Süper Konuşmak İçin!!!

• Konbuyu başlatan Maximus
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Maximus tarafından oluşturulan Süper Konuşmak İçin!!! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 13,247 kez görüntülenmiş, 43 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Süper Konuşmak İçin!!!
Konbuyu başlatan Maximus
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Mustang
Maximus

Maximus

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
GÜMÜŞHANE
www.sevdayelim.com
1- Erken başlayın
Bir konuşma yapmak zorundaysanız, daha sonra değil, hemen işe başlayın. Hazırlanmak için ne kadar çok zamanız olursa, kendinizden o kadar emin olursunuz.

2- Dinleyicilerinizi tanıyın
KİME konuşacağız hakkında bulabildiğiniz kadar bilgi edinin. Dinleyicilerinizin ortak özellikleri nelerdir? Eğitim düzeyleri nasıldır? Bu tür sorulara ne kadar çok yanıt bulabilirseniz, konuşmanızı onların duymak isteyeceklerine o kadar çok odaklayabilirsiniz.

3- Orijinal olmak konusunda endişelenmeyin
Heyecanlı ve kalpten gelen bir konuşma yapar ve söylediklerinize inanırsanız, seçtiğiniz konu hakkında konuşan ilk ya da 15. kişi olmanız fark etmez. Tüm orijinalliğiniz SESİNİZdir.

4- Basit olun

Kısa ve öz bilgi parçacıkları, dinleyicilerin söylenenleri daha kolay algılamaları sağlar.

5- Onlara bir fırsat sunun
Dinleyicilerinizin sorunlarına çözüm bulun; onların düşünce ve eylem biçimlerini zorlayacak bir iddia öne sürün ya da onlara yeni bir şey öğrenme fırsatı sunun. Konuşmanızı, sunduğunuz fırsatın çevresinde şekillendirin. (”Bugün size işlerinizi sürekli erteleme eğilimini yaşamızdan sonsuza dek silmeniz için 3 araç sunacağım.”)

6- Bir diyalog yaratın

Yaptığız işi ”bir konuşma yazmak” şeklinde düşünmeyin. Bunu, sizinle dinleyiciniz arasında bir diyalog yaratmak olarak değerlendirin.

7- Dinleyiciyi konuşmanın içine alın
Diyalog hissini yaratmak için dinleyicinizle etkileşimde bulunun. Onlara soru sorun (”Kaçız bu konuda hemfikir?”); yapacak iş verin (”Bir sonraki gerçeği yazmanızı istiyorum…”).

8- Kendinizi dinleyin
Konuşmanızın kulağa nasıl geldiği, nasıl okunduğundan daha önemlidir. Konuşmanızı göze değil, kulağa hitap edecek biçimde oluşturun.

9- Prova, prova, prova!
Konuşmanızı mümkün olduğunca sık prova edin; sürekli tekrarlayın. Böylece, mükemmel bir sunum yapabilirsiniz.

10- Eğlenin
Konuşmanızı oluşturma sürecinin kolay ve zahmetsiz geçmesine özen gösterin. Süreci eğlenceli kılarsanız, bu durum konuşmanıza da yansır ve süper bir sunum yapmış olursunuz!

kaynak: Jim Allen

S

sevgi

Kullanıcı
2 Tem 2006
En iyi cevaplar
0
0
ankara
umarım kızmazsız ama ’süper konuşmak için’ derken kullandığız ’süper’ sözcüğü bile ingilizce dolayısıyla bu konuda yazdığız yazın ne kadar geçerli olabileceği konusunda şüphelerim var.çünkü süper(!) konuşabilmek için dilimizi yabancı sözcüklerden arındırmalıyız.haksızmıyım :)

Maximus

Maximus

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
GÜMÜŞHANE
www.sevdayelim.com
Burada ’süper konuşmak’tan kastımız ingilizce konuşmak değil.Sadece bir topluluğun önünde nasıl daha güzel konuşabilir? Bu konuda yardımcı olmaya çalışmıstım.Ayrıca diller arasında  kelime alış verişi   vardır. Eğer güzel Türkçe’mizi sadeleştirelim diyorsanız ilk önce çarsıda, pazarda ve her yerdeki tabelelerden başlamalıyız.Ayrıca düşüncelerinizi burada bizimle paylaştığız için teşekkür ederim.

