Stres Mülakatı ve Soruları

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İş Dünyası Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Stres Mülakatı ve Soruları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,577 kez görüntülenmiş, 24 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İş Dünyası Yazıları
Konu Başlığı Stres Mülakatı ve Soruları
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan diloş
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Firmalara alınan İnsan Kaynakları Uzmanları bazen bu işi gerçekten abartıyorlar.
Bu konuyla ilgili fıkra gibi bir anım var benim.

İşinde çok başarılı bir yakınım, daha iyi koşullarda çalışmak amacıyla, büyük bir şirkete başvurdu. Referansları harika, üstelik orada çalışmasını isteyenler, çalıştığı firmanın üst düzey yöneticileri.
Tüm mülakatları başarı ile geçiyor ve son görüşme İnsan Kaynakları Uzmanı ile.
Hoş bir hanım oturuyor karşısına ve başlıyor soruları sormaya.
Tek bir soruyla o kadar sıkıştırıyor ki arkadaşımı. Bana anlatması aynen şöyle;
"Zep, kadın bildiğin bir duvar, yüzünde insan olduğuna dair tek ipucu, kaşı gözü olması! Sanırsın ki bir makina, hiç bir duygusu yok, sadece sormaya proglamlanmış bir robot! Bana "şu şu durumda ne yaparsın? (soru işinde bir terslik olduğunda arkadaşın nasıl davranacağını öğrenmek için sorulan bir soru), yanıtladım, aynı soruyu yeniden sordu, yine yanıtladım, "Yani sinirlenmezsiniz, sakin davranırsınız değil mi?" diye yeniden sordu, "Evet, sakin davranırım." dedim, "Hiç mi sinirlenmezsiniz yani?" diye yeniden sorduğunda, kadına o kadar sinirlendim ki, yerimden kalktım, üstüne yürüdüm, "Ne sinirlenmesi???? Avazım çıktığı kadar bağırırım, küfrederim, ortalığı yıkarım! Bu yanıtı mı istiyorsunuz siz yaaa???" diye bağırdım. Kadın aynı ruhsuz ifade ile, "Görüşmemiz bitmiştir, biz siz daha sonra ararız!" dedi ve odadan çıktı."
"Naptın sen? Dayanıklılığını ölçmek istemiş, bu onun görevi!" diyecek oldum, bana yanıtı;
"O kadına evlenme teklif edeceğim! Benimle evlensin, ben soracağım dayanıklılık nasıl olurmuş!!!"

Elbette bunu yapmadı, ama başvurduğu işe, tüm referanslarına karşın alınmadı.
Ne derece doğrudur, bu mülakatlara zaten heyecanla giren kişileri bu kadar terletmek?

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
konumuz değil ama iş başvurularında da şu tarz sorular 'aşağıdaki kelimeler size neyi çağrıştırıyor'; ' gelecek , ben , aile , güven, para, huzur... bizi tanımaya yönelik sorular katagorisinde yer almış fakat bana kalırsa kesinlikle tuzak sorular kalifiye elemanları ayıklamak amacı altında sanki insanlarla dalga geçen hani ne sorsamda köşeye sıkışsa der gibi günlük hayatta bile cevap verilmesi oldukça zor sorular iş ile alakalı 'bize ne gibi katkınız olacak' sorusunu anlarım ama aile nedir diye sorulmasında mantık bulamıyorum sosyoloji araştırmasındamıyız  :mad:

S

sterious

Kullanıcı
28 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
PudiNq' Alıntı:
benm hemen hemen her gunm stresli geciyor
bu da bana zarar olarak yansıyor off öyle Tuhaf iste :S
bilgiler için tskler. valla öyle durum oluyor ki beyin herseyi
istem dısı bırakıyor..
aynen benim günlük standart halim ...

D

diloş

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
evet benimde iş görüşmelerim olmuştu ama böyle sorular gelmedi, çok zorlayıcı sorular bunlar... en önemlisi donanımlı olmak, o zaman biraz daha rahat olabiliyorsun ve bu da görüşmenin iyi geçmesine sebep oluyor bilgiler için de sağol codex