılarından,yılan gördüm mü neye uğradığımı şaşırıyom yaa
en çok korktuğum köpek ama sürüngenler değil :) :) :)