SAYILARLA VÜCUDUMUZ

• Konbuyu başlatan berrak
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde berrak tarafından oluşturulan SAYILARLA VÜCUDUMUZ başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 31,175 kez görüntülenmiş, 30 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı SAYILARLA VÜCUDUMUZ
Konbuyu başlatan berrak
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Batusch
B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
İskelet 200 kemikten oluşuyor
Doğduğumuz zaman 300 kemiğe sahibiz, büyüdükçe kemik sayımızda bir azalma görülüyor. Hayır onları yolda düşürmüyoruz. Sadece büyürken kemikler birbirlerine kaynıyorlar, bunun sonucunda da bir yetişkinin iskeleti en az 198 en çok 214 kemikten oluşuyor. Bazı kişilerin kemiklerinin kaynama stili daha değişik oluyor. Bu değişikliğe rağmen insanın iskeletinin kilosu hiç değişmiyor: Yetişkin bir kişinin iskeleti 17 kilogram geliyor.

Hayat boyu 5000 tırnak
Tırnakların tamamen yenilenmesi için aylar gerekiyor; el tırnakları için 3, ayak tırnaklan içinse 4,5 ay. Ayda yarım santim, günde 0,15 mm büyüyen tırnakların kabaca bir hesabını yaparsak hayat boyu 5000 tırnak büyüttüğümüz ortaya çıkıyor.

27 km görüş uzaklığı
Karşısındaki bir objeyi 60 metreden tüm hatlarıyla seçebilen insan gözü 27 km uzaklıktaki bir ışık kaynağını da rahatlıkla görebiliyor. Çok yakındaki bir objeyi tamamıyla görebilmek için ise gözümüzden en az 15 cm uzak tutmalıyız.

Günde 1 cl gözyası
Gözyaşı gözlerimizi nemli tutmak, temizlemek ve göz kapaklarının rahat açılıp kapanabilmesini sağlayabilmek için yararlı. Göz yaşlarımız kör olmamızı engellediği için vücudumuz tarafından günde 1 cl kadar üretiliyor. Bu arada kadınlar özel hormonları sayesinde erkeklerden dört kat fazla ağlayabiliyorlar. Ayrıca sinir sistemimizin içinde bulunan bazı kimyasal maddelerden de arınmamızı sağlıyor. Ağlayarak bu maddelerin % 40'ından kurtulabiliyoruz.

Öpüşmeyle geçen 42 milyon mikrop
Bundan biraz daha azı (32 milyon) elele tutuşmayla bir insandan bir diğerine geçiyor. Konuyu daha da açarsak, erkek ve kadın jenital organında da çok sayıda mikrop var. Tabii bu, her fiziksel temas hastalık oluşturacak demek değil. Sadece bu mikroplara karşı önlem almadığımız zaman tehlike alfana giriyoruz.
Basımızda 3 milyon saç teli
Bu sayı aslında kadınlar için geçerli, erkeklerin sadece 1 milyon saç teli var. Bir saç teli 0,35 mm, yılda 13 cm büyüyor. Belli bir uzunluktan sonra büyüme yavaşlıyor ve duruyor. Çocuklar günde 90 adet saç teli kaybederken, orta yaşlılar 15 ile 100 arası, yaşlılar 120 adet saç teli döküyor.

5 metrekare deri
İnsan vücudunun tamamını kaplayan deri 1,5 metrekare tutuyor. Dışarıdan herhangi bir teması hissetmemiz için 0,12 saniye yeterli. Bunun dışında insan derisi soğuğu ve sıcağı 0,16 saniyede fark edebiliyor.

Vücut üstünde 1 milyon tüy
Bu tüyler vücudumuzu soğuktan, yağmurdan, çeşitli temaslardan koruyor. Bu tüyler günde 0,22 mm uzuyor.

Midenin 1,3 litrelik kapasitesi
Bu midenin genel kapasitesi, ama fazla besin ve içecek tüketen kişilerin midelerinin daha da fazla kapasiteye sahip olduğu görülüyor.

Hayat boyu 150 000 km'lik yol
Günde 5,6 km 19 000 adıma, bu da yılda 2000 km'ye, hayat boyu da 150 000 km'ye eşit demek oluyor.

