Sahte antivirüsler, virüs saçıyor

• Konbuyu başlatan agokalper
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyası kategorisinde agokalper tarafından oluşturulan Sahte antivirüsler, virüs saçıyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,192 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyası
Konu Başlığı Sahte antivirüsler, virüs saçıyor
Konbuyu başlatan agokalper
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan su perisi
A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Virüsler, casus yazılımlar, solucanlar ve trojanlar (truva atları), bilgisayarlarda kendiliğinden ortaya çıkmıyor. Ya internetten indirdiğimiz dosyalar ya da arkadaşımızın CD'sinden kurduğumuz programlarla bilgisayarlarımıza bulaşıyor.

Her yıl milyonlarca bilgisayara virüs bulaşıyor, bu yüzden her ay büyük bir korku yaşanmadan geçmiyor. Şirket içerisindeki bir bilgisayarda bulunan virüs, o şirketteki tüm bilgisayarlara bulaşabiliyor. Virüsten dolayı çoğu şirket büyük mali kayıplar yaşıyor.

Bulaştığı bilgisayar veya sistemleri çalışamaz hale getiren virüsler büyük fabrikaların yapmış oldukları üretimi bile durdurabilecek kadar etkili olabiliyor. Bilgisayarların boyut ve özellik değiştirerek günlük yaşantının en uç noktalarına kadar yaygınlaşması ve internet kullanımındaki artışla birlikte virüsler de çok hızlı bir şekilde yayılarak hepimizin korkulu rüyası olmaya devam ediyor.

Bilgisayarlara bulaşan virüslerin çoğu, bilinçsiz kullanıcıların arama motorlarında karşılarına çıkan bedava antivirüs yazılımlarını hiç araştırmadan yüklemelerinden kaynaklanıyor. Çünkü bilgisayarlarımızı korumak için yüklediğimiz bu antivirüs programlarının çoğu aslında virüsün ta kendisi. Bu sahte antivirüs programları, bilgisayarımızda birçok virüsün bulunduğu ve bunları temizlemenin tek yolunun da kullanmakta olduğumuz antivirüsün ücretli sürümünü indirmekten geçtiği konusunda ekranımızı ısrarcı uyarı mesajlarıyla dolduruyor.

Bilgisayarında virüs olduğu yalanına inanan birçok kullanıcı da sahte antivirüs programını satın almak zorunda kalıyor. PandaLabs'a göre 30 milyondan fazla kullanıcı, sahte antivirüs kurbanı. Ve internet ortamında şu anda 7 binden fazla sahte antivirüs programı bulunuyor.

Sahte antivirüs programlarının en bilinenleri:

PersonalAntiSpy, VirusGuardPlus, VirtualPCGuard, AntiMalware 2009

AntivirusProtection, Security Scanner 2008, VirusResponse Lab 2009

Antivirus Lab 2009, Antivirus Security, Micro Antivirus 2009

AntiSpyware Pro XP ve XP Protector 2009

Bilgisayarınıza virüs bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlarsınız?

Bilmediğiniz bir dosyayı isteyerek ya da yanlışlıkla açtınız. Bu dosyanın virüslü olup olmadığını anlamak için aşağıdaki belirtilere dikkat edin:

Bilgisayarınız beklenmedik bir şekilde kapanıyor ya da sürekli kendini resetliyorsa;

Bilgisayarınız açılırken çok yavaş açılıyor, normal olarak başlamayı reddedip açılma sürecinde garip mesajlar görüntülüyorsa;

Bilgisayarınız yeni pil taktığınızda bile, CMOS (bilgisayarlarınızın tüm donanım ayarlarının saklandığı bölüm) ayarlarını kaybediyorsa;

İşletim sisteminiz normalden yavaş tepki veriyor, uygulamalar ya çok geç açılıyor ya da çok geç kapanıyorsa;

Sisteminizin belleği sürekli yetersiz geliyorsa;

Yeni programların yüklenmesi normalden uzun sürüyorsa;

Siz kimseye e-posta göndermediğiniz halde bilgisayarınız adres defterinizdeki kişilere e-posta gönderiyorsa;

Bilgisayarınızda garip isimli dosyalar oluşuyor veya dosya boyutları sürekli büyüyorsa, sisteminize virüs bulaşmış olma ihtimali yüksektir

alıntıdır..

longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Konu için teşekkürler.
Bilinmesi gereken şeyler.
Sanal alem maalesef hiç güvenli değil.
Neyi kullandığını,hangi dasyayı açtığının bilincinde olması gerekiyor kullanıcının. :)

