Sanal Bilgisayar (Virtual PC) Kurulumu ve Kullanımı (Resimli anlatımı)

• Konbuyu başlatan barisya
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyası kategorisinde barisya tarafından oluşturulan Sanal Bilgisayar (Virtual PC) Kurulumu ve Kullanımı (Resimli anlatımı) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 16,336 kez görüntülenmiş, 18 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyası
Konu Başlığı Sanal Bilgisayar (Virtual PC) Kurulumu ve Kullanımı (Resimli anlatımı)
Konbuyu başlatan barisya
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan su perisi
B

barisya

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
16
Sanırım hepimiz 2, 3 veya daha fazla bilgisayarımız olsun isteriz. Bunu yapmak için hem çok paramızın olması, hemde evimizde kocaman bir odamızın olması gerekiyor. :) Benim burada tanıtımını yapacağım bir program bizi tüm bu külfetlerden kurtaracak ve bizi birden fazla bilgisayar sahibi yapacak. Bu oluşturacağımız sanal bilgisayar ile normal bilgisayarınızda yapabildiğiniz tüm herşeyi yapabileceksiniz. Windows XP kullandığınızı düşünürsek; sanal bilgisayarımızda Windows Vista, Windows 7 (Beta), Windows 95/98/2000 veya Linux v.b. işletim sistemlerini kurup rahatlıkla kullanabiliriz. Bu uygulama ile bilgisayarımızı rahatlıkla kurcalayabilir, dilediğimiz programları kaldırabiliriz. Hatta korkmadan virus bile bulaştırabilirsiniz. Daha fazla örnek vermem gerekirse, Su Perisi bu uygulama ile öğrenmek için Ghost uygulamasını rahatlıkla kullanabilir veya Kayıt Düzenleyicisiyle bozulmasından korkmadan dilediği gibi oynayabilir. :)

Program ingilizce fakat çok basit bir arayüzü olduğu için hiç zorluk yaşamayacağınızı düşünüyorum. Bizim için önemli olan Türkçe işletim kurmamız. Örneğin benim gerçek bilgisayarımda İngilizce XP kullanıyorum, fakat sanal bilgisayara Türkçe XP kurdum.

Program hakkında birkaç önemli konudan bahsetmek istiyorum. Kuracağımız sanal bilgisayar gerçek bilgisayarımızdaki donanımları (ekran kartı, ses kartı, bellek, işlemci v.b.) kullanacağı için gerçek bilgisayarınızda bellek miktarının en az 1 GB olmasını öneririm. Sanal bilgisayar hard diskinizde 2-3 GB lık bir yer tutacaktır.

Programın tanıtımına geçmeden önce sizlerle birkaç ekran görüntüsünü paylaşmak istiyorum.

Programın kendi görüntüsü. (Ben sanal bilgisayar olarak Windows Vista, Linux, Windows XP ve yeni çıkacak olan Windows 7'nin Beta sürümlerini kurdum)

XP başlıyor.

Sanal bilgisayar masaüstü görüntüsü

Son olarakta ağ bağlantılarımdan bir görüntü. Resimde de görüldüğü gibi 2 bilgisayar var. Amonra, sanal bilgisayarım, Nefertem ise gerçek bilgisayarımdır.

Gelelim programın kullanımına

Programı konunun sonundaki linkten indirebilirsiniz. Programın Microsoft tarafından ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Programı indirdikten sonra basitçe kuruyoruz. (programı kurarken ekstra hiçbir ayar yapmamıza gerek yok gelen tüm pencerelere next, next diyerek kurulumu gerçekleştiriyoruz.)
Asıl işimiz bundan sonra başlıyor. Programı çalıştırdıktan sonra gelen ekrandan New...e tıklayıp yeni bir bilgisayar oluşturma işlemine başlıyoruz. (bkz: Resim-1)

Resim-1

Karşımıza gelen ekranı next diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz. Bir sonraki adımda karşımıza gelen pencere de ilk kez kuracağımız için Create a virtual machine'i (bkz: Resim-2) seçip yine next diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

Resim-2

Bu ekranda oluşturacağımız işletim sisteminin (örn: Windows XP) adını veriyoruz.(bkz: Resim-3)

