Sigaranın Mucizevi Faydaları

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Sigaranın Mucizevi Faydaları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 14,715 kez görüntülenmiş, 23 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Sigaranın Mucizevi Faydaları
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan morkelebek
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com

Hep sigaranın zararlarına odaklanmak ve bu vesileyle sürekli sigarayı anlatmak sigarayı cazip hale getiriyor olmasın? Hani derler ya; reklamın iyisi kötüsü olmaz. Bu nedenle, biraz tersten düşünüp sigaranın faydalarını anlatmanın daha iyi olacağını düşünüyorum.

Sigara yaklaşık 500 yıl önce Amerika'dan Avrupa'ya, daha sonra Türkiye'ye geldi. Sigara üzerinde bir sürü spekülasyonlar üretilerek değişik zamanlarda Avrupa ve Osmanlı'da sigara kullanımı yasaklandı. Gerek dini inançlara dayandırılarak, gerekse şeytanla ilişkilendirilerek sigara pek çok kez Avrupa'da ve Osmanlı'da yasaklandı. Geçen yüzyılda ise tıbbın ilerlemesiyle sigaranın sağlığa zararlı olabileceği teorileri üretildi. Ancak 30 yıl öncesine kadar sigaranın insan sağlığına zararlı olduğu kanıtlanamamıştı.
Ne olduysa 30 yıl önce oldu, bilim adamları ve doktorlar sigaranın tüm zararlarını açığa çıkardılar. Kimyacılar sigaranın içinde sağlık için çok zararlı 4000 adet kimyasal buldular. Sigaranın akciğer kanserine, erken ölümlere, erken yaşlanmaya, damar tıkanıklığı gibi pek çok tehlikeli hastalığa neden olduğu kanıtlanmış oldu. Bu kanıtlarla birlikte tüm  dünyada sigaraya karşı bir savaş başladı. Önceleri küçük gruplar tarafından başlatılan bu savaş, devletlerin pek dikkatini çekmedi. Ancak devletler baktılar ki sigaranın neden olduğu hastalıkların tedavilerini karşılamak gittikçe ekonomilerine büyük bir yük getiriyor, hemen önlemler almaya ve vatandaşlarının sağlıklarını korumaya karar verdiler. Öncelikle sigara reklamları yasaklandı. Daha sonra kademeli olarak sigara hayatın her alanında yasaklandı. 470 yıl boyunca içilen sigara, tüm zararları ortaya çıkmasına rağmen 30 yıl boyunca bırakılamadı. Hatta sigara içenlerin oranı gittikçe arttı diyebiliriz. İnsanlar sigaranın zararları konusunda o kadar bağışıklık kazandılar ki, sigara paketinin üzerinde yazan "sigara içmek öldürür" yazısı da kimsede bir değişiklik yapmıyor. İnsanlar bile bile ölüme gidiyorlar.
Bir düşünelim… Hep sigaranın zararlarına odaklanmak ve bu vesileyle sürekli sigarayı anlatmak sigarayı cazip hale getiriyor olmasın? Hani derler ya; reklamın iyisi kötüsü olmaz. Eğer alkolün zararları da bu kadar çok anlatılsa, alkol içmeyin denilse belki alkol kullanan kişilerin de sayısı artar. Bu nedenle, biraz tersten düşünüp sigaranın faydalarını anlatmanın daha iyi olacağını düşünüyorum. Çünkü doktorlar her gün faydalı içecekleri, yiyecekleri söylüyorlar ama bunlara bir türlü uyan yok. Örneğin, çok faydalı bir meyve olan fındık hemen her yıl ülkemizde ihtiyaçtan fazla üretiliyor. Ancak faydalarının anlatılmasına ve sigaradan ucuz olmasına rağmen yeterli fındık tüketmiyoruz. İnsanlar faydalılardan çok zararlılara ilgi gösteriyorlar. İnsanın yasağa olan ilgisi ta Adem atamızdan bu yana devam ediyor. Cennetteki tüm nimetleri tatmaya çalışsaydı yasak ağacın meyvesine henüz gelemezdi Adem babamız. Sigara yasaklandıkça da ister istemez ilgi kazanıyor. Bu nedenle sigaranın faydalarını anlatırsak insanlar sigaradan daha çok uzak dururlar.