Dilde 17 kas bulunuyor
Sadece 50 gr ağırlığı olan, 9 cm uzunluğundaki dilimizde 17 adet kas bulunuyor. Üzerindeki 4000 mukoza uzantısı sayesinde tat alabiliyoruz. Her besin aynı tadı vermiyor. Bir yiyeceğin tatlı olabilmesi için içinde % 0,5 şeker, tuzlu olabilmesi için % 0,25 tuz bulundurması gerekiyor, acı ve ekşi içinse yüzdeler daha da az, % 0,002 ve % 0,001.

Yılda 252 litre ter
Normal bir hayat süren bir yetişkin günde 0,7 litre ter atıyor. Bu da ayda 21, yılda 252 litre ter atması demek oluyor.

28 kg kas
Kaslar vücut ağırlığının %40'ını oluşturuyor. Toplam olarak 1140 kasımız var.

M

m!M@V!_

Kullanıcı
30 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
ıstanbul
vay be muhtesem bır sıstem.... ALLAH A ne kadar sukretsek az.....  :-\

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
ilginç bilgiler..

D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
:eek:  Çok harika bi araştırma dikkatle okudum.Teşekkürler

Y

yusuf63

Kullanıcı
6 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
ankara
ALLAHIN SANAT ESERİ NE KADAR MUAZZAM
BİDE BENDEN OLSUN
İNSAN BEYNİNDE 1 TRİLYON HÜCRE VAR
BUNA MİLYARLARCA NÖRON VAR(ADIN TAM BİLMİYORUM)
BU NÖRONLARA DA BAĞLI MİLYONLARCA AĞ VAR BU ZİNCİR HALKASINDA EN UFAK BİR HATA YOK
BİZ İNSANI EN GÜZEL ŞEKİLDE YARATTIK )))))))))))))))))))TİN SURESİ)))))))

Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Öpüşmeyle geçen 42 milyon mikrop
Bundan biraz daha azı (32 milyon) elele tutuşmayla bir insandan bir diğerine geçiyor. Konuyu daha da açarsak, erkek ve kadın jenital organında da çok sayıda mikrop var. Tabii bu, her fiziksel temas hastalık oluşturacak demek değil. Sadece bu mikroplara karşı önlem almadığımız zaman tehlike alfana giriyoruz.
Öpmüyorum abicim kimseyi :p
Ama öpülmeme nasıl engel olacağım?
Çok tatlıyım  ;)

P

Paradoks

...insan gözü 27 km uzaklıktaki bir ışık kaanağını da rahatlıkla görebilior. BEN GÖREBİLECEGİMİ ZANNETMİYORUM GÖZLERİM BİRAZ|CIK| BOZUKTA. :( PAYLASIM İCİN TESEKKÜRLER...

B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
abicimÖpmüyorum  kimseyi :p
Çok tatlıyım  ;)

vay vay vay ::) ::) ::) kendinize bukadar güveniyosunuz yaniiiiii ... istemem cebime koy misali olmasınm sakınnn ;D ;D ;D

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
berrak' Alıntı:
abicimÖpmüyorum  kimseyi :p
Çok tatlıyım  ;)

vay vay vay ::) ::) ::) kendinize bukadar güveniyosunuz yaniiiiii ... istemem cebime koy misali olmasınm sakınnn ;D ;D ;D
:D

M

m!M@V!_

Kullanıcı
30 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
ıstanbul
yusuf63' Alıntı:
ALLAHIN SANAT ESERİ NE KADAR MUAZZAM
BİDE BENDEN OLSUN
İNSAN BEYNİNDE 1 TRİLYON HÜCRE VAR
BUNA MİLYARLARCA NÖRON VAR(ADIN TAM BİLMİYORUM)
BU NÖRONLARA DA BAĞLI MİLYONLARCA AĞ VAR BU ZİNCİR HALKASINDA EN UFAK BİR HATA YOK
BİZ İNSANI EN GÜZEL ŞEKİLDE YARATTIK )))))))))))))))))))TİN SURESİ)))))))
sıze de tskler....

K

Kristal

Dilde 17 kas bulunuyor
bu kadar kas rahat durmuyor tabii  ;) ne çektiyse dilinden çekti hesabı... :)

Yılda 252 litre ter.
bu kadar ter atılamaz gibi geliyor ???