Resim-3

Bir sonraki adımda uygulama Windows XP yi tanıdığı için kendiliğinden hangi işletim sisteminin kurulacağını seçiyor, bu adım çok önemli değil.(bkz: Resim-4)

Resim-4

Tekrar next diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz. Sonraki adımda sanal bilgisayarımızın ne kadar Ram (Bellek) kullanacağını belirtiyoruz.(bkz: Resim-5) Varsayılan ayarlar (Using the recommended RAM) kalabilir. Eğer gerçek bilgisayarımızda fazla bellek varsa Adjusting the RAM seçeneğini seçerek sanal bilgisayarımızın kullanacağı bellek miktarını arttırabiliriz. (gerçek bilgisayarınızda 1 GB ram varsa bunun 512 MBlık kısmını sanal bilgisayarınıza paylaştırabilisiniz.)

Resim-5

Bellek miktarını belirledikten sonra bir sonraki adıma geçiyoruz. Bir sonraki adımda sanal bilgisayarımızdaki disk kapasitesini belirtiyoruz. Varsayılan ayarlar olarak An existing virtual hard disk geliyor fakat biz ilk kez disk oluşturacağımız için hemen altında ki A new virtual hard disk seçeneğini seçiyoruz (bkz: Resim-6 ve Resim-7) ve next diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

Resim-6

Resim-7

Bu kısımda herhangi bir değişiklik yapmamıza gerek yoktur, bu adımıda next diyerek geçiyoruz ve Finish'e tıklayarak sanal Windows XP yi oluşturuyoruz. Daha sonra Virtual PC uygulamasının ana ekranına Windows XP geldiğini göreceğiz. Buradan Windows XP'yi seçip Starta basıyoruz ve XP kurulumuna geçiyoruz. Eğer hard diskinizde yeteri kadar yeriniz varsa bir kez XP kurun ve onun bir kopyasını başka bir yerde muhafaza edin, ileride sanal bilgisayarı bozduğunuzda tekrar baştan kurmak durumunda kalmayın. ;)

Windows kurduktan sonra sanal bilgisayar ile gerçek bilgisayar arasında geçiş yapmak için biraz zorlanabilirsiniz. Bunun için Alt Gr+Ctrl tuşlarına basmanız yeterli olacaktır. Eğer bunlarla uğraşmak istemezseniz Action menüsündeki Install or update virtual machine additionsa (bkz: Resim-8) tıklayarak sanal bilgisayar güncellemesi yaparak gerçek bilgisayar ile sanal bilgisayar arasında hiçbir ekstra işlem yapmadan rahatlıkla geçiş yapabilirsiniz.

Resim-8

Virtual PC 2007'yi indirmek için aşağıdaki linke tıklayın. Açılan sayfada biraz aşağıda Download linkini görebilirsiniz. 32 ve 64 bit olmak üzere iki farklı sürümü vardır, hangi sürümü indireceğini bilmeyen kişiler 32 bit olanı indirebilirler.:
Virtual PC 2007 Download

Anlatım bozuklukları için şimdiden özür dilerim. Program hakkında her türlü soruyu sorabilirsiniz, elimden geldiğinde yardım etmeye çalışırım.

B

barisya

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
16
virtual pcyle tanışmadan önce bende vmware kullanıyordum, fakat vmware biraz daha sistem kaynaklarını kullanıyor ve ekstra bazı ayarlamalar (gerçek pc ile sanal pc arasında iletişim kurmak için ethernet kartını manuel göstermek gibi) gerekiyor.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
barisya' Alıntı:
virtual pcyle tanışmadan önce bende vmware kullanıyordum, fakat vmware biraz daha sistem kaynaklarını kullanıyor ve ekstra bazı ayarlamalar (gerçek pc ile sanal pc arasında iletişim kurmak için ethernet kartını manuel göstermek gibi) gerekiyor.
Bilmiyorum. En iyi yol bildiğin yoldur.  :) ;D

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bununla ilgili yarın sorularım olacak :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sorularıma başlayabiliriz :)

Program hakkında birkaç önemli konudan bahsetmek istiyorum. Kuracağımız sanal bilgisayar gerçek bilgisayarımızdaki donanımları (ekran kartı, ses kartı, bellek, işlemci v.b.) kullanacağı için gerçek bilgisayarınızda bellek miktarının en az 1 GB olmasını öneririm. Sanal bilgisayar hard diskinizde 2-3 GB lık bir yer tutacaktır.

