Siradisi bir markanin kisa hikayesi...

  • Konbuyu başlatan Gamzelim
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde Gamzelim tarafından oluşturulan Siradisi bir markanin kisa hikayesi... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,370 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı Siradisi bir markanin kisa hikayesi...
Konbuyu başlatan Gamzelim
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan meltem12
G

Gamzelim

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
www.kalbim.gen.tr
Bir dönem İtalyan parlamentosunda senatör de olan Benetton Grubu Başkanı Luciano Benetton dünya çapında en fazla tanınan markalardan biri olan Benetton’’un kurucusu. 1945’’te 10 yaşındayken babası kaybetti. İtalya’’da zorlu savaş sonrası dönemde bu Venedikli küçük çocuk, ailesinin iki yakası bir araya getirebilmesi için gazete satmak zorunda kaldı. Kız kardeşi Guiliana çok güzel örgü ördüğü için 60’’larda aile küçük bir kazak şirketi kurmaya karar verdi. Luciano İngiltere’’ye giderek yünü son dakikada boyama tekniğini öğrendi; böylece sürekli değişen trendlere ayak uydurabileceklerdi.

Önlenemeyen yükseliş

1963’’te ilk mağazaları açtılar ve bu na zaman içinde yenileri eklendi. 1966’’da Fransız tasarımcı Lison Bonfils tavsiyelerde bulunmak üzere Benetton’’a geldi ve 12 yıl kaldı. Marka öyle bir başarı yakaladı ki Luciano Benetton, sonradan şirketin merkez ofisi olan Villa Minelli’’yi satın aldı ve ilk fabrikası kurdu.

1969’’da Paris’’teki mağazaları açtıklarında Benetton’’un stili, renkleri ve hedeflediği (genç ve ekonomik seviyesi yüksek) müşteri kitlesi markanın yükselmesini sağladı. Rue Bonaparte’’daki ilk butiklerinde 48-58 renkte 8-12 kazak modeli yer aldı. 1980’’de New York’’taki Madison Bulvarı’’nda, 1982’’de Tokyo’’da Benetton mağazaları açıldı.

Benetton 1983’’te Tyrell takımı sponsoru olarak Formula 1’’e katıldı. 1986’’da Toleman’’ın alınmasıyla Benetton Formula Limited yarış takımı kuruldu. Sürücüler kategorisinde iki, markalar kategorisinde bir şampiyonluk kazanıldı. Benetton takımı 2000’’de Renault satın aldı.

Mağazalara yeni tasarım

Holdingin merkezi Lüksemburg’’daydı ve stratejisi markaya uluslararası nitelik kazandırma ve çeşitlilikti. Şirket İtalya, Fransa ve İskoçya’’da dokuz fabrikaya sahipti. Artık Benetton’’un kendi içinde çocuklara yönelik ”012”, kadınlara yönelik ”Merceria”, ”My Market” ve ”Tomato” gibi markaları vardı.
Benetton 1987’’de Treviso voleybol takımına sponsor oldu. 1988’’de Benetton saatleri ve markanın ”Colors” adlı parfümü piyasaya sürüldü. Tasarımcı Francesca Matte ile fotoğrafçı Toscani özel olarak Benetton’’la çalıştı.
Tüm Benetton mağazaları İtalyan mimar Tobia Scarpa tarafından yalınlığın vurgulandığı bir tarzda baştan tasarlandı. Böylece mağazaya giren müşteriler koleksiyonun çizgisini hiç zorlanmadan görebileceklerdi.

”Colors” parfümünün erkek versiyonu 1989’’da Avrupa’’da satışa sunuldu. 1993’’te ”Tribu” adlı yeni kadın parfümü çıktı. 40 ülkede dört dilde yayımlanan görsel ağırlıklı ”Colors” dergisi 1994’’te yayın hayatına başladı. ”Farklılık arzu edilen bir özelliktir fakat aynı zamanda bütün kültürler eşit değere sahiptir” inancı temel alınarak hazırlanan ”Colors” ekoloji, savaş ve AIDS’’e karşı yürütülen mücadele gibi ciddi; alışveriş, moda ve oyuncaklar gibi eğlenceli konuları cüretkar bir bakış açısıyla ele alan bir dergi.
2005 yılında Benetton artık United Colors of Benetton, 012 ve Sisley etiketiyle 120 ülkedeydi.