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Dünyada belli başlı virüs programları var zaten. Onları kullanmanızı tavsiye ederim.

bir sitedeki şu anki sıralama şöyle;

BitDefender Antivirus
Kaspersky Anti-Virus
Webroot Antivirus
G DATA AntiVirus
ESET Nod32
ParetoLogic Anti-Virus PLUS
AVG Anti-Virus
Vipre Antivirus + Antispyware
F-Secure Anti-Virus
Trend Micro

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
İnternet üzeri kendi başıma hiç antivürüs programı indirmedim..her zaman pc için uygun ve kullanımı uzun sğre olan programalr indirdik yada kurdum...
Her buldugum siteden de asla indirmem..Güvenli bir sitem var ama adres vermek yasak oldugu için( ki çogunuzda mutlaka biliyorsunuzdur) yazmıyorum...
Yukarda adı geçen sahte antivirüs programlarınından bir tanesini bile kullanmadım ama antivürüs programlarımın güncellemesini yapmadıgının geç farkına vardıgım için az vürüs yemedim desem yalan söylemiş olurum  ::)
Şu anki programımdan memnunum (esetnod32) Güncellemesinide takip edityorum,bitiş süresinide :) O güne kadar sorun yaşayacagımı sanmıyorum..

Konu için teşekkürler... :)

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Su Perisi' Alıntı:
İnternet üzeri kendi başıma hiç antivürüs programı indirmedim..her zaman pc için uygun ve kullanımı uzun sğre olan programalr indirdik yada kurdum...
Her buldugum siteden de asla indirmem..Güvenli bir sitem var ama adres vermek yasak oldugu için( ki çogunuzda mutlaka biliyorsunuzdur) yazmıyorum...
Yukarda adı geçen sahte antivirüs programlarınından bir tanesini bile kullanmadım ama antivürüs programlarımın güncellemesini yapmadıgının geç farkına vardıgım için az vürüs yemedim desem yalan söylemiş olurum  ::)
Şu anki programımdan memnunum (esetnod32) Güncellemesinide takip edityorum,bitiş süresinide :) O güne kadar sorun yaşayacagımı sanmıyorum..

Konu için teşekkürler... :)
peri benim antivirsle ilgili sıkıntlar var senin şu programın sitesini bana özelden yazarmısın rica etsem :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Olmaz!veremem :)
Özelden, site linki vermek YASAK  :)
Beni mi banlatacaksın  ::)

longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Dünyada belli başlı virüs programları var zaten. Onları kullanmanızı tavsiye ederim.

bir sitedeki şu anki sıralama şöyle;

BitDefender Antivirus 
Kaspersky Anti-Virus 
Webroot Antivirus 
G DATA AntiVirus 
ESET Nod32 
ParetoLogic Anti-Virus PLUS 
AVG Anti-Virus 
Vipre Antivirus + Antispyware 
F-Secure Anti-Virus 
Trend Micro
Kesinlikle katılıyorum Harun'a.
Adı pek duyulmamış olanların kullanılması sakıncalı olabilir kounun anlattığı gibi.

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Su Perisi' Alıntı:
yok ya öyle bi niyetim yokta bunu ben istediğimi belirtirken veriyosan bi sorun olmaz diye düşündüm  :) neyse öyle kötü bi niyetle istememiştim kusura bakma..

S

spiritualsigns

agokalper' Alıntı:
Su Perisi' Alıntı:
yok ya öyle bi niyetim yokta bunu ben istediğimi belirtirken veriyosan bi sorun olmaz diye düşündüm  :) neyse öyle kötü bi niyetle istememiştim kusura bakma..
bana tam olarak ne istediğini yazarsan yardımcı olurum....

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
bana lazım olan bi antivirüs programı indirebileceğim site adı?

S

spiritualsigns

agokalper' Alıntı:
bana lazım olan bi antivirüs programı indirebileceğim site adı?
antivirüsleri incelemen için site isimleri veririm... ona göre karar verirsin..  Crackli yazılım önermiyoruz... Özellikle antivirüslerde  :D :D

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
[/quote]

antivirüsleri incelemen için site isimleri veririm... ona göre karar verirsin..  Crackli yazılım önermiyoruz... Özellikle antivirüslerde  :D :D
[/quote]
teşekkürrler  ;) :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
agokalper' Alıntı:
Su Perisi' Alıntı:
Tamam,şaka yaptın sanmıştım..Bilgisayar dünyasına ekledigin konularla ilgisi olan birinin güvenilir bir site bilmemesi şaşırtmıştı..

Özele bak...