İlk sorum: Benim bellek miktarının ne kadarını kullanıyor,ne kadarını kullanmıyorum nerden ögrenebilirim? Bir yol var acaba dogrumu bilmiyorum ama önce sen söyle  ::)

İkinci sorum: (gerçek pc ile sanal pc arasında iletişim kurmak için ethernet kartını manuel göstermek gibi) Bunu nasıl yapamlı,bak şimdiden kafam karıştı,kurulumu tamamladım diyelim,demeyelim,o kadar net anlatmışın ki :) Sorunsuz kurduk diyelim,bir yerde görmüştüm,aynı anda iki bölüme geçiyordu,birden ekran kararıyor ve yeni bşr ekran çıkıyor :) Bunun için hard diskin çok olması gerekmez mi benim hard disk sadece 512 ve ekran akrtının düşüklügü nedeniyle 444 nü görüyor,hırsız ekran kartı hard diskimi çaldı  :mad:

Üçüncü soru:Bilgisayar içine bilgisayar kurdugumda vürüs programı kurmama gerek var mı :) yoksa vürüslerle teke tekmi mücadele verecegim :) asıl bilgisayarıma zarar verirse hadi,hard diski aynı kullanıyor:) Sıkılırsam nasıl yok edecegim peki..

Dördüncü sorum:pc içine pc kurarsam,paylaşımlı parçalar gerektirir,oda sistem dosyalarını düzgün çalıştırmaz ömründen ömür alırsa ben kimin ömründen ömür alayım :)

Ve son sorum: Risk almadan başarıya nasıl ulaşabilirim..Ne olsa sanal bilgisayar bozulsada sorun olmaz silerim mantıgıyla ne  öğrenebilirim  ::)

Ve son bir sorum daha: sen "ghost" programını nasıl kuracagımı ve nerden güvenle indirecegimi anlatsan daha iyi olmaz mı  ;)

Söz savunmanın  :)

B

barisya

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
16
Su Perisi' Alıntı:

İlk sorum: Benim bellek miktarının ne kadarını kullanıyor,ne kadarını kullanmıyorum nerden ögrenebilirim? Bir yol var acaba dogrumu bilmiyorum ama önce sen söyle  ::)

tek tek yanıtlamaya çalışayım :)

bilgisayarındaki bellek miktarını masaüstündeki bilgisayarım simgesine ters tıklayıp özelliklerine girerek açılan pencere de (alt kısımda) görebilirsin. bilgisayarımızda var olan belleğin ne kadarını kullandığımızı da; görev yönetisicisini açarak (ctrl+alt+del) Performans kısmında görebilirsin.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Tek tek yanıtlayım....

Bilgisayarımı "ters" tıkla demişim,onu anlamadım ama "düz" tıklayınca açılan sayfanın en altındaki 1.60 ghz,"448 mb ram"  bakıyoruz heralde  :-\
Görev yönetisicisini açtım ordan performans a tıladım açılan yerde hangi degeri kaale almalıyım  :-X

B

barisya

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
16
Su Perisi' Alıntı:

İkinci sorum: (gerçek pc ile sanal pc arasında iletişim kurmak için ethernet kartını manuel göstermek gibi) Bunu nasıl yapamlı,bak şimdiden kafam karıştı,kurulumu tamamladım diyelim,demeyelim,o kadar net anlatmışın ki :) Sorunsuz kurduk diyelim,bir yerde görmüştüm,aynı anda iki bölüme geçiyordu,birden ekran kararıyor ve yeni bşr ekran çıkıyor :) Bunun için hard diskin çok olması gerekmez mi benim hard disk sadece 512 ve ekran akrtının düşüklügü nedeniyle 444 nü görüyor,hırsız ekran kartı hard diskimi çaldı  :mad:

Üçüncü soru:Bilgisayar içine bilgisayar kurdugumda vürüs programı kurmama gerek var mı :) yoksa vürüslerle teke tekmi mücadele verecegim :) asıl bilgisayarıma zarar verirse hadi,hard diski aynı kullanıyor:) Sıkılırsam nasıl yok edecegim peki..

