Siyah bir renkmidir?

• Konbuyu başlatan bloodelf
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde bloodelf tarafından oluşturulan Siyah bir renkmidir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,867 kez görüntülenmiş, 18 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Siyah bir renkmidir?
Konbuyu başlatan bloodelf
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan deniz514
B

bloodelf

Kullanıcı
23 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
yeni birşey aklıma takıldı  sizce siyah bir renkmidir

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Hayır, gözümüze yansımayan ışık..
Cisime ışık geliyor ve oradan yansıyan ışığı biz renk olarak algılıyoruz. Bu ayrım, yansıyan ışının dalgaboyundan kaynaklanıyor.

Siyah görmemizin nedeni ise cismin ışığı soğurması, dolayısıyla yansıtmamasıdır. Böyleylikle biz de, gözümüze o cisimden çıkan bir ışık gelmediğinden siyah renkte görürüz.

S

syn

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Hayır, gözümüze yansımayan ışık..
Cisime ışık geliyor ve oradan yansıyan ışığı biz renk olarak algılıyoruz. Bu ayrım, yansıyan ışının dalgaboyundan kaynaklanıyor.

Siyah görmemizin nedeni ise cismin ışığı soğurması, dolayısıyla yansıtmamasıdır. Böyleylikle biz de, gözümüze o cisimden çıkan bir ışık gelmediğinden siyah renkte görürüz.
  siyahın bütün renkleri içerdiğini okuduğumu hatırlıyorum
ben şahsen karadelik hakkında böyle düşünürdüm  ama tabi ki tartışılır

morkiz

morkiz

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
bi arkadaşm bana beyaz=ışık  siyah=gölge demişti ama...pek fazla bilgm yok bu konuda  :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bütün renkleri içeren beyazdır, siyah değil.
Karadeliğin ismi de herşeyi absorbe etmesinden geliyor zaten. Siyah da öyle..

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
evet tüm renkleri içeren beyazdır...
siyah bir lekedir bildiğim kadarı ile..
fotoğafçılıktan biliyorum bunu...

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
resim öğretmenim siyah ve beyazın renk olmadığını söylemişti ..
olabiliritesi yüksek bir önerme...belki alakasız bir örnek olacak ama mesela siyah renk göz olmaz..gözdeki iris tabakasının siyah renk pigmenti olmadığı için siyah renk göz de olmaz(mış)....
bir başka örnek verecek olursam mesela loş bir ortamda -siyah dışında- bütün renkler belirir ama siyah karanlığın içinde kaybolur çünkü zaten renkten öte  karanlıktır siyah..yani bu durumda siyaha renk diyemeyiz..

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
crnkcclr' Alıntı:
evet tüm renkleri içeren beyazdır...
siyah bir lekedir bildiğim kadarı ile..
fotoğafçılıktan biliyorum bunu...
Beyaz tabiri caiz ise renlerin anasıdır.

Yalnız siyahta renktir üstelik de sistem dısı bir renktir bana göre  Gökkuşagından dışlanan tek renktir.
Yalnızdır hem asil hem asidir.
Kısaca siyah muhtesemdir. Diyeyim bitsin

S

syn

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bütün renkleri içeren beyazdır, siyah değil.
Karadeliğin ismi de herşeyi absorbe etmesinden geliyor zaten. Siyah da öyle..
doğrunun üzerinde durduğun için teşekkür ederim didemcim
bu sayede bu konuda araştırma yapmama neden oldun tekrar teşekkürler

A

arayış

Kullanıcı
24 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
bi deli bi kuyuya bi taş atmış kırk akıllı cıkaramamıs siyahın renk olup olmamasının ne önemi varki yani sende dee ne akıl varmı gele gele sıyah bır renkmıdır önemli olan siyah niçin var

C

ceylan2221984

Kullanıcı
19 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
adana
siyahın renk olmadığını duydum ayrıca beyazında renk olmadığını duydum .bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Asıl renk siyahtır.
Çünkü siyah tüm renkleri soğurur ve içinde saklar.
Tek kusuru da budur zaten:
Siyah renkleri içinde saklar,beyaz gibi dışarı yansıtmaz.
Tabi buna kusur denirse..

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İyi de yansıtanı gözümüz görüyor ve renk diye onu tanımlıyoruz soğuranı değil.. :)

B

bloodelf

Kullanıcı
23 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
o zaman bende yorumu mu söyleyim
siyah bir renk değildir çünkü;
karanlık olduğunda da aynıdır ışık olduğunda da aynıdır... kırmızı, mavi yada sarı gibi renkler ise karanlıkta siyahtırlar ışıkta ise renklerini gösterirler

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
bloodelf' Alıntı:
o zaman bende yorumu mu söyleyim
siyah bir renk değildir çünkü;
karanlık olduğunda da aynıdır ışık olduğunda da aynıdır... kırmızı, mavi yada sarı gibi renkler ise karanlıkta siyahtırlar ışıkta ise renklerini gösterirler
;)

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
siyahın bir renk olduğunu tartışmadan önce renk nedir onu bilmek lazım.bu aşağıdakileri wikipedia dan kopyaladım.

Renk, ışığın değişik dalgaboylarının gözün retinasına ulaşması ile ortaya çıkan bir algılamadır. Bu algılama, ışığın maddeler üzerine çarpması ve kısmen soğurulup kısmen yansıması nedeniyle çeşitlilik gösterir ki bunlar renk tonu veya renk olarak adlandırılır. Tüm dalga boyları birden aynı anda gözümüze ulaşırsa bunu beyaz, hiç ışık ulaşmazsa siyah olarak algılarız. İnsan gözü 380nm ile 780nm arasındaki dalgaboylarını algılayabilir, bu sebepten elektromanyetik spektrumun bu bölümüne görünen ışık denir. Renkler için genelde kulağımızla duyduğumuz ince ve kalın ses analojisi yapılsa da, ses algısının aksine aynı anda gelen ışık frekansları değişik kanallardan algılanamaz (başka bir deyişle göz frekans analizi yapamaz), dolayısıyla aynı anda ince ve kalın sesleri birbirine karıştırmadan duymamıza karşın gözümüz için bu 'çok seslilik' söz konusu olmadığından değişik ışık frekanslarının sadece kombinasyonlarını algılayabiliriz. Bu prensibi açıklamak veya pratik uygulamalarda kullanmak için çeşitli renk modelleri geliştirilmiştir.

Bence siyah bir renktir.Siyaha renksizlik denemez. Örneğin su renksizdir ama siyah değildir. Siyah renk bence matematikteki 0 sayısı ile aynı mantığa sahip. Zaten siyah renk renk tablosunda #000000 olarak tanımlanıyor.Yani bütün tonlar sıfır. Sıfır bir sayımıdır peki. Evet sayıdır.

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
siyah renkmidir?
aslında var mıdır?
bunu da sormak lazım...  ???

D

deniz514

Kullanıcı
19 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bize lisedeyken yanlış hatırlamıyorsam renk değil, ama leke olarak öğretilmişti..Hem beyaz hem siyah lekedir ama renk değildir...Hemen olayı takım kavgasına dönüştürmeyelim bize öğretilenlerden yola çıkıyorum...