Modayla sırlı kalmayan marka ”Benetton’’un Birleşmiş Renkleri” sloganında, reklamlarında, sosyal sorumluluk projelerinde olduğu gibi dünyadaki tüm renkleri, farklılıkları, kültürleri kucaklıyor.

Gerçek bir aile şirketiydi

Dört kardeşin ortaklaşa işleri yürüttüğü Benetton tam anlamıyla bir aile şirketiydi. 1935 doğumlu olan ve şirketi kuran Luciano pazarlamanın başındaydı; 1937 doğumlu Guiliana tasarım bölümünü yönetiyordu; 1941 doğumlu Gilberto finans işlerine bakıyordu ve 1943 doğumlu Carlo üretiminden sorumluydu. 2003’’te Benetton ailesi profesyonel yöneticilere daha çok sorumluluk vererek arka plana geçti.

Gençlere destek

Benetton’’un kültürel mirası yaşatmak amacıyla 1995’’te iletişim ve araştırma merkezi Fabrica kuruldu. Fabrica, Treviso’’nun hemen dışında bulunan, Japon mimar Tadao Ando tarafından restore edilen tesislerinde gerçekleştirdiği aktivitelerle kendini çokkültürlü ve uluslararası bir kimlikle özdeşleştiriyor.
Dünyanın farklı yerlerindeki genç sanatçı ve araştırmacıların yaratıcılığı destekleyen Fabrica tarafından başlatılan ”Yaratıcılık Aranıyor” adlı program görsel kültür üzerine bir dizi seminerden oluşuyor. Programın temelinde yine yaratıcılık ve yeni ifade şekilleri arayışı yatıyor.

Toplantılar çerçevesinde her ay sanat, kültür ve iletişim alanlarında dünya çapında ün kazanmış ”sıradışı” kişiler atölye çalışmaları, konferanslar veya özel aktiviteler için Fabrica’’ya davet ediliyor.

Kaynak : www.milliyet.com.tr
 
M

moray

Kullanıcı
16 Eyl 2006
En iyi cevaplar
0
0
tokat
iyi güzel hoş anlamlıda  hangimiz okuduklarımızı düşündüklerimizi gerçekleştiriyoruzki  saolasin emek harcamişsin
 
N

nobleman

Kullanıcı
24 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
KKTC
sıradışı ve sıfırdan gelip kendini ispatlamış kişi ve kurumların nasıl yükseldiklerini okuyunca özellikle bir özellik gözüme çarpıyo^^AZİM^^.Hayatta ne olursa olsun nelerle karşılaşırsak karşılaşalım yılmamız gerektiğini,daha hırslı ve kararlı bir şekilde hayatımızı sürdürmemiz gerektiğini anlıyorum.Yazı için ayrıca teşekkürlerimi sunarım...
 
N

nif_31

Kullanıcı
26 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
hatay
bu siteye yeni üye oldum.bir şeyleri başarmak en büyük isteğim  ::)
 
M

meltem12

Kullanıcı
8 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
hamburg
ben bunu ilk kez okudum gercektende azmettigin zaman basaramican bisi yok diyor insana ama nedense azmedenlerde hep zor durumda olanalr oluyor 1945 de babasiz kaldiginda kardesinin ordugu orguye guvenip baslayan surec 1963 de ilk magza ile bisey olarak ortaya cikiyor yani 18 yil adamin cani cikmistir herhalde inandigi bisi vardiki o gune ulasti hatta o gunu gecti 2007 ye bile ulasti basariyla mutlaka cok kotu gunelri olmustur o gunleri nasil astigini ne ile motive oldugunu cok merak ettim
 
Üst