Dördüncü sorum:pc içine pc kurarsam,paylaşımlı parçalar gerektirir,oda sistem dosyalarını düzgün çalıştırmaz ömründen ömür alırsa ben kimin ömründen ömür alayım :)

Ve son sorum: Risk almadan başarıya nasıl ulaşabilirim..Ne olsa sanal bilgisayar bozulsada sorun olmaz silerim mantıgıyla ne  öğrenebilirim  ::)

Ve son bir sorum daha: sen "ghost" programını nasıl kuracagımı ve nerden güvenle indirecegimi anlatsan daha iyi olmaz mı  ;)

Söz savunmanın  :)
2. sorun için: gerçek pc ile sanal pc arasında ethernet kartının manuel tanıtılması ayrı bir programa (vmware adında bir program) ait, benim anlattığım programda bu işlemi yapmana gerek yok kendiliğinden tanıyorlar birbirlerini :) ayrıca sen ekran kartı ile hard diski karıştırıyorsun sanırım. 512 mb ekran kartıdır, hard disk kapasitesi GB olarak vardır. ekran kartın 512 ise ve bunu daha düşük görüyorsan paylaşımlı olduğu için bilgisayarın bir kısmını başka işler için kullandığı için kendine ayırmıştır :) bunu BIOS ayarlarından kapatıp ekran kartını tamamen gerçek değeri ile görebilirsin. (bu işlem biraz karışık olduğu için girmiyorum)

3. sorun için: sanal bilgisayarına da virus programı kurarsan iyi edersin, sonuçta her ikiside ağ üzerinden birbiri ile iletişim kurabileceği için sanal bilgisayarına bulaşan virus gerçek bilgisayarına da bulaşma ihtimali vardır. sanal bilgisayar dosyasını belgelerim klasöründe bulabilir dilediğin zaman tamamiyle silebilirsin.

4. sorun için: sanal bilgisayar gerçek bilgisayarındaki parçaları kullanacak bu doğru ama ömründen yemez bunu çıkar aklından :)

son sorun için: bilgisayarı kimse bozmadan öğrenemez, ben bile hatırlıyorum ilk bilgisayarımı aldığımda ilk ay 4 kez aldığım yere götürmüştüm windows kurulumu için. gerçek bilgisayarını gönül rahatlığı ile karıştıramayacağını düşündüğüm için bu programı kullanmanı öneririm. en azından gerçek bilgisayarında çekinerek yapacağın birşeyi sanal bilgisayarında rahatlıkla kurcalayabilirsin.

B

barisya

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
16
Su Perisi' Alıntı:
Tek tek yanıtlayım....

Bilgisayarımı "ters" tıkla demişim,onu anlamadım ama "düz" tıklayınca açılan sayfanın en altındaki 1.60 ghz,"448 mb ram"  bakıyoruz heralde  :-\
Görev yönetisicisini açtım ordan performans a tıladım açılan yerde hangi degeri kaale almalıyım  :-X
bellek miktarı ne kadarının kullanıldığını görmek için altta ki SD Kullanımı yazan kısıma bakabilirsin

ek olarak bilgisayarındaki bellek sanal bilgisayar uygulaması için yetersiz görünüyor.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
2. soru için soru: Ekran kartının o kadar yüksek olmadıgından eminim sanki  :-\ Ama yiende ögrenmek istiyorum...Nerden ögrenebilirim?

3. soruyu anladım :)

4. soruyu çıkaramam aklımdan :) ama maskeleyebilirim aklımdan çıkana kadar  ::)

ve son sorum için se,pc kullanalı 3. senem...Hiç bozmadım ama her pcye geçenler bir sorun çıkardı düzeltmekde bana kaldı...Artık masa üstünde pcnin tek bir simgesi bile yok,hepsini topladım,çıkardım,bölüp,sakladım :)

bellek miktarımın yetersiz oluşu nedeniyle başlamadan biten bir rüya..