S

sevgi

Kullanıcı
2 Tem 2006
En iyi cevaplar
0
0
ankara
süper konuşmaktan kastettiğinizin ingilizce konuşmak olmadığı tabikide anladım ama sanırım siz benim ne demek istediğimi anlamadız yada ben anlatamadım.benim söylemeye çalıştığım şey dilimizi sadeleştirelim mevzusu değildi.ama eğer kullanacağımız kelimenin türkçede karşılığı varsa neden yabancı olanı tercih edelimki??düzgün konuşabilmek için konuştuğumuz dilin inceliklerini bilip başka dillerden yardım almaya ihtiyaç duymadan konuşabilmeliyiz bence.ayrıca eğer herkes işe kendini değiştirmekten başlarsa o bahsettiğiniz tabelalarda zamanla değişir.merak etmeyin..

Maximus

Maximus

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
GÜMÜŞHANE
www.sevdayelim.com
Toplumumuz ne yazık ki bu seviyede(bende dahil) iken ne yazıkki değiştirmek zor.Ama bunun bir tek yolu  var.O da TDK’nın Türkçe olmayan kelimeleri yasaklaması..

S

sevgi

Kullanıcı
2 Tem 2006
En iyi cevaplar
0
0
ankara
söylediklerimden çok farklı şeyler söylüyorsunuz.sanırım ben anlatamadım gene...

S

syilmez

Kullanıcı
8 Ağu 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
yazdığız yazın ne kadar geçerli olabileceği konusunda şüphelerim var.çünkü süper(!) konuşabilmek için dilimizi yabancı sözcüklerden arındırmalıyız.haksızmıyım
+ 1

T

Tülay

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
www.kalbim.gen.tr
Bu konuşmayı yaparkende eğlenmek en guzelı olur sanırım.

Yaptığımız konuşmadan emın ve bu konuşmada eglenmek ve bunu hıssettırmek onemlı dıye düşünüyorum

Teşekkurler.

C

CeRkEs_26

Kullanıcı
30 Eyl 2006
En iyi cevaplar
0
0
ESKİŞEHİR
Maximus' Alıntı:
KİME konuşacağız hakkında bulabildiğiniz kadar bilgi edinin. Dinleyicilerinizin ortak özellikleri nelerdir? Eğitim düzeyleri nasıldır? Bu tür sorulara ne kadar çok yanıt bulabilirseniz, konuşmanızı onların duymak isteyeceklerine o kadar çok odaklayabilirsiniz.
Hepsi de önemli tabii ama en çok dikkatimi çeken bu madde oldu...Çünkü işletme bölümü okuyorum ve ileride iş hayatına atıldığımda müşterilerimle konuşmadan önce onları tanımam gerektiğini düşünüyorum...Teşekkürler Maximus bu güzel bilgiler için...

C

CeRkEs_26

Kullanıcı
30 Eyl 2006
En iyi cevaplar
0
0
ESKİŞEHİR
Yararlı olmamak adına bir şey yaptığızı hiç görmedim ki zaten  ;)

K

kewser01

Kullanıcı
21 Kas 2006
En iyi cevaplar
0
0
Tokat
selam öncelıkle,ben ceza evlerıyle ve o ınsanların psıkolojılerıyle ılgılı yazılar hazırlıyorum kı bu sıtede cok yaralı olcak yazılar bulup ögrencılerıme okuyorum.cok begenıyorlar ve adım adım uyguluyorlar cunku orası ceza evi.bana yardımcı olabılcek ve bu ınsanların ruh durumunu duzeltecek her hangı bır yazıda sıze ılısırse ben burayı takıp edıyorum.yazılarız ıcın tşk ederım.saygılar.kewser