İşte sigaranın birkaç faydası:
- Geceleri öksürüğe yol açıp sık sık uyanmanızı sağlar, böylece evinize hırsız girdiğini daha kolay fark edersiniz.
- Erken yaşta bastonla dolaşmaya başlayacağınız için size saldıracak köpeklere karşı bir avantajınız olur.
- Herkesin bir karaciğeri varken sizin 3 karaciğeriniz olur. (2 kararmış akciğer+1 karaciğer)
- İstemediğiniz insanları sigara sayesinde kendinizden uzak tutabilirsiniz.
- Karaciğeriniz 4000 kimyasalı temizlemek için her gün mesayi yapar, çalışkan bir karaciğeriniz olur.
- Yaşlılığın getirdiği sıkıntıları görmeden genelde yaşlanmadan ölürsünüz.
- Yaşlananlar ise genelde erken yaşlanır. Sizi görenler dede zannederek daha fazla sayıgı gösterirler, otobüste yer verirler.
- İğrenç tadı olan ve ilk içildiğinde tiksindiren sigarayı vücuduna kabul ettiren kişi her şeyi başarabilir.
- Sigara nedeniyle yediğiniz yemeklerden yeterince zevk alamazsınız. Bu nedenle az yiyeceğiniz için kolay zayıflarsınız.
- Evde sigara kokusu her tarafa sineceği için perdeler ve diğer eşyalar daha sık yıkanmış olur.

Yazar : Erkan Uysal / Kimya Mühendisi

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Kulağı doğru tutarsak ; (sigaradan nefret eden birisi olarak...)
Sigara içen insanlardan da beni bir o kadar uzaklaştırıyor.
hımm 2:))))

Noktayı koydun zaten, daha ne diyelim:))))

P

prenses35

Kullanıcı
23 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
36
İzmir
sigaranın faydaları yazılsada benim gözümde ne olursa olsun zararlıdır,içindeki on binlerce zehirli ve zararlı maddeleri düşünürsek hiç içilmemesi ve hiç baslanmaması gerekir.baslayanlarsa umarım kısa zamanda bırakırlar.yine de paylasım için tesekkürler.

Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
prenses35' Alıntı:
sigaranın faydaları yazılsada benim gözümde ne olursa olsun zararlıdır,içindeki on binlerce zehirli ve zararlı maddeleri düşünürsek hiç içilmemesi ve hiç baslanmaması gerekir.baslayanlarsa umarım kısa zamanda bırakırlar.yine de paylasım için tesekkürler.
Yazıyı okudun mu?
İğneliyici bir başlığı okumakla mı yetindin...

- Geceleri öksürüğe yol açıp sık sık uyanmanızı sağlar, böylece evinize hırsız girdiğini daha kolay fark edersiniz.
- Erken yaşta bastonla dolaşmaya başlayacağınız için size saldıracak köpeklere karşı bir avantajınız olur.
- Herkesin bir karaciğeri varken sizin 3 karaciğeriniz olur. (2 kararmış akciğer+1 karaciğer)
- İstemediğiniz insanları sigara sayesinde kendinizden uzak tutabilirsiniz.
- Karaciğeriniz 4000 kimyasalı temizlemek için her gün mesayi yapar, çalışkan bir karaciğeriniz olur.
- Yaşlılığın getirdiği sıkıntıları görmeden genelde yaşlanmadan ölürsünüz.
- Yaşlananlar ise genelde erken yaşlanır. Sizi görenler dede zannederek daha fazla sayıgı gösterirler, otobüste yer verirler.
- İğrenç tadı olan ve ilk içildiğinde tiksindiren sigarayı vücuduna kabul ettiren kişi her şeyi başarabilir.
- Sigara nedeniyle yediğiniz yemeklerden yeterince zevk alamazsınız. Bu nedenle az yiyeceğiniz için kolay zayıflarsınız.
- Evde sigara kokusu her tarafa sineceği için perdeler ve diğer eşyalar daha sık yıkanmış olur.
Bunlara fayda diyorsan, ayrı bir durum  ::)

P

prenses35

Kullanıcı
23 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
36
İzmir
codex yazıyı okudum ,baslığı sigaranın faydaları diye konulmus ya ,baslık için yazdım içeriğin faydalı olmadığını anlayabiliyorum.ayrıca zaralı olduğunu vurgulamak istemiştim.