Sonu gelmez sorularıma verdigin yanıtlar için teşekkürler...
Kalan sorularımı yanıtladıkdan sonra  tabi:)

B

barisya

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
16
Ekran kartınla ilgili bilgileri Başlat > Çalıştır > dxdiag yazarak görebilirsin. Ekrana gelen uyarıyı Evet diyerek geçtikten sonra 5-10 saniye kadar bekle, sonra da Ekran sekmesine tıklayıp ekran kartı bilgilerini görebilirsin.

benim bozmaktan kastım format atmayıda hesaba katıyorum, 3 senede hiç format attırmadın mı bilgisayarına  :eek:

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
İlk defa girdim bu bölüme heyecan yaptım,digerlerinden farklı idi :)
senin dedigin gibi   512 mb ekran kartıdır yok öyle bir rakam...

Bahsettigimiz şey Şumu:YAKLAŞIK TOPLAM BELLEK:64.0MB  :-\
512 NİN 5,Şİ BİLE YOK :)
Hard diskimin 512 oldugunu biliyorum  8)

B

barisya

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
16
bilgisayarının özellikleri yaklaşık şu şekilde :)

işlemci: P4 1.60 Ghz (büyük bir ihtimalle doğru)

RAM (Bellek): 512 Mb (bir kısmı ekran kartın tarafından kullanıldığı için 444 Mb görüyor)

Ekran kartı: 64 Mb

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
barisya' Alıntı:
bilgisayarının özellikleri yaklaşık şu şekilde :)

işlemci: P4 1.60 Ghz (büyük bir ihtimalle doğru)

RAM (Bellek): 512 Mb (bir kısmı ekran kartın tarafından kullanıldığı için 444 Mb görüyor)

Ekran kartı: 64 Mb
Bunları bende biliyordum ama sen yanlış mı yazdın acaba yukarda   512 mb ekran kartıdır ve bein kafamı karıştırdın  ???
Ekran kartı için söyledigin...
Önceden yazmıştım,ekran kartının düşük oluşu sebebiyle hard diskden çaldıgını ve 448 zini gördügünü  :)

B

barisya

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
16
yanlış söylememin nedeni açıkcası bilgisayarının özellikleri biraz düşükmüş, bu kadar düşük olacağını tahmin edemedim o yüzden yanıldım :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Çokda düşük degil,sadece ekran kartım düşük,oda bana fazlasıyle yetiyor,gerek görmedim yükseltmeye... :)
Şunu başdan söylesene,bu gün kafam karıştı senin söyledigin rakam ile benimkini kıyaslayınca :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
barisya' Alıntı:
benim bozmaktan kastım format atmayıda hesaba katıyorum, 3 senede hiç format attırmadın mı bilgisayarına  :eek:
İlk sene,pc min eski model oldugundan ve kullanıcılıların bilgisizlikleri artı olarak vürüs programlarının demo oluşu,güncellemeleri bitip vürüs yedikden sonra farkına vardıgımızdan dolayı ayda 1 yada ayda 3 kere format attırdıgımı bilirim  ::)
2. sene kasaydan tut monitörö kadar hepsini degiştirdim( keşke yenisini alsaydım ama 2 ayda bir bir aleti bozudu bende yenisini taktırayım derken bütün parçaları yenilenmiş oldu tabi en son işlemcisi kendini sıfırlayıncaya kadar  8) )
ve o gün benim için bir dönüm noktası olup,pcye el koydum,tamiratından tut bakımı,format atması,sistemleri yenilemeye kadar hepsiyle bire bir ilgilendim,ögrendim,bozmadım ama bozuldugu zaman nasıl yapmam gerekdigi hakkında bıkmadan sorularımla arkadaşlarımı bıktırana kadar büyük bir azimle çabalayarak sorunları kökden çözdüm  8) son 1 seneye yakındır formatta atmıyorum ( maşallah de) pc de en sonki fare sorununa kadar başka bir sorun çıkarmadı,onuda çözdüm :) yardımlarınız ile...
Teşekkürler.. :)