K

kuzuların.sesizligi

Kullanıcı
15 Kas 2006
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
yazptığın iş süper ben elimden geleni yaparım

K

kewser01

Kullanıcı
21 Kas 2006
En iyi cevaplar
0
0
Tokat
Süper olmasada günümüz toplumunda iyi olacabilecek ve eger ki uygulanacak olursa bir insanın kendı geliştirmsi için kısa ve özetle hazırlanmıs bır yazı dızısı dıye dusunmuyorum.tek bır cumleye takılıp konuyu es gecmemek lazım onemli olan burda ne anlatılmak ıstendıgı bence.hazırlayana tesekkurler ;)

H

heryolaska

Kullanıcı
16 Eyl 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bence bir konuşma yaparken en önemli şey ”İÇTEN” olmak. Konuşmayı çok ”Samimi ve Sohbet Havası”nda yapmaktır. Çok fazla Terim kullanmaktan kaçmak ve dinleyiciyi konunun içine çekebilmek gereklidir.

P

payro

Kullanıcı
23 Eyl 2006
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
www.ismailpeker.ozelsayfam.com
1- Erken başlayın
Bir konuşma yapmak zorundaysanız, daha sonra değil, hemen işe başlayın. Hazırlanmak için ne kadar çok zamanız olursa, kendinizden o kadar emin olursunuz.

3- Orijinal olmak konusunda endişelenmeyin
Heyecanlı ve kalpten gelen bir konuşma yapar ve söylediklerinize inanırsanız, seçtiğiniz konu hakkında konuşan ilk ya da 15. kişi olmanız fark etmez. Tüm orijinalliğiniz SESİNİZdir.

4- Basit olun
Kısa ve öz bilgi parçacıkları, dinleyicilerin söylenenleri daha kolay algılamaları sağlar.

5- Onlara bir fırsat sunun
Dinleyicilerinizin sorunlarına çözüm bulun; onların düşünce ve eylem biçimlerini zorlayacak bir iddia öne sürün ya da onlara yeni bir şey öğrenme fırsatı sunun. Konuşmanızı, sunduğunuz fırsatın çevresinde şekillendirin. (”Bugün size işlerinizi sürekli erteleme eğilimini yaşamızdan sonsuza dek silmeniz için 3 araç sunacağım.”)

6- Bir diyalog yaratın
Yaptığız işi ”bir konuşma yazmak” şeklinde düşünmeyin. Bunu, sizinle dinleyiciniz arasında bir diyalog yaratmak olarak değerlendirin.

7- Dinleyiciyi konuşmanın içine alın
Diyalog hissini yaratmak için dinleyicinizle etkileşimde bulunun. Onlara soru sorun (”Kaçız bu konuda hemfikir?”); yapacak iş verin (”Bir sonraki gerçeği yazmanızı istiyorum…”).

8- Kendinizi dinleyin
Konuşmanızın kulağa nasıl geldiği, nasıl okunduğundan daha önemlidir. Konuşmanızı göze değil, kulağa hitap edecek biçimde oluşturun.

9- Prova, prova, prova!
Konuşmanızı mümkün olduğunca sık prova edin; sürekli tekrarlayın. Böylece, mükemmel bir sunum yapabilirsiniz.

10- Eğlenin
Konuşmanızı oluşturma sürecinin kolay ve zahmetsiz geçmesine özen gösterin. Süreci eğlenceli kılarsanız, bu durum konuşmanıza da yansır ve süper bir sunum yapmış olursunuz!

kaynak Jim Allen

Saygılarımla;

A

als

Kullanıcı
15 May 2007
En iyi cevaplar
0
0
tarsus
bu bilgiyi bizimle paylaştığın için teşekkürler