H

hanedeyim

tamam prenses bişey demedik  ;D
ayırca sigaranın en büyük yararlarını yazmayı unutmuşsunuz çok ayipp
sigara fazla olan paranızı azaltır
zaten uzun olan ömrünüzü kısaltır

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Sigara insan sağlığını ciddi ölçüde tehdit etmekte.
İster fakir ol ister zengin... Sigara maddi duruma bakmıyor, kullananı öldürüyor.
diyeceğim ama bunu herkes bilmesine rağmen ne yazıkki tüketimi hızla devam ediyor.
KLİNİĞE GİTMEDEN SiGARA BIRAKMANIN YOLLARI

* Bugün içmemeye çalışın.
* Her gün bir sigara azaltın.
* Sigara yakmayı mümkün olduğu kadar geciktirin.
* 'Teşekkür ederim, kullanmıyorum' demeyi deneyin.
* Ne zaman sigara içtiğinize bakın. Kahve molasında, yalnız kaldığınızda... Buna göre önlem alın.

B

blt.cemile

Kullanıcı
11 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bu yazıyı babama okutacam belki bırakır kim bilir ;)
Teşekkürler

V

vega

Kullanıcı
24 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Diyarbakır
az önce yüksek sesle babama okudum  :p adam hala kararlı içmekte :-[ allah yardımcımız olsun...

B

beyazdilekce

Kullanıcı
1 Ara 2009
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
Ek olarak; ;D
-sigara içen yaşlanmaz
çünkü,
genç yaşta ölür
-sigara içene sinek yaklaşmaz
çünkü,
nikotin ve kokudan rahatsız olur
-sigara içeni köpek ısırmaz
çünkü,
bastonla dolaşır
-sigara içenin evine hırsız girmez
çünkü,
sabaha kadar öksürür
-sigara içen bonkördür
çünkü,
zehiri ve dumanı herkese ikram etmekten kaçınmaz :)

B

beyazdilekce

Kullanıcı
1 Ara 2009
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
rock girl kardeşim aynısını paylaşmış,aramada yapmıştım ama göremedim, özür diliyorum :)

Y

yadois

Kullanıcı
20 Şub 2010
En iyi cevaplar
0
0
"Sigaranın faydası olur mu hiç!" demeyin; işte size sigaranın faydaları...

1-) Sigara içeni köpek ısıramaz; çünkü kişi yürüme zorluğu çektiğinden, yanında baston taşır ve gerektiği zaman kullanabilir.

2-) Evine hırsız girmez; çünkü sabahlara kadar boğulurcasına öksürür; ses yapar.

3-) Üzerine sinek konmaz; çünkü buram buram nikotin koktuğundan yanına sinek bile yaklaşamaz.

4-) Fazla yorulmaz; çünkü yorulunca nefes nefese kalacağını bilir.

5-) Yürümek için zorlanmaz; çünkü sevdikleri onu tekerlekli iskemlede gezdirir.

6-) ihtiyarlamaz; çünkü genç yaşlarda sevdiklerine kavuşur, yani vefat eder.

7-) Yüzüne renk gelir; çünkü dişleri ve bıyıkları nikotinin etkisiyle sapsarı olur.

:cool: Vücudu bir kuş gibi hafifler; çünkü ileri dönemdeki dolaşım bozukluğundan ötürü önce parmakları, sonra da el ve ayakları kesilir.

9-) Ülke kalkınır; çünkü tütün sanayi kuruluşları bol miktarda para kazanır.

10-) Köyden kente olan göç azalır, çünkü tütün tarlalarında çalışması gereken insan sayısı artar. Bu da kente olan göçleri engeller.

(alıntı)

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
yadois' Alıntı:

9-) Ülke kalkınır; çünkü tütün sanayi kuruluşları bol miktarda para kazanır.
Ahh ahhh ülke kalkınsın vatandaş bol paraya kavussun isteriz istemesine de
malum Tekel'in durumu içler acısı : (
Bizde  sigara alcak para ne gezer  ?  ::)

Y

yadois

Kullanıcı
20 Şub 2010
En iyi cevaplar
0
0
didem bir daha olmaz söz aramayı akıl edemedim zaten codex'in mesajını görseydim gerek kalmazdı yazmama

I

ibrahimgemlik

Kullanıcı
23 Ocak 2010
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
Sigara içmiyorum ama ne kadar yanlış yaptığım farkına vardım uzat ordan bi dakl bakım kac yıllık hasreti dumanlayayım.

İçenleri hakket Allah kurtarsın.Özellikleda kızlarda iğreti duruyo ne anlıyosunuz pis hava solumakdan anlamıyorum.

Kadın erkek pis pis bırde en sınır oldugum sey otobus duraklarında otobus beklergen ıcenler sıgarayı atarlar son dumanın yarısnı dısarı yarısına otobuse uflerler nedeir bu yani.

Affedersiniz ama seyyar tuvalet tası gibi olmanın bir anlamı yok.